Výnosy jsou čím dál nižší

aktualizováno 
Růst americké ekonomiky je stále silnější, HDP, produktivita i spotřebitelská důvěra stále posilují. Nicméně ani dobré ukazatele nevyvážily v uplynulém týdnu napětí způsobené zhoršenou celosvětovou politickou situací. Země střední Evropy trápí kromě toho i jiná témata, např. vysoké schodky veřejných rozpočtů a vnější nerovnováha. Stabilitu pro celý sektor (z hlediska finančních trhů a zahraničních investic) nejvíce podkopává situace v Maďarsku, kde centrální banka přistoupila k razantnímu zvýšení úrokových sazeb o 3 procentní body. Jak se současná situace podepsala na výnosech dluhopisových a akciových fondů?

Především geopolitické riziko sráželo na počátku minulého týdne akciové indexy do červených čísel. Výsledná bilance nakonec skončila na hlavních trzích ziskem v důsledku dobrých makroekonomických ukazatelů (růst HDP za třetí čtvrtletí v USA byl revidován na 8,2 % v meziročním vyjádření), ale i výborných výsledků firem. Podle společnosti BCA Research vzrostly v USA zisky firem z nefinančního sektoru ve třetím čtvrtletí o 75 % (anualizovaně), meziročně o 43 %, což představuje největší růst za posledních 20 roků. Evropě pomohl např. dobrý ukazatel Ifo z Německa, a tak mohly trhy v USA i Evropě posílit o 2-3 % za týden.

Proto také akciové fondy zaznamenaly vysoké zhodnocení: IKS Světových indexů 3,2 %, ISČS Eurotrend 2,96 %. I fondy, které v minulém týdnu skončily na konci žebříčku, zůstaly v černých číslech: AKRO Eurotech 0,09 % a ISČS Sporotrend 0,18 %. Roční výnosy akciových fondů již nejsou tak ohromující, jak bylo možné vidět na např. na začátku září (40 % u nejlepšího ISČS Spotrendu), přesto jejich výnos není „k zahození“. Necelých 17 % vykazuje ISČS Sporotrend, 10 % fond ČPI nové ekonomiky, 7,3 % ČSOB akciový mix.

Výnos akciových fondů ostře kontrastuje s výkonností fondů dluhopisových. Výnosová křivka českých vládních dluhopisů zůstala minulý týden na stejných úrovních, když ceny dluhopisů odolaly i dalšímu oslabení polské měny a především turbulencím v Maďarsku. Tam po oslabení forintu a propadu dluhopisů (výnosy vzrostly až o hodnoty okolo 100 bazických bodů) přikročila centrální banka k razantnímu zvýšení sazeb o 300 bp. Forintu před dalším oslabováním intervence příliš nepomohla, nicméně alespoň v Maďarsku odpadly spekulace o možném zvýšení úrokových měr. Nestabilita v Maďarsku může ohrozit finanční trhy v celém regionu, kde investoři vidí jak v Polsku, Maďarsku i České republice problémy s veřejnými financemi a narůstajícím dluhem.

Kromě ČPI korporátních dluhopisů, který skončil s 0,04 % růstu, zůstaly všechny dluhopisové fondy v záporných číslech. Především vzhledem k situaci v Maďarsku nepřekvapí, že nejvíce ztratily ISČS Trendbond (-1,99 %) a IKS Plus bondový (-0,87 %), které investují právě v tomto regionu. ISČS Trendbond podílníky svým ročním výnosem příliš nepotěší, ten se totiž v současnosti pohybuje na úrovni –5,5 %, což je o trochu více, než ztrácí IKS Plus bonodvý (-3,1 % za uplynulých 12 měsíců). Ovšem ani ostatní fondy své podílníky v ročním bilancování příliš nepotěší. Kromě zmíněného ČPI korporátních dluhopisů (+3,1 %) a ISČS Bondinvestu (+2,8 %) vydělávají v ročním horizontu dluhopisové fondy méně než fondy peněžního trhu.

Peněžní fondy vydělaly v průměru za 12 měsíců  2,2 %, nejvíce ISČS Sporoinvest

Další informace z oblasti kapitálových trhů naleznete na adrese akcie.idnes.cz

(+2,33 %), a IKS peněžní trh (+2,22 %). Fondy peněžního trhu jsou nyní kromě akciových největšími tahouny přílivu nových peněz do fondů. Čisté prodeje ISČS Sporoinvestu byly v minulém týdnu na úrovni 118 mil. Kč.

Ostatní fondy dosáhly jen velmi nízkých čistých prodejů, v řádu několika milionů u fondů akciových a odlivu desítek milionů u fondů dluhopisových. Z dluhopisových fondů zmizelo za týden takřka 170 mil. Kč. Celkově činily čisté prodeje fondů ze statistiky UNIS 626 mil. Kč, což však lze vysvětlit opětovným přílivem peněz do největšího fondu pro institucionální klienty ČSOB Výnosového. Za týden vzrostl majetek v jeho portfoliu o 702 mil. Kč. Samotné retailové fondy zaznamenaly odliv prostředků ve výši 77 mil. Kč.

