Úterý 28. června 2022, svátek má Lubomír
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 28. června 2022 Lubomír

Na státní penzi nespoléháme, říká většina Čechů. Jaká je realita?

Tři čtvrtiny Čechů mají obavu z finančního zajištění v důchodu. Už dvě třetiny lidí si proto šetří na stáří, a to nejčastěji pomocí penzijního spoření. Šest z deseti Čechů si přitom myslí, že v důchodu vystačí s 15 až 25 tisíci korunami měsíčně. Takové je aktuální zjištění průzkumu Penzijní společnosti ČSOB. Jaká je realita?

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

„Průměrný důchod dosáhne letos na podzim díky další valorizaci kolem 17 tisíc korun. To je ale pouze na nižší hranici toho, s čím Češi počítají, že si v důchodu vystačí. Přes 46 % lidí bude v důchodu potřebovat přes 20 tisíc korun měsíčně. Na tuto úroveň ale důchody v dohledné době nevystoupají, a to i kvůli současné finanční situaci ovlivněné inflací, růstem cen energií a konfliktem na Ukrajině,“ upozorňuje Václav Lokaj, obchodní ředitel ČSOB Penzijní společnosti.

Fakta

Průměrný starobní důchod v ČR: 16 249 Kč

  • Muži: 17 746 Kč
  • Ženy: 14 859 Kč
    Zdroj: ČSSZ, 1. čtvrtletí 2022

Když lidem nebude stačit státní penze, musí si naspořit. Odborníci doporučují, že bychom si na stáří měli našetřit během produktivního života alespoň dva miliony korun. Začít je třeba co nejdříve a když to životní situace dovolí, je dobré odkládat na penzi pravidelně 10 % svých příjmů.

Dobrá zpráva je, že většina Čechů je podle průzkumu názoru, že na penzi je třeba začít spořit nejpozději od 30 let. A že k tomu je vhodné právě penzijní spoření coby dlouhodobý spořicí produkt.

Chcete být v penzi zajišteni? Najděte si dobře placenou práci na pracovním portálu jobDNES.cz.

Problém je, že si Češi odkládají měsíčně stále velmi málo, v průměru jen 779 korun. Kvůli nízkým úložkám tak řada střadatelů stále nedosáhne na nejvyšší možný státní příspěvek ani daňovou úlevu.

Spoření na důchod: státní příspěvek a sleva na dani
Vlastní měsíční platba v Kč1003005008001000150020003000
Státní měsíční příspěvek v Kč090130190230230230230
Roční úspora na daních v Kč0000090018003600
Celkem roční výhody v Kč01080156022802760366045606360


Výše měsíčního příspěvku účastníka totiž přímo ovlivňuje možnost čerpat benefity od státu v podobě státní podpory a daňové úlevy. U platby 1 000 korun měsíčně lze od státu získat za rok maximální příspěvek 2 760 korun. Kdo si může dovolit odkládat měsíčně 3 000 korun, využije státní benefit naplno, s roční úsporou na daních získá celkem 6 360 korun.

Počty střadatelů v „novém penzijku“ rostou

Další pozitivní zprávou je, že v „novém penzijku“ přibývají počty střadatelů. Teď si v něm spoří přes 1,5 milionu lidí, což je o téměř 48 tisíc víc, než na konci roku 2021.

Zhodnocení vkladů u těchto střadatelů záleží nejen na tom, kolik si měsíčně spoří a po jakou dobu, ale také na zvolené investiční strategii a s ní související míře rizika. Čím delší čas do penze zbývá, o to odvážnější by měla investiční strategie být. Garance nezáporného výnosu zde sice není, utrpět lze i ztrátu.

Vyšší míra rizika, kterou se rozhodnete v určitém věku podstoupit, vám však může přinést výrazně vyšší zhodnocení peněz a tím i lepší zajištění na důchod. „Nové penzijko“ je však třeba vnímat jako dlouhodobou investici.

Příspěvek účastníka v doplňkovém penzijním spoření v roce 2021 činil průměrně...

