Diskuse k článku

Zlotý, forint, koruna: slábnoucí hvězdy, kterých se investoři bojí

V posledních dnech, až na drobné výkyvy, koruna značně oslabuje. Ani ostatní měny v regionu na tom nejsou nejlépe. Polský zlotý od září oslabil o 41 procent a maďarský forint o čtvrtinu. Koruna přišla o devatenáct procent a bude pravděpodobně oslabovat i nadále.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

CCIR

Euro!

Veľmi sympatický článok! Chýba tam však pre úplnosť aj Bulharsko! Že? Máte teda naozaj čo robiť a ľahké to veru nebude. Pekne nízko teda tá česká politická garnitúra dostala tú Bohémiu!!! Do tabuliek s Rumunskom a pod. a aj to Rumunsko sa zdá podľa tabuľky že bude z nej skôr preč! A hádajte kto bude tá čierna diera Európy... Kto druhému jamu kope, sám do nej padá...

Viem si živo predstaviť ako by to bolo naopak. Keby v ČR bolo Euro a v SR nie! Tak ako to bolo so vstupom do NATO!!! Výnimky z maastrichtských kritérií! Ani omylom! Elitný klub eurozóny pivom nikto neopije...

0/0
1.3.2009 23:09

Lucie

článek má pár nedostatků..

Bylo by dobré upozornit na pár nepřesností. Autor uvedl měnové páry a jejich "znehodnocení"/ lépe by bylo říci "oslabení"/, ALE samotné měny CZK, PLN, HUF, RON oslabily k euru méně než je uvedeno v tabulce, je to o výpočtu a objektivním vyjádření.

Dále pak graf volatility - neměl by jej autor vysvětlit?? Co to je vůbec za volatilitu a co nám graf říká, by úplně stačilo.

0/0
24.2.2009 21:13

papazian

Rumunsko nemá rony, ale lei, česky lvy

Jeden leu, tedy jeden lev..., jinak z jiného soudku - Slovensko není ve střední a východní Evropě? Jak je vidět z článku, tak není. Proč? Protože má euro? A my máme co? Měnu, která se dnes porovnává s rumunským leiem, ruským rublem, polským zlotým (zlatým), maďarským forintem. Stále více se porovnáváme a řadíme mezi horší a horší celky, už dávno nejsme první liga, ale šeď ligy druhé. To třeba Rumunsko bylo ještě nedávno v lize třetí, po vstupu do EU se dostalo do ligy druhé..., kam patříme i my. Můžeme za toto poděkovat politikům okolo pana Klause, euroskeptikům a naivním lidem, kteří hlouposti věří více než vlastnímu rozumu. Malá bárka v rozbouřeném moři neskýtá moc nadějí, velká  a silná loď je menším rizikem. Proto se Slovákům pluje lépe a přeji jim to. A nám přeji více přemyšlení ve volbách - raději hlavou než jen pravou  rukou!

0/0
23.2.2009 15:11

Aurean

Re: Rumunsko nemá rony, ale lei, česky lvy

Uz ste mali mat euro davno, vasa ekonomika na to ma, len vasi politici na to nemajuRv

0/0
23.2.2009 15:46

Martin

Re: Rumunsko nemá rony, ale lei, česky lvy

EURO pro rozvojovou ekonomiku, jako je ta česká, by byla oprátka na krku. EURO má smysl u zemí které jsou na tom porovnatelně s Německem.

Ve Vltavě ještě uplyne hodně vody než to bude možné, typuju minimálně dalších 20 let, jestli vůbec - pracovní morálka Čechů je prostě někde jinde než Němců nebo Rakušanů. U zemí slabších vyvolává problémy viz Řecko, Itálie, Portugalsko, Irsko, Španělsko a následně pnutí v celé Unii.

