Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Úspory: co jsou zajištěné fondy?

Snem snad každého investora je vlastnit investici, která může jen růst. Kde hledat investici, která ochrání před propady, a přitom má vyšší potenciál zhodnocení?

Frustrace, žena | foto: Profimedia.cz

Kdo už někdy slyšel o zajištěných fondech, ten ví, že taková investice funguje. Zajištěné fondy dnes patří k poměrně úspěšně prodávaným produktům jak ze strany bank, tak také nezávislých poradců. Zajištěný fond totiž investorovi slibuje následující: na předem pevně stanovené periodě, třeba čtyř nebo pěti let, přinese zhodnocení závislé na vývoji nějakého trhu – například evropských či čínských akcií nebo komodit. A jestliže se těmto trhům nebude dařit a na stanovené periodě budou v minusu, vyplatí zajištěný fond původně investovanou částku. Investor tedy bude vydělávat na rostoucích trzích, ale nebude ztrácet na trzích klesajících.

Nejde přitom o zázrak

Zní to jako investiční zázrak nebo finanční perpetuum mobile? Není tomu tak. Jde o klasický investiční produkt. Jádrem každého zajištěného fondu je portfolio dluhopisů. Plánuje-li se zajištěný fond například na pět let, je jeho portfolio postaveno primárně na pětiletých dluhopisech. Ty se dnes obchodují třeba za cenu 85 a po pěti letech díky výnosům dosáhnou nominální hodnotu 100, tedy to, co klient na začátku uložil.

Jinými slovy za pět let „prorostou“ ze své současné tržní ceny na nominální hodnotu. Takto funguje zajišťovací část fondu. Zajištěný fond tedy dnes k zajištění stoprocentní investice potřebuje uložit jen 85 procent prostředků fondu. Co udělá se zbylými 15 procenty? Investuje je do rizikových investic, které fondu zajistí participaci na růstu zvoleného trhu. Tato kombinace vede k tomu, že i kdyby riziková část fondu klesla teoreticky na nulu, dluhopisy za pět let vyrostou na sto procent původního vkladu a investor nebude tratit.

Typy zajištěných fondů

Zajištěných fondů existuje celá řada a investiční společnosti se předhánějí v tom, která nabídne zajímavější konstrukci. Dají se tak koupit například zajištěné fondy, které kromě zajištění sto procent investované částky slibují i určité minimální zhodnocení, padesátiprocentní participaci na růstu zvolených trhů či „zaklikávání“ postupných nárůstů. Při nákupu dejte pozor i na to, jaké zhodnocení fond slibuje. Oněch 8 procent na letáku pravděpodobně není roční zhodnocení vašich peněz, ale výnos za celou dobu trvání fondu - třeba za pět let.

Na finančních trzích není nic zadarmo. Ani zajištěné fondy tedy nejsou finanční perpetuum mobile a mají svou cenu. Tou je struktura zajištěného fondu, která se podílí na růstu zvolených trhů jen omezeně. Jeden příklad za všechny: zajištěný fond navázaný na zhodnocení amerických akcií po pěti letech zajistí sice pro klienta všechny vložené prostředky, ale na růstu dynamických trhů se podílel jen tou částí peněz, které nebyly investovány konzervativně.

Další daní za eliminaci poklesů v zajištěných fondech je jejich pevně stanovené trvání (splatnost). Jestliže je fond zkonstruovaný na pět let, je třeba v něm pět let setrvat. Zajištěné fondy sice jdou odprodat i dříve, ale v tomto případě zajišťovací mechanismus nefunguje, investor tak může utrpět i citelné ztráty. Porozumět podmínkám není jednoduché Velmi důležité je také správné pochopení konstrukce zajištěného fondu a způsob výpočtu zhodnocení.

Stoprocentní spoluúčast na průměrném růstu akciového trhu na letáku vypadá fantasticky, vždyť kdo by odolal číslu 100 procent. V příkladu na této straně však najdete vysvětlení, proč podíl na průměrném růstu akciového trhu je prostě něco jiného, než když je zisk odvozen od celkového růstu trhu.

Zajištěné fondy určitě nejsou vhodným investičním nástrojem pro každého. Díky tomu, že většinou nabízejí nízkou šanci na vysoké zhodnocení a současně vysokou šanci na nízké zhodnocení, jsou vhodné pro konzervativní investory, kteří si jsou jisti, že prostředky budou potřebovat až po uplynutí doby, na kterou je zajištěný fond zkonstruován.

