Sobota 24. července 2021, svátek má Kristýna
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 24. července 2021 Kristýna

Expert: Účet dlouhodobých investic má být lepší než penzijko. Co čekat?

Spořit na stáří se ukazuje jako nutnost. Spoléhat se jen na státní penzi totiž nelze. Stát chce podpořit úspory lidí účtem dlouhodobých investic. Bude tento nový chystaný projekt pro lidi výhodný? A v čem bude jiný oproti stávající možnosti spořit na důchod v „penzijku“? Nad tím se zamýšlí v komentáři Aleš Poklop, šéf Asociace penzijních společností.

Aleš Poklop | foto: archiv Aleše Poklopa

Vláda připravuje účet dlouhodobých investic. Míní tím produkt, kterým se mají lidé sami zajistit na stáří, protože jim ta samá vláda nedokázala ani v druhém volebním období a při několikaletém ekonomickém růstu zajistit důstojný starobní důchod. Náhradový poměr je u nás stále ostudný, nedosahuje ani 50 procent. Znamená to, že nástupem do důchodu se vaše příjmy zmenší v průměru na méně než polovinu.

Nový produkt nazvaný účet dlouhodobých investic má fungovat v rámci zákona o kapitálovém trhu na principu rizikovějšího investování za cenu daňových úlev. Jenže právě ty daňové úlevy jsou, jak potvrzuje samotná ministryně financí Alena Schillerová, úplně stejné jako u již existujícího „penzijka“. Výhoda má podle ní být v tom, že se jedná o produkt investičního typu, který umožní investovat do aktiv s potenciálem vyššího zhodnocení (akcií, dluhopisů či podílových fondů).

Opět nemusíme chodit daleko. S „penzijkem“, konkrétně s doplňkovým penzijním spořením se na penzi velmi dobře zajišťuje už téměř půldruhého milionu Čechů, protože v něm přesně toto mohou dávno udělat. Tedy zvolit si, jak zhodnotí své uložené peníze. Akcie znamenající nejvyšší výnos, ale i tomu úměrnou míru rizika, naleznou v dynamických fondech, zlatou střední cestou vyvážených fondů je pak mix akcií a dluhopisů. A samotné dluhopisy, které jsou relativně bezrizikové, ale také nejméně výnosné, najdou v konzervativních fondech.

Na důchod spoří stále víc lidí. Nové penzijní spoření připsalo 5% zisk

Uložené peníze je možné mezi jednotlivé typy fondů dělit (tomuto nastavení bude odpovídat i výsledek investice) a osm penzijních společností sdružených v asociaci znamená v doplňkovém penzijním spoření nabídku 31 různě odvážných, a tím i různě výdělečných investičních fondů. Podle jejich dlouhodobých meziročních výsledků si snadno odvodíte, jak se vám vyplácí a případně zda není čas přejít k jinému fondu, ke konkurenční penzijní společnosti, nebo přidat či ubrat na podílu akcií vůči dluhopisům.

Aleš Poklop

  • Je prezidentem Asociace penzijních společností ČR.
  • V červnu 2010 byl jmenován generálním ředitelem a předsedou představenstva Penzijního fondu České spořitelny.
  • Od transformace na penzijní společnost v  roce 2013 je předsedou představenstva Česká spořitelna - penzijní společnosti.
Aleš Poklop, prezident Asociace penzijních společností ČR

Pojďme tedy zkusit najít výhody oproti „penzijku“ jinde. Nový účet dlouhodobých investic musí mít jeho účastník pro naplnění podmínek aspoň pět let, stejně jako „penzijko“. A vybrat jej může nejdříve v 60 letech. Opět identická podmínka. „Penzijko“ s sebou ale nese zásadní výhodu – můžete z něj čerpat i předdůchod coby pojistku v situaci, kdy několik let před nástupem do státního starobního důchodu už na trhu práce nenacházíte uplatnění nebo už prostě pracovat nemůžete (třeba ze zdravotních důvodů).

Ani příspěvkem zaměstnavatele účet dlouhodobých investic penzijní spoření nepředčí. U obou produktů může firma přispívat v rámci firemních benefitů.

Že by tou zásadní výhodou oproti penzijnímu spoření byly vyšší, a tedy výhodnější státní příspěvky? U „penzijka“ je to maximálně 230 Kč měsíčně. Ne, ani tady nenalezneme hledaný důvod, proč namísto penzijního spoření zvolit účet dlouhodobých investic. Tato parlamentem schvalovaná novinka totiž státní příspěvky nenabízí vůbec žádné.