Hospodaření fondů penzijních společností v 1. čtvrtletí 2022 poznamenaly ekonomické dopady válečného konfliktu na Ukrajině. Bezprecedentní nárůst inflace a úrokových sazeb spolu s negativním vývojem na finančních trzích přinesly ztráty nejen v dynamických (akciových), ale i konzervativních (dluhopisových) strategiích. Zaznamenané ztráty účastnickým fondům penzijního spoření tak umazaly část zisků minulých období.

Vklady účastníků, vyjádřené hodnotou penzijní jednotky, však zůstaly vesměs zachovány. V případě pravidelného a dlouhodobého investování, jakým je penzijní spoření, jde však podle odborníků o přechodný výkyv.

Penzijko mé peníze nezhodnocuje. Mám ho zrušit, nebo přejít jinam?

„Penzijní spoření aktuálně prochází obdobím poznamenaným zejména vysokou inflací a válkou na Ukrajině. Z historie penzijka ale víme, že zhodnocení je třeba vnímat v dlouhodobém horizontu, kdy propady z podobných období bývají v následných úspěšnějších cyklech nejen dorovnány, ale že se fondy rychle vracejí k zisku. Zejména fondy s akciovou složkou mohou překonat i aktuální inflaci,“ říká k aktuální situaci Aleš Poklop, prezident Asociace penzijních společností ČR.

„Určitě proto nedoporučuji kvůli momentální situaci na světových trzích penzijní spoření ukončovat. Doporučuji tedy v penzijku setrvat a využívat jeho nové, tedy vyvážené a zejména dynamické fondy,“ dodává Prokop.

Výnos „starého penzijka“ je mizerný

Kdo setrvává ve „starém penzijku“ a má do penze ještě hodně dlouhou dobu, dělá podle odborníků chybu. Pokud se podíváme na loňské výsledky jednotlivých transformovaných fondů, ani jedinému se nepodařilo překonat hranici jednoho procenta.

Jaké je zhodnocení vkladů střadatelů ve starých transformovaných fondech.

„Nejvyššího zhodnocení dosáhla Penzijní společnost České spořitelny se zhodnocením 0,98 procenta. Na opačném pólu skončila penzijní společnost Generali s výsledkem 0,24 procenta. S přihlédnutím k inflaci, která v loňském roce podle indexu spotřebitelských cen dosáhla hodnoty 3,8 procenta, tyto výsledky žádného klienta zřejmě nepotěší. Přitom inflace za rok 2021 je jen slabým odvarem té, jakou zažíváme letos,“ upozorňuje Václav Šimek, spolumajitel společnosti Freedom Financial Services.

V transformovaných fondech penzijního připojištění, do kterých již nelze vstupovat, zůstává přitom přes 2,9 milionu lidí. Sázkou na jistotu nezáporného zhodnocení si ale mladší ročníky důchod příliš nevylepší, zvlášť když měsíčně ukládají nízké částky. Přechodem do nových účastnických fondů a volbou odvážnější strategie by řada z nich mohla zhodnotit své vklady lépe.

Příspěvky zaměstnavatelů jsou nízké

Ke spoření na penzi by mohli svým zaměstnancům více přispět i zaměstnavatelé. Benefit v podobě penzijního připojištění je totiž výhodný pro obě strany. A to díky osvobození od odvodů na sociální a zdravotní pojištění i daně z příjmů.

Vyšší benefit na „penzijko a životko“ je lepší než zvýšení hrubé mzdy

Daňové zvýhodnění má sice stanovený limit – platí pro souhrnný roční příspěvek na penzijní spoření i životní pojištění, a to do částky 50 tisíc korun. Problém ale je, že si řada zaměstnavatelů neumí spočítat, že zvýšit hrubou mzdu vyjde pro obě strany dráž, než přidat zaměstnanci na penzijní spoření.

Svým zaměstnancům tak mnozí přispívají málo – na „staré penzijko“ nyní v průměru měsíčně jen 993 korun a na nové doplňkové penzijní spoření 1 108 korun.