K novinkám můžeme zařadit předvánoční nabídku ISČS, která nabízí podílové listy ISČS Bondinvestu (které jsou v listinné podobě, ve formě na doručitele) bez vstupního poplatku. Základní poplatek činil před akcií 1 % z investované částky. Druhou novinkou, která pouze doplňuje obrázek o fondovém byznysu v ČR, je nový nadační fond, který vytvořila Živnobanka (ŽB Trust). Živnobanka má v současnosti již jeden, u nás největší, nadační fond Balancovaný fond nadací. Nový fond Živnobanka – nadační vznikl 25. listopadu a je svým zaměřením a konstrukcí určen právě pro správu prostředků z nadačních fondů.

Obchodování podle UNISu

Druh fondu Nejlepší Nejhorší
Název fondu Výsledek Název fondu Výsledek
Akciové IKS fond světových indexů 3,20% AKRO Eurotech 0,09%
ISČS EUROTREND 2,96% ISČS SPOROTREND 0,18%
ČPI Fond nové ekonomiky 2,65% ČSOB Akciový Mix 0,50%
Dluhopisové ČPI korp. dluhopisů 0,04% ISČS TRENDBOND -1,99%
ČSOB Bond Mix -0,09% IKS Plus bondový -0,87%
ČSOB nadační -0,12% IKS dluhopisový -0,71%
Fondy fondů IKS fond fondů 2,79%    
ISČS GLOBALTREND 2,48%    
Peněžního trhu ČPI OPF Peněžní 0,09% Živnobanka Sporokonto -0,12%
AKRO OBLIGACE 0,06% ISČS SPOROINVEST -0,02%
ČSOB výnosový 0,04% IKS peněžní trh -0,02%
Smíšené J&T OPPORTUNITY CZK 1,70% ČSOB středoevroproský -1,12%
Pioneer Trust 1,70% ISČS Výnosový -0,39%
ISČS SPOROMIX 5 1,56% IKS globální -0,30%
Čisté prodeje mil. Kč ČSOB výnosový 705,0 IKS dluhopisový -57,7
ISČS SPOROINVEST 118,3 ČSOB Bond Mix -53,4
ISČS SPOROTREND 7,1 ISČS SPOROBOND -42,8

Autor:

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Daňové přiznání za rok 2018: využijte chytré interaktivní formuláře

Ilustrační snímek

Vyplnění daňového přiznání není pouze záležitostí živnostníků a podnikatelů, ale často jej podávají i zaměstnanci....

Vyrábějí jedinečné výrobky z kůže. A stačí jim k tomu baťovské stroje

Brašnářství Tlustý

Ivan Petrův je vystudovaný právník a 15 let řídil softwarovou firmu. Před sedmi lety ovšem svět IT opustil a vrhl se do...

Na dovolené v Rakousku rozbili drahý servis. Naštěstí byli pojištění

Jako je nutné si včas rezervovat zimní dovolenou, je nutné si včas sjednat...

Se dvěma malými syny vyjeli nedávno lyžovat do Rakouska. Před odjezdem se nechali pojistit a udělali dobře. Devadesát...

Osm praktických rad, které vám pomohou zhodnotit úspory

Ilustrační snímek

Máte 100 či 500 tisíc a nevíte, jak s nimi naložit? Péče o majetek je dřina a dělat v tom chyby se nevyplácí....

Makléř inzeroval byt bez vědomí majitele, aby shrábl tučnou provizi

Ilustrační snímek

Koupit byt do osobního vlastnictví není levná záležitost a vyžaduje to mít i určitou obezřetnost. Zvlášť v případě,...

Další z rubriky

Firemní dluhopisy netransparentních firem se šíří trhem

Ilustrační snímek

Řada investičních odborníků doporučuje, aby Češi při sestavování svého investičního portfolia zvážili také investici do...

Koupil za sto tisíc, prodá za dva miliony. Kdy se vyplatí investice do aut

Lada Niva z roku 1979, na které její současný majitel vydělá zřejmě dva miliony...

Zájem o historická nebo unikátní vozidla v poslední době roste. Jde o alternativní investici, která většinou doplňuje...

Spočítejte si, kolik budete inkasovat při pravidelných vkladech do fondů

Ilustrační snímek

Podílové fondy jsou vhodnou variantou, jak dětem vytvořit do budoucna finanční rezervu. Podle expertů jsou lepší než v...

BREXIT – Velká Británie na koni ?

BREXIT – Velká Británie na koni ?

Kurzy.cz Podívejme se spolu na Brexit z úhlu, ze kterého je zřejmé, že odchod Velké Británie z EU nemusí pro Spojené království ...

Najdete na iDNES.cz