Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Víte, za co platíte?

Za všechno je nutné zaplatit. Platíte i za to, že někomu svěříte své peníze. Čeští střadatelé si již zvykli na to, že za vedení účtu v bance platí stokorunové poplatky měsíčně, každý převod, výběr nebo výpis stojí další peníze. Zaplatíte i při investování do podílových fondů. Za co vlastně platíte, pokud investujete prostřednictvím fondu? Jak se liší poplatky u jednotlivých fondů a investičních společností? Dosahují alespoň ty společnosti, co si nechají více zaplatit, větší výkonnosti?

Poplatky: vstupní, výstupní a za správu

 

Investiční společnost vám vydává podílové listy za aktuální hodnotu (kurz), která může být zvýšena o přirážku uvedenou ve statutu. Tak je definováno vydávání podílových listů v zákoně. V praxi to vypadá tak, že fondy mají ve statutu maximální poplatky, které může fond při prodeji podílových listů vybírat a aktuální poplatek může být nižší. Vstupní poplatky slouží na zřízení účtu a další administrativu a jako odměna pro distributora podílových listů. Investiční společnosti si často najímají distribuční sítě pro své podílové fondy a musí tak odvádět značnou část vstupních poplatků právě těmto distributorům. Podíl výše odměny pro distributora může činit až 80% ze vstupního poplatku.

 

Vstupní poplatky se liší jak u druhů fondů, tak u českých a zahraničních fondů. Vyšší poplatky jsou u akciových a smíšených fondů, nízké nebo nulové u fondů peněžního trhu a dluhopisových fondů. Peněžní fondy dosahují obvykle roční výkonnosti 1 až 3% nad inflaci a investiční horizont je u nich půl až jeden rok. Z toho vyplývá, že poplatek 1 až 1,5% by znamenal o třetinu až polovinu nižší reálný výnos. Peněžní fondy tak často uplatňují jen minimální vstupní poplatky do půl procenta. Největší český peněžní fond Sporoinvest zavedl vstupní poplatky právě v minulém týdnu (více čtěte zde: Chcete k nám? Tak zaplaťte!).

 

Nejvyšší poplatky při prodeji si účtují společnosti u akciových a smíšených fondů. Průměr vstupních poplatků činí 3,97% resp. 2,5%. U těchto fondů delší investiční horizont a vstupní poplatek v kombinaci s výstupním motivují investory k tomu, aby ve fondu setrvali déle, aby kladnou výkonností fondu kompenzovali ztrátu z poplatků při prodeji a odkupu.

 

Srovnání fondů podle různých kritérií naleznete na této stránce

U zahraničních fondů se setkáváme, navzdory silné konkurenci mezi zahraničními fondy,  s vyššími vstupními poplatky než v ČR. U některých akciových fondů tak vstupní poplatky dosahují hodnot přes 6%. V situaci, kdy jsou akciové fondy již druhý rok ztrátové, je šestiprocentní vstupní poplatek nesmyslný.

 

Oproti vstupním poplatkům jsou poplatky při prodeji podílových listů zpět investiční společnosti používány pouze zřídka a to opět u fondů s delším investičním horizontem. Výstupní poplatky jsou také jednou z možných strategií, jak v nově vzniklém fondu udržet finanční prostředky. Vstupní a výstupní poplatky rovněž chrání fondy před spekulanty, kteří by chtěli využít náhlých změn ve výkonnosti fondu rychlým nákupem a následným prodejem se ziskem.

 

Průměrné* vstupní poplatky

Fondy

České

Zahraniční

Akciové

4%

5%

Dluhopisové

1%

3,5%

Smíšené

2%

5%

Peněžního trhu

0%

0,9%

Fondů

3,5%

3,5%

Zdroj: AKAT ČR, UNIS ČR, *vyjádřené mediánem

 

Poplatky obhospodařovatelům

 

Důležitým poplatkem, o kterém ani nemusíte vědět, je obhospodařovatelský poplatek investiční společnosti. Úplata investiční společnosti za obhospodařování majetku v podílovém fondu je definována přímo v zákoně. Podle zákona může dosáhnout maximálně 2% z vlastního jmění fondu nebo 20% z účetního zisku. Tento správcovský poplatek představuje pro investiční společnost především náhradu nákladů za výplatu mezd zaměstnancům investiční společnosti, za analýzu trhů a konkrétní operace s penězi a cennými papíry fondu. Statut může zahrnout další náklady, z nichž nejdůležitější jsou: poplatek depozitáři a daně.

 

Zatímco při koupi podílových listů zaplatíte více o vstupní poplatek a při prodeji listů zpět vám zase část ukrojí výstupní poplatek, poplatek za správu není nikde „vidět“. I když se většinou platí tento poplatek na měsíční či roční bázi, investiční společnost vypočítává hodnotu poplatku každý den a upravuje o ni výkonnost fondu. V novinách a ostatních médiích je tak už výkonnost očištěna o správcovský poplatek. Pokud se budete zajímat o to, jaké náklady jsou takto hrazeny, musíte si vzít k ruce statut příslušného fondu. Často jsou v nich zahrnuty všechny možnosti, jaké dává fondům zákon.  

