Vídeňská burza sjednocuje Evropu, vloni koupila nejen pražskou burzu

aktualizováno 
Vídeňská burza byla u nás hodně skloňována v souvislosti s koupí většinového podílu v pražské burze. Její význam je však mnohem větší. Integruje kapitálové trhy střední a východní Evropy.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: ČTK

Vídeňská burza (Wiener Börse AG - WBAG) sice nepatří mezi největší a není ani nejrychleji se rozvíjejícím trhem, ale v poslední době se stala vzorem pro integraci kapitálového trhu střední a východní Evropy.

Kromě akvizice pražské burzy (92,4% podíl) se v minulém roce stala majoritním vlastníkem také lublaňské burzy (81,1 %) a společně s Oesterreichische Kontrollbank vlastní většinový podíl (68,8 %, z toho WBAG patří 50,4 %) burzy v Budapešti.

Cenné papíry jsou obchodovány v několika segmentech

Od konce roku 2007 se na burze ve Vídni obchoduje s cennými papíry na dvou regulovaných trzích akciové burzy. Na oficiálním trhu a druhém regulovaném trhu (Official Market a Second Regulated Market) a neregulovaném, resp. třetím trhu (Third Market), na tzv. Multirateral Trading Facility (MTF).

Na třetí neregulovaný trh mají přístup společnosti, které nesplňují požadavky pro přijetí k obchodování na regulovaném trhu. S komoditami se pak obchoduje na komoditní burze.

S cennými papíry se na WBAG obchoduje v několika segmentech – akciový trh (equity market), dluhopisový trh (bond market), trh s deriváty (derivatives market), trh se strukturovanými produkty (structured products) a trh s ostatními cennými papíry (other securities).

Akciový trh se dále dělí na primární trh (prime market), střední trh (mid market) a standardní trh (standard market). Na primárním trhu a standardním trhu se obchodují pouze akcie, které jsou připuštěny na regulované trhy a splňují určité zákonné požadavky.

Prime market je výběrovým segmentem trhu, kde musí tituly splňovat specifická kritéria na transparentnost, likviditu apod.

Mid market je segmentem, který je určen pro malé emise, jež mohou být připuštěny na regulované trhy nebo mohou být obchodovány na neregulovaném trhu (MTF). Jeho důležitou charakteristikou je funkce "pomocníků", tzv. Capital market coaches, vytvářejících podporu jednotlivým titulům.

Na dluhopisovém trhu se obchoduje s dluhopisy státními i korporátními, dluhopisy finančních ústavů a strukturovanými dluhopisy. Obchodování probíhá jak na regulovaném trhu, tak neregulovaném. Jde o jediný segment trhu, kde není nutná účast market makerů (tvůrců trhu) a specialistů.

Deriváty najdete jen na oficiálním regulovaném trhu

Oficiální regulovaný trh se dělí na rakouské deriváty (austrian derivatives), kde se obchodují opce, nebo futures na rakouské indexy (ATX, ATF, IATX) a také opce a futures na jednotlivé tituly.

Druhým trhem je trh s CEE produkty (CEE derivatives). Zde se obchoduje s futures na různé indexy (regionální, národní, sektorové) střední a východní Evropy, zkonstruovanými vídeňskou burzou.

Na trhu se strukturovanými produkty se obchoduje s různými druhy certifikátů, investičními fondy, warranty a ETF.

Podobně jako je tomu na pražské burze v segmentu SPAD, i na burze ve Vídni zabezpečují likviditu na oficiálním primárním trhu tvůrci trhu. Kromě nich byli v roce 1999 zavedeni ještě specialisté, kteří fungují jako jejich doplněk. Obchodování s většinou nástrojů probíhá buď v kontinuálním režimu (deriváty a warranty) doplněném aukcemi (primární a standardní akciový trh, ETF, fondy), nebo pouze v aukčním režimu (dluhopisy, mid market).

Obchoduje se pouze v elektronické formě. Většina obchodů probíhá prostřednictvím obchodního systému frankfurtské burzy Xetra. Deriváty a warranty jsou pak obchodovány prostřednictvím platformy OMex. Obchodování probíhá od devíti hodin ráno do půl šesté odpoledne, plus minus pár minut podle druhu cenného papíru a trhu. Aukce s dluhopisy jsou otevřené od 11:30 do 14:20.

