Sobota 28. listopadu 2020, svátek má René
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 28. listopadu 2020 René

Vydělejte si na pořádný důchod speciálními fondy

Penzijní připojištění má pomoci lidem vytvořit si dostatečnou finanční rezervu v době odchodu do důchodu, kdy se už nebudou moci spoléhat na dávky od státu. Bohužel, i přes určité daňové výhody jsou výnosy penzijních fondů poměrně nízké. Existuje ale výhodná alternativa, kterou by střadatelé neměli opomenout.
Na důchod byste měli myslet už dnes

Na důchod byste měli myslet už dnes | foto: Profimedia.cz

Ne, že bychom chtěli penzijní fondy nesmyslně kritizovat, ale faktem je, že jsou výhodné jen z pohledu státního příspěvku a daňových úlev nejsou pro střadatele a investory ničím zajímavé. Jednou z nejevidentnějších nevýhod je totiž přílišná konzervativnost jejich investičních strategií. Zhodnocení, které slibují, rozhodně není nikterak zázračné. I když „jsou v tom nevinně“, jejich výnosy jsou zkrátka nedostačující. Další velkou nevýhodou je nerespektování rizikového profilu a investičního horizontu klientů penzijních fondů. Do stejného, velmi konzervativního produktu, je nucen ukládat své prostředky jak 30-ti letý mladý člověk, tak i 55-ti letý téměř-důchodce.

Tato situace (která je nejen u nás) nakonec vedla ke vzniku tzv. Life cycle fondů (LC fondy). Tyto fondy mohou díky své strategii pro mnoho investorů znamenat zajímavou alternativu právě penzijního připojištění. Základem strategie LC fondů je postupná obměna portfolia v čase a změna jeho rizikového zaměření podle toho, kolik času zbývá do ukončení investice (rebalancování a realokace portfolia).

V podstatě jde o aktivní správu portfolia, kdy portfolio manažer fondu, nebo daného produktu v průběhu investice mění složení portfolia takovým způsobem, aby na konci investičního horizontu byla většina prostředků investována v konzervativních nástrojích. Na začátku investice, kdy zůstává do konce ještě mnoho let, zase může manažer většinu prostředků směřovat právě do akcií a jiných rizikových nástrojů.

LC fondy tak mohou být řešením zejména pro nezkušené investory, kteří mají v úmyslu investovat do svého důchodového zajištění vyšší sumu, než je maximum, které se vyplatí investovat do penzijních fondů (18000 ročně). Jelikož jsou LC fondy konstruovány jako otevřené podílové fondy, mají investoři zaručenou rovněž velmi dobrou likviditu v případě, že budou kdykoli v průběhu investice prostředky potřebovat.

Výhody a nevýhody Life cycle fondů
Výhody Nevýhody
Vyšší výnosy, než v penzijních fondech Vklady ve fondech nejsou pojištěny
Diverzifikace do více tříd aktiv Fondy málokdy reflektují různou rizikovou toleranci investorů
Pravidelné rebalancování portfolia Odchod do důchodu se nemusí shodovat s investičním horizontem fondu
Automatická realokace  

Life cycle fondy existují ve světě od devadesátých let, u nás se však tato možnost ukládání peněz pouze dostává do povědomí investorů, a to velmi pomalu. V současné době mají investoři na výběr produkty od společností ISČS, PioneerČP Invest Conseq.

V dnešním článku se podíváme na aktuální nabídku, s níž začátkem září přišla Investiční společnost České spořitelny (ostatní dva produkty jsme popisovali v tomto článku). Ta má v nabídce (zatím) čtyři LC fondy, označované také jako target-date funds, které jsou zaměřené na určité datum, kdy se předpokládá ukončení investice, případně odchod investora do důchodu. Toto datum se objevuje i v názvech fondů. K dispozici jsou tedy fondy ISČS fond životního cyklu 2020, 2025, 2030 a 2040.

