Vytěsnění akcionáři: z kola ven - a s daněmi

aktualizováno 
Mezi nejdiskutovanější témata letošního léta v oblasti financí patří bezesporu dopad novely obchodního zákoníku na malé akcionáře v některých společnostech. Ano skutečně jde o tolik diskutovaný squeeze-out (vytlačení) malých akcionářů v akciových společnostech, které kontroluje majoritní vlastník z devadesáti procent a více. Otázkou ovšem zůstává, jak takový příjem bude drobný akcionář zdaňovat, když legislativní úprava zůstává poněkud nejednoznačná.
Burza, makléř, akcie

Burza, makléř, akcie - Burza, makléř, akcie | foto: Profimedia.cz

Jak vyplývá z nedávno uveřejněných statistik, tak novela umožňující majoritnímu akcionáři provést výkup od skupiny „malých“, se podnikům s touto akcionářskou strukturou zalíbila. Pokud to skutečně je možné, tak představenstva těchto firem svolávají valné hromady, které rozhodují o využití této možnosti.

Drobní akcionáři často vlastní akcie v těchto firmách z doby kupónové privatizace

Problematika vytěsnění se přitom netýká jen těch drobných investorů, kteří si sami aktivně spravují svoje osobní portfolio. Mnoho ze společností, které se rozhodly drobné akcionáře vytěsnit, se účastnily kupónové privatizace a lidé získali jejich akcie právě v této době.

Tito akcionáři se na základě rozhodnutí valné hromady nyní dostali do situace, že jsou jim fakticky akcie odebrány a za to dostávají kompenzaci (finanční vyrovnání). V tuto chvíli nemá cenu zabředávat do problematiky stanovení výše finančního vyrovnání, avšak soustřeďme se pouze na oblast daní.

NENECHTE SI UJÍT
trezor
Brokerjet: co slibuje investice na dálku
Investovat z pohodlí domova je možné pomocí několika on-line brokerů, kteří svým klientům nabízejí obchodování na domácích i světových burzách v reálním čase.
sen
Trvejte na oddechu v práci
VYNECHÁVÁNÍ PŘESTÁVEK SE NEVYPLÁCÍ. Hrozí nejen únava a vyčerpání, ale zaměstnavateli i pokuta z inspektorátu práce.
Piva pro řidiče se už dají pít
Skalní pivaři jím opovrhují, přesto má své příznivce, kterých navíc rychle přibývá. Dnešní nealkoholické pivo je něco docela jiného než někdejší pito z 80. let.

Většina čtenářů asi ví, že příjem z prodeje cenných papírů je osvobozen od daně z příjmů, pokud doba mezi nákupem a prodejem přesáhne období šesti měsíců. V oblasti vytěsnění drobných akcionářů se ovšem v žádném případě nemůže hovořit o prodeji cenných papírů. Prodejem není nic jiného než převod vlastnického práva, ke kterému jsou obě strany svolné.

V případě vytěsnění se jedná o jednostranný projev vůle, který je vykonatelný bez ohledu na stanovisko protistrany. Přestože se jedná též o úplatný akt, tak musíme hovořit o přechodu cenného papíru z drobného na majoritního akcionáře. Dostáváme se tedy do rozporu, zda lze na tyto transakce aplikovat ustanovení zákona o daních z příjmů týkající se osvobození příjmů z prodeje cenných papírů.

Daňové povinnosti vytěsněných akcionářů se mohou objevit v daňovém přiznání za 2005

Drtivá většina minoritních akcionářů z postupu klíčových vlastníků asi radost nemá. To platí mimo jiné i v kontextu, že se nyní musí zajímat o problematiku zdanění takto inkasovaného příjmu.

Ministerstvo financí s ohledem na poměrně nejednoznačnou situaci v legislativě vydalo sdělení, jak by měli menšinoví akcionáři – fyzické osoby postupovat v oblasti zdanění příjmů v případě uplatnění práva výkupu ze strany hlavního akcionáře. Platí zde základní pravidlo, že šestiměsíční časový test je závazný bez ohledu na formu prodeje. To znamená bez ohledu na to, zda k němu došlo prodejem na základě souhlasného projevu vůle dvou smluvních stran nebo zda k němu došlo jednostranným projevem vůle.

Akcionáři z kupónové privatizace mají klid

Jaké tedy mají vytěsnění akcionáři daňové povinnosti? V první řadě je nutné odlišit, zda vykupované akcie pochází z kupónové privatizace či nikoliv. Pokud ano, pak je poplatníkem inkasovaný příjem od daně osvobozen a neobjeví se v daňovém přiznání za rok 2005 ani nebude jinak daňově zatížen.

Hysterie (c) profimedia.cz/corbis

Jak obchodovat s českými akciemi on-line se dozvíte ZDE.

