Středa 14. dubna 2021, svátek má Vincenc
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 14. dubna 2021 Vincenc

Odborník: Bez reformy se důchody značně sníží, odkládejte si na penzi včas

Průměrná výše důchodu činila v červnu letošního roku 14 427 Kč, řada penzistů však na tuto částku nedosáhne. A pokud žije senior sám a za byt zaplatí deset tisíc, na život už mu moc nezbude. Jak si spořit na penzi a jak investovat, přibližuje v rozhovoru prezident Asociace penzijních společností ČR Aleš Poklop.

Aleš Poklop | foto: archiv Aleše Poklopa

Mají si lidé na důchod spořit i soukromě? Státní důchody se vyplácí a systém funguje.
Státní systém pro výplatu důchodů je nastavený tak, že dnes na důchod jednoho českého penzisty musí v tutéž dobu jiní dva pracující lidé vydělávat. A jim zase v budoucnu na důchod vydělají jiní ekonomicky aktivní lidé.

Jenže demografický vývoj v Česku je neúprosný a čeká nás zásadní změna. Nyní totiž pracují silné ročníky, tzv. Husákovy děti, a i přesto je u nás náhradový poměr (průměrná mzda v porovnání s průměrným důchodem) pod 50 procenty. A až generace Husákových dětí nastoupí do důchodu, bude množství lidí, které jí bude moci na důchody vydělat, o poznání menší – a to musíme počítat také s fenoménem stárnutí populace. Takže bez reformy se důchody značně sníží. A uvědomme si, že již nyní tvoří největší položku státního rozpočtu. Vzhledem k tomu, že na nějakou zásadní reformu důchodového systému to moc nevypadá, je určitě rozumné myslet sám na sebe a zajistit se penzijním spořením.

Kdy se spořením na penzi začít?
Nejlepší je odložit si už z první výplaty, obecně tedy platí čím dříve, tím lépe. Ale samozřejmě nikdy není pozdě. U nás je trend takový, že si lidé naléhavost situace ohledně zajištění na stáří uvědomují až ve věku kolem 40 let, což je i doba, kdy se spořením na důchod nejčastěji začínají. Není to pozdě, ale určitě to není ideální.

Má smysl spořit už dětem?
Dětské penzijko má oproti běžnému spoření na penzi svá specifika, například po dosažení plnoletosti je možné třetinu naspořených prostředků vybrat. Ale já jej doporučuji především proto, že je to skvělá možnost, jak děti finančně edukovat a umožnit jim nezačínat od nuly. Kdo už penzijko jednou má, je pravděpodobné, že v něm bude pokračovat. A je velký rozdíl, když už při prvním zaměstnání máte na kontě několik desítek tisíc, nebo nic. Ke konci minulého roku u nás takto lidé spořili už více než šedesáti tisícům dětí.

Pokud mi do důchodu zbývá už jen deset let, má ještě spoření význam?
Určitě ano, protože vám stát k úložkám nad tři sta korun posílá příspěvky. Takže je to opravdu lepší, než si schovávat peníze do polštáře či na běžný účet s minimálním úrokem.

Těsně před penzí však už většinou není vhodné volit dynamickou strategii, která je založená na dlouhodobosti. Tady bych doporučit investiční mix dluhopisů a akcií ve vyvážených fondech, případně ve fondech konzervativních.

KOMENTÁŘ: Zájem o penzijní fondy roste. Jak je ale využít na maximum

Jaký je podle vás nejlepší způsob penzijního spoření?
Obecně platí, že dynamická strategie se vyplatí v dlouhodobém horizontu. Z historie víme, že se střídají tzv. tučné a hubené roky. A ty tučné převládají. Proto doporučuji každému, kdo má do penze více než deset let, aby si v novém penzijku, tedy v doplňkovém penzijním spoření, zvolil dynamickou strategii a ukládal si tolik, aby měl nárok na nejvyšší státní podporu. Což platí pro alespoň tisícovku měsíčně. A nezapomeňte se určitě zeptat, jestli vám může přispívat váš zaměstnavatel.

Lidé se obávají, že vklady u penzijního spoření nejsou ze zákona pojištěny. Budu-li třicet let spořit, jakou mám jistotu, že nepřijdu o všechny své peníze, pokud společnost zkrachuje?
Nejlepším důkazem je praxe. Penzijko oslavilo minulý rok již čtvrtstoletí fungování. Za celých těch 25 let bez problémů funguje a spoří si v něm zhruba polovina Čechů. Nezkrachovala jediná penzijní společnost, všem klientům byly vždy peníze vyplaceny. Na penzijních účtech mají lidé naspořeno už přes půl bilionu, takže je evidentní, že mu věří. Za penzijními společnostmi, které jsou striktně regulovány zákonem a na které dohlíží Česká národní banka i ministerstvo financí, stojí většinou největší bankovní domy v Česku.

