Čtvrtek 23. března 2023, svátek má Ivona
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 23. března 2023 Ivona

Víte už, jak velkou penzi od státu dostanete? Aplikace IDA to spočítá

Česká správa sociálního zabezpečení přišla v létě 2021 s informativní důchodovou aplikací IDA, která umí lidem spočítat výši důchodu a sdělí, kdy přesně do něj půjdou. Služba má velký úspěch. Zaznamenala už přes milion přihlášení. Pro některé Čechy je aktuální zjištění, kolik by teď brali, pokud by šli do penze, šok. Pro jiné překvapivé zjištění.

Aplikaci využila například paní Pavla spolu se svým manželem.

„Zjistila jsem, že bych aktuálně dostala od státu podprůměrnou starobní penzi. Můj muž by měl důchod o čtyři tisíce vyšší a získal by naopak nadprůměrný důchod. Oba máme ale rozdílnou pracovní historii, manžel je po celou dobu v pracovním poměru jako zaměstnanec. Já jsem byla zaměstnaná jen po část své kariéry a v určitém období jsem byla i bez práce. Pokud se v důchodových pravidlech nic nezmění, tak doufám, že díky dalším výdělkům získám od státu přece jen vyšší důchod,“ říká paní Pavla, které do dosažení důchodového věku zbývá šest let.

Chcete být v důchodu zajištěni? Najděte si dobře placenou práci na pracovním portálu jobDNES.cz.

Informativní důchodová aplikace, zkráceně nazvaná IDA, začala u nás fungovat v červenci 2021. „Aplikací jsme reagovali na poměrně velkou poptávku lidí v produktivním věku, kteří se zajímají o své důchodové nároky s dostatečným předstihem,“ říká František Boháček, ústřední ředitel České správy sociálního zabezpečení.

IDA: Informativní důchodová aplikace ČSSZ

Na vývoji služby se podílel tým složený z více než 20 odborníků a jak se potvrdilo, byla to dobrá investice. Aplikace už zaznamenala přes jeden milion přihlášení. Unikátnost Informativní důchodové aplikace ocenila i odborná porota v prestižní soutěži IT Projekt roku. Poprvé v historii dostali čeští občané šanci získat online aktuální informace o svém důchodu. A to jen na pár kliknutí a navíc kdykoliv během svého produktivního věku.

Díky aplikaci si každý může zjistit, jaký je aktuální odhad jeho starobní penze, kdy půjde do důchodu, jaké údaje mu v evidenci chybí, kolik let pojištění do penze zbývá a další informace.

„IDA je také samozřejmě průběžně aktualizována a upravována tak, aby poskytnuté informace co nejvíce odpovídaly skutečnosti. Proto v ní je například nově zahrnuta i možnost doplnit počet vychovaných dětí, a to i v případě mužů, aby v orientační výši důchodu bylo zohledněno i výchovné, tedy 500 korun za každé vychované dítě,“ poznamenává František Boháček.

Stačí mít rok pojištění a věk alespoň 19 let

Pokud jste aplikaci IDA ještě nevyzkoušeli, má smysl tak učinit. „Používání je bezpečné. Do aplikace IDA se může přihlásit každý buď přes elektronickou identitu či datovou schránku. IDA je určena každému pojištěnci, který dosáhl alespoň 19 let a zároveň získal alespoň jeden rok placeného pojištění,“ přibližuje Jitka Drmolová, mluvčí ČSSZ.

Díky skutečným datům z evidence ČSSZ lze získat informace, které jsou maximálně reálné. Jednoduše si zkontrolujete započtené doby důchodového pojištění, a pokud některé údaje chybí, pro výpočet vašeho aktuálního odhadu důchodu je upravíte či doplníte.

Aktuální odhad starobní penze pak můžete porovnat se současnými důchody. Průměrná starobní penze nyní podle posledních údajů dosazuje 18 061 korun.

Starobní důchody v Česku – průměrná výše „sólo“ důchodu
V KčStarobní důchodyPředčasné důchody
Průměrná výše18 06116 245
muži19 75517 866
ženy16 48414 760
zdroj: ČSSZ, údaje k 31. prosinci 2022

Z čeho se skládá starobní penze

Starobní důchod se skládá se základní a procentní výměry. Základní výměra všech penzí je pro každého důchodce stejná, aktuálně činí 4 040 korun. Procentní výměra je zásluhou částí penze a její výše je individuální.

