Neděle 19. září 2021, svátek má Zita
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 19. září 2021 Zita

Zlotý, forint, koruna: slábnoucí hvězdy, kterých se investoři bojí

V posledních dnech, až na drobné výkyvy, koruna značně oslabuje. Ani ostatní měny v regionu na tom nejsou nejlépe. Polský zlotý od září oslabil o 41 procent a maďarský forint o čtvrtinu. Koruna přišla o devatenáct procent a bude pravděpodobně oslabovat i nadále.
Ilustrační snímek

(ilustrační snímek) - Investice, burza, | foto: Profimedia.cz

Investice na tzv. emerging markets, tedy rozvíjejících se trzích, bývají hodnoceny jako rizikovější než ty v zavedených tržních ekonomikách, jako jsou Německo či USA. S tím sice investoři počítají, a požadují proto ze svých investic vyšší průměrný výnos, nicméně v recesi se toto riziko ještě zvyšuje.

Proto investoři sledují rozvíjející se trhy - a mezi nimi i země střední a východní Evropy - obzvlášť obezřetně.

V určité chvíli dojdou k závěru, že riziko je již příliš velké, a začnou se svých investic zbavovat. Prodávají například české akcie, což tlačí na pokles jejich ceny. Utržené koruny si ale nenechají, nýbrž je smění na některou z hlavních světových měn. To znamená zvýšenou nabídku korun na devizovém trhu, a tedy znehodnocení české měny.

Toto se v posledních několika měsících skutečně děje a například polský zlotý oproti společné evropské měně od konce září již oslabil o 41 procent, přičemž 7 procent ztratil jen za prvních 16 dní v únoru. Obdobně jsou na tom i ostatní měny v regionu.

Země Česká republika  Polsko  Maďarsko  Rumunsko 
Znehodnocení EUR/CZK EUR/PLN EUR/HUF EUR/RON
od konce září  19 % 41 % 25 % 15 %
od konce října 21 % 36 % 18 % 18 %
od konce listopadu 15 % 27 % 17 % 14 %
od konce prosince 9 % 16 % 15 % 7 %
od konce ledna 4 % 7 %  1 % 1 %
Zdroj: XTB       

Na vývoj měnových kurzů má v dlouhém období vliv především poměr cenových hladin. V krátkém období pak hrají důležitou úlohu úrokové míry. Velmi důležitou roli hrají také očekávání účastníků trhů.

U měn zemí, které patří mezi rozvíjející se trhy, se obvykle v recesi očekává znehodnocení. Investoři se bojí znehodnocení svých investic a utíkají z dané země, ačkoliv si třeba ani nemyslí, že důvod ke znehodnocení dané měny skutečně existuje.

Prostě jen vědí, že v minulosti se to přihodilo, a tak předjímají stejný průběh a svými činy pomáhají svá očekávání naplnit. Pro vysvětlení vývoje kurzů měn, jako je třeba maďarský forint, je tedy důležité podívat se na očekávání investorů.

Maďarská centrální banka ke konci října minulého roku zvedla už tak dost vysoké úrokové sazby o tři procentní body, přesto však znehodnocení forintu nezabránila. Rozhodující roli totiž sehráli obavy investorů, že forint oslabí. Tyto obavy jsou do značné míry dány i otevřeností zemí střední a východní Evropy. Podíl exportu na jejich HDP je obrovský, a proto může propad celosvětové poptávky velmi ohrozit jejich hospodářský růst. 

Dluhy v eurech rostou rychleji

Maďarské firmy jsou zadluženy v eurech, protože evropské sazby jsou dlouhodobě nižší než maďarské, a je to pro ně tedy výhodnější. Oslabení forintu oproti euru reálně zvyšuje dluhy, které Maďaři mají, což následně vyvolává obavy, že je nebudou schopni splácet, a přispívá k nedůvěryhodnosti forintu a jeho dalšímu znehodnocení. Toto platí do značné míry i o rumunském ronu a polském zlotém, méně pak o české koruně.

Kromě znehodnocení měn zemí střední a východní Evropy se však dá vypozorovat ještě jeden jev. A to je rozkolísanost měnových kurzů měřená směrodatnou odchylkou denních výnosností dané měny za poslední měsíc. Ta sice vzrostla i u jiných měn než ve východní a střední Evropě, a to hlavně během října a listopadu minulého roku, avšak postupně se snižuje. 

U české koruny jsme sice mohli také pozorovat zklidnění situace, ale bezprostředně v posledních několika týdnech volatilita zase narůstá, jak lze vidět z grafu níže. Obdobně je tomu u maďarského forintu i polského zlotého. Investoři totiž tyto měny velice sledují a jakýkoliv náznak kurzotvorné informace okamžitě začne hýbat kurzem.

