Čtvrtek 17. června 2021, svátek má Adolf
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 17. června 2021 Adolf

Na důchod spoří stále víc lidí. Nové penzijní spoření připsalo 5% zisk

O spoření na důchod se zvedá zájem. Nové „penzijko“, tedy doplňkové penzijní spoření, má již 1 327 307 lidí, to je o 45 901 více než na konci roku 2020. V nových fondech přitom Češi zhodnocují vklady v objemu přes 84 miliardy korun. Navzdory covidové situaci je zhodnocení vložených peněz vcelku solidní.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Nové penzijní spoření připsalo střadatelům zhruba 5% zisk. Nejvíc nyní zhodnocují vklady střadatelé, kteří se nebojí více riskovat. Dynamické fondy vynesly v 1. čtvrtletí 2021 průměrně 7,4 procenta a vyvážené 2,5 procenta. Konzervativní však ztratily 1,2 procenta. Vyplývá to z informací Asociace penzijních společností ČR.

Zhodnocení vkladů střadatelů v doplňkovém penzijním spoření od roku 2013.

„Penzijní spoření se již v polovině minulého roku začalo úspěšně vyrovnávat se ztrátami způsobenými pandemií a letošní rok zahájilo doplňkové penzijní spoření výborným pětiprocentním růstem. V případě, že se tempo růstu udrží, je pravděpodobné, že dynamické fondy letos zhodnotí až dvaceti procenty,“ říká k aktuální situaci českého penzijního spoření prezident Asociace penzijních společností ČR Aleš Poklop.

Chcete mít na důchod našetřeno? Najděte si dobře placenou práci na portálu jobDNES.cz.

Nové účastnické fondy na rozdíl od transformovaných fondů, do kterých již není možní vstoupit, neručí za to, že případná ztráta nesníží úspory klienta. Na druhou stranu ale mohou zajistit i vyšší zhodnocení a překonat tak dlouhodobě inflaci. 

„V případě účastnických fondů si klient může vybrat od relativně konzervativních až po velmi dynamická řešení, nicméně bez garance minimálně nulového výnosu,“ poznamenává Radim Kotrouš, portfolio manažer ČSOB Asset Management.

„Dynamické účastnické fondy těžily letos hlavně z optimismu, který na akciové trhy přinesla relativně svižná vakcinace slibující brzký konec pandemie. Ruku v ruce s tím se otevírají mnohé ekonomiky a firmy velice rychle dohání ušlé zakázky, což zvyšuje jejich současné příjmy a zisky,“ poznamenává analytik Partners Martin Mašát. 

Povinné konzervativní fondy (PKF) však podle něj zažívají trochu jiný příběh. „Pokles cen dluhopisů, respektive růst jejich výnosů způsobil snížení hodnoty konzervativních fondů,“ poznamenává analytik.

Trocha názvosloví

Doplňkové penzijní spoření (DPS): jde o nové penzijní spoření, které je k dispozici teprve od roku 2013. Celkem si v něm formou účastnických fondů spoří 1,327 milionu lidí. Není zde žádná garance výnosu. Lze si zvolit vlastní investiční strategii. Účastník si sám stanovuje rizikovost a s tím související potenciální výnos portfolia.

Penzijní připojištění = Transformovaný fond (TF): jedná se o původní penzijní spoření, které u nás existuje od roku 1995 a tyto smlouvy bylo možné uzavírat až do konce roku 2012. Využívá ho přes 3,092 milionu lidí, kteří si tímto způsobem spoří na důchod. Největší výhodou a nevýhodou tohoto spoření je garantovaný výnos, resp. garance nezáporného zhodnocení. V portfoliu penzijních fondů jsou z 95 % bezpečné státní dluhopisy.

Jak si vedou transformované fondy

V transformovaných fondech penzijního připojištění, do kterého se již nedá vstoupit, stále zůstává spořit 3 092 914 účastníků, přičemž objem penzijních úspor dosáhl více než 453 miliardy korun. Ve starých a nových fondech si tak na důchod celkově spoří přes 4,4 miliony Čechů a objem vkladů přesahuje 537 miliard korun.

„Transformované fondy stále patří objemem aktiv mezi největší, nicméně nové účastnické fondy je postupem času zdatně dohánějí a v nedaleké budoucnosti je z pohledu velikosti i předeženou,“ komentuje Radim Kotrouš. 

Proč vyměnit staré penzijní spoření za nové

Transformovaný fond je podle Kotrouše vhodný pro stávající klienty, kteří jsou těsně před důchodem, nebo konzervativní investory s averzí vůči rozkolísanosti hodnoty jejich investice ve fondu. 

Zhodnocení peněz střadatelů, kteří na důchod spoří v transformovaných fondech, není v současnosti vysoké. Podle předběžných výsledků jednotlivých penzijních společností se pohybuje v rozmezí 0,35 % až 1,3 %.