Na závěr drobná rekapitulace a příklad. V doplňkovém penzijním spoření, někdy také nazývaném nové „penzijko“, si budete spořit řekněme 35 let a zvolíte si dynamický fond. Tato strategie přináší roční zhodnocení v průměru 5 %. Měsíčně si budete ukládat 1 000 Kč, takže dosáhnete na nejvyšší státní příspěvek 230 Kč. Ze svého tedy za ta léta naspoříte 420 000 Kč. Stát vám přidá 96 600 Kč a fond vám při výnosu 5 % vynese 850 290 Kč, což je dvojnásobek vámi vloženého. I se státními příspěvky tak máte na prahu penze celkem 1 366 890 Kč, což vám při nastavení výplaty na deset let přidá ke státnímu důchodu měsíčně navíc 11 391 Kč. Takže vám jej téměř zdvojnásobí.

A to není v tomto příkladu započítán příspěvek zaměstnavatele, který v ČR činí průměrně přes 1 000 Kč měsíčně a celkovou naspořenou částku zásadně zvyšuje. Dostává jej každý čtvrtý účastník „penzijka“.

Od novinky zvané účet dlouhodobých investic tedy více peněz od českých střadatelů v penzijním systému neočekávám. Bohužel dojde pouze k rozmělnění toho, co jsou Češi ochotni na své penze odkládat.

Autor:
  • Nejčtenější

Dobře už bylo, důchody budou vůči mzdě i nadále klesat, říká odbornice

„Lidé, kteří půjdou do důchodu za deset a více let, se mohou s velkou pravděpodobností dočkat toho, že dostanou jen...

Udělejte kariéru v IT. Na vzdělání nezáleží, stačí trocha talentu a píle

Ti špičkoví programují od šesti let. To ale neznamená, že kariéru v IT nemůže udělat absolvent sociologie, nebo žena po...

Hypotéky překonaly za pololetí celoroční objemy. Sazby dál rostou

Po mírném ochlazení v dubnu a v květnu hypoteční trh opět roste. Banky v červnu poskytly hypotéky za téměř 44,5...

Soused má z bytu hotel a všem to vadí. Jak řešit problémy s AirBnb?

Krátkododobý pronájem (AirBnb) je možná výhodou pro turisty hledající ubytování, sousedům v domě ale může způsobovat...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Kolik štěstí nám přináší práce a jaké je největší přání zaměstnanců

Každý druhý zaměstnanec si myslí, že být spokojený v práci je důležitější než výše výplaty. Leckteré podniky tak...

Ze sbírky na pohřeb Roma pozůstalí nedostali nic. Byl to podvod

Premium Měl mít velkolepý pohřeb. Balzamování, bíle lakovaná rakev z Ameriky, kočár tažený vraníky... Rodina Roma, který zemřel...

Klaus: Volby nic nepřinesou. Kolem covidismu a genderismu se bude chodit po špičkách

Premium Každý z nás by se měl sám rozhodnout, jakou míru opatrnosti vůči nákaze covidem chce zvolit, říká přesvědčeně bývalý...

Česko formuje domobranu. Výcvik může podstoupit každý, kdo má zbrojní průkaz

Premium Stát zakázal ozbrojené skupiny a lidem nabídl alternativu: absolvujte speciální kurz a můžete Česku pomáhat se zbraní....

  • Další z rubriky

Pracující a podnikající důchodci mohou žádat o zvýšení své penze

Kdo v důchodu pracuje nebo podniká, může od státu získat vyšší důchod. A to za výdělečnou činnost, která podléhá...

Důchody se od ledna zvýší, průměrná starobní penze vzroste o 839 korun

Čeští důchodci si od ledna finančně polepší, dostanou vyšší penze. Valorizovat se budou všechny druhy důchodů, tedy...

Třetina účastnických penzijních fondů loni překonala inflaci

Stejně jako podílové fondy zakončily loňský rok v plusu i penzijní fondy. Transformovaným fondům sice klesl výnos často...

Doplňkové penzijní spoření úspory zhodnotí, staré fondy nepřekonají inflaci

Počet účastníků v nových účastnických penzijních fondech vloni stoupl o více než dvanáct procent. Vzhledem k tomu, že v...

Zemřel slovenský herec Milan Lasica, zkolaboval přímo na jevišti

Ve věku 81 let zemřel slovenský herec Milan Lasica. Web sme.sk uvedl, že vystupoval se skupinou Bratislava Hot...

Možná neadoptujeme. Příprava s psycholožkou byla škola, říká Viktor Vincze

Viktor Vincze (30) promluvil o plánované adopci dítěte i návštěvách psycholožky, které absolvovali s manželkou Adélou...

Petr Rajchert si změnil příjmení a potřetí se oženil, manželka je těhotná

Zakládající člen kapely Chinaski Petr Hradil (rodným příjmením Rajchert) se v třiapadesáti letech potřetí oženil. Po...

Holanová: Rozvod s Šípem? Do vztahu se nám vloudila mlaďounká chybička

Rozhovor s Marcelou Holanovou vznikal v Chateau Šanov na soustředění s finalisty soutěže Muž roku 2021. Zpěvačka, která...

Zemřel František Nedvěd. Folkové legendě se vrátila rakovina plic

V třiasedmdesáti letech zemřel v neděli folkový muzikant František Nedvěd. Prohrál boj s rakovinou plic. Úmrtí na...