Sobota 24. července 2021, svátek má Kristýna
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 24. července 2021 Kristýna

Své důchodové konto si nehlídal. Dostane tak od státu nižší penzi

Kontrolujete si pravidelně své důchodové konto, které vede Česká správa sociálního zabezpečení. Hlídejte si také, zda vás zaměstnavatel přihlásil k důchodovému pojištění, hradí odvody a odevzdává za vás evidenční důchodové listy. Je to opravdu důležité. Řada lidí si tyto informace nehlídá a při žádosti o penzi se pak nestačí divit.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Takovou zkušenost má pan Mirek. Kvůli koronaviru přišel o práci a novou se mu najít nepodařilo. Rozhodl se proto odejít do předčasné penze. Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ) však zjistila, že jeden z předchozích zaměstnavatelů za něj po dobu tří let neplatil odvody na důchodové pojištění. „Tato firma, u které jsem byl zaměstnaný, již neexistuje. Nenapadlo mě během let průběžně kontrolovat, zda mám v zápočtech na penzi vše v pořádku. Dostanu tak od státu nižší penzi,“ poznamenává čtenář.

Chcete mít vyšší penzi? Najděte si dobrou práci u spolehlivého zaměstnavatele na jobDNES.cz.

Podle ČSSZ drtivá většina zaměstnavatelů svoje povinnosti plní, nikdy však podobné situace, do kterých se dostal pan Mirek, nelze vyloučit. „Přestože pravidelně provádíme kontroly a případné neúplné údaje se snaží naši pracovníci v součinnosti se zaměstnavateli či pojištěnci doplnit, pokud se sejde několik pochybení zaměstnavatele najednou, může se stát, že doba pojištění nebude zaevidována,“ upozorňuje Jitka Drmolová, tisková mluvčí ČSSZ.

Každý si přitom může prostřednictvím ePortálu ČSSZ ohlídat, zda nemá v evidenci ČSSZ nějaké chybějící údaje. „Čím dříve se podaří zjistit, že vedené informace případně neodpovídají skutečnému stavu, tím dříve je možné zajistit nápravu,“ dodává mluvčí.

O digitální občanku je velký zájem, šetří čas a ulehčuje život

Několik bank již umožňuje svým klientům přistupovat k elektronickým službám státu prostřednictvím bankovní identity. „Mnoho klientů České správy sociálního zabezpečení tak nově získalo možnost přihlásit se i do ePortálu ČSSZ a rychle si všechny informace ověřit. Navíc na jednom místě, bez nutnosti osobní návštěvy okresní správy sociálního zabezpečení,“ upozorňuje Drmolová.

Proč je důležité kontrolovat, zda mě zaměstnavatel přihlásil k důchodovému pojištění?
Získaná doba důchodového pojištění je jednou ze základních podmínek pro nárok na důchod, a to nejen starobní, ale případně i invalidní. Pokud zaměstnání zaměstnanci nezaložilo účast na důchodovém pojištění, prakticky to znamená, že se taková doba zaměstnání neprojeví v počtu získaných let důchodového pojištění a při odchodu do důchodu to pak může být nemilé překvapení.

Fakta

  • Pro nárok na starobní důchod je třeba splnit dvě podmínky:
    Dosáhnout stanoveného důchodového věku a zároveň získat potřebnou dobu důchodového pojištění.
  • Lidé, kteří momentálně nastupují do starobního důchodu, musí mít odpracováno 35 let, během kterých si platili (nebo za ně zaměstnavatel odváděl) sociální pojištění. Kdo nemá dostatečný počet let, musí dál pracovat či podnikat.
  • Od 1. ledna 2018 došlo k „zastropování důchodového věku”, nejvyšší důchodový věk činí 65 let. Kdy dosáhnete důchodového věku, si můžete ověřit na kalkulačce.

Proč si kontrolovat i to, zda mě zaměstnavatel přihlásil k nemocenskému pojištění?
Účast na nemocenském pojištění je základní podmínkou pro výplatu dávek nemocenského pojištění. Nezřídka se stává, že zaměstnanec uzavírá smlouvu, aniž by si byl vědom toho, že mu taková smlouva nezaložila účast na nemocenském pojištění. Na dávky nemocenského pojištění tedy nemusí mít z takového zaměstnání nárok. Došetřování účasti na nemocenském pojištění může navíc prodloužit zpracování dávky.

Jak často bych si měla kontrolovat, zda mám v evidenci ČSSZ vše v pořádku?
Tyto informace doporučujeme kontrolovat s určitým časovým odstupem po nástupu do nového zaměstnání nebo po jeho skončení. Zaměstnavatel má na přihlášení zaměstnance k účasti na nemocenském a důchodovém pojištění 8 dnů. Stejnou lhůtu má zaměstnavatel i při skončení zaměstnání. V některých případech je tato lhůta delší.

A co dělat, když zjistím určité nesrovnalosti?
To, že u aktuálního zaměstnavatele nejste přihlášeni k důchodovému a nemocenskému pojištění, nemusí nutně znamenat, že se jedná o chybu. Obraťte se na svého zaměstnavatele, může se jednat právě o situaci, kdy vám aktuální zaměstnání účast na pojištění nezaložilo. V případě pochybností kontaktujte místně příslušnou okresní správu sociálního zabezpečení.

Proč by měli zaměstnanci kontrolovat, i to, zda za ně zaměstnavatel odevzdal evidenční list důchodového pojištění?
Každý zaměstnavatel je povinen vaši pracovní činnost evidovat a následně ji v ročních intervalech České správě sociálního zabezpečení vykazovat prostřednictvím evidenčního listu důchodového pojištění. Stejnopis evidenčního listu důchodového pojištění je zaměstnavatel povinen předat rovněž zaměstnanci.Až na základě odevzdaného evidenčního listu důchodového pojištění je totiž získaná doba důchodového pojištění evidována pro nárok na budoucí důchod.