0/0
23.2.2009 16:35

papazian

Re: Rumunsko nemá rony, ale lei, česky lvy

Nesouhlasím s Vámi, za rozvojovou zemi lze považovat i mnoho členů EU, kteří již euro používají..., v tom souvislost nevidím. A pracovní morálka Čechů není o nic horší, spíše naopak než je v Řecku, Portugalsku, Španělsku... a pnutí se dá řešit..., Vaše názory neodpovídají trendům Evropy. Cílem Evropy je, aby euro používalo co nejvíce občanů, protože v jednotě je síla, pokud by euro mělo používat jen pár vyvolených, tak by euro nemělo šanci se stát světovou měnou se všemi výhodami, která tato okolnost přináší všem. Také proto i nyní euro mají tzv. problémové země jako je ono Řecko, Itálie apod..., kromě toho jindy je vše jinak. Nevzpomínáte, kdy Irsko bylo vyzdvihováno jako zázrak světa? Takže jednou nahoře, jindy dole..., to se zrovna tak stává i Německu či Rakousku. Pokud do těchto zemí jezdíte a jste v kontaktu, tak víte sám, že tam jsou také velké problémy. Jen slepý nevidí. Ale Česko bez eura má zbytečně mnohem větší problémy! Nestabilita měny je rakovina!

0/0
25.2.2009 1:00

mo.Ze

Re: Rumunsko nemá rony, ale lei, česky lvy

Nemyslím si,že pracovná morálka  Čechov je horšia ako Nemcov, či Rakúšanov.

Češi vždy vedeli potivo pracovať a navyše majú filipa.

0/0
27.2.2009 20:08

papazian

Re: Rumunsko nemá rony, ale lei, česky lvy

Zcela souhlasím, věřím, že to euroskeptici a jejich přisluhovači ve volbách brzy pocití, zbavme se jich!

0/0
25.2.2009 0:53

Martin

Re: Rumunsko nemá rony, ale lei, česky lvy

Chlapče celých 40 let jsme byli v jednom bloku, kterému kraloval ruský rubl (jeden rubl bylo 10Kčs). Česká ekonomika, životní úroveň i mentalita lidí je pořád blíž k té rumunské, polské, bulharské, maďarské než německé nebo rakouské. Podle mě je nechutné se vyvyšovat nad tato národy které toho v minulosti dokázaly nejednou mnohem víc než Češi. To že je v Čeku ekonomika stále snad o fous lepší je jen a jen díky sousedství s Německem a jeho vlivu. Nebýt toho, jsme určitě na úrovni států mnohem víc na východ. Jinak česká ekonomika nemůže zatím EURO akceptovat proto, protože se Češi můžou kvůli konkurenceschopnosti uplatnit jedině lacinnou pracovní silou. Až někdy v budoucnu stane li se zázrak budou Češi v Česku schopni vygenerovat dost nápadů a uplatnit je v hospodářství (podobně jako v minulosti Škoda, Kolben, Daněk, Baťa atd.) pak snad se toto může změnit.

0/0
23.2.2009 16:28

papazian

Re: Rumunsko nemá rony, ale lei, česky lvy

Reagujete jako neznalec poměrů. Češi mají co nabídnout světu, ale Vy to asi nevidíte, nejste emigrant ze Švýcarska?

0/0
25.2.2009 1:03

milan

Re: Rumunsko nemá rony, ale lei, česky lvy

Absolutne nesúhlasím!!Česko má kvalitnú základnu jak pracovnej vysokokvalifikovanej sily tak aj vedeckovýskumnú oblasť.Sú to ludia ktorý robia dobré meno krajine.Problémy v súčasnej dobe sú všade okolo nás a treba ich riešiť-to je všetko.Je škoda že CZ neprijalo euro spolu so SR a PL. Ale nie je to tiež nič katastrofálne.Proste vývoj ide ďalej a netreba panikáriť.Osobne si myslím že CZ je kvalitná, trochu rozkolísaná krajina, ale patrí k vyššiemu priemeru EU(a to som toho prežil rôzne v záp.časti  EU  dosť).A to že okolo všetkého vedú diskusie a nie sú moc hrrr,to len svedčí o inteligencii a slobode,takže je to OK.

Držím palce.

0/0
25.2.2009 9:16

Bugar

Re: Rumunsko nemá rony, ale lei, česky lvy

Máš bohužel velkou pravdu.

Řeč našich ,rádoby, politiků.Krize se nás nedotkla,protože máme korunu.

