Čtvrtek 9. července 2020, svátek má Drahoslava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 9. července 2020 Drahoslava

V komoditním byznysu obchodujte nejprve nanečisto

aktualizováno 
Paper-trading znamená, že obchodujete pouze s fiktivními penězi, že obchodujete "jenom jako“. Můžete tak trénovat a vypilovat svoji obchodní strategii a získat nejprve potřebné dovednosti a sebedůvěru, než se pustíte do obchodování naostro.
Nepotřebujete žádné zkušenosti z akciového obchodování, abyste mohli začít obchodovat komodity.

Nepotřebujete žádné zkušenosti z akciového obchodování, abyste mohli začít obchodovat komodity.

Je obchodování na komoditních trzích rizikové?
Ano, je a člověk v trzích může ztratit všechny své peníze. Stejně jako v jakémkoliv jiném byznysu na světě. Nikde nepadají peníze samy od sebe. Kde je šance na vysoký zisk, musí být i adekvátní risk. Výhoda je, že můžeme náš risk do jisté míry kontrolovat. Např. používáním stop-lossu, adekvátním money-managementem apod.

Mohu obchodovat komodity, i když jsem nestudoval VŠ a nemám žádné ekonomické vzdělání?
Rozhodně ano. Komoditní obchodování je zde naprosto pro každého. Věk, vzdělání ani společenské postavení nehrají roli.

Musím už mít nějaké zkušenosti např. s obchodováním akcií, abych mohl obchodovat komodity?
Nikoliv. Akciové obchodování je trochu odlišné. Nepotřebujete žádné zkušenosti z akciového obchodování, abyste mohli začít obchodovat komodity.

Je obchodování na komoditních trzích rizikovější než obchodování na akciových trzích?
Dovolte mi odpovědět dotazem: Jaký je rozdíl mezi 200 USD ztracenými v akciích a 200 USD ztracenými v komoditách? Z pohledu výše ztracené částky naprosto žádný. V obou trzích můžete ztratit. Pouze v akciích většinou pomaleji. Na druhou stranu, v akciích i mnohem pomaleji získáte.

Obchodování na komoditních trzích není rizikovější, pouze je určené pro agresivnější povahy, které však i hledají adekvátní zhodnocení svých peněz. Nicméně do skutečného obchodování "naostro“ by se lidé měli pouštět až poté, co trénují své strategie dlouho na papíře a jsou si jisti tím, co dělají. Neinformovaní lidé mohou v komoditních trzích ztratit své peníze velmi rychle, v tomto směru jsou komodity velmi riskantní.

Proč jsem o možnosti obchodovat na komoditních trzích doposud neslyšel?
Ve střední Evropě bohužel neexistuje o možnosti tohoto byznysu přílišná informovanost. Daleko jiná situace je v USA, kde se komoditní obchodování v posledních letech dostává více a více do popředí a pomalu tak v mnoha případech i předbíhá obchodování akciové.

S jakou částkou mohu začít komodity obchodovat?
Začít se dá už i s 1 000 USD. Důrazně však doporučujeme nezačínat s částkou nižší než 5 000–10 000 USD.

Jaké trhy byste doporučili nováčkům?
Trhy nepříliš volatilní, s rozumným marginem a dostatečnou likviditou. Např. cukr (Sugar#11), kukuřici (Corn) nebo i trh mini-S&P (zejména pro intradenní obchodování). Rozhodně všem nováčkům doporučujeme držet se dál od veškerých energetických trhů a od trhů s velmi nízkou likviditou, jako např. stavební dříví (Lumber).

Kde najdu grafy komodit?
Různé typy a zdroje naleznete na stránkách www.financnik.cz.

Jak byste nováčkům doporučili začít?
Vybrat si maximálně 3 trhy, které budete sledovat, vybrat si maximálně 3 strategie, které budete testovat, a několik měsíců nebo klidně i let obchodovat na papíře a testovat strategii a různé přístupy na historických grafech. A nadále se vzdělávat a studovat. Na komoditní obchodování je třeba hledět jako na jakoukoliv jinou profesi. I chirurg musí nejprve řadu let studovat, sledovat mnoho operací a mnoho jich zkoušet "nanečisto“, než udělá svůj první "ostrý řez“ a stane se z něho profesionál. V komoditním obchodování je třeba postupovat stejným způsobem.

Co je to paper-trading?
Největší výhoda komoditního byznysu. Výhoda, kterou v žádném jiném podnikání na světě nedostanete. Možnost vyzkoušet si vše nanečisto! Paper-trading znamená, že obchodujete pouze s fiktivními penězi, že obchodujete "jenom jako“. Můžete tak trénovat po mnoho měsíců, zcela otestovat a vypilovat svoji obchodní strategii a získat nejprve potřebné dovednosti a sebedůvěru, než se pustíte do obchodování naostro.

Kolik bych měl riskovat na 1 obchod?
Nikdy více než 3–5 % svého účtu.

S jakou strategií doporučujete začít?
Doporučujeme začít důkladným studiem tak elementárních záležitostí, jako jsou dvojitý vrchol/dvojité dno a supporty a resistance. Začnete důkladně studovat mnoho a mnoho grafů a začnete experimentovat s nejrůznějšími metodami posouvání stop-lossu, a tak i ochrany nakumulovaného profitu. Začnete přemýšlet, jak – pokud se dostanete do ziskového obchodu – vystoupit s co nejvyšším profitem. Zapojte vlastní hlavu a kreativní potenciál. Uvidíte, že již brzy začnete vidět neviděné.

