Tomáš Prouza odpovídá na dotazy čtenářů
Osobnost odpovídá
Litujeme, ale zadávání otázek bylo možné pouze do 18. října 2011 do 10:50. Nyní osobnost odpovídá na již položené otázky.
OTÁZKA:
jsen invalidní důchodce s výměrem 5000,-dluhy za plyn atd narostly i o odměny soudců,třeba u KB jsem měl rest 112,-a soudce chce dakších 3000,-už to ani nečtu drahé věci jsem rozprodal abych měl na jídlo.může mě soud sáhnout i na důchod když potažmo nic nemám?
Anonym
ODPOVĚĎ:
Exekutor vám může zabavit cokoliv nad zákonem stanovené minimum. Jinak doporučuji raději číst a snažit se dohodnout splátkový kalendář, nečtením a nekomunikací bude váš dluh jen zbytečně stoupat.
18.10.2011 11:27
OTÁZKA:
Dobrý den. zajímám se o finance a i o investice a líbil se mi pořad Krotitelé dluhů. Bu de ještě někdy tento pořad? Díky
Jana
ODPOVĚĎ:
Dobrý den a díky, pokud vím, jsou další díly série připraveny na počátek příštího roku.
18.10.2011 11:25
OTÁZKA:
Myslíte si že cesta osobního bankrotu je "to nejlepší" pro všechny strany? Nebude to jednou výhodné takto krachnout a lidé s tím prostě budou počítat už v počátku a půjdou do rizika s tím, že existuje tato instituce..... tuším že dlužník splatí jen 30% z dlužné částky a celkově již bylo poskytnuto kolem 8500 žádostí a vyhovělo se kolem 5000 žádosrí... připadne mi že spíše stoupá úspěšnost žádostí.....je to tak?? Kují....
ALEŠ
ODPOVĚĎ:
Existuje ještě jedna důležitá podmínka - s osobním bankrotem musí vaši věřitelé souhlasit. Pokud budou mít pocit, že mohou získat víc (a stačí, aby ten pocit měl jediný z věřitelů), tak osobní bankrot neprojde.
18.10.2011 11:24
OTÁZKA:
Zaujal mne zde na iDnes článek (nevím zda pravdivý) o vymáhání neexistujících černých jízd, které si revizoři psali již před dlouhými lety, aby splnili kvótu ulovených černých pasažérů. Doklady o černé jízdě jsou již díky promlčecí lhůtě skartovány, ale MHD dluh přesto prodal vymahačskému klanu. Není zde rozpor? Může Vám na základě stejné analogie přijít exekuční výměr za nezaplacenou pokutu třeba za špatné parkování před patnácti lety?
uplnej_debil
ODPOVĚĎ:
Dobrý den, i 15 let starou pohledávku může někdo zkusit zažalovat (a soud automaticky vydá platební rozkaz). V tu chvíli se musíte začít bránit a namítat, že již byla promlčena lhůta na vymáhání, soud poté žalobu zamítne. Pokud se ale nebudete bránit, bude platební rozkaz právoplatný a pak může přijít i exekuční vymáhání. Právní systém totiž stojí na tom, že každý musí aktivně uplatňovat svá práva a pokud to neudělá, je to jeho chyba.
18.10.2011 11:22
OTÁZKA:
Dobrý den, mám odotaz ohledně "nezávislého finančího poradce". Jsou tyto lide opravdu nezávislí? Z čeho jsou tyto lidé placeni? Je totak že maji od každého bankovního domu stejnou provizi, aby nenabízeli přednostně podnik od kterého dostanou vyžší odměnu? Mám zkušenost takovou, že když jsem poptal poradce z více nezávislích společností dostla jsem od každeho poradce uplně jinou nabídku s tím, že je pro mě nejvýhodnější.