Zaměstnavatelé mohou svým zaměstnancům navíc přispívat na „penzijko“ již od zahájení pracovního poměru, není stanovena žádná čekací lhůta formou požadovaného počtu odpracovaných let. Realita však bývá opět jiná. Někteří zaměstnavatelé si stanovují přísnější podmínky a tento benefit poskytnou například až po odpracování určitého počtu let.

Autor:
  • Nejčtenější

Ekonomie hlouposti: počet hlupáků „v oběhu“ je vyšší, než si myslíte

Premium Hloupí lidé patří ekonomicky k nejnebezpečnějším. Za hloupé je třeba považovat ty, kteří škodí druhým i sobě samým. V...

Mladí jsou při hledání práce náročnější a nebojí se říct si o vyšší platy

Červen je doba maturit a státnic, řada mladých lidí právě úspěšně ukončila své studium. Jaké mají šance na trhu práce,...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Do pedálů šlape čím dál více lidí. Jak ošetřit s tím spojená rizika?

Pohyb na kole je dnes masovým sportem. A výpravy na nich jednou z nejoblíbenějších víkendových i dovolenkových aktivit....

Chyba při potápění ji přišla draho. Pojišťovna nezaplatila léčbu za statisíce

Premium Pár skleniček v Itálii, kde je vůči alkoholu větší tolerance, vypadá nevinně, ale může vyústit ve finanční katastrofu....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Sedm z deseti pracujících lidí trápí nápor na psychiku

Poslední dva roky daly zaměstnancům zabrat. Ke „klasickým“ pracovním problémům s náročnými šéfy, nesmyslnou náplní...

Nadané děti mají společné rysy. Rodiče to někdy nepoznají, říká expert Mensy

Premium Pouhá dvě promile populace – tedy jenom jeden člověk z pěti set – má IQ vyšší než 150. Zhruba každý padesátý má přes...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Ekonomie hlouposti: počet hlupáků „v oběhu“ je vyšší, než si myslíte

Premium Hloupí lidé patří ekonomicky k nejnebezpečnějším. Za hloupé je třeba považovat ty, kteří škodí druhým i sobě samým. V...

  • Další z rubriky

Důchody se zvedají v průměru o tisícovku. Další valorizace na obzoru

Všem důchodcům již míří do poštovních a datových schránek oznámení, o kolik přesně se jim od června 2022 zvedne penze....

Do penze našetřete alespoň dva miliony, radí experti. Jaká je realita?

Každý, kdo odejde do penze, pocítí pokles příjmů. Průměrnému českému důchodci se příjem smrskne s odchodem do penze...

Jednorázovým vkladem na „penzijko“ lze ušetřit několik tisíc na dani

Spoření na důchod formou doplňkového penzijního spoření nebo penzijního připojištění mají více než čtyři miliony Čechů....

Vdovská a vdovecká penze se krátí. Pozůstalostní penze většinou ne

Vdovský či vdovecký důchod po smrti manžela či manželky čeští senioři a seniorky v plné výši nedostanou. Úřady totiž...

Aerolinky ruší tisíce prázdninových letů. Pilot vysvětluje proč

Tisíce zrušených letů, mnohahodinové fronty, vyčerpaný personál ostřelovaný výpověďmi. Současné letectví je v těžké...

Kladivo na ruské dělostřelectvo. HIMARS se zapojil do bojů

Americký dělostřelecký systém HIMARS, po kterém Ukrajina volá už několik týdnů, byl konečně dopraven k bojujícím...

Někde bědují nad benzinem, jinde už hladoví. Zdražování pociťují lidé všude

To, že je všechno dražší a že pravděpodobně bude ještě o něco hůř, se rozhodně netýká jen Česka. Britský deník The...

Tradiční hluboká orba vadí Bruselu. Čeští farmáři mohou přijít o peníze

Premium Jarní ječmen, který se používá v pivovarnictví a sladařství, ztratí kvalitu. Česká pole už nebudou jako dřív a farmáře...

Sex máme, říká Honza Dědek a jeho přítelkyně. Promluvili o svatbě i dětech

Moderátor a hudební publicista Honza Dědek (50) přizval k rozhovoru pro iDNES.cz i svou partnerku Terezu, se kterou se...