Čtvrtek 9. července 2020, svátek má Drahoslava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 9. července 2020 Drahoslava

NÁZOR: Zajištěné fondy jsou jako ruleta, říká investiční poradce

  16:00aktualizováno  18:00
Podle odezvy z finančních kruhů to vypadá, že nejkontroverznější investicí v Česku jsou zajištěné fondy. Po jednom komentáři a polemizujícím názoru přinášíme reakci bývalého ředitele investiční společnosti Martina Burdy, který dnes pracuje v poradenství.

Martin Burda, donedávna generální ředitel Investiční společnosti České spořitelny, nyní pracuje ve společnosti Capitalinked, která poskytuje investiční poradenství privátním investorům | foto:  Viktor Chlad, MAFRA

Dovolím si krátce navázat na článek Dušana Šídla (Garantovaný vklad je horší než vkladový účet) a Jana Barty, který na původní článek reagoval (Zajištěné fondy uchovají hodnotu investice). 

Jan přirozeně přináší řadu argumentů na podporu zajištěných fondů, reprezentují většinu objemu investičních produktů, které ČSOB nabízí svým klientům. Přesto se domnívám, že Dušanův příspěvek nebyl mimo mísu. Sám bych jeho název jen drobně upravil: "Garantovaný vklad určitě není lepší než vkladový účet". Jak je potom ale možné, že do zajištěných vkladů a fondů plynou takové objemy nových investic?

Názory

Obávám se, že je to u většiny investorů z neznalosti věci. I když má Jan pravdu, že velké banky dodržují všechna legislativní pravidla pro prodej těchto produktů, otázkou je, zda jsou tato pravidla dostatečná, aby klient opravdu rozuměl tomu, co si kupuje. V tuto chvíli připomíná prodej zajištěných produktů často nabídku řasenky, která "trojnásobně navýší objem vašich řas". Pokusím se vysvětlit proč.

Konstrukce jakéhokoli zajištěného fondu je velmi jednoduchá

Předpokládejme, že investor do fondu vloží 100 tisíc korun. Řekněme, že si banka z fondu za celý jeho život vezme tři tisíce. Pak nám zbývá 97 tisíc.

Větší část těchto peněz je zainvestována do velmi bezpečné, stabilní výnos nesoucí investice. Většinou jde o státní, nebo jiné kvalitní dluhopisy (jejich riziko ovšem nese plně investor - v tomto bodě je termín "zajištěná investice" minimálně mírně zavádějící).

Známe-li výnos těchto dluhopisů a délku produktu, je velmi jednoduché spočítat, kolik do dluhopisů musíme zainvestovat, aby při splatnosti zajištěného fondu i s úroky bylo na účtě investora zase 100 tisíc korun. Řekněme, že nám k tomu stačí 88 tisíc korun, které, jak už bylo napsáno, za dobu života dluhopisů přinesou tolik úroků, že skončíme zpět na 100 tisících.

Dobrá, pak nám ale zbývá devět tisíc (97 - 88), se kterými můžeme něco podniknout bez obavy, že bychom investorovi nevrátili původně investovanou částku.

Aby potenciální maximální výnos celého zajištěného produktu za něco stál, musíme těchto devět tisíc investovat takovým způsobem, aby se jejich hodnota mohla případně i zněkolikanásobit, řekněme třeba třikrát (většina takových investic směřuje do tzv. "opcí" - jejich hodnota prudce kolísá a může stejně tak skončit na nule jako na zmíněném trojnásobku). V tom lepším případě bychom tedy při splatnosti našeho zajištěného produktu skončili se 100 tisíci z dluhopisů plus 27 tisíci z úspěšné investice = zhodnotili bychom naše úspory o 27 procent. "To jde, ne?" řeknete si asi.

Po tomto zdlouhavém úvodu mi dovolte jednu zásadní výhradu vůči zajištěným produktům, která je důvodem, proč je svým klientům nedoporučuji:

Možný maximální výnos z investice oněch devíti tisíc je nepřímo úměrný pravděpodobnosti, že "to vyjde". Budeme-li vycházet z předpokladu, že si banka vezme z obou produktů stejný poplatek, nemůže zjištěný fond dlouhodobě vynášet vice než stejně dlouhý dluhopis nebo vklad. Ano, jednou za čas inkasuji vysoký výnos, pak ale mnohokrát po sobě je můj výnos nula.

Jednoduchý příklad: Představme si, že bych těch devět tisíc sázel v ruletě na číslo 36. Pokud byste si koupili 37 takových zajištěných fondů, jaký by byl váš výnos? No, to je jednoduché: 36krát by byl váš výnos nula procent, protože by v ruletě padala čísla 0 až 35 a jednou by váš výnos činil 36 x 9 tisíc = 324 tisíc = 324 procent. Páni, řeknete si asi, to je raketa. No jo, jenomže tahle raketa přiletí jednou za 37 startů. Váš průměrný celkový výnos by činil asi 8,8 procenta. Jenomže těch devět procent byste měli i v případě, že byste si těch devět tisíc strčili pod polštář!

Perpetuum mobile neexistuje

Správci zajištěných fondů vám neumějí vyrobit peníze navíc (ostatně, kdyby to uměli, nepracují v bance, protože by už nikdy pracovat nemuseli…).

