Sobota 30. září 2023, svátek má Jeroným, Ráchel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 30. září 2023 Jeroným, Ráchel

Do penze našetřete alespoň dva miliony, radí experti. Jaká je realita?

Každý, kdo odejde do penze, pocítí pokles příjmů. Průměrnému českému důchodci se příjem smrskne s odchodem do penze podle loňských propočtů o 17 tisíc korun. Pro zachování životní úrovně je proto nutné vytvořit si dostatečnou finanční rezervu. Našetřit bychom měli během produktivního života alespoň dva miliony korun. Jak toho dosáhnout?
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Podle odborníků je ideální začít spořit pravidelně a co nejdříve, nejpozději se zahájením aktivního ekonomického věku. Pokud to životní situace dovolí, je dobré odkládat na penzi 10 % svých příjmů.

Chcete mít našetřenou dostatečnou rezervu na důchod? Najděte si dobře placenou práci na internetovém pracovním portálu jobDNES.cz.

Propad příjmů s odchodem do penze je totiž výrazný. Za celou Českou republiku se dá říci, že odchodem do penze poklesne průměrnému Čechovi příjem o téměř 17 tisíc korun měsíčně. Vyplývá to z loňských propočtů, které provedli analytici KB Penzijní společnosti.

Ideální je mít na penzi našetřeno alespoň dva miliony korun. Během 20 let strávených v důchodu je tak možné přilepšit si ke státní penzi z vlastních úspor měsíčně částkou 8 000 korun a udržet si životní úroveň.

A jaká je realita? Češi zajištění na stáří stále podceňují. Podle průzkumů mají zpravidla našetřeno okolo půl milionu. Věk české populace se přitom pomalu ale jistě prodlužuje a státní penze postupem času nebude zcela určitě dostatečně vysoká. 

Kolik ukrojí z úspor inflace

O to víc bychom měli počítat s tím, že je potřeba myslet do budoucna a hledat výnosnější způsob, jak zhodnocovat úspory na stáří. Zvlášť když roste inflace, která hodnotu úspor snižuje.

„S tím, jak budou silné ročníky odcházet do penze, začnou v důchodovém systému logicky ubývat příjmy. Rozumným krokem je začít si aktivně spořit pomocí doplňkového penzijního spoření,“ říká Lubomír Koňák, ředitel obchodu KB Penzijní společnosti.

Na důchod spoří 4,4 miliony Čechů

Na konci roku 2021 si na důchod spořilo v některém z fondů III. pilíře přes 4,4 milionů Čechů, z toho 33 % procent z nich, konkrétně 1 467 649 lidí, má uzavřené nové doplňkové penzijní spoření. Z čísel vyplývá, že téměř tři miliony střadatelů nadále spoří ve starých transformovaných fondech. Zhodnocení jejich vkladů přitom inflaci rozhodně neporazí, protože výnosy v těchto fondech stojí hodně při zemi.

Výsledky zhodnocení vkladů v transformovaných fondech penzijního připojištění za rok 2021 budou sice známé až po valných hromadách jednotlivých penzijních společností. Už teď lze ale s jistotou říci, že nejvyšší zhodnocení se bude blížit k 1 %. 

Jaké je zhodnocení vkladů střadatelů ve starých transformovaných fondech.

Nízké výnosy transformovaných fondů jsou dány investiční konstrukcí starého penzijka. Ze zákona totiž nabízí bezpečí kladné nuly. To znamená, že transformované fondy musí při každoroční bilanci vykázat zisk, nebo alespoň nulu. Tato zákonná garance je ovšem svazuje natolik, že investují velmi konzervativně, především do relativně bezpečných státních dluhopisů.

Inflace nyní v únoru 2022 však překonala desetiprocentní hranici, a to poměrně výrazně. Meziročně ceny stouply o 11,1 %, což je tempo v Česku nevídané od června roku 1998, kdy byla inflace 12%.

Vklady nízké, vytěžit maximum neumíme

Další problém je, že si ve starých fondech spoří lidé velmi málo. Průměrný měsíční příspěvek v roce 2021 činil jen 781 korun. Řada lidí tak na nejvyšší státní příspěvek včetně daňové úlevy nedosáhne. Jak tedy myslet do budoucna? Kdo chce i nadále setrvávat ve starém penzijku, měl by zvážit vyšší úložku.

Výše měsíčního příspěvku účastníka totiž přímo ovlivňuje možnost čerpat benefity od státu v podobě státní podpory a daňové úlevy. U platby 1 000 korun měsíčně lze od státu získat za rok maximální příspěvek 2 760 korun. Kdo si může dovolit odkládat měsíčně 3 000 korun, využije státní benefit naplno, s roční úsporou na daních získá celkem 6 360 korun.

