Zhodnocení 300% potvrzeno!

  21:30aktualizováno  21:30
Podílníci fondu investAGe AGb (dříve AGB, investiční fond II, a. s.) si mohou mnout ruce. Na základě dohody o mimosoudním narovnání z června 2002 bylo připsáno na účet fondu 885 mil. Kč. Došlo tak ke skutečnému nárůstu hodnoty jednoho podílového listu o téměř 300% na současných 4,58 Kč.

V uplynulém týdnu bylo dovršeno mimosoudní narovnání mezi fondem investAGe AGb FOND (dříve AGB, investiční fond II, a. s.), ČSOB jako právním nástupcem IPB a Agrobankou. Na základě dohody z června 2002 bylo připsáno na účet fondu 885 mil. Kč. Došlo tak ke skutečnému nárůstu hodnoty jednoho podílového listu o téměř 300% na současných 4,58 Kč. Odkupování podílových listů, které bylo pozastaveno dne 14. června 2002, bylo obnoveno v pondělí 9. prosince. Narovnáním byly ukončeny soudní spory týkající se obchodů z let 1995 a 1996, kdy bylo z majetku fondu AGB IF II protiprávně odčerpáno 838 mil. Kč.

Podle slov Daniela Křetínského, předsedy představenstva investAGe, a.s., je investiční společnost spokojena s podmínkami vyjednávání. „Realizované narovnání je historicky vůbec největší a nejúspěšnější nápravou minulých škod způsobených v oblasti kolektivního investování v ČR. Při jeho hodnocení je třeba zdůraznit, že do fondu se vrací dokonce o 47 mil. Kč více, než z něj bylo v minulosti vyvedeno.“

investAGe obhospodařuje majetek fondu od listopadu roku 1998. V lednu 2001 byl fond přeměněn na otevřený podílový fond s názvem investAGe, a. s., investiční společnost AGb FOND. J&T Asset Management koupila 100% podíl ve společnosti investAGe dne 15. 8. 2001.

Co stojí za mimosoudním narovnáním?

„Dohodou o narovnání“ skončily všech majetkové soudní spory vedené na účet fondu, které souvisejí s nevýhodnými nákupy akcií Agrobanky Praha a Kreditní banky Plzeň do majetku fondu v letech 1995 a 1996. Odkupování podílových listů bylo pozastaveno do doby úplného vypořádání převodů akcií z majetku fondu, včetně finančního plnění ve prospěch fondu.

V průběhu pozastavení byly převedeny veškeré akcie Agrobanky Praha, a.s. v likvidaci a Kreditní banky Plzeň, a.s. v konkurzu z majetku fondu. Uhrazení a převod příslušné finanční částky za převod uvedených akcií bylo dle ustanovení „Dohody o narovnání“ podmíněno pravomocným zpětvzetím všech soudních žalob souvisejících s převodem předmětných akcií do majetku fondu.

Obchodování podle UNISu

Úprkem by se dalo popsat obchodování s podílovými listy fondu ČSOB Výnosový. Fond určený institucionálním investorům přišel během jediného týdne obchodování o 2 miliardy korun, což je celých 36% vlastního jmění! Na vysoké výkyvy ve výši spravovaného majetku jsme si již mohli zvyknout, ale takový odliv je skutečně ojedinělý. Může souviset s blížícím se koncem roku, kdy řada investorů z daňových a účetních důvodů hledá vhodnější využití svých prostředků.

Jak tedy obchodování všech členů UNISu dopadlo? Se zohledněním vlivu ČSOB Výnosového odplynulo z fondů celkem 1,89 miliard korun. Abstrahujeme-li od této jedinečné události, pak se obchodování stejně lišilo od trendu posledního roku. Do zbylých fondů přiteklo 139 milionů korun. Jedná se o částku nižší než v posledních měsících. Stejná situace se opakovala i v loňském roce, kdy před Vánocemi fondy zaznamenaly odliv majetku pod správou.

Sporobond poráží Sporoinvest

Jednoznačně největší podíl na kladných čistých prodejích měl IKS Dividendový, rovněž určený institucionálním investorům. Poprvé v tomto roce zvýšil vlastní jmění více ISČS Sporobond než ISČS Sporoinvest. Vedle vlivu poplatků se projevuje zvýšená propagace Sporobondu. Investorská veřejnost se mění a struktura investic se stále více podobá struktuře v Evropské unii, potažmo vyspělých trzích. Navíc výnosy Sporoinvestu kvůli snižujícím se úrokovým sazbám poklesly a Sporobond představuje výhodnou alternativní investici, která přináší vyšší zhodnocení při nízkém zvýšení rizika.