Co je to základní výměra důchodu: Základní výměra důchodu je pevně stanovená část důchodu, stejná pro všechny důchodce. Základní výměru důchodu neovlivňuje délka doby pojištění ani výše výdělku.

Co je to procentní výměra důchodu: Procentní výměra důchodu závisí na konkrétním průběhu pojištění a platí, že čím jsou vyšší příjmy v rozhodném období a delší získaná doba pojištění, tím vyšší je procentní výměra důchodu. Minimální zákonem zaručená výše procentní výměry důchodu činí 770 korun měsíčně.

Pro nárok na starobní důchod je potřeba splnit dvě podmínky:

  • Dosáhnout stanoveného důchodového věku.
  • Získat potřebnou dobu důchodového pojištění, to je mít alespoň 35 let pojištění.
Autor:

Daňové přiznání 2023

Základní lhůta pro podání daňového přiznání za zdaňovací období 2022 připadá letos na pondělí 3. dubna. Interaktivní daňové formuláře umí vypočítat daně za vás.

Mohlo by vás zajímat

  • Nejčtenější

Podívejte se, na co vám letos přispěje vaše zdravotní pojišťovna

Pečovat o zdraví se vyplácí. Pod to se podepisují i všechny zdravotní pojišťovny. Proto je dobré zjistit, co můžete pro...

KOMENTÁŘ: Lze vydělat na inflaci? Ano, ale musíte si pospíšit

Premium Češi se stále více učí investovat, a to zejména prostřednictvím podílových fondů. Jak ale investovat správně a vydělat...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Osm doporučení, jak v době vysoké inflace investovat do sebe

Nejlepší investicí, kterou můžete ve finančně nejistých dobách podniknout, je investice do sebe. Tedy do vlastních...

Kdy půjdeme do důchodu a jaká bude naše penze? Nenechávejte nic náhodě

Debata o důchodové reformě se opět rozhořela, a tak se řadě z nás honí hlavou otázky, zda v důchodu důstojně vyžijeme....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Kauce, jistota, výpověď. Otestujte se, jak znáte úskalí pronájmu

Zájem o nájemní bydlení je dlouhodobě vysoký a loňský rok byl v tomto směru rekordní. Ať už jste v pozici nájemce či...

Kdy půjdeme do důchodu a jaká bude naše penze? Nenechávejte nic náhodě

Debata o důchodové reformě se opět rozhořela, a tak se řadě z nás honí hlavou otázky, zda v důchodu důstojně vyžijeme....

Roční úspora 6 300 Kč a slušná renta. Češi by měli ve spoření na penzi přidat

Odborníci doporučují, abychom si na stáří během produktivního života našetřili alespoň dva miliony korun. Počty...

Invalidní důchodci si na 500 korun za každé vychované dítě počkají

Hlavně díky výchovnému, ale i valorizaci se od nového roku zvedl ženám v penzijním věku starobní důchod na průměrných...

PORADNA: Musí předčasný důchodce přestat pracovat, nebo smí vydělávat?

Výpočet předčasného důchodu koncem roku 2022 je výhodnější než výpočet klasického důchodu v roce 2023. Do předčasného...

Meteoroložka Honsová: Letos bude extrémní počasí, zapíše se do historie

Premium Meteoroložka Dagmar Honsová je přesvědčená, že letošní rok určitě přinese mnoho zajímavých a zřejmě i extrémních...

Hrozí ekonomický kolaps? Analytici varují před Minského momentem

Selhání bankovních institucí, otřesy na finančních trzích a pokračující nejistota zvyšuje podle mnohých odborníků...

Ukrajinská pobřežní obrana zničila plány na vylodění u Oděsy

Flotila ukrajinského námořnictva dostala na začátku ruské invaze na frak, ale její „suchozemská“ pobřežní obrana...

Německé platy v nedohlednu. Známe sedm důvodů, proč Češi berou míň

Ekonomové už desítky let propočítávají, kdy české mzdy doženou ty německé. Rozdíly mezi oběma státy přetrvávají a...

Levnější papriky, cukr i vejce. Češi v zahraničí šetří tisíce a stát tratí

Levnější vejce, maso i zelenina. Čechy ženou vysoké ceny potravin do obchodů v zahraničí. V Polsku ušetří tisíce za...