Diverzifikované portfolio fondů by mělo obsahovat akciové nástroje (především indexové fondy – ETF), dluhopisy, komoditní indexy a v neposlední řadě také nástroje peněžního trhu. Aktivní správa spočívá jak v proměnlivosti podílů akcií, dluhopisů, nástrojů peněžního trhu a komodit v čase, ale také řízení alokace aktiv do jednotlivých sektorů a regionů, durace a měnového rizika. Investoři zaplatí při vstupu poplatek 1,2 – 2,4 % podle výše investované částky a musí počítat s manažerským poplatkem, který je 2 % pro všechny fondy. Fond je primárně určen investorům, kteří chtějí investovat pravidelně, což dokazuje i minimální investovaná částka 100 Kč.

Jelikož všechny nabízené fondy mají svůj předpokládaný investiční horizont dlouhý (minimálně 10 let), nástroje peněžního trhu zatím v jejich portfoliích budete hledat marně. „Nejkonzervativnější“ fond s označením 2020 má v současnosti zainvestováno 55 % prostředků v akciových nástrojích, 40 % v dluhopisech, a 5 % představují komodity. Kdo se chystá do důchodu v roce 2025, musí počítat s portfoliem, kde budou akcie představovat 65 %, dluhopisy 30 % a komodity 5 % majetku fondu.

U fondu s označením 2030 představují akcie již tři čtvrtiny portfolia, v dluhopisech je 15 % a na komodity zůstává 10 %. „Nejdelší“ fond pro investory plánující ukončení investice v roce 2040, investuje do akcií celých 85 % svěřených prostředků. Na dluhopisy zbylo pouze 5 % a v komoditách je zainvestováno zbylých 10 %. Na první pohled je riziko velké, při zmiňovaných investičních horizontech však jsou poměry namíchány celkem zajímavě. Konzervativní investoři možná budou mít problém překousnout 85 % akcií v portfoliu, ale kdo se bojí, nevydělá. V průběhu času se samozřejmě složení portfolia bude měnit tak, aby v posledních letech představovaly dluhopisy a nástroje peněžního trhu kolem 90 %.

Výhodou produktů ISČS v porovnání s produkty ostatních společností jsou poplatky a větší výběr produktů (komoditní index, ETF), který není omezený pouze na fondy spravované a prodávané danou investiční společností, což zajistí lepší diverzifikaci. Nevýhodou může být malý výběr nabízených produktů, které mají hranice ukončení relativně daleko od sebe (při plánovaném odchodu do důchodu v roce 2035 je investor „mimo“ o celých pět let).

Základní vlastnosti Life cycle produktů nabízených u nás
  Vstupní poplatek u nejdelšího produktu Manažer. poplatek Počet produktů Minimální pravidelná splátka
Conseq 3-5 % dodatečný poplatek 0,5% 3 portfolia 1 000 Kč
ČP Invest 0-4 % 1-2,15 % 5 fází 500 Kč
ISČS 1,2-2,4 % 2% 4 fondy 100 Kč
Pioneer 2,75-3,5 % podle fondů v portfoliu 7 linií 500 Kč

Všechno má svá omezení
Jednou z nevýhod, která může rozšíření LC fondů znatelně omezit, je právě různá tolerance k riziku u každého investora. Někomu zkrátka může vadit, že má v portfoliu již zmiňovaných 85 %, i když doporučený investiční horizont produktu je delší než například 20 let.

Určitě se najde mnoho investorů, kterým dané produkty nemusí vyhovovat, protože nemohou složení portfolia sami ovlivnit a radši si vyberou vlastní cestu. Vlastní výběr dynamických a konzervativních nástrojů, regionální a sektorové zaměření, či rebalancování portfolia si zařídí podle vlastních pravidel, což jim poskytuje dostatečnou svobodu. Konzervativní složku v takovém portfoliu může tvořit samotné penzijní připojištění a LC fondy nejsou tím pádem potřebné.

K tomu je však potřeba dostatek času, informací a možností k tomu, abychom se mohli věnovat samostatnému investování na kapitálových trzích. Pak ještě musíme přičíst nutnost dodržování plánu při rebalancování portfolia (což je, i přes svou zdánlivou jednoduchost, jeden z největších problémů nezkušených investorů) a s tím související vyvarování se chyb jako je například časování trhů (trpělivost a chladná hlava při poklesu na akciových trzích je základem), které u dlouhodobého investování nemá co pohledávat.