V bližší budoucnosti neexistuje zřejmě mnoho důvodů, proč by investoři přehodnocovali své postoje k rozvíjejícím se trhům. Proto oslabování české koruny, polského zlotého, maďarského forintu či rumunského ron uvidíme i v budoucích několika měsících. A je tedy také jen otázkou času, kdy česká koruna překročí hranici 30 korun za euro.

Ve středu 18. února středoevropské a východoevropské měny začaly značně posilovat, například koruna vůči euru posílila během pár dní asi o 80 haléřů. Zřejmě jde ale pouze o krátkodobý spekulační výkyv a oslabovaní měn zemí v regionu bude dále pokračovat.

Autor:
  • Nejčtenější

Zaměstnanci i OSVČ s více dětmi dostanou od státu daňovou vratku

Díky daňové novele se během letošního roku zvyšuje daňové zvýhodnění na druhé a další děti. Vyšší daňové zvýhodnění se...

Před patnácti lety měl odvahu. Nejen díky tomu je dnes na špičce v oboru

Svoje první vlastní víno vyrobil v 17 letech, ale jen pro domácí potřebu. Dnes je Petr Marcinčák největším biovinařem v...

Kvůli pandemii nemohly podnikat, a tak přišly s novým nápadem

Během pandemie koronaviru musely omezit svá fungující podnikání. Daly hlavy dohromady a založily firmu Nosafro,...

Průměrná sazba hypoték roste, nelítostně zamíří k hranici 3 %

Hypotéky dál zdražují. Průměrná úroková sazba vzrostla v srpnu o dalších devět bazických bodů na 2,32 % p.a. Objemy...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Služba státu má přesná pravidla. Co čeká ty, kteří zvolí služební poměr

Představa úředníků shrbených nad prací jako ve filmu Katakomby s Vlastou Burianem, kde už jen přítomnost nadřízeného...

Nesmysly o inflaci v Česku. Znovu bude nízká, uvidíte, tvrdí ekonom Michl

Premium ČSÚ zveřejnil, že inflace je nejvyšší od roku 2008, 4,1 %. Hned v pátek jsem k tomu vydal v MF DNES článek „Nebojte se...

Chci přidat 20 tisíc. Generaci Z kuráž nechybí, s trpělivostí už je to horší

Premium Sedmatřicetiletý Libor vede pobočku banky v krajském městě. Za poslední měsíce přijal několik mladých lidí, dvacátníků...

Hladovění je to nejlepší, co pro sebe lidé mohou udělat, říká neurolog

Jde o největší problém současné medicíny, a to bez ohledu na covid-19 - Alzheimerova nemoc, nejčastější typ demence....

  • Další z rubriky

Psychologie investování: nástrahy, které číhají v našich hlavách

Obchodování s cennými papíry je způsob, jak vydělat peníze. Nabízí ale i velký prostor pro chybování a ztrátu, mimo...

Zvažujete kryptoměnu? Pozor na kreativní destrukci, varuje odborník

Pokud zrovna nepřebýváte na mezinárodní vesmírné stanici, potom prakticky nemáte šanci vyhnout se debatám o...

KOMENTÁŘ: Jak ochránit úspory před inflací

Až 40 % Čechů přiznává, že nyní přemýšlí o důležitosti spoření daleko více než před příchodem covidu-19. Jenomže...

Akcie dál rostly. Hlavně díky přístupu hlavních centrálních bank

Finanční trhy se v červnu soustředily na to, jak hlavní světové centrální banky přistoupí k inflaci. Určující byl názor...

Gabriela Soukalová je poprvé maminkou, narodila se jí holčička

Bývalá biatlonistka Gabriela Soukalová (31) se stala maminkou. S partnerem Milošem Kadeřábkem přivítala moderátorka na...

Když dva jsou málo. 5 pravd o sexu ve třech, které vám zatím nikdo neřekl

Premium Sex ve třech. Někdy o něm snil kdekdo z nás. Pojďme ovšem pohlédnout pravdě do očí. Pokud do své ložnice přizvete další...

Začalo to jako chřipka, pak vzal Tereze meningokok nohy a zničil ledviny

Před čtyřmi lety si Tereza myslela, že nastydla na kole. Jenže druhý den už ležela na JIP a kvůli meningokokové infekci...

Žena nemá žádné kamarádky, aby nesváděla svou postavou jejich partnery

Sedmadvacetiletá Moriah Millsová z Georgie se živí jako modelka a na své křivky je velmi hrdá. Nepodstoupila údajně...

Probudila mě bolest nehtů. Od té doby nemohu chodit, říká Alfred Strejček

Už téměř čtyři roky je Alfred Strejček (79) zcela odkázaný na péči druhých. Herci, recitátorovi, moderátorovi a...