Děkuji
honza
ODPOVĚĎ:
Ano, poradci jsou placeni provizemi z finančních institucí. Pouze Partners přitom mají provize za stejné typy produktů srovnané na stejné úrovni, u jiných firem se bude provize za pojistku od různých pojišťoven lišit a tam je pak bohužel motivace poměrně jasná.
18.10.2011 11:19
OTÁZKA:
Dobrý den, bydlím s přítelkyní v podnájmu v Praze, oba dohromady vyděláme tak 37.000,- Kč / měsíčně a v budoucnu bychom se chtěli přestěhovat někam, kde budeme sami ( bez naší spolubydlící ) Otázka však zní, co je v této době a výhledově do budouna lepší. Hypotéka na 40 let a nebo platit nájem v podobné výši? Oba doufáme ve zlepšení fin. situace, která snad co nejdříve přijde.
díky s pozdravem Petr
Petr T.
ODPOVĚĎ:
Záleží na tom, co plánujete dál - chcete zůstat napořád v Praze? Budete chtít za 10 let s dětmi žít ve stejné nemovitosti? nejprve si ujasněte své cíle do budoucna a nákup nemovitosti řešte, až budete mít jasnou představu. A i když to nebude příjemné, bavte se i o tom, co s nemovitostí, pokud se rozejdete, ať se z vás obou nestanou neplatiči úvěrů.
18.10.2011 11:18
OTÁZKA:
Dobrý den,
zatím nikomu nic nedlužím, ale mám zdravotní problémy, díky častým pracovním neschopnostem jsem si moc nenaspořila, takže úspory téměř nula...mám práci, bydlení, ale po posouzení zdravotní dokumentace mě zatím každá pojišťovna odmítla pojistit jak na životní pojistku (což bych eště pochopila), tak na úrazovou (to už moc nechápu...) - bojím se toho, kdy budu zase nemocná, nebo stačí, aby mě nějakej blb srazil autem třeba na přechodu a přestanu mít na nájem....co byste radil v tomto případě ? Jsou ještě nějaké možnosti, jak se zabezpečit ? Děkuju.
Jitka
ODPOVĚĎ:
Dobrý den, stačí, když si budete peníze, které byste jinak dávala pojišťovně, sama spořit. Jde vlastně jen o to, jestli chcete peníze posílat někam pryč a v případě problémů je získat od pojišťovny zpátky nebo jestli si dokážete naspořit dostatečný polštář sama. Pokud si budete spořit sama, máte navíc obrovskou výhodu - nebudete se muset bát, že pojišťovna najde nějaký trik a odmítne plnit škodu.
18.10.2011 11:15
OTÁZKA:
je to šílené, kolik lidí se dostává do dluhové pasti, stačí se podívat na insolvenční rejstřík, Prodejci finančních produktů jsou zainteresováni na poskytnutí co největšího objemu půjček, a už je vůbec nezajímá, jak jsou potom spláceny. Nebylo by vhodnější poskytovat prodejcům provize až po splacení úvěru a v závislosti na tom, kolik bylo skutečně splaceno? Asi by byli s nabídkami opatrnější a nenabízeli tam, kde není žádná šance návratnosti.
jára
ODPOVĚĎ:
Úvěry většinou nabízí specializovaní prodejci, klasičtí finanční poradci obvykle od půjček lidi odrazují. Podobný styl odměňování (podle plateb klienta) některé země zavedly i u jiných produktů, stát to ale pak musí pečlivě hlídat, aby firmy skutečně platily odměnu tak, jak mají a ne různými zálohami.
U úvěrů je ještě jedno hledisko - prodejce jen zprostředkovává možnost uzavřít smlouvu, konečné rozhodnutí ale dělá až úvěrující firma a záleží na její metodice a obchodním modelu, komu půjčí a komu ne.