Ti, kdo zmiňované možnosti, případně dostatek času nemají, nebo si na samostatné investování netroufají, pak mohou seriózně přemýšlet nad fondy životního cyklu, které do portfolia určitě patří. Spoléhat se pouze na penzijní fondy a pomoc státu dnes zkrátka nelze.

Autor:
  • Nejčtenější

Komu se vyplatí pracovat na dohodu a jak se to může dotknout penze

Práce na dohodu o provedení práce nebo dohodu o pracovní činnosti je oblíbená nejen mezi studenty nebo penzisty, ale je...

Někdo ji udal a paradoxně tím odstartoval její podnikání. Je za to vděčná

Hana Nováčková bez práce nedokáže vydržet. A nikdy se nevzdává. Kvůli zdravotním problémům musela opustit práci, kterou...

Kvíz: Velké opáčko z finanční gramotnosti je tady. Troufnete si?

Finanční záležitosti řešíme prakticky každý den, měli bychom tedy znát alespoň základní pojmy. Otestujte se, jak jste...

Výnosy padají, žebříček nejlepších spořicích účtů se značně proměnil

Češi jsou konzervativní, část svých úspor neváhají držet na spořicích účtech, i když kvůli koronavirové krizi na nich...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

I přes mnohé překážky se nakonec k vysněné práci dostala. A má úspěch

Od mládí tíhla k umění, doba byla ale taková, že vystudovala ekonomku, podle rodičů byla pro život jistější. Pak se...

Den se zaměstnanci pohřební služby: poslední rozloučení má dnes jiná pravidla

Premium MF DNES rozptyluje mýty o pohřebnictví v době koronaviru. Pohřeb do země možný je, i když se úplně nedoporučuje. O čem...

Jak vydržet v ledové vodě? Finta je jednoduchá, popisují otužilci

Premium Klepat se zimou tak, že si nedokážete zavázat ani tkaničky u bot, a přitom se tomu smát? I to dokáže koupání v ledové...

Miliardář Dědek o Pardubicích, krizi, (ne)fungování extraligy i Jágrovi

Premium Jeho jmění se odhaduje na čtyři miliardy korun, podle magazínu Forbes je 54. nejbohatší Čech. Na přelomu roku se Petr...

  • Další z rubriky

Nemovitost je dobrou investicí i v krizi. Má to ovšem jistá „ale“

Pořízení investičního bytu je obecně považováno za dobrý počin. To platí stále, dokonce i v současné době. Není to...

KOMENTÁŘ: Americké akcie v nebi, a přitom okolo peklo

Okolo nás poletuje Covid, prožili jsme ropný šok, blíží se nevyzpytatelné volby v USA, ohrožuje nás nezaměstnanost, a...

Drahé kovy? Dobrá volba, míní Češi. Co brát do úvahy, vysvětluje expert

Spoření do drahých kovů považují Češi v současnosti za nejlepší volbu, kam ukládat peníze. V barometru obliby spoření...

Dluhopis získaný přímo od developera. Jak dobrou investicí bude?

Investice do nemovitostí jsou v kurzu dlouhodobě. Jenže nejsou pro každého, protože na začátku je potřeba mít velkou...

Jsem znechucená, říká Eva Burešová, kterou vyfotili s Forejtem z MasterChefa

Eva Burešová (27) a Přemek Forejt (33) byli společně vyfoceni, jak vycházejí z domu, kde herečka bydlí. Hvězda seriálu...

Ordinace v růžové zahradě za půl roku skončí, co seriál nahradí?

Po více než patnácti letech od okamžiku, kdy padla první klapka, začal tvůrčí tým seriálu Ordinace v růžové zahradě 2...

Příběh Denisy: Manžel mě ignoruje, mám dva milence

S manželem jsme svoji osm let, máme dvě děti. S tím mladším jsem teď doma. Muž je věčně v práci a na nás nemá čas....

Tahák: 20 klávesových zkratek, o nichž jste možná neměli ani potuchy

Uživatelé Windows jistě znají notoricky známé klávesové zkratky jako Alt + F4, Alt + Tab, Windows + E, Windows + C,...

Kapitán je na tahu, bude šach mat, oznámil po líbánkách Pavel své ženě

Psycholožka, terapeut a genetička vybrali na základě testů i DNA mezi více než patnácti sty přihlášenými jednotlivci...