Češi chtějí výhodně spořit na stáří, fondy hlásí zvýšený zájem

aktualizováno 
Penzijní fondy zaznamenaly letos nejenom vyšší zájem o uzavření nových smluv penzijního připojištění, ale také žádosti o navýšení měsíční úložky. A to i přesto, že nová pravidla o státní podpoře budou platit až od ledna příštího roku.
Žádost o zvýšení svého měsíčního příspěvku do penzijního fondu můžete podat i přes internet. Ilustrační snímek

Žádost o zvýšení svého měsíčního příspěvku do penzijního fondu můžete podat i přes internet. Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

I proto, že už nezbývá moc času na uzavření smlouvy "starého" a pro mnohé i výhodnějšího penzijního připojištění, hlásí penzijní fondy v průměru 63procentní nárůst nových klientů. Podle údajů ministerstva financí uzavřeli Češi v prvním pololetí více než 380 tisíc nových smluv o penzijním připojištění. Tento počet je o téměř 150 tisíc vyšší než ve stejném období roku 2011.

Podle expertů chtějí využít poslední možnosti uzavřít penzijní připojištění za stávajících podmínek. Nyní mají totiž fondy například povinnost hospodařit s uloženými penězi lidí bez ztráty, což se s novou důchodovou reformou změní.

"Pokud jde o zájem o penzijní připojištění, tak je od začátku letošního roku standardně vysoký a určitou zajímavostí je, že k nám míří dva typy klientů - první, kteří si u nás uzavírají své první penzijní připojištění, ale i takoví, kteří účet penzijního pojištění u původního fondu zmrazili a uzavírají si připojištění další," uvádí mluvčí Allianz Václav Bálek. Allianz penzijní fond zaznamenal nárůst téměř 117 tisíc nových smluv.

Přes sto tisíc nových klientů přivítal také náš největší Penzijní fond České pojišťovny. "Meziroční nárůst v celkovém počtu smluv je 25 procent, nejvíce si však smlouvy uzavírají mladí lidé. V kategorii do 30 let dokonce evidujeme meziroční nárůst 65 procent," uvádí mluvčí fondu Petr Brousil.

Počet klientů penzijních fondů

 • PF České pojišťovny: 1 167 597
 • PF České spořitelny: 946 295
 • ČSOB PF Stabilita:   695 709
 • PF Komerční banky: 516 022
 • AXA PF: 438 908
 • ING PF: 384 221
 • Allianz PF: 328 837
 • AEGON PF: 102 296
 • Generali PF: 65 718

Celkem: 4 645 603

"Celkem jsme letos zatím uzavřeli přes 80 tisíc nových smluv, v posledních dvou měsících je počet nových klientů asi o pětinu vyšší než před rokem," říká generální ředitel Penzijního fondu České spořitelny Aleš Poklop.

Takřka stoprocentní nárůst oproti loňskému roku hlásí Penzijní fond Komerční banky, u kterého si letos uzavřelo smlouvu 50 tisíc lidí. "Na konci roku očekáváme velké množství nových účastníků, kteří budou chtít ještě využít garanci výnosu a možnost využití výsluhové penze," uvádí Pavel Trávník z Axa penzijního fondu, který zaznamenal už letos téměř 20procentní nárůst nových účastníků. Meziroční navýšení 31 procent a 42 tisíc nových smluv hlásí ČSOB Penzijní fond Stabilita. Přes 18 tisíc nových klientů a 23procentní nárůst evidují v ING penzijním fondu.

Proč se starat o zvýšení příspěvku

Od ledna 2013 se zásadně mění pravidla pro přiznání státní podpory. Už nebude stačit posílat do fondu stovku měsíčně, abyste dosáhli na podporu, budete muset spořit minimálně stovky tři. Zato však dostanete více.

Zatímco ještě letos je minimální podpora 50 korun, od příštího roku se zvýší na 90 korun. Mění se i maximální částka. Ze 150 se zvýší na 230 korun, zato však budete muset přidat i vy. Na maximum se dostanete v případě, že budete pravidelně ukládat tisíc korun měsíčně. Podle informací penzijních fondů si všichni noví účastníci penzijního spoření uzavřeli již letos smlouvu na minimálně 300 korun měsíčně.

Jak se změní státní příspěvek na penzijní připojištění
Měsíční úložkaPříspěvek do 31.12.2012Příspěvek od 1.1.2013
100 Kč50 Kč0 Kč
200 Kč90 Kč0 Kč
300 Kč120 Kč90 Kč
400 Kč140 Kč110 Kč
500 Kč150 Kč130 Kč
600 Kč150 Kč150 Kč
700 Kč150 Kč170 Kč
800 Kč150 Kč190 Kč
900 Kč150 Kč210 Kč
1 000 Kč150 Kč230 Kč

"Nejčastěji si naši účastníci zvyšují měsíční úložku o 400 až 500 korun a průměrný měsíční vklad přesahuje 500 korun, což je nad průměrem trhu (427 korun)," uvádí Pavel Jirák z Penzijního fondu Komerční banky

O kolik si lidé navyšují

 • PF ČP - průměrně o 350 korun
 • Axa PF - průměrně o 400 korun
 • ČSOB PF Stabilita - nejčastěji ze 100 na 300 korun a z 500 na 1 000 korun (průměrná výše úložky 500 korun)
 • Allianz PF - po navýšení průměrná úložka 578 korun
 • PF ČS - průměrně o 320 korun (průměrná výše úložky 490 korun)
 • PF KB - nejčastěji o 400 až 500 korun (průměrná výše úložky 500 korun)
 • ING PF - průměrně o 380 korun (průměrná výše úložky 480 korun)

Zdroj: Penzijní fondy

"Na navýšení vkladů klienti vydělávají již dnes. Ti, co si dnes například spoří 300 korun a navýší na 500, získávají zvýšený státní příspěvek také letos. Pokud někdo spoří 500 korun a navýší si teď na tisícovku, tak ke svému maximálnímu státnímu příspěvku získává za letošek daňové úlevy," vysvětluje výhodnost okamžitého navýšení mluvčí PF České pojišťovny Petr Brousil a dodává, že jen zlomek lidí si požádalo o navýšení s odkladem od ledna 2013. Ostatně podobné zkušenosti mají i v ostatních penzijních fondech.