Takže nám zbývá jen ta koruna.;-(

0/0
23.2.2009 22:25

Stev

Zdraví koruny záleží na tom, jak zdravá jsou aktiva ČNB

S kurzem koruny hýbou z části reálné transakce, z části spekulanti. Dokud korunu nakupovali investoři, kteří v Česku stavěli výrobní haly, koruna zpevňovala. Nyní koruna slábne díky některým zajišťovacím operacím dovozců surovin a materiálů, a její strmý pád urychluje skutečnost, že koruny se po poklesu úrokových měr ČNB zbavují také spekulanti, kteří, v době vyšších úroků, korunu nakoupili jako zajímavou měnu. Korun byl zřejmě v oběhu nadbytek, pokud tedy slabá koruna slouží k výhodnému stahování koruny z oběhu, tak je tento slabý kurz koruny pro ČNB výhodný. Za stahované koruny ČNB vyplácí málo eur či dolarů.

Koruna však zůstane zdravou měnou, protože v oběhu nezůstane natištěné nekryté oběživo, jak je tomu v případě některých jiných měn.

0/0
23.2.2009 14:35

mazlikuzlik

Re: Zdraví koruny záleží na tom, jak zdravá jsou aktiva ČNB

Ono i za to letní posilování mohla krize. Spekulanti se zbavovali dolaru, protože zprávy o nedobrém stavu hospodářství v USA již přicházeli v podstatě celý minulý rok a investovali do koruny a dalších měn. Kurz došel až na oněch 23Kč za euro, samozřejmě, že většina z nich chtěla na celé akci profitovat a koruna by zase oslabila, jenže do celé záležitosti se přimíchala hospodářská krize v Evropě, o které se nejprve soudilo, že nebude tak vážná. První hospodářské výsledky však vyvolaly paniku a podpořily trend oslabování české koruny. Pokud by koruna byla někde na své reálné hodnotě tj. okolo 26CZK/EUR, ani bychom si oslabení na 29Kč zase tak moc "nevšimli".

V současné době převládá chaos a nervozita. Ta ale časem nutně opadne a dojde ke stabilizaci.

0/0
23.2.2009 14:55

Tom_82

PODĚKUJTE KLAUSOVI A DALŠÍM..

Nechci tvrdit, že za všechno může jeden člověk, ale náš velký pan "prezident" Klaus má snad největší podíl na tom, že doposud nemáme €uro!

Pořád se jako starý "patriot" ohání suverenitou, Korunou a dokonce i poučuje a kritizuje celou EU, a přitom za své éry nic nedokázal. Republika se rozprodala a rozkradla za pomocí kuponové privatizace - což byl největší omyl v dějinách naší země. Reformní balíčky nám ještě více uškodily než pomohly a ta jeho úžasná a silná Koruna jde teď závratnou rychlostí ke dnu.

KLAUS MĚL RADĚJI NĚKDE NA TRŽNICI PRODÁVAT BRAMBORY, BYL BY UŽITEČNĚJŠÍ A TOLIK BY TOHO NEZKAZIL!!! [>-]RvRv

0/0
23.2.2009 12:46

rudastraka

Re: PODĚKUJTE KLAUSOVI A DALŠÍM..

jak moh klaus ovlivnit prijeti eura, kdyz od 1998 vladli sosani a ted chvili ods???

0/0
23.2.2009 13:22

Tom_82

Re: PODĚKUJTE KLAUSOVI A DALŠÍM..

Chvíli??? ODS tam už bude 3 roky a zatím nikdo nebyl schopen ani určit termín přijetí €ura. Klaus to nechce a dle toho se chová i celá ODS. Oni půjdou do €ura až už bude skutečně zle - a to s takovou bude brzo..

0/0
23.2.2009 13:58

rudastraka

Re: PODĚKUJTE KLAUSOVI A DALŠÍM..

proc podminky neudelali sosani v dobe rustu a misto toho sekali stamiliardove dluhy???

ano, ods bude u vlady uz 3 roky, ale az za necely rok :-)

0/0
23.2.2009 14:39

Bugar

Re: PODĚKUJTE KLAUSOVI A DALŠÍM..

Vždyť ty dluhy má každá zem.A my jsme jedni z mála,kteří je splácí.To co tady prezentuješ je trik ODS na lidi,jako jsi Ty,aby je volili.Něco si o tom přečti,ať jsi lépe informován.EU

0/0
23.2.2009 22:31

JirkaZ

Re: PODĚKUJTE KLAUSOVI A DALŠÍM..

Ale my dluhy nesplácíme, platíme jen úroky. Zatím.

0/0
23.2.2009 23:43

Krůťásek

Re: PODĚKUJTE KLAUSOVI A DALŠÍM..

