Pondělí 9. prosince 2019, svátek má Vratislav
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
 • Pondělí 9. prosince 2019 Vratislav

KOMENTÁŘ: Spořit na penzi nebo investovat. Nebo obojí?

aktualizováno 
Zajistit se na stáří a nespoléhat se jen na státní penzi si uvědomuje stále víc lidí. Proč vzít penzi do svých rukou a zda raději spořit či investovat, rozebírá v komentáři analytik Richard Siuda z Conseq penzijní společnosti.

Richar Siuda | foto: Conseq

Penzijní systém a jeho reforma je stále diskutovaným tématem. Všichni víme, o co jde: současný průběžný důchodový systém vychází z principu, že lidé v produktivním věku ze svých daní platí důchody seniorů a očekávají, že jejich důchody zajistí budoucí generace. Funguje to, ovšem za předpokladu růstu populace.

A zde je jádro problému: populace naopak stárne a tím klesá i přísun prostředků do systému. Nezadržitelně se tak blížíme ke stavu, kdy ve státní kase na důchody prostě nebude dost. Ani posouvání věku odchodu do důchodu a další spíše kosmetické změny parametrů nic neřeší. Reforma je nevyhnutelná, ale zároveň velmi nepopulárním tématem, a tak se do ní nikdo nehrne. A tak nám občanům nezbývá nic jiného, než vzít svoji penzi do vlastních rukou, a to čím dříve, tím lépe.

Naspořte si na stáří

Prvním krokem bývá založení důchodového spoření. Doplňkové penzijní spoření odstartovalo v roce 2013 a nahradilo penzijní připojištění v rámci druhého pilíře. Staré penzijní fondy změnily jméno na fondy transformované a jejich účastníci dostali nabídku přestupu do nově vniklých účastnických fondů.

Ne všichni jí využili navzdory tomu, že nové fondy jsou mnohem flexibilnější. Umožňují totiž zvolit si, do čeho budou peníze investovány, a to v několika variantách investičních strategií – konzervativní, vyvážené a dynamické. 

Zhodnocení účastnických fondů (v %)

Transformované fondy investují výhradně konzervativně – ze zákona totiž garantují každoročně nezáporný výnos. Výsledný výnos je tak sice kladný, ale nejčastěji nepokryje ani inflaci.

V dynamické formě jsou výnosy výrazně vyšší, samozřejmě jsou vykoupené vyšším rizikem krátkodobých ztrát, které ovšem dlouhodobý horizont vykompenzuje. Není to nicméně pro každého investora. Je třeba být připraven i na krátkodobé ztráty a nepropadat panice. Komu toto riziko nevyhovuje, může zvolit konzervativní či vyváženou investiční strategii.

Fakta

Na penzi si ke konci 3. čtvrtletí spořilo ve III. pilíři celkem 4 445 245 lidí, tj. o 8 237 více než na konci roku 2018. V doplňkovém penzijním spoření si od začátku letošního sjednalo smlouvu 132 485 lidí a počet střadatelů vzrostl na 1 099 467.

 • V doplňkovém penzijním spoření si Češi v průměru spoří 782 korun a zaměstnavatelé přispívají v průměru 887 korun.
 • V penzijním připojištění je průměrný vklad střadatele 688 korun a zaměstnavatele 824 korun.
 • Fondy penzijních společností bez výjimky byly za tři čtvrtletí letošního roku ziskové.
 • Účastnické fondy vytvořily celkem 2,393 mld. Kč zisku a transformované fondy 4,091 mld. Kč.
  Zdroj: Asociace penzijních společností

Podílové fondy – první krok k investování

Pokud se ke své penzi stavíte opravdu zodpovědně, pravděpodobně přijde chvíle, kdy už vám nestačí odkládat měsíčně pár stovek na penzijní spoření. Co dál? Oblíbeným a rozšířeným nástrojem jsou podílové fondy. Na rozdíl od penzijního spoření se už jedná o investování, které je navíc vhodné pro každého investora – začátečníka. Je dostupné a jednoduché a lze tak investovat prakticky do čehokoli: od dluhopisů přes akcie až po nemovitosti. Stačí pár stovek měsíčně, potřebné know-how zajišťuje profesionální portfolio manažer, který fond řídí.

Richard Siuda

 • Vystudoval Fakultu mezinárodních vztahů Vysoké školy ekonomické v Praze.
 • Od roku 2001 působí ve polečnosti Conseq Investment Management, kde se vypracoval na pozici ředitele externího prodeje a člena představenstva.
 • V roce 2012 byl zvolen i členem představenstva nově vzniklé Conseq penzijní společnosti.
 • Specializuje se mimo jiné na investiční produkty a doplňkové penzijní spoření.

Fond je vlastně soubor majetku velkého počtu podílníků a jeho správcem je investiční společnost, která pro podílníky nakupuje na finančním trhu cenné papíry. Velkou výhodou je automatická diverzifikace výsledného portfolia, jakou by si drobný investor sám z jednotlivých akcií poskládat nedokázal.

