Začátek října ve znamení propadů

aktualizováno 
Prakticky všechny akciové trhy v uplynulém týdnu doplatily na špatné zprávy z USA, a po týdnu se na trzích opět prodávalo ve velkém. Odliv kapitálu tentokrát nejvíce zasáhl rozvíjející se trhy, čemuž se nevyhnula ani pražská burza a tato situace samozřejmě nechala stopu i na výkonnosti fondů.
Bohatství, peníze, zlato (c) profimedia.cz/corbis

Bohatství, peníze, zlato (c) profimedia.cz/corbis | foto: Profimedia.cz

Již na počátku týdne se na trzích v USA začala objevovat mírná nervozita a nejistota z dalšího vývoje, související především s pokračujícím zvyšováním úrokových sazeb. Nepříznivá situace se začala naplno projevovat již v úterý, když i přes značný propad ceny ropy a optimistických zprávách o síle ekonomiky všechny indexy zaznamenaly výrazný pokles.

Propad pokračoval i ve středu po prohlášeních šéfa FEDu o zmiňovaném zvyšování úrokové sazby kvůli vysoké inflaci a dalších nepříznivých makroekonomických zprávách. Podobný scénář, i když z mírnějšími následky se opakoval také ve čtvrtek. Až v pátek se investorům vrátil optimizmus a chuť nakupovat akcie, mírný růst v poslední den však již ztráty z celého týdne vymazat nedokázal (DJIA -2,6 %, Nasdaq -1,8 %, S&P 500 -2,7 %).

Na pražské burze vypadaly první dva obchodní dny velice slibně, což dokazuje také nový úterní rekord indexu PX-D (zavírací hodnota 3740 bodů). Mírná korekce se dostavila na trh již ve středu, naplno se však stahování investorů ze středoevropských akciových trhů projevilo až ve čtvrtek, kdy skončily ve ztrátě prakticky všechny tituly a index PX-D zaznamenal nejvyšší denní ztrátu od března (-4,5 %).Také v pátek se na trhu objevovaly zejména prodejní příkazy, intenzita však již nebyla tak velká.

Největším týdenním poklesem se může „pyšnit“ favorit posledních týdnů, společnost ČEZ (-7,5 %), následovaný vlastníkem TV Nova, společností CME (-7,4 %). Špatný

Warranty a knock-out produkty: Obrovský zisk, nebo nic.
Čtěte ZDE

týden měla také Komerční banka (-5,7 %). Jediným titulem, odolávajícím prodejní hysterii byl Český Telecom (+2,2 %), který se většinou nepodílel na strmých nárůstech z předchozích týdnů. Pomohl tak alespoň trochu zmírnit celkové ztráty obou hlavních indexů BCPP (PX-D -4,4 %, PX 50 -3,8 %).

Špatné výsledky na trzích se samozřejmě projevily také na výkonnosti domácích podílových fondů, z nichž drtivá většina také skončila týden v mínusu. Největší propad si připsaly akciové fondy ČPI Ropného a energetického průmyslu (-4,46 %) a ISČS Sporotrend (-2,86 %), za nimiž následoval smíšený fond IKS Balancovaný (-2,17 %). Ve ztrátě dokonce skončily také tři z pěti fondů peněžního trhu.

Z těch pár výjimek, které se v průběhu týdne nakonec dostaly do kladných čísel, výrazně (a vzhledem k většinovému podílu domácích akcií trochu překvapivě, vzhledem k minulé výkonnosti však nikoli) vyčnívá smíšený fond J&T Opportunity CZK (+2,24 %).

Na rozdíl od akcií špatná výkonnost u podílových fondů nemá moc společného s prodejem fondů, čehož příkladem jsou i týdenní čisté prodeje domácích podílových fondů UNISu. Přitekl do nich téměř dvojnásobek oproti minulému týdnu (+651,7 mil. Kč), z toho více než třetinu zařídily fondy smíšené (+223,6 mil. Kč). Činili se zejména investoři ukládající prostředky do fondu IKS Balancovaný (+90,1 mil. Kč).