Jen kreten píše "€uro", pro tvou informaci.

0/0
23.2.2009 14:59

Martin

Re: PODĚKUJTE KLAUSOVI A DALŠÍM..

Klausovy vlády se snažily o vyrovnaný rozpočet. Po příchodu socanů (kvůli opoziční smlouvě - podle mě největší vina Klause kdy zaprodal svoje původní myšlenky a postoje, jen aby se druhým pomstil) začala éra nezdravého zadlužování, která dneska končí velkými problémy.

0/0
23.2.2009 14:43

redy

Re: PODĚKUJTE KLAUSOVI A DALŠÍM..

Jakymi problemy? CSSD s pomoci Klause (on prece za to muze taky, ze se dostali k moci) zavinili celosvetovou hospodarskou krizi nebo co? ;-D

Nezdrave zadluzovani? ;-D Kdyz je krize, tak stat ma primarne drzet vyrovnany rozpocet, ze? No tak to teda super myslenka, mel by jsi ji rychle odfaxovat Obamovi...

A ted bez ironie.Chyba CSSD byla, ze v zadluzovani pokracovali, ikdyz uz nemuseli - namisto, aby zacali dluhy splacet.

0/0
27.2.2009 18:40

papazian

Re: PODĚKUJTE KLAUSOVI A DALŠÍM..

Zcela souhlasím!

0/0
25.2.2009 1:02

ivo-pivo

O SK

ani slovo- tak sa mi to páči , chýbajúcu položku nahradilo Rumunsko.;-D;-D;-D

0/0
23.2.2009 12:41

Tom_82

Re: O SK

Že vy Slováci máte pořád takové komplexy.. (Y)

0/0
23.2.2009 12:48

wimp

Re: O SK

Nenapísal si nič k veci. Podľa toho smajlíka odhadujem, že máš max.14, alebo si emocionálne na tejto úrovni.

0/0
23.2.2009 13:10

dodad

Re: O SK

Slovensko mělo štestí, že konverze přišla v době, kdy to bylo relativně výhodné (ale to je vzhledem k dlouhodobosti procesu opravdu jen štěstí). Samozřejmě pro korunu by to bylo teď nevýhodné, ale až to bude aktuální (můj odhad je ne dříve než za 4 roky) už bude kurz někde trochu jinde a rozhodně blíže dvaceti korunám než třiceti. Takže vám vaši radost neberu, ale ani my jsme o nic nepřišli.

0/0
23.2.2009 13:03

Glock každopádně bez -e

Re: O SK

Hmm, až zjistí, že přijetím Eura podřízli pod částí exportérů (exportují do "neurozóny") větev, tak se ještě bude divit.

0/0
23.2.2009 13:08

mazlikuzlik

Re: O SK

Všechno má své výhody a nevýhody. Podstata je však taková, že krizi nelze uniknout a její důsledky v každém případě někdo odnese.

Pokud dobře zvolili konverzní kurz, nemusí to teoreticky odskákat "nikdo" - se sníženou poptávkou nikdo nic neudělá a tíha zátěže se tak jako tak přenese na exportéry. Už nyní se však na příkladu Tater ukazuje, že vlivem vývoje v o okolních státech dostává na frak cestovní ruch. Tenhto efekt bude ještě výraznější v létě. Od nás už to také známe a to právě z minulého léta.

Nevýhoda koruny je v kolísání kurzu. My bychom však i přesto měli být rádi, protože bychom euro nejspíše přijímali někdy v době po letních 23CZK/EUR a očekával bych konverzní kurz okolo 24-24,50CZK/EUR. Troufám si říci, že by to náš export za současného stavu minimální poptávky jen těžko rozdýchával.

0/0
23.2.2009 13:17

wimp

Re: O SK

My obchodujeme hlavne s eurozónou. Perfektne sa nám plánuje. Zbláznená CZK len odradzuje k podnikaniu u vás. Význam stability meny je neporovnateľne dôležitejší ako jej sila. To sa len snažíte hľadať nejaké bezvýznamné výhody.

0/0
23.2.2009 13:32

mazlikuzlik

Re: O SK

Takže fakta:

Export produkce SVK: 1. Německo 20%, 2. Česko 12%...Chápu, že jste velmi bohatý stát a svého druhého největšího odběratele nepotřebujete, ale možná že až budeš na pracovním úřadě žádat o podporu, změníš názor.