Podle čeho vybírat penzijní společnost, se kterou uzavřu smlouvu? V čem se liší jejich nabídka?
Na webových stránkách Asociace penzijních společností ČR je přehledná tabulka toho, jakým procentem každá z osmi penzijních společností na českém trhu zhodnotila vklady svým účastníkům. A to v horizontu od založení fondu, ale i za jednotlivé roky. Lze tedy vyčíst, jak se které společnosti daří. Jinak ale musejí všechny ze zákona nabízet stejný produkt a nelze proto říct, že je některá lepší nebo horší.

Aleš Poklop

  • Bankovní kariéru začal v České spořitelně v roce 1992, kde postupně zastával poradenské a manažerské pozice v retailovém a komerčním bankovnictví.

  • V červnu 2010 byl jmenován generálním ředitelem a předsedou představenstva Penzijního fondu České spořitelny.

  • Od transformace na penzijní společnost dne 1. ledna 2013 působi jako generální ředitel a předseda představenstva Česká spořitelna - penzijní společnosti.

  • Je prezidentem Asociace penzijních společností ČR.

Jaká je situace soukromého spoření na penzi (penzijního připojištění i doplňkového penzijní spoření) po koronakrizi?
Staré penzijní připojištění, do kterého se již sedm let nedá vstoupit, ale stále jej má přes tři miliony Čechů, se orientuje na investice do dluhopisů. Výnosy jsou tedy nižší než u nového doplňkového penzijního spoření. Koronakrize, která způsobila propad na světovém akciovém trhu, staré penzijko ovlivnila méně než to nové, které má aktuálně přes milion Čechů.

Nové doplňkové spoření totiž umožňuje volbu investiční strategie – své měsíční úložky investujete do dluhopisů, akcií, nebo vyváženého mixu. Kdo má zvolenou dynamickou strategii orientovanou na akcie, vydělává v dlouhodobém horizontu více, ale k tomu s úměrnou mírou rizika krátkodobých výkyvů. A přesně jedním z takových výkyvů byl nástup koronakrize v březnu a dubnu, kdy akcie prudce padaly. Dobrou zprávou ale je, že už v polovině roku byly ztráty více než z poloviny smazány a situace se vyvíjí dobře i nadále.

Dá se přejít ze starého na nové penzijní spoření?
Přechod do nového doplňkového penzijního spoření je samozřejmě možný a je zdarma, ale pozor, je to krok nevratný. Stačí o tuto změnu u své penzijní společnosti zažádat. Pokud chcete přejít pod jinou penzijní společnost, kterých je na našem trhu dohromady osm, také to není problém, ale pochopitelně je s tím spojena určitá administrativa a přechod trvá i několik měsíců.

Nicméně těm, kdo mají do penze alespoň deset let, tento přechod doporučuji. Ve starém penzijním připojištění totiž zdaleka nejsou takové možnosti zhodnocení úspor. A při dlouhodobém spoření vytvoří příjmy ze zhodnocení prostředků v konečné naspořené sumě víc, než státní příspěvky, příspěvky zaměstnavatele a někdy i víc než samotné úložky účastníka.

Spočtěte si přibližnou výši vašeho důchodu.

Koronavirová krize mnohdy s rodinnými financemi pěkně zamávala. Ptá se čtenářka, zda může své penzijní spoření zrušit a naspořené peníze vybrat. Co se vlastně stane, když lidé na úložku v některém měsíci prostě nemají? Co jim hrozí?
Ať už během koronakrize, nebo za běžné situace, jestli zrovna ten který měsíc nemáte na to, abyste si na penzijko předpokládanou částku poslali, nic se nestane. Prostě jste si ten měsíc neuložili a tak budete mít o to méně. A samozřejmě i zhodnocení bude nižší, protože bude vycházet z nižší částky. Ale žádný dluh nevzniká, exekuce kvůli tomu rozhodně nehrozí. I když jste si nasmlouvali, že si budete měsíčně takovou konkrétní sumu ukládat. Ale vždy je lepší o takovém výpadku svou penzijní společnost informovat.

Doporučuji tedy peníze naspořené v penzijku předčasně nevybírat, není-li to opravdu nezbytně nutné, a určitě spoření neukončovat proto, že aktuálně nemám z čeho poslat měsíční úložku. Zbytečně byste se tak připravili o státní příspěvky, které se při předčasném výběru vrací státu.

Stát plánuje zavést účet dlouhodobých investic. Jak tento krok vnímáte?
Stát chce lidem zprostředkovat další alternativu ke spoření na penzi, a to investice na kapitálovém trhu. Já si ale myslím, že velmi dobře a uživatelsky přívětivě je již nyní nastavena dynamická strategie v novém doplňkovém penzijním spoření. Ukládáte, kolik chcete, stát podle výše úložky přidá podporu a ta je zhodnocena díky investicím do akcií. Ty nejlepší penzijní dynamické fondy dosahují zhodnocení třeba i 20 % ročně. Proto si myslím, že další produkt není potřeba. Důležitější je, aby si lidé spořili více, případně aby se intenzivněji zapojovali také zaměstnavatelé nebo stát. Problém není nabídka penzijních produktů na trhu, ale objem peněz, který v nich je.

