Zprávy z Číny mohou trhy v týdnu opět nemile překvapit

aktualizováno 
Čína zvyšuje požadavek na povinné minimální rezervy, které musí držet čínské komerční banky. Čínská centrální banka se tak snaží postupně brzdit masivní úvěrovou expanzi z minulého roku. Evropské burzy se v reakci na zprávy z Číny propadly o více než jedno procento.
Ilustrační foto.

Ilustrační foto. | foto: APČTK

Minulý týden jasně ukázal, že nově příchozí zprávy z Číny rozhodně není radno podceňovat. Ty mají poslední dobou stále větší dopad nejen na vývoj asijských akciových indexů, ale začínají významně ovlivňovat také situaci v Evropě a v USA.

O tom se mohli obchodníci naposledy přesvědčit poté, co je minulé úterý zaskočila svým prohlášením Čínská centrální banka, která oznámila, že počínaje 18. lednem zvyšuje požadavek na povinné minimální rezervy, které musí držet čínské komerční banky.

Jedná se o další z kroků, kterým se centrální banka snaží postupně brzdit masivní úvěrovou expanzi z minulého roku, která je však zároveň pilířem robustního růstu čínské ekonomiky.

Jakékoli náznaky toho, že by čínská centrální banka mohla začít sundávat nohu z plynu, ale obchodníci vnímají velmi negativně, což potvrdila také vyděšená úterní odezva, kdy se evropské burzy v reakci na zprávy z Číny propadly o více než jedno procento.

Čínská ekonomika je totiž díky rostoucí domácí poptávce v současnosti vnímána jako jeden z tahounů probíhajícího oživení, a tak by její případné zpomalení mohlo negativně dolehnout také na Evropu a v menší míře i na Spojené státy.

Příliv nových dat Čína nabídne i v nadcházejících dnech a také tyto výsledky by se na finančních trzích mohly dočkat poměrně živé odezvy. Zveřejněny totiž budou předběžné odhady růstu HDP, společně s prosincovým tempem růstu indexu spotřebitelských cen (CPI). HDP by měl v posledním čtvrtletí minulého roku podle většinových odhadů opět zrychlit, a to z 8,9 % až na 10,5 %.

Jen málokoho přitom pravděpodobně překvapí, pokud by byl výsledek ještě o několik desetin vyšší, vzhledem k robustnímu růstu čínského zahraničního obchodu z konce minulého roku. Výrazného růstu by se ale měl dočkat také CPI a právě ten si může v tomto týdnu získat daleko větší pozornost, než výsledky hrubého domácího produktu.

Zatímco totiž ještě ve třetím čtvrtletí čínský CPI meziročně klesal o necelá dvě procenta, v listopadu rostl již o 0,6 % a v prosinci má tempo jeho růstu zrychlit dokonce na 1,4 %. Přestože se zatím v absolutní výši nejedná o nijak závratné číslo, je více než pravděpodobné, že růst spotřebitelských cen v Číně bude i nadále akcelerovat. To ale rozhodně není dobrá zpráva pro čínskou centrální banku, která by musela ve svém zpřísňování měnové politiky mnohem více přitvrdit.

Také v nadcházejícím týdnu proto mohou mít výsledky z Číny na situaci na finančních trzích nezanedbatelný dopad. To poslední, co si obchodníci přejí vidět, je totiž jakákoli z větších centrálních bank, která je odhodlána začít něco dělat s rozvolněnou měnovou politikou, která byla základním stavebním kamenem růstu cen finančních aktiv a stabilizace světové ekonomiky v druhé polovině minulého roku.

Autor:

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Daňové přiznání za rok 2018: využijte chytré interaktivní formuláře

Ilustrační snímek

Vyplnění daňového přiznání není pouze záležitostí živnostníků a podnikatelů, ale často jej podávají i zaměstnanci....

Na dovolené v Rakousku rozbili drahý servis. Naštěstí byli pojištění

Jako je nutné si včas rezervovat zimní dovolenou, je nutné si včas sjednat...

Se dvěma malými syny vyjeli nedávno lyžovat do Rakouska. Před odjezdem se nechali pojistit a udělali dobře. Devadesát...

Vyrábějí jedinečné výrobky z kůže. A stačí jim k tomu baťovské stroje

Brašnářství Tlustý

Ivan Petrův je vystudovaný právník a 15 let řídil softwarovou firmu. Před sedmi lety ovšem svět IT opustil a vrhl se do...

Bolavý zub mu neošetřili. Zanedbal jste prevenci, vzkázal dentista

Ilustrační snímek

Praktik, zubař a gynekolog. Ke všem těmto lékařům můžeme na preventivní prohlídku. Podle údajů pojišťoven svého práva...

Osm praktických rad, které vám pomohou zhodnotit úspory

Ilustrační snímek

Máte 100 či 500 tisíc a nevíte, jak s nimi naložit? Péče o majetek je dřina a dělat v tom chyby se nevyplácí....

Další z rubriky

Firemní dluhopisy netransparentních firem se šíří trhem

Ilustrační snímek

Řada investičních odborníků doporučuje, aby Češi při sestavování svého investičního portfolia zvážili také investici do...

Vyplatí se dát peníze do zlata? Ano, ovšem jen za určitých podmínek

Ilustrační snímek

Cena vždy vyletí nahoru, jakmile dojde k další krizi. Vyplatí se dávat peníze do zlata? Odpověď není zdaleka tak...

Investiční bubliny, které je dobré rozpoznat, abyste netratili

Ilustrační snímek

Lidé se při investování chovají někdy naprosto šíleně. Dokážou podlehnout eufórii a nakupovat za nejvyšší ceny. Nebo...

Smlouva s ČEZ kvůli bloku je pro stát lepší, říká Babiš. Nový blok má být v Duko...

Smlouva s ČEZ kvůli bloku je pro stát lepší, říká Babiš. Nový blok má být v Duko...

Kurzy.cz Pro stát bude lepší uzavřít s energetickou společností ČEZ smlouvu kvůli stavbě nového jaderného bloku než vládní garan...

Najdete na iDNES.cz