Existují v ČR nějaké kurzy, kde se mohu v oblasti komoditního obchodování dále vzdělávat?
Ano, existují. Více na serveru www.financnik.cz.

Za jak dlouho mám šanci začít v komoditních trzích stabilně a dlouhodobě vydělávat?
Nejprve je třeba skutečně věnovat studiu trhů dostatek času, vůle a píle. Pokud najdete vlastní strategii, která vám dlouhodobě v paper-tradingu a na základě testování na historických grafech funguje, a máte již dostatečnou sebedůvěru, pak můžete začít zkusit obchodovat naostro.

Od toho momentu začnete bojovat s dalším faktorem – psychologií obchodování. Pokud i tento faktor překonáte, jste na dobré cestě. Obecně se říká, že kdo přežije první rok obchodování s výsledkem plus minus na nule, ten má již slušnou šanci začít se ubírat cestou finančního úspěchu.

Co je pravdy na tom, že někteří lidé ztratili v komoditách celé jmění?
Totéž, co na tom, že mnoho lidí ztratilo své jmění i v jiných sférách podnikání. Pokud nejsme rozvážní a rozumní, můžeme přijít o veškerý majetek v jakémkoliv byznysu.

I v komoditách existují podobné "horror-story“. Lidé, kteří zažijí v komoditách zničující ztráty, často obchodují jako hazardéři, bez stop-lossu, bez strategie, bez money-managementu. S takovým přístupem se nic jiného očekávat nedá.

Zejména v komoditním byznysu je třeba maximální ostražitost. Nikdy se nepouštějte do obchodů, jejichž podstatě plně nerozumíte. Nikdy neobchodujte bez důkladně otestované strategie a bez stop-lossu. Komoditní byznysy jsou díky popisovanému pákovému efektu riskantní a dokážou nabídnout jak rychlé zisky, tak rychlé ztráty.

Úryvek je z knihy
"Obchodování na komoditních trzích"
vydané nakladatelstvím
Grada Publishing,
více informací naleznete na
www.grada.cz 

Autor:
  • Nejčtenější

Peníze zapomněla v bankomatu, poctivého nálezce odmítli v bance i na úřadě

Stát se to může každému z nás. Jsme zamyšlení, roztržití nebo nám zrovna zazvoní telefon a tak transakci u bankomatu...

Začínali s jedním starým traktorem, dnes mají obrat deset milionů

Nikoho by ani nenapadlo, že se pouze čtyři členové rodiny starají o dvě stě býčků a krav a obdělávají 250 hektarů půdy....

Poradna: může zaměstnavatel chtít vědět, kam pojedu na dovolenou?

S ústupem pandemie koronaviru se opět otevírají hranice. Vycestovat na dovolenou do ciziny je již možné. Nemusí to být...

PŘEHLEDNĚ: Konec daně z nabytí nemovitosti. Kolik dnes ušetříte?

Koupili jste si byt za tři miliony a byli naštvaní, že budete muset vyndat z kapsy ještě sto dvacet tisíc na daň z...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Vysněná dovolená se nekonala, přesto má zaplatit 24 tisíc. Jak se bránit?

Když si objednáme zájezd u cestovní kanceláře, očekáváme, že ta se o vše postará a my nemusíme nic řešit. Jak ovšem...

Největší slabiny ojetých dodávek. Přinášíme přehled nejporuchovějších vozů

Premium Dodávky byly stvořeny pro práci. Najedou mnohem více kilometrů než osobní auta, a to v náročných podmínkách. Ne všechna...

Schizofrenní žena, nechtěná emigrace. Zachránila ho Nemocnice na kraji města

Premium Kde je hranice skutečné lásky? Kdy končí vztah a začíná tyranie? Ladislav Chudík na tyto otázky dlouhé roky marně...

VELKÝ TEST ZOO: přehled cen, zvířat i atrakcí. Přijeďte, pomůžete!

Premium Mají otevřeno 365 dní v roce, ať praží slunce, nebo se žení čerti. Na několik týdnů je zavřel až koronavirus. Chcete...

  • Další z rubriky

KOMENTÁŘ: Jak vydělat na investicích do trendů, které hýbou světem

Premium Kvůli pandemii jsou finanční trhy rozkolísané. Mnoho drobných investorů se proto snaží vyladit složení svých portfolií...

Ekonom: Stát chce podpořit úspory lidí účtem dlouhodobých investic

V současné situaci není nic lepšího než mít nějaké úspory. Kdo je má, nejenže klidněji spí, ale má možnost i lépe...

Odborník: Poptávka po zlatu je trojnásobná, cena se v krizi nezastaví

Loni cena zlata v korunách vzrostla o 22 procent a růst předpokládali ekonomové i letos. Unce už stojí v přepočtu téměř...

KOMENTÁŘ: Co táhne vzhůru jeden z nejsledovanějších burzovních indexů

I když akciové trhy zažívají propad, index S&P 500 roste. Jak je možné, že navzdory koronavirové krizi táhne jeden s...

Advantage Consulting, s.r.o.
DĚLNÍK DO VÝROBY - KVARTÁLNÍ ODMĚNY

Advantage Consulting, s.r.o.
Ústecký kraj
nabízený plat: 21 000 - 25 000 Kč

Najdete na iDNES.cz