Autor: pro iDNES.cz

Daňové přiznání za rok 2020

Interaktivní daňové formuláře vám usnadní práci, protože umí vypočítat daně za vás. Termín pro odevzdání formuláře a úhradu daně za rok 2020 byl posunut na 3. května 2021.

  • Nejčtenější

Kvůli pandemii řeší Češi výrazně víc rodinné majetkové vztahy

Pandemie koronaviru a s ní spojená životní a majetková rizika změnila pohled mnoha rodin a partnerů na majetkové...

Za psa odpovídá jeho majitel. Pokuty mohou dosáhnout až 100 tisíc korun

Pandemie ovlivnila i poptávku po psech. Chovatelé potvrzují, že zájem o štěňata je několikanásobně vyšší než v minulých...

KVÍZ: Věcné břemeno či nájemní smlouva. Znáte rizika při koupi nemovitosti?

Koupě nemovitosti znamená vysokou finanční investici, přesto si řada zájemců předem nezjišťuje všechny možné nedostatky...

Finanční znalosti Čechů klesly. Na penzi spoří jen 43 procent lidí

Pandemická situace a vládou přijatá opatření se promítly nejen do peněženek Čechů, ale mají negativní dopad i na naše...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Hypotéka, nebo stavebko? Jak si co nejvýhodněji půjčit na družstevní byt

Hypotéky snad nikdy nebyly levnější. Ovšem pořídit si družstevní byt na klasickou hypotéku nelze. I když vlastně lze....

Bláznivý voyeur Tichý. Žil jako bezdomovec, dnes jeho fotky stojí statisíce

Premium V jeho domě se fotky válely po zemi, padal na ně prach i bláto z bot. Na téměř každé z nich byla skvrna od kávy nebo...

Za fotky nehody Philipa nabízeli obří sumu. Neprodal jsem, říká exšéf Kladrub

Premium Když v roce 1996 přijela do Čech britská královna Alžběta II., snad nikdo nemohl velkému milovníkovi koní a jejich...

Svačiny jsou zbytečné. Stačí jíst dvakrát denně, vysvětluje profesor Anděl

Premium Nadváhu má v Česku až 44 procent mužů a 31 procent žen. A obezitu dalších 20 procent mužů a 18 procent žen. Statisíce z...

  • Další z rubriky

Pět tisíc mi nepřišlo, stěžuje si důchodkyně. Jak peníze získat?

Sestra dostala těch pět tisíc korun a já ne. Já mám prostě ve všem smůlu, postěžovala si mi sousedka, která je v penzi....

Pracující a podnikající důchodci mohou žádat o zvýšení své penze

Kdo v důchodu pracuje nebo podniká, může od státu získat vyšší důchod. A to za výdělečnou činnost, která podléhá...

Penzijní fondy zaznamenaly kvůli pandemii ztráty, ale už zase rostou

Špatná situace na finančních trzích s příchodem koronavirové krize se v prvním čtvrtletí podepsala i na vývoji hodnoty...

Třetina účastnických penzijních fondů loni překonala inflaci

Stejně jako podílové fondy zakončily loňský rok v plusu i penzijní fondy. Transformovaným fondům sice klesl výnos často...

Advantage Consulting, s.r.o.
PROJEKTANT– VYTÁPĚNÍ, VZT

Advantage Consulting, s.r.o.
Praha
nabízený plat: 35 000 - 40 000 Kč

Kuchyň mají na terase. Šílený plán mladých manželů je geniální

Honza a Katka se po svatbě nastěhovali do domu svých prarodičů. V patře, které obývají, jim však chybí kuchyň. A tak...

Princ Harry se vrátil do Británie na pohřeb dědečka, karanténu nestihne

Britský princ Harry přiletěl z Los Angeles na pohřeb svého dědečka prince Philipa. Na letišti Heathrow ho v neděli po...

Podstoupím úpravu prsou. Není čas cvičit a chroustat mrkev, říká Kalivodová

Andrea Kalivodová (43) se svěřila s tím, proč se rozhodla podstoupit remodelaci prsou. Operní pěvkyně v rozhovoru pro...

Pohřeb prince Philipa se bude konat 17. dubna, Harry dorazí bez Meghan

Buckinghamský palác oznámil, že pohřeb zesnulého prince Philipa se bude konat 17. dubna. Zároveň potvrdil, že princ...

Karel neskrýval, že chce syna, prozradila těhotná Lilia Khousnoutdinova

Lilia Khousnoutdinova (32) a Karel Janeček (47) se za pár týdnů dočkají miminka. Publicistka, návrhářka a cestovatelka...