Obchodování podle UNISu  

Druh fondu Nejlepší Nejhorší
Název fondu Výsledek Název fondu Výsledek
Akciové AKRO nových ekonomik 0,14% ČPI Rop. a energ. průmyslu -4,46%
ČOB Akciový mix 0,04% ISČS-SPOROTREND -2,86%
ISČS-EUROTREND -0,46% IKS Světových indexů -1,62%
Dluhopisové ČSOB dluhopis. příležitostí 0,18% AIG stredoeurópsky -0,80%
ČPI Korpor. dluhopisů -0,14% IKS Plus bondový -0,71%
ISČS-BONDINVEST -0,21% ISČS-TRENDBOND -0,57%
Fondy fondů IKS-Fénix smíšený 0,13% ISČS-Dynamický mix -1,37%
ISČS-Opatrný mix -0,07% ISČS-Global Stocks -1,09%
IKS-Fénix konzervativní -0,17% ISČS-Vyvážený mix -1,02%
Peněžního trhu ISČS-SPOROINVEST 0,03% ČPI-Peněžního trhu -0,06%
ČSOB Výnosový 0,03% Pioneer-Sporokonto -0,01%
IKS Peněžní trh -0,01%    
Smíšené J&T Opportunity CZK 2,24% IKS Balancovaný -2,17%
ČSOB středoevropský 0,48% ČPI - smíšený -1,21%
IKS - MAX 2 0,25% AIG zahraničný rastový -0,91%
Čisté prodeje mil. Kč IKS Peněžní trh 148,3 ČPI Peněžního trhu -6,6
IKS Balancovaný 90,1 Pioneer-Sporokonto -4,7
IKS Dluhopisový 85,8 ČSOB Bond mix -3,4

Zdroj: UNIS

Jednoznačným lídrem v čistých prodejích však byl pro tento týden fond peněžního trhu IKS Peněžní trh (+148,3 mil. Kč). Ostatní peněžní fondy se již tak dobře neprodávaly a dohromady si tak připsaly +156,4 mil. Kč. Přes hranici sto milionů se dostaly ještě fondy dluhopisové (+127,2 mil. Kč), především díky dobrým prodejům fondu IKS Dluhopisový (+85,8 mil. Kč). Do akciových fondů přiteklo v průběhu týden 91,9 mil. Kč, fondy fondů si připsaly čisté prodeje v celkové výši 52,6 mil. Kč.

Oproti minulému týdnu si v čistých prodejích výrazně přilepšily fondy společnosti ING, do kterých za týden přibylo 94,2 mil. Kč. Opět se o to přičinily dvě stálice, Český akciový fond (+45,2 mil. Kč) a Český fond obligací (+29,3 mil. Kč). Také mezi fondy společnosti KBC/ČSOB (dohromady +182,9 mil. Kč) se překvapení nekonalo a největší přírůstky zaznamenaly zajištěné fondy ČSOB Světového Růstu+ 6 (+62,7 mil. Kč) a ČSOB Světový strom USD 1 (+27,6 mil. Kč).

Myslíte, že korekce na akciových trzích je jen krátkodobá záležitost, nebo bude mít propad delší trvání?

reklama


KB Penzijní Fond
Uzavřete si ZDE smlouvu o penzijním připojištění
s nejefektivněji hospodařícím penzijním fondem na trhu.
.... více na www.pfkb.cz

Autor:

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Vyrábějí jedinečné výrobky z kůže. A stačí jim k tomu baťovské stroje

Brašnářství Tlustý

Ivan Petrův je vystudovaný právník a 15 let řídil softwarovou firmu. Před sedmi lety ovšem svět IT opustil a vrhl se do...

Osm praktických rad, které vám pomohou zhodnotit úspory

Ilustrační snímek

Máte 100 či 500 tisíc a nevíte, jak s nimi naložit? Péče o majetek je dřina a dělat v tom chyby se nevyplácí....

Makléř inzeroval byt bez vědomí majitele, aby shrábl tučnou provizi

Ilustrační snímek

Koupit byt do osobního vlastnictví není levná záležitost a vyžaduje to mít i určitou obezřetnost. Zvlášť v případě,...

Kvíz: Víte, co si letos můžete odečíst z daní?

Ilustrační snímek

Pokud jste ještě nepodali daňové přiznání za loňský rok, vyzkoušejte náš kvíz. Zjistíte, jak znáte novinky, díky kterým...

VIDEO: Byt může zapálit i lampička, modem nebo prodlužovačka

Ilustrační snímek

Požár v bytě může napáchat rozsáhlé škody. A to nejen na majetku, ale i životech. Vzniknout může z nejrůznějších...

Další z rubriky

Má smysl pořídit si nyní investiční byt? Odborníci radí nečekat

ilustrační snímek

Ceny nemovitostí jsou vyšroubované na maximum. Přesto realitní makléři doporučují pořízení investičního bytu...

Koupil za sto tisíc, prodá za dva miliony. Kdy se vyplatí investice do aut

Lada Niva z roku 1979, na které její současný majitel vydělá zřejmě dva miliony...

Zájem o historická nebo unikátní vozidla v poslední době roste. Jde o alternativní investici, která většinou doplňuje...

Investiční apetit Čechů je velký, v kurzu jsou akciové fondy

Ilustrační snímek

Většina konzervativních investic vám dnes moc nevydělá. V případě podílových fondů to ovšem může být jinak. Tedy pokud...

BREXIT – Velká Británie na koni ?

BREXIT – Velká Británie na koni ?

Kurzy.cz Podívejme se spolu na Brexit z úhlu, ze kterého je zřejmé, že odchod Velké Británie z EU nemusí pro Spojené království ...

Najdete na iDNES.cz