Můžete si naplánovat třeba odstávku VW Slovakia a počítat se zkráceným provozem kupříkladu automobilky Kia a to v době, kdy některé automobilky nabírají díky šrotovnému "druhý" dech. Pokud by tě zajímalo, které automobilky to jsou, tak se podívej např. na mapu ČR. Dále tu máme první odchody investorů - východ Slovenska prý začíná být drahý. To neříkám já, ale výrobce autokabelů, který to u vás zabalil.

Jaký dopad má silná měna jsme si my zažili v létě 2008, vás tato zkušenost teprve čeká, ale co bych ti vůbec povídal. Tebe čekají jen samá pozitiva jistoty. Jen nezaškodí uvědomit si, že přestože jste přes noc ty Čechy tzv. ekonomicky předběhli, oni si již zažili to, co vás teprve čeká - problémy se silnou měnou a odchody investorů.

0/0
23.2.2009 13:43

Tom_82

Re: O SK

Naprosto souhlasím. Slováci mají pořád jen mindráky a neumí nic jiného než tlachat páté přes deváté - i to, co není pravda. Tvůj příspěvek plný FAKTŮ ho hezky setřel.. R^R^

0/0
23.2.2009 14:02

wimp

Re: O SK

Tie tvoje dva fakty nehovoria o ničom, pretože najviac obchodujeme s krajinami, ktoré majú rovnakú menu ako SR. Snáď si myslíš, že sme vás mali prosiť o menovú úniu s vami?  No a okrem toho si uviedol nejaké odchody investorov bez komplexného porovnania s inými štátmi. Zaznel tam nejaký subjektívny názor: „východ Slovenska prý začíná být drahý.“. No a nakoniec spomínaš našu menu ako silnú, voči samej sebe?

0/0
23.2.2009 14:09

mazlikuzlik

Re: O SK

Já jsem uvedl čísla a konkrétní příklady, ty můžeš uvést jen svou nezralost, díky které jsi ještě nepochopil, že SR a ČR jsou jen nafouknuté bubliny, tj. hospodářství závislé na několika fabrikách-montovnách, se kterými se do budoucna příliš počítat nedá, až odejdou, zbudou ti jen oči pro pláč. Bez nich nejste (stejně jako my), ať už s eurem nebo bez něj.

Ale aby sis nemyslel, že utíkám od tématu, přidám ti několik zdrojů ke studiu:

ekonomika.sme.sk , ekonomika.sme.sk , ekonomika.sme.sk , ekonomika.sme.sk , ekonomika.sme.sk , ekonomika.sme.sk , ekonomika.sme.sk

0/0
23.2.2009 14:39

mazlikuzlik

Re: O SK

A tak by se dalo pokračovat dál a dál, vybral jsem jen ty, o kterých jsem psal.

Doufám, že dmeš pýchou a jsi hrdý, jak skvěle se vám daří. Ale pro mě bys mohl udělat to, že bys už dal pokoj, uvědomil si, že přišla hospodářská krize a že vás žádné euro před ní nezachrání a že výsledky přijetí eura mohou znamenat zisk i ztrátu.

Zatím si prostuduj uvedené články a pak se podívej na situaci v ČR zhruba před třemi až čtyřmi léty a také důkladně na léto 2008. Najdeš tam mnoho zajímavého a především poučného. Velice dobře to totiž bude vypovídat o tom, co už na Slovensku probíhá a co ještě teprve nastane.

Dosud jste bylo klasická levná pracovní síla, tyhle doby pomalu končí, jenže hospodářství ani lidé na to nejsou zrovna připravení. A jak jsem již psal tento proces smiřování se s tímto faktem u nás nastal zhruba před 3-4 roky. Vy jste si ho i s eurem importovali nejen do dnešních dnů ale i do hospodářské krize.

Všem rozumným Slovákům přeji, ať se jim daří a euro je pro ně přínosem.