Průměrná výše úložky na penzijním připojištění se tak nyní pohybuje na úrovni přibližně 500 korun, což je sice pozitivní, avšak podle generálního ředitele ČSOB PF Stabilita Karla Svobody stále nedostatečné. Optimální výše měsíční úložky by totiž měla být tisíc korun, abyste dosáhli na maximální podporu od státu. 

Jak na zvýšení měsíční částky

Existují lidé, kteří si po upozorňujících dopisech od fondů z jara letošního roku navýšili měsíční částku hned, i když nová pravidla budou platit až od ledna, ale na druhé straně je i velké procento těch pravých Čechů, kteří to nechávají na poslední chvíli. Zpozornět by měli především ti, kteří dosud spoří jednu nebo dvě stokoruny, když si úložku nezvýší, budou od ledna bez státního příspěvku.

Nepřehlédněte

Například ve fondu ČSOB Stabilita je lidí, kteří spoří méně než 300 korun měsíčně, přibližně třetina, ve fondu Komerční banky či v PF České spořitelny zhruba ještě pětina. I tady očekávají největší nápor ke konci roku.

Podle informací ze všech fondů je možné zvýšení příspěvku od 1. ledna oznámit standardně do konce prosince. Lze to udělat několika způsoby: telefonicky, přes internet, dopisem, na pobočce nebo prostřednictvím externích prodejců.

"Na podzim plánujeme oslovit lidi také dopisem, kde kromě klasické možnosti navýšení písemnou formou bude znovu návod, jak to udělat esemeskou," upozorňuje Petr Brousil z PF České pojišťovny. "Převážné většině klientů, kteří hradí příspěvek převodem z účtu, doporučujeme změnu provést současně se změnou trvalého příkazu," doplňuje Pavel Jirák z PF Komerční banky.

24. - 25. 5. proběhnou volby do Evropského parlamentu v České republice.
Celkem kandiduje 39 uskupení. S výběrem vám může pomoci volební kalkulačka.
Inventura hlasování zjistí, ke kterému současnému poslanci máte nejblíže.

Nejčtenější

Barefootky mají úspěch. Trh na moje zboží čekal, říká mladá podnikatelka

Linda Dedeciusová

První sukni ušila, když jí bylo teprve pět let. Před rokem Linda Dedeciusová podle svého návrhu ušila prvních sto párů...

Je to triko 21. století a chceme, aby ho měl každý, říká podnikatel

Pavel Hrstka (zleva), Martin Burkoň a René Němeček z chrudimské firmy CityZen

Tři inženýři a tátové od rodin. Společně podnikat začali teprve vloni. Letos vyhráli celorepublikové kolo soutěže...

Dědická smlouva stojí výš než závěť. Dědicům tak dává větší jistotu

ilustrační snímek

Podařilo se vám nashromáždit nějaký majetek a chtěli byste mít určitou jistotu, jak s ním bude naloženo po vaší smrti....

KOMENTÁŘ: Podílové fondy letí nahoru a „roztřesené ruce“ pláčou

ilustrační snímek

Roztřesené ruce jsou investoři, kteří se při výkyvech trhů vzdají své strategie a vrací peníze zpět do krabice od bot....

Úrokové sazby hypoték dál klesají, a to díky akčním nabídkám bank

Ilustrační snímek

Hypotéky dál zlevňují, a to už pátý měsíc. Průměrná úroková sazba poklesla z únorových 2,99 procent na červnových 2,76...

Další z rubriky

PŘEHLEDNĚ: Tři možnosti, kdy odejít do důchodu a za jakých podmínek

Ilustrační snímek

Je vám 55 plus, vaši rodiče ve stejném věku už „stříhali penzijní metr", ale váš důchod je zatím v nedohlednu. Už byste...

V penzijních fondech mají Češi 457 miliard, loňské výnosy byly hubené

Ilustrační snímek

Na důchod si v penzijních fondech spoří podle údajů z prvního čtvrtletí 2019 přes 4,4 milionů lidí, z toho v...

Vše o důchodu: Jít do penze dřív, pracovat na procenta či brigádničit

Ilustrační snímek

Ač jste duchem stále mladí, myšlenka na výši důchodu se nejspíš občas vloudí do hlavy každému. A také plány. Jít do...

Špinavé triky u spořicích účtů a investičních produktů

Špinavé triky u spořicích účtů a investičních produktů

Kurzy.cz Marketingové materiály se jen hemží nabídkou zhodnocení vkladů 3 % - 7 % ročně. V době, kdy na běžném spořicím účtu vaš...

Advantage Consulting, s.r.o.
TECHNOLOG - PŘÍPRAVÁŘ

Advantage Consulting, s.r.o.
Pardubický kraj, Kraj Vysočina
nabízený plat: 40 000 - 45 000 Kč

Najdete na iDNES.cz