Středa 7. června 2023, svátek má Iveta, Slavoj
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 7. června 2023 Iveta, Slavoj

Jak ovlivní nezaměstnanost výši vašeho důchodu? A kdo na penzi nemá nárok?

Pro získání nároku na státní starobní důchod je nutné splnit dvě podmínky, dosáhnout důchodového věku a získat potřebnou dobu pojištění. A tu byste si měli hlídat, i když třeba máte do penze ještě daleko.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Co se týká věku pro odchod do důchodu, dnešní padesátníci a mladší (přesněji lidé narození po roce 1971) dosáhnou důchodového věku muži i ženy stejně, v 65 letech. U ročníku narození 1971 se naposledy zohledňuje počet vychovaných dětí, ale pouze u žen, které měly pět a více dětí, ty mohou do důchodu o 4 měsíce dříve.

Chcete být v důchodu za vodou? Najděte si dobře placenou práci na pracovním portálu jobDNES.cz.

U ročníků dříve narozených je to trochu jinak, u žen záleží i na počtu vychovaných dětí. Jen pro ilustraci – žena i muž narozený v roce 1960 dosáhnou potřebného důchodového věku stejně, dva měsíce po svých 64. narozeninách. Pokud žena vychovala jedno dítě, může do důchodu už ve věku 63 let a 8 měsíců, v případě dvou dětí ještě o dalšího půl roku dříve. Pro matku tří nebo čtyř dětí je důchodový věk 60 roků a 8 měsíců, u pěti a více dětí 60 roků a 2 měsíce, tedy ty už si možná důchodu užívají.

Pokud si nejste jistí, který důchodový věk je ten váš, nejsnadněji a nejrychleji to zjistíte v naší důchodové kalkulačce.

Odchod do důchodu není vaší povinností, je vaším právem A není ani automatický, o důchod musíte požádat. V roce 2020 přijala Česká správa sociálního zabezpečení celkem 61 994 žádostí o starobní důchod, z toho jich ale 6 410 bylo zamítnuto.

„Některé žádosti jsou zamítány z důvodu nedosažení potřebného věku pro přiznání důchodu, jde však spíše o jednotlivé případy. Nejčastějším důvodem zamítnutí je nezískání potřebné doby pojištění,“ vysvětluje Jitka Drmolová z České správy sociálního zabezpečení.

Náhradní doby: vojna ano, studium jen některé

Velmi zjednodušeně se dá říci, že každý den, kdy jste chodili do práce, se do potřebné doby pro nárok na důchod počítá, tedy samozřejmě pokud vás zaměstnavatel k pojištění přihlásil a řádně platil odvody. Ale počítají si i některé doby, kdy jste v práci nebyli, tzv. náhradní doby pojištění. A co do nich například patří?

Mladší ročníky povinnou vojnu nezažily. Služba v ozbrojených silách ČR (samozřejmě mimo vojáků z povolání) do 30.6.2016 se hodnotí jako náhradní doba pojištění. Stejně tak se započítává i doba civilní služby.

Do nároku na důchod se počítá studium po 18. roce života v délce šesti let, ale pouze těm, kteří studovali před 31. prosincem 2009. Od 1. ledna 2010 již škola do náhradních dob pojištění nepatří.

Osobní péče o dítě do čtyř let věku se započítává jak mužům, tak ženám, záleží na tom, kdo je s dítětem na rodičovské dovolené.

Náhradní dobou pojištění je také doba péče o osobu, která je závislá na pomoci jiné osoby ve stupni II. a vyšším, u dětí do 10 let pak už od I.stupně závislosti.

Zřejmě nejčastějším důvodem, pro který jste nepracovali, je nezaměstnanost. Doba, po kterou jste byli vedeni v evidenci úřadu práce jako uchazeč o zaměstnání, je náhradní dobou pojištění.

Pokud jste se ovšem na úřad práce nepřihlásili, máte smůlu, tato doba se nezapočítává. „Je-li taková nezaměstnanost dlouhodobá, může mít za následek i to, že nárok na důchod nevznikne vůbec, protože člověk nezíská potřebnou dobu pojištění,“ upozorňuje Jitka Drmolová. I pokud nárok přece jen vznikne, doba neevidované nezaměstnanosti může negativně ovlivnit výši vyměřeného důchodu.

Vyloučené doby

Výpočet důchodu je poměrně složitá záležitost. Jak jeho výši ovlivní případná nezaměstnanost nebo dlouhodobá nemocenská?

Doba nemocenské, doba studia do 31.12.2009 nebo doba evidence na úřadu práce jsou tzv. náhradními dobami pojištění, zároveň ale také patří mez tzv. doby vyloučené. V praxi to znamená, že pokud tyto doby zasáhnou do období, za které se zjišťují výdělky pro výpočet důchodu, musí se z tohoto období vyloučit a celkový souhrn příjmů je rozpočítán pouze na období, kdy jste vydělávali.

