Zhodnocení 300% potvrzeno!

  21:30aktualizováno  21:30
Podílníci fondu investAGe AGb (dříve AGB, investiční fond II, a. s.) si mohou mnout ruce. Na základě dohody o mimosoudním narovnání z června 2002 bylo připsáno na účet fondu 885 mil. Kč. Došlo tak ke skutečnému nárůstu hodnoty jednoho podílového listu o téměř 300% na současných 4,58 Kč.

V uplynulém týdnu bylo dovršeno mimosoudní narovnání mezi fondem investAGe AGb FOND (dříve AGB, investiční fond II, a. s.), ČSOB jako právním nástupcem IPB a Agrobankou. Na základě dohody z června 2002 bylo připsáno na účet fondu 885 mil. Kč. Došlo tak ke skutečnému nárůstu hodnoty jednoho podílového listu o téměř 300% na současných 4,58 Kč. Odkupování podílových listů, které bylo pozastaveno dne 14. června 2002, bylo obnoveno v pondělí 9. prosince. Narovnáním byly ukončeny soudní spory týkající se obchodů z let 1995 a 1996, kdy bylo z majetku fondu AGB IF II protiprávně odčerpáno 838 mil. Kč.

Podle slov Daniela Křetínského, předsedy představenstva investAGe, a.s., je investiční společnost spokojena s podmínkami vyjednávání. „Realizované narovnání je historicky vůbec největší a nejúspěšnější nápravou minulých škod způsobených v oblasti kolektivního investování v ČR. Při jeho hodnocení je třeba zdůraznit, že do fondu se vrací dokonce o 47 mil. Kč více, než z něj bylo v minulosti vyvedeno.“

investAGe obhospodařuje majetek fondu od listopadu roku 1998. V lednu 2001 byl fond přeměněn na otevřený podílový fond s názvem investAGe, a. s., investiční společnost AGb FOND. J&T Asset Management koupila 100% podíl ve společnosti investAGe dne 15. 8. 2001.

Co stojí za mimosoudním narovnáním?

„Dohodou o narovnání“ skončily všech majetkové soudní spory vedené na účet fondu, které souvisejí s nevýhodnými nákupy akcií Agrobanky Praha a Kreditní banky Plzeň do majetku fondu v letech 1995 a 1996. Odkupování podílových listů bylo pozastaveno do doby úplného vypořádání převodů akcií z majetku fondu, včetně finančního plnění ve prospěch fondu.

V průběhu pozastavení byly převedeny veškeré akcie Agrobanky Praha, a.s. v likvidaci a Kreditní banky Plzeň, a.s. v konkurzu z majetku fondu. Uhrazení a převod příslušné finanční částky za převod uvedených akcií bylo dle ustanovení „Dohody o narovnání“ podmíněno pravomocným zpětvzetím všech soudních žalob souvisejících s převodem předmětných akcií do majetku fondu.

Obchodování podle UNISu

Úprkem by se dalo popsat obchodování s podílovými listy fondu ČSOB Výnosový. Fond určený institucionálním investorům přišel během jediného týdne obchodování o 2 miliardy korun, což je celých 36% vlastního jmění! Na vysoké výkyvy ve výši spravovaného majetku jsme si již mohli zvyknout, ale takový odliv je skutečně ojedinělý. Může souviset s blížícím se koncem roku, kdy řada investorů z daňových a účetních důvodů hledá vhodnější využití svých prostředků.

Jak tedy obchodování všech členů UNISu dopadlo? Se zohledněním vlivu ČSOB Výnosového odplynulo z fondů celkem 1,89 miliard korun. Abstrahujeme-li od této jedinečné události, pak se obchodování stejně lišilo od trendu posledního roku. Do zbylých fondů přiteklo 139 milionů korun. Jedná se o částku nižší než v posledních měsících. Stejná situace se opakovala i v loňském roce, kdy před Vánocemi fondy zaznamenaly odliv majetku pod správou.

Sporobond poráží Sporoinvest

Jednoznačně největší podíl na kladných čistých prodejích měl IKS Dividendový, rovněž určený institucionálním investorům. Poprvé v tomto roce zvýšil vlastní jmění více ISČS Sporobond než ISČS Sporoinvest. Vedle vlivu poplatků se projevuje zvýšená propagace Sporobondu. Investorská veřejnost se mění a struktura investic se stále více podobá struktuře v Evropské unii, potažmo vyspělých trzích. Navíc výnosy Sporoinvestu kvůli snižujícím se úrokovým sazbám poklesly a Sporobond představuje výhodnou alternativní investici, která přináší vyšší zhodnocení při nízkém zvýšení rizika.