Seznamte se s ATX, indexy vídeňské burzy

Prvním indexem představeným na vídeňské burze byl v roce 1968 index WBI (Wiener Börse Index). Ten sleduje vývoj všech akcií obchodovaných na oficiálním a druhém regulovaném trhu. Je počítán denně na konci obchodní seance.

V roce 1991 byl zaveden index ATX, který dnes patří mezi nejvýznamnější evropské akciové indexy. Zahrnuje dvacítku největších a nejlikvidnějších titulů obchodovaných na burze. Hlavními kritérii jsou velikost free floatu a objemy obchodů. Báze indexu je aktualizována dvakrát za rok.

Dalšími rakouskými indexy jsou ATX Prime, ATX Five (ATF), index IATX a ViDX. Velkou skupinu indexů tvoří již zmiňované indexy zaměřené na střední a východní Evropu (CEE Indexy). Počítány jsou v euru i dolaru, národní indexy také v měnách jednotlivých zemí. Jde o pět regionálních indexů, sedm národních indexů a šest sektorových indexů.

Další skupinu tvoří CIS indexy, které jsou orientované na země bývalého Sovětského svazu (šest národních a čtyři sektorové indexy). Dalšími indexy jsou pak stylové a tematické indexy, jeden asijský index a několik speciálních zakázkových indexů.

Více se dočtete na Investujeme.cz.

Autor:

24. - 25. 5. proběhnou volby do Evropského parlamentu v České republice.
Celkem kandiduje 39 uskupení. S výběrem vám může pomoci volební kalkulačka.
Inventura hlasování zjistí, ke kterému současnému poslanci máte nejblíže.

Nejčtenější

Barefootky mají úspěch. Trh na moje zboží čekal, říká mladá podnikatelka

Linda Dedeciusová

První sukni ušila, když jí bylo teprve pět let. Před rokem Linda Dedeciusová podle svého návrhu ušila prvních sto párů...

Je to triko 21. století a chceme, aby ho měl každý, říká podnikatel

Pavel Hrstka (zleva), Martin Burkoň a René Němeček z chrudimské firmy CityZen

Tři inženýři a tátové od rodin. Společně podnikat začali teprve vloni. Letos vyhráli celorepublikové kolo soutěže...

Dědická smlouva stojí výš než závěť. Dědicům tak dává větší jistotu

ilustrační snímek

Podařilo se vám nashromáždit nějaký majetek a chtěli byste mít určitou jistotu, jak s ním bude naloženo po vaší smrti....

KOMENTÁŘ: Podílové fondy letí nahoru a „roztřesené ruce“ pláčou

ilustrační snímek

Roztřesené ruce jsou investoři, kteří se při výkyvech trhů vzdají své strategie a vrací peníze zpět do krabice od bot....

Úrokové sazby hypoték dál klesají, a to díky akčním nabídkám bank

Ilustrační snímek

Hypotéky dál zlevňují, a to už pátý měsíc. Průměrná úroková sazba poklesla z únorových 2,99 procent na červnových 2,76...

Další z rubriky

Kdy jít proti investičnímu davu? Třeba v případě Boeingu, radí expert

Michal Valentík, investiční odborník Broker Trust

Zájem Čechů o investování roste. Vydělat peníze bez rizika ovšem dost dobře nejde. Stojí však za to investovat do...

KOMENTÁŘ: Podílové fondy letí nahoru a „roztřesené ruce“ pláčou

ilustrační snímek

Roztřesené ruce jsou investoři, kteří se při výkyvech trhů vzdají své strategie a vrací peníze zpět do krabice od bot....

KOMENTÁŘ: Končí éra prašivých dluhopisů, mnoho investorů přijde o všechno

Martin Mašát

Naděje je tady. Bezpečné dluhopisy nesou viditelný úrok a v klidu pobíjejí inflaci. A za druhé, tragédie je také tady....

Investovat do akcií ČEZ nebo od nich raději utéci? (1)

Investovat do akcií ČEZ nebo od nich raději utéci? (1)

Kurzy.cz (Toto zamyšlení bylo napsáno pro portál Kurzy.cz) Nedávné rozhodnutí vlády naplnilo mediální prostor spoustou analýz, k...

Technická správa komunikací hl. m. Prahy, a.s.
Specialista IT

Technická správa komunikací hl. m. Prahy, a.s.
Praha

Najdete na iDNES.cz