18.10.2011 11:13
OTÁZKA:
Dobrý deň pan Prouza,
od decembra 2010 rieším s nemenovanou finančnou inštitúciou, zle vykonanú službu priamý vklad zo SR do ČR na môj účet, ktorý chybou IT sa zauzloval a navýšil na mojom účte iba 13 krát. Sedem dní si toho finančná inštitúcia nevšimla. Na siedmi deň mi zablokovala všetky účtu bez vysvetlenia a na moje písomné reklamácie či sa stalo neodpovedala niekoľko mesiacov. Z dôvodu zablokovania účtov, mi vznikla škoda v tom, že úver na byt som nemala , ako splácať, lebo som sa tri mesiace nedostala k svojím peniazom.Taktiež mi vznikol dlh na prečerpanej karte z toho dôvodu. FI spravila zo mňa zlodeja, neplatiča a podvodníka . Vyrovnanie prečerpanej karty je román na pokračovanie. Lebo keď som sumu s úrokmi zaplatila, tak mi prišlo ešte doplatiť , keď som po nich žiadala nech mi vyrátajú presnú sumu k priamemu vloženiu na účet tak som dostala odpoveď, že to oni nevedia. Pýtam sa, ako sa má klient brániť takýmto praktikám veľkých FI. Mimoriadnosť je pre nich neriešiteľná
Zuzana
ODPOVĚĎ:
Dobrý den, v prvním kole bych se obrátil na bankovního ombudsmana (na Slovensku) nebo na Finančního arbitra ČR (záleží, kde došlo k chybě). A pokud je prokázáno, že šlo o chybu dané banky, máte právo ji žalovat a požadovat náhradu škody.
18.10.2011 11:09
OTÁZKA:
Dobrý den, říkáte že hypotéka může být dobrým dluhem a zřejmě se shodneme že ne všechny hypotéky. Jakou nejvyšší část čistého měsičního příjmu má podle Vás rodina dát na hypotéku. Někdo říka 1/3 jiní 1/4 tak bych rád znal Váš názor, díky.
pavel
ODPOVĚĎ:
Pokud bych měl dostatečné rezervy, nastavil bych hranici okolo 60-70 % volných peněz (tedy toho, co mi zbude potom, co zaplatím všechny ostatní výdaje), zbytek volných peněz bych používal na spoření a navyšování mých rezerv.
18.10.2011 11:07
OTÁZKA:
Co si mysíte o vývoji na finančních trzích v horizontu cca 2-3 let s hlediska hypotečních úvěrů a cenou nemovitostí, je možné čekat stálejší úrokovou míru či opět hrozí menší propad koupěschopnosti úvěrových produktů a tím zpomelení vývoje na trhu hypoték a nemovitostí..? DĚKUJI ZA REKCI....
ALEŠ
ODPOVĚĎ:
Očekávám, že sazby zůstanou relativně stabilní, příští rok se možná sazby o nějakou desetinku zvednou, nepůjde ale o žádný dramatický skok.
18.10.2011 11:06
OTÁZKA:
Dobrý den, rád bych se Vás zeptal na jednu otázku. Moje manželka kdysi chtěla pomoci svému bývalému manželovi při podnikání, a tak si vzala opakovaně půjčky na materiál v řádu několika set tisíc. Slíbil ji, že to vrátí. Byl truhlářem. V současnosti je už důchodce (ročník 1948). Bohužel nikdy ji nic nevrátil a po rozvodu v roce 2007 veškeré splátky dluhů zůstaly mojí současné manželce. Veškeré úvěrové karty byly na jméno mé současné manželky. Bývalý manžel je v insolvenci a má exekuci na plat a je alkoholik. Každý den tráví v hospodě, ale na finanční podporu dcery nemá. Alimenty na dceru zasílá insolvenční správce, většinou pozdě. Chci se proto zeptat, zda s tím ještě jde něco dělat. Manželka vydělává vlastně jen na splátky úvěrů bývalého manžela, který má navíc od soudu nařízeno podílet se poloviční částkou na větší (vybavení do školy, oblečení, apod.) jejich dcery, které je 14. Ani tuto částku nikdy z něj ale nedostane. S pozdravem, Robert.