Příklad (Zdroj: ČSSZ)

Rozhodné období pro výpočet důchodu přiznaného v roce 2020 je 1986–2019, tj. 34 let. Pokud byl v tomto období občan celkem 2 roky evidován na Úřadu práce ČR, úhrn příjmů získaných za celé rozhodné období se rozpočítá na 32 let, nikoliv na 34, vyloučená doba tedy průměrný příjem nesníží.

A rada na závěr. Ať už máte do důchodu pět nebo dvacet let, zkontrolujte si evidované doby pojištění v Informativní důchodové aplikaci (IDA) ČSSZ. Zjistíte v ní i i to, jak vysoký by mohl být váš starobní důchod.

Autor: , pro iDNES.cz
  • Nejčtenější

V korporaci si vydobyla sabatikl. Je to volno pro vyhořelé, říká

Premium Je to benefit, který firma jen tak někomu nenabídne. Většinou musí být takový člověk hodně vysoko nebo takřka...

Zvládáte své emoce? Osm pravidel, jak jednat s rozčilenými lidmi

Jsou lidé, kteří své emoce příliš nezvládají, a někdy si na této slabině dokonce zakládají. Ze zjevných důvodů je proto...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Předčasné státní penze míří k ledu, zbývá jen předdůchod

Už i kvůli zpřísňování politiky státu u předčasných důchodů nabírá na významu předdůchod čerpaný z doplňkového...

Sazby hypoték mírně klesají. Co přinese uvolnění pravidel ČNB?

Průměrná nabídková sazba hypoték mírně klesla a vrátila se na dubnovou úroveň. Stagnující hypoteční trh rozvířila ČNB...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Analýza: Ve starém penzijku srazila inflace úspory za 10 let o pětinu

Inflace ukrajuje z úspor, které si Češi střídají v penzijních fondech. Ve starých transformovaných fondech, které...

Matka na pervitinu a italská domácnost. Jak to bylo s vraždou dítěte v Mostě

Premium Vyostřené konflikty, dvojí život matky, neúspěšné podněty sociálce, problémová čtvrť a drogy. Z pozadí sporu o tříleté...

Jsme na prahu epidemie srdečního selhání, vyléčit se nedá, říká kardiolog

Premium Zatímco infarkt zná každý, povědomí o srdečním selhání je malé. Často se mylně zaměňuje právě za infarkt či zástavu...

Kam zmizel lupič století. František Procházka podle svědků žije v Karibiku

Premium Policie si chvíli myslela, že je František Procházka, který ukradl 540 milionů korun, po smrti. Jenže někteří Češi ho...

Penzijko zažilo turbulentní rok. Kde se vyplatí spořit na důchod

Příprava na stáří je velké téma. Jak se loni dařilo penzijním fondům a jaké jsou aktuální trendy v této oblasti,...

Analýza: Ve starém penzijku srazila inflace úspory za 10 let o pětinu

Inflace ukrajuje z úspor, které si Češi střídají v penzijních fondech. Ve starých transformovaných fondech, které...

Jak stát teď zdaňuje zaměstnané důchodce a jaká novinka je v úvahách

Odejít do penze a žít jen ze státního důchodu znamená poměrně značný propad příjmů. Mnozí důchodci ale zůstávají nadále...

Přilepšete si k důchodu. Kde nejvýhodněji sjednat penzijní spoření?

Češi si na důchod málo spoří. Stát je chce motivovat k větším úložkám v doplňkovém penzijním spoření změnou státní...

Triatlonistka se chlubí fotkou ze závodu, na plavkách měla menstruační krev

„Takhle vypadá ženský sport. Čím více bariér se nám podaří zbourat, tím lépe,“ napsala Emma Pallant-Browne na...

Vláda téměř vyčerpala rozpočet. Stanjura se chystá zasáhnout co nejdřív

V květnu skončil státní rozpočet ve schodku 271,4 miliard korun, v dubnu to bylo dvě stě. Schválený rozpočet přitom za...

Hanka Kynychová nafotila sexy fotky. S klientkami probírá i menopauzu

Lektorka fitness a cvičitelka Hanka Kynychová (55) přiznává, že s nastupující menopauzou je třeba změnit ve svém životě...

Miluji tě, ale podvádím tě. A nelituji. Studie nahlédla do hlubin nevěry

Premium Je jedním z nejrozsáhlejších výzkumů svého druhu a přináší víc než paradoxní zjištění. Vyjevuje, že důvody nevěry jsou...

Nejsou menší, jen jsou výš, říká o modelaci prsou za 65 tisíc Krejčíková

Aneta Krejčíková (32) se rozhodla pro plastiku prsou. Představitelka sekretářky Květy ze seriálu Volha si své...