Zhodnocení vkladů v transformovaných fondech
Fond201520162017201820192020*
Conseq PS (dříve AEGON)0,40,470,160,581,50,43
Allianz PS1,381,030,410,680,940,66
AXA PSt1,11,0250,760,921,260,88
ČSOB PS1,20,70,630,761,00,67
PS České pojišťovny vč. Generali PS1,400,940,841,11,751,3
NN PS (dříve ING)0,880,660,690,610,950,71
Česká spořitelna PS0,850,680,510,511,690,97
KB PS1,160,660,490,510,60,35
Zdroj: Asociace penzijních společností ČR, *předběžné výsledky (potvrzené zhodnocení bude zveřejněno po valných hromadách jednotlivých penzijních společností)

Podle odborníků přitom nelze očekávat lepší zhodnocení ani v dalších letech. „V případě transformovaných fondů očekávám v nejbližších letech dosahování výnosu v rozmezí 0,5 % až 1 %, což je dáno velmi konzervativním zainvestováním portfolia,“ poznamenává Kotrouš.

Kdo by dal přednost vyšší sumě při odchodu do důchodu, může ze starých transformovaných fondů velmi jednoduše přejít do nového „penzijka“. V novém doplňkové spoření jde přecházet i mezi jednotlivými penzijními společnostmi.

Autor:
  • Nejčtenější

Mladí by chtěli do penze v 60 letech. Mají jasno, jaký důchod jim postačí

Generace narozená po roce 1971 bude podle současných pravidel odcházet do penze v 65 letech. A to jak ženy, tak i muži....

Opustil dobře placené místo v bankovnictví a rozjel firmu. Nelituje

Vystudoval ekonomii, nastoupil do banky, pracoval i v bankách v zahraničí. Oboru zůstal věrný i po návratu do Česka....

Zmapovali jsme nejlepší spořicí účty. Výnosy stále padají

Porazit inflaci se zhodnocování vkladů na spořicích účtech nejde. Výnosy dál padají. Úrokové sazby u aktuálně...

Advokát: Stanovit výživné na dítě jen podle daňového přiznání je nesprávné

Výživné se určuje na základě možností, schopností a majetkových poměrů povinného rodiče. Jakkoliv jednoduché se toto...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Jak ochránit peníze před inflací? Jedním z řešení jsou investice

Investiční analytici doporučují domácnostem a firmám právě teď investovat peníze na finančních trzích. Důvod je...

Sledujeme začátek rituální sebevraždy lidstva, říká Čech s IQ 206

Premium Je jedním z nejchytřejších Čechů, ale jako robot nepůsobí. Při osobním setkání je Karel Kostka, vzděláním učitel,...

Upřímnost fotbalové antihvězdy. Souček o tetování, rasismu i vyjídání ledničky

Premium Říká o sobě, že je obyčejný kluk z Brodu. Přitom si ho už stihla zamilovat fotbalová Anglie a Česko na něj spoléhá: na...

O antikoncepci už není takový zájem. Párový sex upadá, míní gynekolog

Premium „Všichni strašili, že bude upadat mravnost a ženy budou mít z dlouhodobého užívání pilulek zhoubná onemocnění jater....

  • Další z rubriky

Třetina účastnických penzijních fondů loni překonala inflaci

Stejně jako podílové fondy zakončily loňský rok v plusu i penzijní fondy. Transformovaným fondům sice klesl výnos často...

Důchody se od ledna zvýší, průměrná starobní penze vzroste o 839 korun

Čeští důchodci si od ledna finančně polepší, dostanou vyšší penze. Valorizovat se budou všechny druhy důchodů, tedy...

Jak ochránit peníze před inflací? Jedním z řešení jsou investice

Investiční analytici doporučují domácnostem a firmám právě teď investovat peníze na finančních trzích. Důvod je...

Expert: Účet dlouhodobých investic má být lepší než penzijko. Co čekat?

Spořit na stáří se ukazuje jako nutnost. Spoléhat se jen na státní penzi totiž nelze. Stát chce podpořit úspory lidí...

Advantage Consulting, s.r.o.
TECHNOLOG VE VÝROBĚ (40-45.000 KČ)

Advantage Consulting, s.r.o.
Ústecký kraj
nabízený plat: 40 000 - 45 000 Kč

Manželka majitele Alzy promluvila o fungování firmy, se Zavoralem se rozvádí

Majitel tuzemského internetového gigantu Alza.cz Aleš Zavoral patří se svým jměním mezi nejbohatší Čechy. Na rozdíl od...

Sledujeme začátek rituální sebevraždy lidstva, říká Čech s IQ 206

Premium Je jedním z nejchytřejších Čechů, ale jako robot nepůsobí. Při osobním setkání je Karel Kostka, vzděláním učitel,...

Moderátor Aleš Cibulka skončil na jednotce intenzivní péče

Čtyřiačtyřicetiletý Aleš Cibulka měl v sobotu v rozhlasovém pořadu Tobogan dělat narozeninový rozhovor s herečkou Marií...

Rozloučení se Šafránkovou bude asi veřejné, pohřeb s poctami rodina nechce

Rodina zřejmě počítá s veřejným rozloučením se zesnulou Libuší Šafránkovou. Zatím ale není jasné, v jaké by to mělo být...

Parkinson má v počátcích nemoci nenápadné příznaky. Co vás může varovat?

Obávaná nemoc spojená s nezvladatelným třesem přichází pomalu a nepozorovaně, takže řada postižených mnohdy vůbec...