Spoření na důchod: státní příspěvek a sleva na dani
Vlastní měsíční platba v Kč100300500800100015002000 3000
Státní měsíční příspěvek v Kč090 130190230230230230
Roční úspora na daních v Kč0000090018003600
Celkem roční výhody v Kč01080156022802760366045606360

Chce to odvážnější strategii

Spoření na penzi ve III. důchodovém pilíři však není jen o státních benefitech. O tom, zda se podaří našetřit dostatečně velkou finanční rezervu, může rozhodnout i to, zda zvolíte přechod ze starého penzijka do nového doplňkového penzijního spoření. Aktuálně si v něm spoří 1,4 miliony střadatelů.

Zhodnocení vkladů u těchto střadatelů záleží nejen na tom, kolik si měsíčně spoří a po jakou dobu, ale také na zvolené investiční strategii a s ní související míře rizika. Čím delší čas do penze zbývá, o to odvážnější by měl střadatel být. Garance nezáporného výnosu zde sice není, utrpět lze i ztrátu. Vyšší míra rizika, kterou se rozhodnete v určitém věku podstoupit, vám však může přinést výrazně vyšší zhodnocení peněz.

Možnosti investování v novém doplňkovém penzijním spoření jsou poměrně široké. Na výběr jsou strategie konzervativní, vyvážené i dynamické… Zvolit je možné i mix, například 50 procent prostředků vložit do dynamického a zbytek do vyváženého fondu. Strategii je možné v čase měnit a možný je i přestup mezi penzijními společnostmi.

Podle Václava Šimka, analytika Freedom Financial Services nemá však pro mladší klienty s dlouhým investičním horizontem význam spořit na penzi v konzervativních účastnických fondech. 

„I za cenu vyšší volatility se dlouhodobě vyplatí dynamické strategie, které v delším horizontu dávají šanci na překonávání inflace a rozumné zhodnocení takto investovaných úspor. Klienti, kteří se ještě neodhodlali k přestupu z transformovaných do dynamičtějších účastnických fondů, by to měli se svými poradci co nejdříve uvážit na základě vlastní individuálních situace,“ doporučuje Šimek.

Není fond jako fond, podívejte se na výnosy

Zároveň je dobré sledovat, jak si jednotlivé fondy i samotné strategie stojí. Loňské výsledky i výsledky z předchozích let přinášíme v přehledné tabulce.

Příspěvek účastníka v doplňkovém penzijním spoření v roce 2021 činil průměrně...

„Konec roku 2021 s sebou přinesl stoupající inflací, která dopadla nejen na výsledky penzijních fondů. Ty dynamické ale inflaci s velkou rezervou překonaly, a to průměrným zhodnocením o 16,8 %. Vyvážené fondy pak necelými pěti procenty. Nové penzijko, ve kterém loni přibylo 186 243 účastníků, potvrdilo, že zejména dynamické fondy si s inflací poradí nejlépe,“ říká prezident Asociace penzijních společností ČR Aleš Poklop.

„Z přehledu výkonnosti jednotlivých fondů vidíme, že téměř polovina, skončila za rok 2021 se záporným výsledkem. Jedná se především o konzervativní fondy, v jejichž portfoliích dominují vládní dluhopisy a nástroje peněžního trhu, případně jejich deriváty. Záporný výsledek u těchto fondů je dán především vysokou inflací, zvyšováním základních sazeb ČNB a souvisejícím vývojem trhů,“ přibližuje analytik Václav Šimek.

Naopak všichni klienti, kteří investovali do „rizikovějších“ fondů s vyšší volatilitou, skončili s kladným výsledkem. „Některé fondy dosáhly i dvouciferného zhodnocení, například Akciový fond UNIQA vykázal 24,46 procenta, Globální akciový fond od Consequ zase 23,40 procenta, čímž výrazně překonaly inflaci. Hranici 20 procent překonaly celkem čtyři fondy a další čtyři dosáhly na více než desetiprocentní zhodnocení,“ dodává Šimek.

Konzervativní fondy podle Aleše Poklopa s inflací v poslední době bojují, na konci roku na ně ale negativně dopadlo i rychlé zvyšování úrokových sazeb, které se projevuje poklesem tržních cen dluhopisů. Ty se podle tržního ocenění obchodovaly za nižší ceny, stále však mají stanovený úrokový výnos a penzijní fondy je drží ve svých portfoliích do splatnosti, kdy bude vyplacena celá jejich nominální hodnota. 

„Nicméně všem, komu zbývá do penze více než deset let, doporučuji konzervativní fondy opustit a spořit ve vyvážených nebo dynamických fondech,“ uzavírá Poklop.