V případě, že poplatník nabyl vykupované akcie jiným způsobem než přímo z kupónové privatizace (nákupem, děděním), pak musí vzít na vědomí onen šestiměsíční časový test. Pokud dojde k jeho splnění, je postup analogický jako v předcházejícím odstavci (žádné daňové přiznání).

V opačném případě musí takový poplatník nejpozději do března 2006 podat daňové přiznání a uvést tento příjem v oddíle ostatních příjmů v daňovém přiznání za rok 2005 (to platí samozřejmě za podmínky, že k výkupu dojde či došlo v roce 2005). Daňovým základem v takovém případě bude výkupní cena snížená o výdaj s pořízením těchto cenných papírů (nákupní cena) a další s tím přímo související náklady (poradenství, transakční náklady apod.).

Celá záležitost vytěsňovaných akcionářů je poměrně problematická. Obecně bych akcionáře rozdělil do tří skupin:

· Pasivní akcionáři, kteří získali akcie v kupónové privatizaci a vůbec se o ně dále nestarají
· Aktivní akcionáři (spekulanti), kteří pasivně sledují dění ve společnosti a investují s cílem kapitálového zhodnocení (levně nakoupit a v určité chvíli se pokusit dráže prodat)
· Aktivní akcionáři sledující dění ve společnosti, kteří se účastní valných hromad (svými rozhodnutími mohou komplikovat realizaci strategie hlavního akcionáře a blokovat společnost)

Právě třetí skupina akcionářů stojí za tlakem na přijetí právní úpravy, která nyní umožňuje drobné akcionáře vytěsnit. Zcela zbytečně na jejich aktivity doplatili drobní investoři, kteří považují za vhodné mít část majetku zainvestovánu v cenných papírech.

Jste v situaci vytěsňovaných akcionářů? Do jaké míry jste nespokojeni s výkupní cenou? Budete muset tyto příjmy zdaňovat v daňovém přiznání za rok 2005? Podělte se s námi o své pocity. 

reklama


KB Penzijní Fond
Uzavřete si ZDE smlouvu o penzijním připojištění
s nejefektivněji hospodařícím penzijním fondem na trhu.
.... více na www.pfkb.cz

Autor:

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Desítky let v jedné firmě. Kdy je čas se zvednout

Ilustrační snímek

Stejná vrátnice, stejný stůl. Mění se jen kolegové, vedení, podmínky. Proč zůstávají někteří lidé v jedné práci desítky...

Daňové přiznání za rok 2018: využijte chytré interaktivní formuláře

Ilustrační snímek

Vyplnění daňového přiznání není pouze záležitostí živnostníků a podnikatelů, ale často jej podávají i zaměstnanci....

Šest zásadních změn, které má přinést novela zákoníku práce

Ilustrační snímek

Chystá se novela zákoníku práce. Co může letos čekat zaměstnance, přibližuje expertka na pracovní právo.

Pokles cen nemovitostí se zatím nekoná. Podívejte se, kolik stojí byty

ilustrační snímek

Ceny nemovitostí v posledních letech strmě rostly, ale na mnoha místech již narazily na strop a začaly stagnovat. Na...

Vyrábí unikátní dřevěné brýle. A kupodivu nejsou z Číny

„Každou vizuální nebo řemeslnou stránku brýlí jsem tak vždy řešil s opravdovými...

Náhoda v podobě rozbitých dřevěných brýlí změnila třiatřicetiletému Ondřeji Bekovi jeho profesní život vzhůru nohama....

Další z rubriky

Šikovně investoval naspořené peníze, teď hraje golf

Ilustrační snímek

Češi začínají objevovat svět investic. Posílají stále více peněz do podílových fondů. Důvodem je fakt, že bankovní...

Investiční bubliny, které je dobré rozpoznat, abyste netratili

Ilustrační snímek

Lidé se při investování chovají někdy naprosto šíleně. Dokážou podlehnout eufórii a nakupovat za nejvyšší ceny. Nebo...

Analytik: Akcie prodávej v květnu. Platí v investičním světě pořekadla?

Václav Pech, investiční analytik společnosti Broker Trust

Češi se zajímají o investice. Řada lidí však v investování tápe a chytá se nejrůznějších rad, jak spravovat své...

Je to definitivní. Peníze budeme dostávat i za první dny nemoci

Je to definitivní. Peníze budeme dostávat i za první dny nemoci

Kurzy.cz Lidem budou znovu propláceny i první tři dny nemoci. Novelu zákoníku práce dnes schválili poslanci, přehlasovali veto S...

Advantage Consulting, s.r.o.
VÝROBNÍ TECHNOLOG

Advantage Consulting, s.r.o.
Ústecký kraj
nabízený plat: 30 000 - 40 000 Kč

Najdete na iDNES.cz