V Česku žije už 646 tisíc předčasných důchodců. A bude jich přibývat

Při žádosti o důchod lze sice chybějící doby důchodového pojištění doložit stejnopisy evidenčních listů, ale ne všichni si tyto dokumenty uschovávají za několik desítek let své pracovní kariéry. Navíc tento postup prodlužuje vyřízení žádosti o důchod.Zda váš evidenční list důchodového pojištění České správě sociálního zabezpečení skutečně dorazil, zjistíte snadno právě prostřednictvím ePortálu ČSSZ.

Jak získám celkový přehled o svých dobách důchodového pojištění?
Celkový přehled o dobách důchodového pojištění, které Česká správa sociálního zabezpečení eviduje, lze získat rovněž prostřednictví ePortálu ČSSZ.

Můžete si také nechat vyhotovit informativní osobní list důchodového pojištění, který obsahuje komplexní informace o získaných dobách důchodového pojištění, kde jsou uvedeny též údaje o tzv. náhradních dobách důchodového pojištění (například doba vedení v evidenci uchazečů o zaměstnání apod.). Na jeho sestavení máte nárok jednou ročně. Lze si o něj jednoduše požádat rovněž prostřednictvím ePortálu ČSSZ, nebo si ho můžete nechat zaslat do datové schránky případně poštou na vaši adresu.

11. prosince 2020

Autor:
  • Nejčtenější

Dobře už bylo, důchody budou vůči mzdě i nadále klesat, říká odbornice

„Lidé, kteří půjdou do důchodu za deset a více let, se mohou s velkou pravděpodobností dočkat toho, že dostanou jen...

Udělejte kariéru v IT. Na vzdělání nezáleží, stačí trocha talentu a píle

Ti špičkoví programují od šesti let. To ale neznamená, že kariéru v IT nemůže udělat absolvent sociologie, nebo žena po...

Hypotéky překonaly za pololetí celoroční objemy. Sazby dál rostou

Po mírném ochlazení v dubnu a v květnu hypoteční trh opět roste. Banky v červnu poskytly hypotéky za téměř 44,5...

Soused má z bytu hotel a všem to vadí. Jak řešit problémy s AirBnb?

Krátkododobý pronájem (AirBnb) je možná výhodou pro turisty hledající ubytování, sousedům v domě ale může způsobovat...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Kolik štěstí nám přináší práce a jaké je největší přání zaměstnanců

Každý druhý zaměstnanec si myslí, že být spokojený v práci je důležitější než výše výplaty. Leckteré podniky tak...

Ze sbírky na pohřeb Roma pozůstalí nedostali nic. Byl to podvod

Premium Měl mít velkolepý pohřeb. Balzamování, bíle lakovaná rakev z Ameriky, kočár tažený vraníky... Rodina Roma, který zemřel...

Klaus: Volby nic nepřinesou. Kolem covidismu a genderismu se bude chodit po špičkách

Premium Každý z nás by se měl sám rozhodnout, jakou míru opatrnosti vůči nákaze covidem chce zvolit, říká přesvědčeně bývalý...

Česko formuje domobranu. Výcvik může podstoupit každý, kdo má zbrojní průkaz

Premium Stát zakázal ozbrojené skupiny a lidem nabídl alternativu: absolvujte speciální kurz a můžete Česku pomáhat se zbraní....

  • Další z rubriky

Své důchodové konto si nehlídal. Dostane tak od státu nižší penzi

Kontrolujete si pravidelně své důchodové konto, které vede Česká správa sociálního zabezpečení. Hlídejte si také, zda...

Expert: Účet dlouhodobých investic má být lepší než penzijko. Co čekat?

Spořit na stáří se ukazuje jako nutnost. Spoléhat se jen na státní penzi totiž nelze. Stát chce podpořit úspory lidí...

Pět tisíc mi nepřišlo, stěžuje si důchodkyně. Jak peníze získat?

Sestra dostala těch pět tisíc korun a já ne. Já mám prostě ve všem smůlu, postěžovala si mi sousedka, která je v penzi....

Do penze o pět let dříve. Předdůchod nabízí řadu výhod

Ve srovnání s předčasným výběrem úspor ze starého penzijního připojištění je předdůchod výrazně flexibilnější. Jeho...

Zemřel slovenský herec Milan Lasica, zkolaboval přímo na jevišti

Ve věku 81 let zemřel slovenský herec Milan Lasica. Web sme.sk uvedl, že vystupoval se skupinou Bratislava Hot...

Možná neadoptujeme. Příprava s psycholožkou byla škola, říká Viktor Vincze

Viktor Vincze (30) promluvil o plánované adopci dítěte i návštěvách psycholožky, které absolvovali s manželkou Adélou...

Petr Rajchert si změnil příjmení a potřetí se oženil, manželka je těhotná

Zakládající člen kapely Chinaski Petr Hradil (rodným příjmením Rajchert) se v třiapadesáti letech potřetí oženil. Po...

Holanová: Rozvod s Šípem? Do vztahu se nám vloudila mlaďounká chybička

Rozhovor s Marcelou Holanovou vznikal v Chateau Šanov na soustředění s finalisty soutěže Muž roku 2021. Zpěvačka, která...

Zemřel František Nedvěd. Folkové legendě se vrátila rakovina plic

V třiasedmdesáti letech zemřel v neděli folkový muzikant František Nedvěd. Prohrál boj s rakovinou plic. Úmrtí na...