0/0
23.2.2009 14:47

wimp

Re: O SK

Neporovnávaš situáciu v SVK s ostatnými krajinami. Vieš koľko sa dá vytiahnuť takých negatívnych odkazov, čo si uviedol a si na ne dokonca hrdý. Tváriš sa že si faktický a pritom urážaš a poučuješ. Dám ti jeden odkaz na článok v ktorom sa píše o možnosti finančného kolapsu krajín strednej a východnej Európy. Myslím, že by si nemal označiť Financial Times ako zamindrákované periodikum.

www.ft.com

0/0
23.2.2009 15:02

mazlikuzlik

Re: O SK

A s kterými krajinami ji mám asi tak porovnávat? S nějakou zemí ostbloku, která má zavedené euro? Tak to bude pestré srovnání. Mám vzpomenout nějakou rychle se rozvíjející se ekonomiku? Asi bys nechtěl, abych vzpomenul jiného bývalého ekonomického tygra - Irsko a jeho dnešní stav i problémy s eurem.

Já nikoho neurážím. A chceš-li mi něco sdělit, nepoužívej mých slov, najdi si vlastní.

Mám dojem, že ten tvůj článek pochází ze stejného zdroje, který tvrdil, že lídrem zmíněného regionu je Polsko....No, asi ti budu muset říci, že podobné články vznikají tím, že hází několik zemí do stejného pytle. To se týká zde již uvedeného problému bank, který má za následek nervozitu na trhu-s tímto tvrzením pro změnu přišel Wall Street Journal. Také Goldman Sachs přispěchala se svou troškou do mlýna a zatímco nejprve předpokládala pád koruny na 32CZK/EUR, nyní předvídá její posilování. Na základě čeho netuší ani viceguvernér ČNB. Světová banka pro změnu předpokládá pro 6 zemí (ČR i SR) až 2% růst.

0/0
23.2.2009 15:28

mazlikuzlik

Re: O SK

Uvědom si, že je to věštění z křišťálové koule a mnohdy ještě na nepřesných základech. A přitom to jsou všechno buď prestižní agentury a nebo listy.

Rozdíl je však v tom, že já jsem ti ve svých odkazech dával příklady toho, co se již stalo...Ty se snažíš upozornit na to, co se možná stane a vzhledem na chyby, tak nejspíš ani stát nemůže. Dobrých zpráv je pomálu...a to kdekoliv na světě. Ze starých dat, která jsou k dispozici lze vyčíst, že propady průmyslové výroby byly na konci minulého roku v ČR i SR v podstatě identické. Jsme země, které velkou měrou závisí právě na automobilovém průmyslu, který jsem vzpomínal, a proto jsem ti na příkladu aktuálních zpráv  ukazoval momentální vývoj, který je i s Kč pro ČR v tuto chvíli příznivější. Co bude za rok neví nikdo.

Příčina krize neleží v ČR ani SR, je za hranicemi těchto zemí a hospodářství včetně bankovního systému je zde zdravé. Jenže a to už tu opakuji po několikáté, krize si nevybírá a ani název domácí měny ji nezastaví.

0/0
23.2.2009 15:35

Jeden

Re: O SK

Specialne pri automobilovom priemysle na SK treba povedat, ze za odstavku VW Bratislava euro nemoze. VW BA vyraba Porsche Cayenne, VW Touareg,  Audi Q7 a Skodu Octaviu. Autam v tejto cenovej skupine srotovne nepomoze, jednoducho VW BA doplaca na to, ze vyraba najdrahsie modely. Urcite nedoplaca na euro. Dalej Kia ide na jednu smenu. Vyraba ceed a SUV sportage. Obdobna fabrika Hyundai u Vas ide na tri smeny? Nie, tiez na jednu smenu. Ziaden rozdiel. TCPA v Koline ide naplno, tam je to jasne, male auta pojdu na odbyt najlepsie. V Skodovke mate tiez odstavky a na plny vykon by mala ist len linka s Fabiou. Vdaka srotovnemu. Srotovne tiez pomohlo Seatu s Ibizou, ktora sa vyraba v eurozone a napriek tomu ide na odbyt. Takze aby som to zhrnul. Male auta sa budu predavat ci sa robia v eurozone alebo nie. Velke, drahe auta sa nebudu predavat ani keby ich robili Rumuni.

0/0
23.2.2009 16:17

wimp

Re: O SK

Chaotické slohové práce. Ani neviem na čo mám reagovať. Skus sa vyjadriť stručne a jasne.

0/0
24.2.2009 8:43

Septisin

Re: O SK

Ani tak bys to nepochopil...