Akciovým fondům se jako již tradičně nedařilo. Jedinou výjimku tvoří ČPI Ropného a energetického průmyslu, který zakončil týden v černých číslech. S výjimkou dluhopisových fondů investujících i na ostatních trzích střední Evropy se nedařilo příliš ani této kategorii fondů. Vývoj v ostatních skupinách se nelišil standardu.

 

Druh fondu

Nejlepší

Nejhorší

název fondu

výsledek

název fondu

výsledek

Čisté prodeje

IKS Dividendový

340 mil.

ČSOB Výnosový

-2 030 mil.

ISČS Sporobond

152 mil.

IKS Globální

- 312 mil.

ISČS Sporoinvest

120 mil.

ISČS Výnosový

- 150 mil.

Akciové fondy

ČPI Ropného a energ. prům.

0,87%

Akro Eurotech

- 5,77%

ČSOB Světový akciový

- 0,34%

J&T Euro

- 2,04%

J&T Perspektiva-A

- 0,36%

ISČS Eurotrend

- 1,91%

Dluhopisové fondy

IKS Plus bondový

0,72%

1.IN Dluhopisový

- 0,21%

ISČS Trendbond

0,68%

ČSOB Český dluhopisový

- 0,06%

ČPI Korporátních dluhopisů

0,07%

ISČS Sporobond

- 0,05%

Fondy peněžního trhu

Akro Obligace

0,73%

IKS Dividendový

0,0 %

J&T Perspektiva – P

0,09%

ČSOB Český peněžní trh

0,04 %

ISČS Merkur

0,08%

ISČS Sporoinvest

0,05 %

Fondy fondů

1. IN Fond fondů

- 2,05%

 

 

IKS Fond fondů

- 2,10%

 

 

ISČS Globaltrend

- 2,35%

 

 

Smíšené fondy

ČPI Moravskoslezský

2,36%

J&T Fond plus

- 2,36%

ČPI Český

2,32 %

Akro Mezinárodní balancovaný

- 1,37 %

investAGe AG 2000

0,40 %

IKS Balancovaný

- 1,20 %

Zdroj: UNIS ČR

 

Autor:

24. - 25. 5. proběhnou volby do Evropského parlamentu v České republice.
Celkem kandiduje 39 uskupení. S výběrem vám může pomoci volební kalkulačka.
Inventura hlasování zjistí, ke kterému současnému poslanci máte nejblíže.

Nejčtenější

Je to triko 21. století a chceme, aby ho měl každý, říká podnikatel

Pavel Hrstka (zleva), Martin Burkoň a René Němeček z chrudimské firmy CityZen

Tři inženýři a tátové od rodin. Společně podnikat začali teprve vloni. Letos vyhráli celorepublikové kolo soutěže...

Kolegyně mají dovolenou a šéf mi nařídil přesčasy. Můžu odmítnout?

ilustrační snímek

Podle statistik počet přesčasových hodin sice klesá, avšak v létě a období dovolených se asi některým z nás nevyhnou....

KOMENTÁŘ: Podílové fondy letí nahoru a „roztřesené ruce“ pláčou

ilustrační snímek

Roztřesené ruce jsou investoři, kteří se při výkyvech trhů vzdají své strategie a vrací peníze zpět do krabice od bot....

Úrokové sazby hypoték dál klesají, a to díky akčním nabídkám bank

Ilustrační snímek

Hypotéky dál zlevňují, a to už pátý měsíc. Průměrná úroková sazba poklesla z únorových 2,99 procent na červnových 2,76...

Kolik mít v důchodu? Ideálně 21 755 korun měsíčně, míní Češi

Ilustrační snímek

I když čeští důchodci dostali od státu letos přidáno, průměrná penze je nyní 13 377 korun. Řada současných důchodců...

Další z rubriky

Investiční bubliny, které je dobré rozpoznat, abyste netratili

Ilustrační snímek

Lidé se při investování chovají někdy naprosto šíleně. Dokážou podlehnout eufórii a nakupovat za nejvyšší ceny. Nebo...

KOMENTÁŘ: Novou modlou jsou sociální jistoty a ekologie. Je to úlet?

Martin Mašát

Společensky odpovědné investování je nový trend. Zvláště fondy investující podle ESG (enviromental, social and...

Jak nenechat ležet peníze ladem a vydělat na penzijním spoření

Ilustrační snímek

Každý rok řeší tisíce lidí otázku, co udělají s penězi, které si naspořili v penzijním připojištění. Někteří najdou pro...

Evropské banky na pokraji propasti záporných sazeb

Evropské banky na pokraji propasti záporných sazeb

Kurzy.cz Pokud si myslíte, že výsledky amerických bank nedopadly dobře, počkejte si na ty evropské. Zatímco banky z Wall Street ...

Advantage Consulting, s.r.o.
SUPPORT ENGINEER

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 40 000 - 60 000 Kč

Najdete na iDNES.cz