Rob
ODPOVĚĎ:
Rád bych Vás potěšil, ale obávám se, že zde platí české přísloví, že kde nic není, ani smrt nebere... Kdyby měl majetek a příjmy, mělo by smysl se soudit a zkoušet prokázat, že v manželství společně vzniklé dluhy využil pouze on a ona by tak měla být vyvázána nebo ji má uhradit to, co za něj zaplatila. Pokud ale není kde brát, je to bohužel zbytečný boj.
18.10.2011 11:01
OTÁZKA:
Mám 3 kreditní karty a kontokorent 70000,-. Chtěla bych si nechat pouze 1 kartu a kontokorent co nejvíce snížit.
Je výhodnější dluh sjednotit do jednoho a splácet stejnou částku. Mám pocit, že se z toho kolotoče nedostanu.
Oba pracujeme, máme tři děti, z toho 2 vysokoškoláky, ale s penězi vycházíme těžce. Také máme stavební spoření a s manželem si spoříme do penzijního fondu. Každý nečekaný výdaj nás však přivádí k dalšímu navýšení dluhu.
Děkuji.
Lucie
ODPOVĚĎ:
Dobrý den, určitě omezte svá pokušení - tedy jen jednu kartu (a ideálně žádnou, protože kreditky jsou velmi drahý úvěr) a omezte kontokorent, pokud splácíte několik dluhů, zkuste je sjednotit (ale pozor, jestli někde nemáte vysokou sankci za předčasné splacení, pečlivě čtěte a počítejte! A i když je to těžké, zkuste si vytvořit aspoň malou rezervu na nečekané výdaje. Zkuste také zapojit své dospělé děti, měly by být schopny si najít během studia nějakou brigádu (navíc pracovní zkušenosti se jim budou po dokončení studia hodit).
18.10.2011 10:57
OTÁZKA:
Rád bych se zeptal na druhou stránku věci a to jak by měl člověk šetřit, aby se vyvaroval tomu, že by si musel půjčovat peníze. Např. kolik % z příjmů měsíčně nebo něco takového. Děkuji
Tomáš
ODPOVĚĎ:
Měl byste mít tři druhy úspor:
- krátkodobé na nečekané výdaje ve výši 3-6 platů
- střednědobé na věci, které chcete v horizontu 5-15 let
- dlouhodobé, tedy přípravu na penzi.
Ideálně byste si měl na penzi spořit alespoň 10 % příjmů, raději 15 %, podobně na střednědobou rezervu. Základem je ale opravdu ta krátkodobá rezerva, protože řada lidí padá do dluhové pasti, protože jim vybouchl kotel na teplou vodu nebo přišli na půl roku o práci. Auto si můžete koupit o rok později, ale některé věci je potřeba řešit okamžitě - a musíte mít kam sáhnout.
18.10.2011 10:54
OTÁZKA:
Manžel vyrobil dluh u exekutora ve výši 130tis., exekutor z jeho výplaty strhává každý měsíc cca 15tis. Kč. Kromě toho však obstavil jeho i můj účet. Nahlásila jsem příslušné pracovnici telefonicky, že na účet mi je vyplácen příspvěvek na péči o těžce zdravotně postiženou dceru. Přislíbila neprodlené odblokování účtu, už je to však déle než dva měsíce a můj účet je stále zablokovaný. Mohu se nějak bránit? Děkuji...
Lucka
ODPOVĚĎ:
Pokud byste měla tento příslib písemně, mohla byste si na exekutora rovnou stěžovat. Obraťte se na ně znovu, ideálně si domluvte osobní návštěvu, a z jednání sepište zápis, abyste se měla o co opřít.
18.10.2011 10:51
předchozí | 1 2 3 4 | další |
Upozornění
Redakce si vyhrazuje právo na odstranění otázek s vulgárním nebo urážlivým obsahem.