ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

KVÍZ: Víte, co získáte přechodem na nové penzijko?

  • 33
Ve starých fondech spoření na penzi je stále více než 3 miliony Čechů. Znáte základní rozdíly mezi původním penzijním připojištěním (tzv. transformovaným fondem) a novým doplňkovým penzijním spořením? A víte, které fondy vám mohou na penzi přinést výhodnější podmínky? Otestujte své znalosti v našem kvízu.

Státní systém důchodového zabezpečení v ČR funguje metodou průběžného financování. To znamená, že dnešní pracující odvádějí část svého výdělku formou sociálního pojištění do státního rozpočtu a vybraná suma je ihned rozdělena mezi současné penzisty.

Populace stárne, a tak ubývá ekonomicky aktivních, kteří by do průběžně financovaného penzijního systému přispívali. „Na jednoho seniora připadá okolo 2,2 plátců, to je naprosto nedostačující. A vyhlídky jsou ještě pesimističtější. Již dnešní čtyřicátnici podle prognóz nemohou počítat s penzí vyšší než několik tisíc. Je třeba systémově vyřešit budoucí zdroje, uvádí ředitel obchodu KB Penzijní společnosti Lubomír Koňák.

KVÍZ: Víte, co získáte přechodem na nové penzijko?

Spořit si na penzi sám doporučují všichni finanční poradci. Doplňkové penzijní spoření má řadu výhod, státní příspěvek, daňové úlevy i daňově zvýhodněné příspěvky zaměstnavatele.

Oproti „starému“ penzijnímu připojištění přináší doplňkové penzijní spoření možnost vyššího zhodnocení. Zatímco průměrně zhodnocení u transformovaných fondů dosahovalo loni přibližně 1 %, u nového spoření na penzi přesáhlo u dynamických fondů i 7 %,“ doplňuje Lubomír Koňák.

Že už máte naspořeno ve starých fondech? Změna je otázkou pár kliknutí a převedeny jsou všechny stávající prostředky.

, pro iDNES.cz