Muži si mohou vylepšit budoucí důchod péčí o děti, ženy výchovou dětí

aktualizováno 
Pozor na pojmy výchova dítěte a doba péče o dítě. Pro budoucí důchod mají zcela odlišný význam a je dobré oba pojmy znát. Podle České správy sociálního zabezpečení se ale lidé v těchto pojmech příliš nevyznají. Čtete důchodová pravidla, která by měl znát každý.
Doba péče o dítě je doba, po kterou osoba pečuje osobně o dítě do čtyř let věku. Ilustrační snímek

Doba péče o dítě je doba, po kterou osoba pečuje osobně o dítě do čtyř let věku. Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

1.Co znamená pojem výchova dětí

"Podmínka výchovy dítěte je kritériem pro stanovení důchodového věku u žen a prokazují ji pouze ženy," vysvětluje Jana Buraňová, mluvčí České správy sociálního zabezpečení.

Nepřehlédněte

Důchodový věk mužů a žen je odlišný od poloviny minulého století a od počátku roku 1965 se důchodový věk žen řídil podle toho, kolik vychovaly dětí. Tento rozdíl mezi ženami a muži se ovšem nyní postupně smazává tak, aby ročníky 1975 a mladší již odcházely do penze shodně.

"Ženy narozené před rokem 1975, které vychovaly děti, jsou při stanovení důchodového věku nadále zvýhodněny. Na jejich důchodový věk má vliv výchova dítěte vlastního, osvojeného nebo převzatého do péče nahrazující péči rodičů," přibližuje Jana Buraňová. Pokud ale tyto ženy nevychovávaly dítě nepřetržitě od jeho narození do zletilosti, musí splnit jednu ze čtyř podmínek, aby se jim důchodový věk zkrátil.

Podmínka výchovy dítěte je splněna, pokud:

  • žena osobně pečuje nebo pečovala o dítě do dosažení zletilosti alespoň 10 roků,
  • žena se ujala výchovy dítěte po dosažení 8. roku a pečuje nebo pečovala o něj do dosažení zletilosti alespoň po dobu 5 let,
  • žena pečovala o dítě od jeho narození do úmrtí, pokud dítě zemřelo po dosažení 6 měsíců věku,
  • žena pečuje o nezletilé dítě alespoň poslední 3 roky před dosažením důchodového věku.

"Podmínka výchovy dítěte může být pro stanovení důchodového věku uznána více ženám u jednoho dítěte," dodává mluvčí.

Příklad 1:

Matka porodila dítě a pečovala o něj řádně do jeho 12 let. Poté matka nastoupila výkon trestu a dítě bylo rozhodnutím soudu svěřeno do výchovy babičce, která o něj pečovala až do jeho zletilosti. Podmínka výchovy dítěte pro stanovení důchodového věku bude uznána oběma ženám. Matka o dítě pečovala od narození pod dobu delší než 10 let a babička, která dítě převzala do výchovy po 8. roce jeho věku, o něj pečovala více než 5 let.

Dobré je také vědět, že do doby výchovy dítěte se započítávají i doby, kdy žena nemohla o dítě osobně pečovat kvůli své nemoci a tehdy, kdy bylo dítě umístěno ze zdravotních důvodů v ústavní péči.

2.Co znamená doba péče o dítě

"Doba péče o dítě je doba, po kterou osoba pečuje osobně o dítě do čtyř let věku. Tato doba se započítává pro nárok na starobní důchod jako náhradní doba pojištění. A to bez ohledu na to, zda o dítě pečuje žena nebo muž," přibližuje Buraňová.

Konzultace

Vše o důchodovém pojištění na ČSSZ:

257 062 860

Platí ale, že tutéž dobu péče o dítě nelze započítat současně více osobám. "V případě, že vzniknou nejasnosti či rozpory v tom, komu a v jakém rozsahu dobu péče o dítě započítat, Česká správa sociálního zabezpečení případ přešetří a v souladu s právními předpisy dobu péče o dítě započítá osobě, která o dítě pečovala ve větším rozsahu," vysvětluje mluvčí.

Příklad 2:

Žena řádně pečovala o dítě do 5 let, poté přestala o dítě pečovat a to bylo umístěno jeden rok v dětském domově. Od 6 let pečovala o dítě žena, které bylo dítě svěřeno rozhodnutím příslušného orgánu do pěstounské péče. Dítě měla v pěstounské péči až do jeho zletilosti. Matce dítěte bude do doby pojištění pro nárok na důchod započtena doba péče o dítě od narození do 4 let věku, nebude jí však uznána výchova dítěte pro stanovení důchodového věku, protože o dítě nepečovala dostatečně dlouhou dobu. Výchova dítěte bude pro stanovení důchodového věku uznána pěstounce, protože o dítě pečovala od 6 let do zletilosti a splnila podmínku péče o dítě po dobu alespoň 10 let.