Pozor na nejasné sliby

Dostal se vám do ruky leták zajištěného fondu, který tvrdil, že investor se bude po pěti letech 100 procenty podílet na průměrném růstu evropského akciového trhu? Mysleli jste si, že když evropské akcie za pět let vydělají čtyřicet procent, tak i váš výdělek bude čtyřice procent? Jestliže ano, tak jste žili v omylu. Pochopení přesného výpočtu zhodnocení zajištěného fondu v závislosti na výkonnosti trhu je kriticky důležité. Investor se tak může vyvarovat pozdějšího zklamání.

80 % není vždy 80 %

Představme si dva zajištěné fondy na jeden rok, z nichž jeden slibuje 80 procentní podíl na růstu akciového trhu (fond A) a druhý 80 procentní participaci na průměrném růstu akciového trhu (fond B). Rozdíl je ve slově „průměrný“. Díky němu vydělá klient ve druhém případě téměř o polovinu méně.

Fond A: Jestliže za rok akciový trh vzroste o 20 procent, investor při splatnosti fondu obdrží 16 procent (80 % z 20 % = 16 %). Při původně investovaných 100 tisících je zisk 16 tisíc korun.

Fond B: Druhý fond zaznamenává například každý kvartál hodnotu indexu akciového trhu. Tyto hodnoty se při splatnosti zajištěného fondu sečtou, vypočítá se průměr a investor obdrží 80 procent z takto vypočítaného průměru. Konkrétně: hodnota indexu při startu fondu je 100 a v následujících čtyřech kvartálech 106, 116, 113 a 120 (trh tedy po roce vyroste ze 100 na 120, což je o 20 procent). Vypočítaný průměr je 111, průměrný růst tedy 11 procent a konečné zhodnocení pro investora 8,8 procenta (80 % z 11 % = 8,8 %). Při uložených 100 tisících tak klient získá 8800 korun.

Autor:
  • Nejčtenější

SVJ si bude brát úvěr na opravu balkonů. Musím platit, i když ho nemám?

25. dubna 2024

Výhodou bytu ve vlastnictví je, že ho můžete kdykoli prodat, pronajmout či rekonstruovat, aniž...

Jak nepřijít o peníze. Na co myslet, než ukončíte penzijko

18. dubna 2024

Od července nebudou vypláceny státní příspěvky k penzijnímu připojištění lidem, kterým byl přiznán...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Spoření v eurech se v bankách vylepšilo. Víme, kdo má nejvyšší úrok

24. dubna 2024

Premium Mít doma v šuplíku eura nedává velký smysl. Zvlášť když jde o větší částku. A nedává ani smysl...

Fenomén Koh-i-noor. Žlutá tužka z Budějovic píše svůj příběh už 135 let

20. dubna 2024

Nebýt Elisabeth Hardtmuthové, která už nechtěla prát manželovy košile ušmudlané od uhlu, Koh-i-noor...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Vzdělání nestačí. O profesní kariéře často rozhodují měkké dovednosti

22. dubna 2024

Pracovní trh se dynamicky vyvíjí a neustále přináší nové výzvy. Zaměstnavatelé v dnešní době...

Češi stále proudí do IT rekvalifikací. Chtějí do stabilního oboru s vysokými platy

25. dubna 2024

Podle dat ČSÚ za 4. čtvrtletí 2023 byla v IT pracovních pozicích jedna z nejvyšších průměrných...

SVJ si bude brát úvěr na opravu balkonů. Musím platit, i když ho nemám?

25. dubna 2024

Výhodou bytu ve vlastnictví je, že ho můžete kdykoli prodat, pronajmout či rekonstruovat, aniž...

Expert: Úroky na „spořácích“ nejspíš letos klesnou na tři procenta

25. dubna 2024

Inflace se z loňských 10,7 procenta letos dostala na dvě procenta a očekává se, že centrální banka...

Spoření v eurech se v bankách vylepšilo. Víme, kdo má nejvyšší úrok

24. dubna 2024

Premium Mít doma v šuplíku eura nedává velký smysl. Zvlášť když jde o větší částku. A nedává ani smysl...

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...