Stejně jako u penzijního spoření investor rozhoduje o investiční strategii. Platí přitom, že čím delší investiční horizont, tím dynamičtější investici si může vybrat, protože i když bude po nějaký čas hodnota investice klesat, následný růst ztráty vymaže. Pokud má investice opravdu sloužit k zajištění na důchod, nabízí trh i program životního cyklu, který bude jeho investici s ubíhajícím časem postupně „zkonzervativňovat“. To znamená, že s blížícím se důchodem investuje do konzervativnějších instrumentů a nehrozí tak, že dojde těsně před odchodem do důchodu k výraznějším ztrátám, které by se nestačily dorovnat.

Současné investiční fondy jsou velmi bezpečnou investicí. Majetek podílníků je oddělený od majetku investiční společnosti, a pokud by investiční společnost zkrachovala, její fondy by převzal jiný správce a podílníci by o své peníze nepřišli.

Takže jak, spořit nebo investovat?

Ideálně obojí. Pokud vám měsíčně zůstane dostatek disponibilních prostředků, rozložte je do obou variant a získejte z obou to nejlepší. Penzijní spoření nabízí státní podporu, daňové úlevy a minimální poplatky, podílové fondy vám zase nabízejí širší výběr (pokud chcete, můžete si např. vybírat fondy na určité regiony či sektory) a zároveň jsou výrazně likvidnější (můžete kdykoliv vybírat i jen část portfolia).

Základem je začít včas, investovat pravidelně, a také investorská disciplína. Spolehněte se na portfolio manažery, vědí, co dělají. Krátkodobým poklesům se nevyhnete, důležité je zachovat pevné nervy a při prvních náznacích poklesu nepanikařit, nerušit, neprodávat. Dlouhodobý investiční horizont poklesy vykompenzuje a odvděčí se vám vyššími výnosy.

Autor:
 • Nejčtenější

Student gymnázia rozjíždí svůj byznys ve velkém. Už má i svou značku

Zatímco většina jeho vrstevníků tráví volný čas na internetu, Jakub Konečný vyměnil závislost na počítačových hrách za...

Spočítáno: Je levnější nájem, nebo hypotéka?

Volba, před kterou stojí mnoho mladých rodin, ale i starších párů. Zůstat v nájmu, nebo bydlet ve svém?

Jak bezpečně investovat půl milionu korun na konci roku 2019

Češi mají v bankách na běžných účtech uloženo přes bilion korun. Průměrný úrok se přitom pohybuje těsně nad nulou. O...

Jste za svou práci náležitě a spravedlivě odměněni? Ověřte si v kalkulačce

Možná už jste to někdy zažili. Šli jste za šéfem, aby vám zvýšil plat a neuspěli jste, protože podle jeho slov žádná...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Ohlídejte si „stavebko“ i penzijní spoření a vytěžte státní podporu

Když už něco stát dává, je dobré si to vzít. Což z hlediska financí platí pro stavební spoření i penzijní spoření se...

Premium

Cítím hořkost. Bývalý šéf mordparty poprvé promluvil o svém odchodu

Nejznámější český kriminalista Josef Mareš sloužil u policie téměř třicet let, stál za objasněním řady vražd a...

Premium

Zalepili matce prsa, aby nemohla kojit. Při příbězích z Osvětimi pláče i průvodce

Lukáš Lev provází v koncentračních táborech a popisuje nacistická zvěrstva. Jeho babička si však stála za tím, že za...

Premium

Hořký čaj? Nesmysl! Pediatr v knize vyvrací mýty o domácím léčení dětí

Hradecký dětský lékař Ladislav Hanousek vydal knihu Maminko, není mi dobře, která má rodičům pomoci s léčbou i výchovou...

 • Další z rubriky

O vdovských a vdoveckých důchodech kolují mýty. Co je dobré znát

Vyrovnat se se ztrátou manžela či manželky není vůbec snadné. Řada pozůstalých má přitom zkreslené představy, jak je...

Důchodcem načisto: reportáž, jak jsem si začala vyřizovat státní penzi

Začít si vyřizovat starobní důchod je pro mě tak trochu zvláštní situace. Už samotné slovo starobní mi zní divně. Moje...

O penzijní spoření se v Česku zvedá zájem. Účastnické fondy vynášejí

Češi začínají brát spoření na důchod opět víc do svých rukou. Zvedá se zájem o doplňkové penzijní spoření v...

Fakta o invalidním důchodu: nezíská ho každý a má to i další omezení

Úraz nebo vážná nemoc mohou citelně zasáhnout každého, často s sebou nesou i finanční dopady. Většina lidí si to...

Fincentrum & Swiss Life Select a.s.
Manažer/ka obchodního týmu - Praha

Fincentrum & Swiss Life Select a.s.
Praha
nabízený plat: 80 000 - 120 000 Kč

Najdete na iDNES.cz