Zajištěné fondy prostě pracují se stejnou fascinací investorů velkými výnosy, když doufají, že se zrovna na ně usměje štěstí. Bohužel, investoři nedokáží zhodnotit pravděpodobnost s jakou se to může stát (a ta je občas opravdu malá).

I když riskuji, že se někoho dotknu, musím to říct: dlouhodobé investování do zajištěných fondů se tak trochu podobá víře gamblera, že mu tam ta "36" v ruletě bude padat častěji než ostatní čísla.

Vydělat peníze v dnešní době není lehké. Když už se vám to podaří, zaslouží si vaše úspory trochu hlubší úvahu a péči jak je investovat, než je jen slepě házet do zajištěných fondů a modlit se, že zrovna vám to vyjde. Pokud nesouhlasíte, každopádně vám přeji, aby vyšlo.

Investovali byste své peníze do zajištěných fondů?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 29. srpna 2013. Anketa je uzavřena.

Ne 676
Ano 128
Autoři: pro iDNES.cz
  • Nejčtenější

Peníze zapomněla v bankomatu, poctivého nálezce odmítli v bance i na úřadě

Stát se to může každému z nás. Jsme zamyšlení, roztržití nebo nám zrovna zazvoní telefon a tak transakci u bankomatu...

Začínali s jedním starým traktorem, dnes mají obrat deset milionů

Nikoho by ani nenapadlo, že se pouze čtyři členové rodiny starají o dvě stě býčků a krav a obdělávají 250 hektarů půdy....

Poradna: může zaměstnavatel chtít vědět, kam pojedu na dovolenou?

S ústupem pandemie koronaviru se opět otevírají hranice. Vycestovat na dovolenou do ciziny je již možné. Nemusí to být...

PŘEHLEDNĚ: Konec daně z nabytí nemovitosti. Kolik dnes ušetříte?

Koupili jste si byt za tři miliony a byli naštvaní, že budete muset vyndat z kapsy ještě sto dvacet tisíc na daň z...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Vysněná dovolená se nekonala, přesto má zaplatit 24 tisíc. Jak se bránit?

Když si objednáme zájezd u cestovní kanceláře, očekáváme, že ta se o vše postará a my nemusíme nic řešit. Jak ovšem...

Největší slabiny ojetých dodávek. Přinášíme přehled nejporuchovějších vozů

Premium Dodávky byly stvořeny pro práci. Najedou mnohem více kilometrů než osobní auta, a to v náročných podmínkách. Ne všechna...

Schizofrenní žena, nechtěná emigrace. Zachránila ho Nemocnice na kraji města

Premium Kde je hranice skutečné lásky? Kdy končí vztah a začíná tyranie? Ladislav Chudík na tyto otázky dlouhé roky marně...

VELKÝ TEST ZOO: přehled cen, zvířat i atrakcí. Přijeďte, pomůžete!

Premium Mají otevřeno 365 dní v roce, ať praží slunce, nebo se žení čerti. Na několik týdnů je zavřel až koronavirus. Chcete...

  • Další z rubriky

Ekonom: Stát chce podpořit úspory lidí účtem dlouhodobých investic

V současné situaci není nic lepšího než mít nějaké úspory. Kdo je má, nejenže klidněji spí, ale má možnost i lépe...

Kouzlo pravidelných investic. Jak funguje složené úročení

Současná koronavirová krize otřásla finančními trhy, zlevněné akcie jsou příležitostí, jak zhodnotit investici. Jenomže...

KOMENTÁŘ: Jak vydělat na investicích do trendů, které hýbou světem

Premium Kvůli pandemii jsou finanční trhy rozkolísané. Mnoho drobných investorů se proto snaží vyladit složení svých portfolií...

Srazí krize covid-19 ceny nemovitostí v Česku? Lze to očekávat

Říká se, že po krizi spojené s onemocnění covid-19 se probudíme do jiného světa. Otázka je, zda to bude platit i pro...

Advantage Consulting, s.r.o.
C++ TVŮRCE KÓDU

Advantage Consulting, s.r.o.
Praha
nabízený plat: 60 000 - 95 000 Kč

Princ George je vztahovačný a drzý, tvrdí jeho kmotra

Šestiletý princ George se na oficiálních fotkách tváří jako andílek a britská královská rodina mu pečlivě buduje image...

Penis a ženský orgasmus. Dvacet centimetrů je optimální, říká studie

Na délce záleží a platí, že větší znamená lepší. Ovšem jen do jisté míry. Největší šanci na uspokojení ženy dává...

Můj boj s nemocí: Když jsem se probudila, neměla jsem nohy

Na začátku to vypadalo, jako bych něco špatného snědla nebo chytla virózu, píše čtenářka Renata svůj příběh do seriálu...

Berenika Kohoutová ukázala postavu po porodu bez retuše

Herečka a zpěvačka Berenika Kohoutová (29) si posteskla, že s pětiměsíční dcerou Lolou se její život otočil o 180...

Velká část českých potravin není ve skutečnosti česká, říká šéf Globusu

Návrh na povinný podíl českých potravin by z regálů vymetl i některé české výrobky, říká v rozhovoru pro MF DNES...