Akciovým fondům se jako již tradičně nedařilo. Jedinou výjimku tvoří ČPI Ropného a energetického průmyslu, který zakončil týden v černých číslech. S výjimkou dluhopisových fondů investujících i na ostatních trzích střední Evropy se nedařilo příliš ani této kategorii fondů. Vývoj v ostatních skupinách se nelišil standardu.

 

Druh fondu

Nejlepší

Nejhorší

název fondu

výsledek

název fondu

výsledek

Čisté prodeje

IKS Dividendový

340 mil.

ČSOB Výnosový

-2 030 mil.

ISČS Sporobond

152 mil.

IKS Globální

- 312 mil.

ISČS Sporoinvest

120 mil.

ISČS Výnosový

- 150 mil.

Akciové fondy

ČPI Ropného a energ. prům.

0,87%

Akro Eurotech

- 5,77%

ČSOB Světový akciový

- 0,34%

J&T Euro

- 2,04%

J&T Perspektiva-A

- 0,36%

ISČS Eurotrend

- 1,91%

Dluhopisové fondy

IKS Plus bondový

0,72%

1.IN Dluhopisový

- 0,21%

ISČS Trendbond

0,68%

ČSOB Český dluhopisový

- 0,06%

ČPI Korporátních dluhopisů

0,07%

ISČS Sporobond

- 0,05%

Fondy peněžního trhu

Akro Obligace

0,73%

IKS Dividendový

0,0 %

J&T Perspektiva – P

0,09%

ČSOB Český peněžní trh

0,04 %

ISČS Merkur

0,08%

ISČS Sporoinvest

0,05 %

Fondy fondů

1. IN Fond fondů

- 2,05%

 

 

IKS Fond fondů

- 2,10%

 

 

ISČS Globaltrend

- 2,35%

 

 

Smíšené fondy

ČPI Moravskoslezský

2,36%

J&T Fond plus

- 2,36%

ČPI Český

2,32 %

Akro Mezinárodní balancovaný

- 1,37 %

investAGe AG 2000

0,40 %

IKS Balancovaný

- 1,20 %

Zdroj: UNIS ČR

 

Autor:

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Daňové přiznání za rok 2018: využijte chytré interaktivní formuláře

Ilustrační snímek

Vyplnění daňového přiznání není pouze záležitostí živnostníků a podnikatelů, ale často jej podávají i zaměstnanci....

Na dovolené v Rakousku rozbili drahý servis. Naštěstí byli pojištění

Jako je nutné si včas rezervovat zimní dovolenou, je nutné si včas sjednat...

Se dvěma malými syny vyjeli nedávno lyžovat do Rakouska. Před odjezdem se nechali pojistit a udělali dobře. Devadesát...

Vyrábějí jedinečné výrobky z kůže. A stačí jim k tomu baťovské stroje

Brašnářství Tlustý

Ivan Petrův je vystudovaný právník a 15 let řídil softwarovou firmu. Před sedmi lety ovšem svět IT opustil a vrhl se do...

Osm praktických rad, které vám pomohou zhodnotit úspory

Ilustrační snímek

Máte 100 či 500 tisíc a nevíte, jak s nimi naložit? Péče o majetek je dřina a dělat v tom chyby se nevyplácí....

Makléř inzeroval byt bez vědomí majitele, aby shrábl tučnou provizi

Ilustrační snímek

Koupit byt do osobního vlastnictví není levná záležitost a vyžaduje to mít i určitou obezřetnost. Zvlášť v případě,...

Další z rubriky

Spočítejte si, kolik budete inkasovat při pravidelných vkladech do fondů

Ilustrační snímek

Podílové fondy jsou vhodnou variantou, jak dětem vytvořit do budoucna finanční rezervu. Podle expertů jsou lepší než v...

Koupil za sto tisíc, prodá za dva miliony. Kdy se vyplatí investice do aut

Lada Niva z roku 1979, na které její současný majitel vydělá zřejmě dva miliony...

Zájem o historická nebo unikátní vozidla v poslední době roste. Jde o alternativní investici, která většinou doplňuje...

Investiční pojištění: Rozpoznáte pravdivé informace od lží?

Ilustrační snímek

Investiční životní pojištění má sjednáno mnoho lidí. Ale dokážete rozpoznat, jaké informace o investičním životním...

Rozbřesk: Dlouhý seznam šoků v německé ekonomice

Rozbřesk: Dlouhý seznam šoků v německé ekonomice

Kurzy.cz Česká ekonomika na začátku roku pravděpodobně zpomalí. Hlavní brzdou je přešlapující Německo, které v druhé polovině ro...

Najdete na iDNES.cz