Dobu péče o dítě do 4 let věku ukončenou po 30. červnu 2007 prokazují ženy i muži shodně, a to čestným prohlášením na předepsaném tiskopisu až při podávání žádosti o důchod. "Zároveň je nutné prokázat vztah k dítěti, zpravidla rodným listem dítěte. V případě rozvodu rodičů je třeba předložit rozhodnutí soudu o svěření dítěte do výchovy nebo dohodu rodičů schválenou soudem," doplňuje Buraňová.

Příklad 3:

Žena osobně pečovala o dítě do 1 roku věku, pak se vrátila do zaměstnání a na rodičovskou dovolenou nastoupil otec dítěte, který osobně pečoval o dítě až do jeho 3 let, pak nastoupil do zaměstnání a dítě do školky. Ženě bude pro výpočet důchodu započtena jako náhradní doba pojištění doba péče o dítě od jeho narození do jednoho roku, muži doba od jednoho do tří let věku dítěte. Pro stanovení důchodového věku bude ženě uznána výchova dítěte, pokud o něj bude pečovat alespoň po dobu 10 let do dosažení zletilosti. Na stanovení důchodového věku muže nemá výchova dítěte vliv.

Pokud muž pečoval o dítě do 4 let v období od 1. ledna 1996 do 30. června 2007, platila jiná pravidla. "Náhradní doba pojištění se započítá tehdy, pokud muž podal přihlášku k účasti na důchodovém pojištění nejpozději do dvou let od skončení péče u příslušné okresní správy sociálního zabezpečení," uzavírá mluvčí.

Autor:

24. - 25. 5. proběhnou volby do Evropského parlamentu v České republice.
Celkem kandiduje 39 uskupení. S výběrem vám může pomoci volební kalkulačka.
Inventura hlasování zjistí, ke kterému současnému poslanci máte nejblíže.

  • Nejčtenější

Kvíz: Zjistěte, jak jste na tom s emoční inteligencí

Podle různých vědeckých výzkumů jsou nejdůležitější komponentou spokojeného života dobré mezilidské vztahy. Tím, že...

Ověřovací SMS kód nahradíme všem George klíčem, říká expert České spořitelny

Od září v Česku nastartoval režim, aby online platby u obchodníků a na internetu byly bezpečnější. Proč se tak děje a...

Jak je to s diskutovanou slevou na manželku? Její reálná hodnota klesá

Daňová sleva na manželku nebo manžela patří v Česku mezi významné daňové slevy podporující rodiny formou nižšího...

Krádež dronu pojišťovna neproplatila. Podle ní je dron motorové letadlo

Krádež zavazadla, obzvláště na zahraniční dovolené, není nic příjemného. Pokud jsme pojištěni, spoléháme na to, že nám...

Před pár lety u nás Matcha Tea nikdo neznal. Petr Patočka to změnil

Na začátku byly kvetoucí čaje. Jejich prodej však nešel tak, jak si Petr Patočka představoval. Firma se tak ocitla na...

Premium

Výrazný nos, vzdělání sestry. Proto si Gott vybral Ivanu, říká novinářka

Profesní vztah je pojil pětadvacet let, ona ho však osobně poznala už jako holčička. Navzdory všem turbulencím, které...

Krampol o Belmondovi: Když on točil Zvíře, já hrál traktoristu

Přes třicet let promlouvá na české diváky božský Bébel, jak Jean-Paul Belmondovi v rodné Francii přezdívají, hlasem...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

Na sirotčí důchod nemá nárok každé dítě. Co jsou mýty a jaká je pravda

Sirotčí důchod je jednou z dávek, kterou stát pomáhá pozůstalým dětem zmírnit finanční dopad vážné životní situace....

Kolik mít v důchodu? Ideálně 21 755 korun měsíčně, míní Češi

I když čeští důchodci dostali od státu letos přidáno, průměrná penze je nyní 13 377 korun. Řada současných důchodců...

Jak ukončit smlouvu penzijního spoření a nepřijít o peníze

Správným postupem při ukončování penzijního spoření můžete ušetřit i desetitisíce korun. Jaké máte možnosti a s čím je...

O penzijní spoření se v Česku zvedá zájem. Účastnické fondy vynášejí

Češi začínají brát spoření na důchod opět víc do svých rukou. Zvedá se zájem o doplňkové penzijní spoření v...

Najdete na iDNES.cz