Jak Češi spoří na penzi s podporou státu

  • Penzijní připojištění = Transformovaný fond (TF):
    Jedná se o původní penzijní spoření, které u nás existuje od roku 1995 a tyto smlouvy bylo možné uzavírat až do konce roku 2012. Využívá ho nadále téměř 3 miliony lidí. Největší výhodou a nevýhodou tohoto spoření je garantovaný výnos, resp. garance nezáporného zhodnocení. V portfoliu penzijních fondů jsou z 95 % bezpečné státní dluhopisy. Příspěvek účastníka v roce 2021 činil průměrně 781 korun.
  • Doplňkové penzijní spoření (DPS):
    Jde o nové penzijní spoření, které je k dispozici teprve od roku 2013. Celkem si formou účastnických fondů na konci roku 2021 spořilo 1 467 649 lidí. Není zde žádná garance výnosu, lze utrpět v čase i ztrátu. Účastník si sám stanovuje rizikovost a s tím související potenciální výnos portfolia. Příspěvek účastníka v doplňkovém penzijním spoření v roce 2021 činil průměrně 829 korun měsíčně.

Příspěvek zaměstnavatele pobíralo ve III. pilíři na konci roku 2021 celkem 1 132 280 účastníků (tj. 25 % z celkového počtu účastníků). Průměrný měsíční příspěvek zaměstnavatele na penzijní připojištění za rok 2021 činil 1 055 korun a na doplňkové penzijní spoření dosáhl výše 1 143 korun.

Autor:
  • Nejčtenější

Drahota změnila nakupování Čechů, obchodníci začínají s cenami brzdit

Inflace je v Česku stále vysoká, meziročně se drží na úrovni 8,5 procenta. Nakupování v akčních nabídkách a ve slevách...

Spočítejte si na unikátní kalkulačce, jakou cenu má váš rodinný dům

Česká asociace pojišťoven připravila unikátní kalkulačku. Majitelé rodinných domů si na ní mohou sami propočítat, jaká...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Začínali s jedním výrobkem. Dnes jich mají čtyři stovky a prodávají i do světa

Na trhu jsou více než třicet let. AG Foods založil Jiří Jízdný v roce 1990, začínal přitom s jediným produktem. Ten...

Psycholog radí, jak odpovídat na nejčastější otázky při pohovoru

Nezaměstnanost je v Česku nízká a řada firem hledá nejrůznější odborníky. Pokud zvažujete hledat si novou pracovní...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Stresující onboarding. Deset deziluzí z prvních dnů v práci a jak je zvládnout

Premium Moderně se tomu říká onboarding. A jde o to, aby nový zaměstnanec dobře zapadl do týmu a věděl, jakou v něm má roli....

Solární panely odcházejí překvapivě rychle a záruky nefungují, říká expert

Premium Solární boom může za pár let přinést majitelům fotovoltaických elektráren nepříjemné překvapení. Životnost solárních...

Při výchově sourozenců nejde být úplně spravedlivý, vysvětluje psycholožka

Premium Do pracovny za ní chodí rodiče, kteří tápají ve výchově ratolestí, řeší komplikované vztahy sourozenců či výchovu...

Jsme firma na zážitky. Ředitel Sparty Křivda o Priskem i novém stadionu

Premium Dodnes ho zabolí nohy, když si vzpomene, jak hrála Sparta naposledy v Edenu. V loňském derby dostala takovou...

Analýza: Ve starém penzijku srazila inflace úspory za 10 let o pětinu

Inflace ukrajuje z úspor, které si Češi střídají v penzijních fondech. Ve starých transformovaných fondech, které...

Důchodcům stát na penzijko zřejmě již brzy nepřispěje

Od příštího roku stát zřejmě nepřispěje na penzijní spoření lidem, kteří pobírají státní důchod. Změnu chystá...

Alternativní fond nebo DIP. Některé novinky v penzijním spoření provází pochyby

Vláda připravila novelu zákona o penzijním spoření. Ta změní podmínky pro výplatu státního příspěvku, ale zavádí i nové...

Průměrný důchod vyrostl červnovou valorizací poprvé nad 20 tisíc korun

Začala červnová výplata důchodů s mimořádnou valorizací. Průměrný starobní důchod poprvé přesáhl 20 tisíc korun....

Kazma ukázal, jak snadno se dal zjistit kód vedoucí k výhře 22 milionů korun

Kazma (38) ukázal, jak relativně lehce se dal zjistit kód vedoucí k výhře jednoho milionu dolarů, v přepočtu 22 milionů...

Jiří Paroubek se potřetí oženil, expremiér si vzal bývalou poslankyni ČSSD

Po opožděné páteční oslavě svých 71. narozenin se bývalý premiér Jiří Paroubek o víkendu oženil, tentokrát už potřetí....

Solární panely odcházejí překvapivě rychle a záruky nefungují, říká expert

Premium Solární boom může za pár let přinést majitelům fotovoltaických elektráren nepříjemné překvapení. Životnost solárních...

Žiju se ženou, přiznala farářka ze StarDance Martina Viktorie Kopecká

Farářka Církve československé husitské Martina Viktorie Kopecká (37), která zaujala televizní diváky v soutěži...

Toxická laguna v Rumunsku pohlcuje vše živé. Katastrofa není daleko

V té krajině není nic lidského, a nebýt věže kostela, která ční z bahnité hmoty, ani by tu nic přítomnost člověka...