0/0
24.2.2009 13:37

wimp

Re: O SK

veru nie lebo zas by si napísal nejake blá blá blá

0/0
25.2.2009 6:55

Martin

Re: O SK

hele jestli tak rádi plánujete, tak proč jste se zbavili těch pětiletek. Nebylo to super? Jo ale Dzurinda vám je vzal.

0/0
23.2.2009 14:47

wimp

Re: O SK

Ty bukas, podniky plánujú výrobu náklady výnosy tržby...

0/0
24.2.2009 8:35

sarusian

Re: O SK

tatry v prvom rade doplatili na svoju nenazranost - chceli tam mat len zahranicnu zazobanu klientelu, pricom jedine co dokazu ponuknut su veeeeelmi premrstene ceny, neadekvatne sluzbam - ver tomu, ze slovakov vonkoncom netrapia nejake neobsadene luxusne hotely J&T . Slovaci radsej pojdu do Alp, kde su ine sluzby a ceny porovnatelne, pricom tam neplatis za to "ze dychas vzduch". Ma to aj svetlu stranku - cim menej ludi dojde do Tatier, tym je to pre Tatry lepsie

0/0
23.2.2009 13:34

mazlikuzlik

Re: O SK

A nejlépe bude, pokud tam nepojede vůbec nikdo, že?:-) Úžasná logika.

Na to já říkám, že by bylo vhodné se podívat, kolik lidí živí na Slovensku cestovní ruch, zjistit si, že to není zanedbatelné množství a pak si uvědomit, co se stane s těmi, kdo ztratí práci? - Zatíží státní kasu na soc. dávkách.

0/0
23.2.2009 13:46

sarusian

Re: O SK

 pre tatry je vazne dobre, ze cim menej turistov, tym pre nich je lepsie - nie su take velke ako alpy a jednoducho neznesu taky turisticky ruch, ako si to naplanovalo J&T a ostatne financne skupiny  - mmochodom, kto pracoval a strati pracu, z 90% si najde inu, mame velku nezamestnanost - momentalne teraz cez 9%, ale v tej je zapocitanych nejakych 200-300 tis. romakov, ktory nikdy nepracovali pracovat nebudu, pokial nebudu k tomu fest donuteny a ti dost skresluju statistiku.

0/0
23.2.2009 14:48

mazlikuzlik

Re: O SK

Já si jen velice dobře pamatuji na nářky, které tu byly při silné koruně. Byli jsme zkrátka drazí a služby zůstaly stejné. Nemyslím si, že Slovensko bude výjimkou. Hlavní, turisticky zajímavé, měsíce teprve přijdou. Je to jak přes kopírák - prázdné Krkonoše, prázdné hotely v Praze, úbytek turistů.

0/0
23.2.2009 15:02

Jeden

Re: O SK

Pozri je to Tvoj zaver a svedci o Tvojej logike. Slovaci maju na Tatry tazke srdce. Par rokov tu bola situacia ze Tatry zaplavili Rusi a v tom momente sa Slovaci stali akoby som to slusne napisal...ak nie neziaduci, tak minimalne ignorovani. Proste si v restauracii zacal hovorit po slovensky a  tym si si zarucil ze budu vsetci Rusi naokolo obsluzeni skor ako Ty. Bolo to neprijemne. Tatranci, personal a manazment Slovakov z Tatier doslova vyhnali. Az sa zmeni uroven sluzieb, spravanie personalu, ceny a celkovo uroven, mozno sa niektory Slovaci do Tatier vratia. Ak sa nevratia, tak cestovny ruch priamo v Tatrach padne na hubu, pretoze Rusi sa uz nevratia a Poliaci to nevytrhnu. Ja ak mam hovorit sam za seba, nebudem za kazdu cenu podporovat cest. ruch v Tatrach ak nebudem citit ze veci sa obratili spravnym smerom.

0/0
23.2.2009 16:31

Finance.iDNES.cz radí

Víte, že můžete mít účet bez poplatků s dvěmi embosovanými kartami zdarma?

Další rady k nezaplacení

Dopřejte si vše a přesto utrácejte chytře!

V sekci osobni.finance.idnes.cz naleznete výhodné nabídky finančních produktů, energií a telefonování.

Vstupte do obchodu

Poraďte se s odborníkem

Nevíte si rady s finančními otázkami? Naši odborníci vám vždy poradí v každé životní situaci.

Vstoupit do poradny

Najdete na iDNES.cz