 

Náklady fondu jsou závislé na stupni aktivní strategie fondu. Aktivně řízené fondy provádějí množství obchodů a platí obchodníkům s cennými papíry a burzovní poplatky v mnohem větší míře než pasivně řízené fondy, které se snaží kopírovat index a nedochází u nich k častým změnám portfolia. U garantovaných fondů je opět náročná správa, a tak jsou u nich poplatky vyšší.

 

Jak si vybrat fond?

 

Máme si vybírat fond podle poplatků, které zaplatíme při nákupu, prodeji a za správu? U českých fondů jsou poplatky přibližně na stejné úrovni pro každý druh podílových fondů. Znamená to, že peněžní fondy mají poplatky do jednoho procenta, dluhopisové od 1 do 3% a akciové 4 až 5%. Správcovský poplatek je, na rozdíl od zahraničí, striktně omezen zákonem a opět kopíruje zaměření fondu. Peněžní fondy obhospodařují majetek fondů za poplatek do jednoho procenta (kromě tří fondů), ostatní fondy mají správcovský poplatek většinou mezi 1,5 a 2%. V připravovaném novém zákoně o kolektivním investování je již omezení na výši správcovského poplatku vypuštěno. Z uvedeného vyplývá, že podle výše poplatků se jen velmi těžko vybírá český podílový fond. Nemůžeme říci, že by fond s nižšími poplatky dosahoval v konečném součtu vyššího zhodnocení než fond s obdobným zaměřením s poplatky na vyšší úrovni. Samozřejmě, že to nemůžeme říci ani opačně.

 

Informace o podílových fondech naleznete ve specializované sekci ZDE

Jako kritérium pro výběr fondu tak nemůže sloužit pouze výše poplatků, ale je nutné zajímat se o investiční strategii a riziko a další charakteristiky fondu např. historii, manažera fondu a investiční společnost,...

 

V příštím komentáři se budeme dopodrobna zabývat analýzou poplatků u fondů v ČR a v zahraničí, jejich výší, srovnáním a vývojem. Například podle studie americké Investment Company Institute poklesly celkové poplatky u fondů od roku 1980 o plných 40% u akciových fondů a 29% u dluhopisových fondů. 

 

Investujete prostřednictvím podílových fondů? Jsou pro vás poplatky důležitým kritériem při rozhodování, který fond zařadíte do svého portfolia?

 

Autor:
  • Nejčtenější

Jak nepřijít o peníze. Na co myslet, než ukončíte penzijko

18. dubna 2024

Od července nebudou vypláceny státní příspěvky k penzijnímu připojištění lidem, kterým byl přiznán...

Fenomén Koh-i-noor. Žlutá tužka z Budějovic píše svůj příběh už 135 let

20. dubna 2024

Nebýt Elisabeth Hardtmuthové, která už nechtěla prát manželovy košile ušmudlané od uhlu, Koh-i-noor...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

KOMENTÁŘ: Majetkový test je otvírání Pandořiny skříňky

16. dubna 2024

Stát chce začít provádět u žadatelů o sociální dávky majetkový test. Má to opodstatnění: Dávky ze...

Méně peněz na sport, více volna. Jak firmy upravují nabídku benefitů

19. dubna 2024

Schválení vládního konsolidačního balíčku způsobilo na sklonku loňského roku paniku i v oblasti...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Vzdělání nestačí. O profesní kariéře často rozhodují měkké dovednosti

22. dubna 2024

Pracovní trh se dynamicky vyvíjí a neustále přináší nové výzvy. Zaměstnavatelé v dnešní době...

Daně 2023: Na elektronické podání růžového formuláře zbývá už jen pár dní

23. dubna 2024

Nejzazší termín, do něhož lze podat elektronické daňové přiznání, je čtvrtek 2. května. Kdo termín...

Jaké jsou výhody a nevýhody DIP a u jaké nabídky zvýšit ostražitost

23. dubna 2024

Od letošního roku stát nabídl zájemcům o spoření na penzi nový Dlouhodobý investiční produkt, tedy...

Vzdělání nestačí. O profesní kariéře často rozhodují měkké dovednosti

22. dubna 2024

Pracovní trh se dynamicky vyvíjí a neustále přináší nové výzvy. Zaměstnavatelé v dnešní době...

KVÍZ: Helma, desatero, pojištění. Jste připraveni na cyklistickou sezonu?

21. dubna 2024

Jezdit na kole umí u nás skoro každý. Málokdo si ale uvědomuje, že v okamžiku, kdy vyjede na...

Quality Hotel Brno Exhibition Centre
RECEPČNÍ

Quality Hotel Brno Exhibition Centre
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 30 550 - 30 550 Kč

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Sexy Sandra Nováková pózovala pro Playboy. Focení schválil manžel

Herečka Sandra Nováková už několikrát při natáčení dokázala, že s odhalováním nemá problém. V minulosti přitom tvrdila,...

Charlotte spí na Hlaváku mezi feťáky, dluží spoustě lidí, říká matka Štikové

Charlotte Štiková (27) před rokem oznámila, že zhubla šedesát kilo. Na aktuálních fotkách, které sdílela na Instagramu...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...