USA vs. Evropa: kde jsou lepší fondy?

aktualizováno 
Kde se zrodily podílové fondy a kde se poté nejvíce rozšířily? Ve kterém evropském státě jsou fondy nejoblíbenější? Kolik miliard spravuje největší americký fond, jaké jsou nejznámější a největší investiční společnosti? V dalším díle seriálu o fondech se dozvíte vše o historii a současnosti podílových fondů v USA a na evropském kontinentě.

Fondy v Evropě

 

Myšlenka podílových fondů má svůj původ v Evropě – v Anglii. Britské a skotské investiční společnosti (známé dřív jako trusty) pomáhaly po občanské válce financovat americkou ekonomiku. Jedním z prvních fondů byl trust Foreign and Colonial Government Trust v Londýně založený v roce 1868. Tyto trusty investovaly do hypoték, železnic a jiných průmyslových společností.

 

V 90. letech se fondový průmysl stal jedním z nejrychleji se rozvíjejících komponent finančního sektoru evropských zemí. Na konci června 2002 bylo v Evropě 28 049 podílových fondů a čistá aktiva v těchto evropských fondech byla více než 3 471,208 mld. EUR (zdroj: FEFSI). Investiční (podílové) fondy představují významný podíl v úsporách domácností. Fondy jsou velmi důležitým nástrojem bank a jiných finančních zprostředkovatelů při správě majetku svých klientů a jejich úloha se zvyšuje při shromažďování aktiv v rámci penzijních plánů. Tento dynamický nárůst se promítl do zvýšení objemu aktiv na obyvatele ze 4 000 EUR v roce 1995 na 11 600 EUR v roce 2000. Pro porovnání v USA to bylo ve stejném roce 27 570 EUR.

 

V sektoru fondů dominuje pět zemí: Francie, Lucembursko, Německo, Velká Británie a Itálie. Tyto země dohromady představují téměř 80 % celkového trhu. Vzhledem k tomu, že v těchto zemích žije 70 % populace Evropské Unie, to není překvapující výsledek. Francie, která je na 1. místě v Evropě, je vůbec jedním z největších světových lídrů v oblasti fondů. Aktiva ve výšce 918 mld. EUR uložené v 7 810 fondech (otevřené investiční společnosti – SICAV a otevřené investiční fondy) posouvají Francii na přední příčky i ve světovém měřítku (3. místo). Lucembursko, díky úspěšné strategii vedoucí k vytvoření mezinárodního finančního centra, i přes malý počet obyvatel dokázalo obsadit vedoucí místo na evropském trhu fondů.

 

Mezi známější rodiny fondů v Evropě například patří:

 

Aberdeen Asset Management (V. Británie)
ABN AMRO Asset Management (Holandsko)
Axa World Funds S.A.
Credit Suisse Asset Management (Švýcarsko)
DEKA-Gruppe (Německo)
Dresdner Bank – Investment Gruppe (Německo)
DWS-Gruppe (Německo)
Oppenheim Gruppe (Německo)
Fortis
ING Investment Management (Holandsko)
Rothschild Asset Management
Schroders (V. Británie)
Threadneedle Investments (V. Británie)

 

Geografické rozložení aktiv všech evropských fondů podle jednotlivých zemí (zejména otevřené podílové fondy + jiné druhy fondů, např. speciál ní fondy v Německu, uzavřené trusty ve Velké Británii, fondy s nemovitostmi a otevřené zaměstnanecké úsporné fondy ve Francii).

 

Geografické rozložení aktiv evropských fondů
Země Aktiva %
Belgie 78 770    1,78%
Česká republika 3 179    0,07%
Dánsko 38 629    0,87%
Finsko 15 689    0,35%
Francie 918 000    20,70%
Holandsko 106 300    2,40%
Irsko 293 071    6,60%
Itálie 386 252    8,70%
Lucembursko 888 028    20,00%
Maďarsko 3 447    0,08%
Německo 768 339    17,30%
Norsko 16 289    0,37%
Polsko 3 558    0,08%
Portugalsko 24 737    0,56%
Rakousko 85 041    1,90%
Řecko 25 105    0,57%
Španělsko 175 719    4,00%
Švédsko 61 931    1,40%
Švýcarsko 95 674    2,20%
Velká Británie 449 617    10,10%
Z
droj: FEFSI

 

Fondy v USA

 

První fond ve Spojených státech amerických byl vytvořen v roce 1893 pro fakultu a personál Harvardské univerzity. Až o několik let později (21. března 1924) se zrodil v Bostonu první ofi ciální otevřený podílový fond – Massachusetts Investors Trust. Tehdy snad nikdo netušil jak budou později podílové fondy v USA populární. Po roce

Předchozí díly seriálu o podílových fondech naleznete zde:

1. díl: Jak vydělávat s podílovými fondy

2. díl: Riziko a výnos - dají se od sebe oddělit?

3. díl: Jak si vybrat nejlepší fond

4. díl: Jak odhadnout nejlepší zhodnocení

5. díl: Specializace slibuje zisk

6. díl: Jaká strategie je nejlepší

7. díl: Investiční styly slavných manažerů

8. díl: Jak překonat medvědí trh

Příští díl bude na téma: Fondy ve zbytku světa

činnosti aktiva fondu Massachusetts Investor Trust vzrostly z 50 000 USD (původně rozložených do 45 různých akcií) na 392 000 USD a fond měl kolem 200 podílníků.

 

V roce 1929 krach burzy zpomalil dynamiku růstu podílových fondů. Mnoho z prvních fondů z důvodu vysoké spekulace s vypůjčenými penězi v čase krachu zaniklo. Následně kongres přijal zákon o cenných papírech „Securities Act of 1933“ a zákon o burze cenných papírů „Securities Exchange Act of 1934“. Za pomoci Komise pro cenné papíry (SEC) vznikl zákon o investičních společnostech „Investment Company Act of 1940“. Podle těchto zákonů podílový fond musí být registrován Komisí pro cenné papíry a pro fond platí určité pracovní standardy. Podle zákonů má investor právo seznámit se s prospektem fondu a legislativa také například omezuje, co smí fond uvést v reklamě. Po nějakém čase, když se obnovila důvěra k akciovému trhu, pokračoval další vývoj podílových fondů. Koncem 60. let existovalo již 270 fondů s 48 miliardami v aktivech. V roce 1976 vytvořil John C. Bogle první retailový indexový fond nazvaný First Index Investment Trust. V současnosti se nazývá Vanguard 500 Index fund a v listopadu 2000 se stal největším podílovým fondem s aktivy 100 miliard USD.

 

Dnes je v USA více než 8 300 podílových fondů, s objemem aktiv kolem 7 biliónů USD a více než 80 miliónů individuálních investorů. Jaké byly příčiny takového růstu fondů? Jedním z katalyzátorů byly fondy peněžního trhu uprostřed 70. let, které se staly bezpečným přístavem pro investory v těžkých obdobích dluhopisů a akcií. Druhou příčinou byl enormní nárůst počtu podílových fondů. A další příčinou je popularita fondů v případě zavedení osobních penzijních účtů v roce 1981, které jsou v USA známé pod označením IRA (Individual Retirement Account). Více než třetina všech IRA účtů je investována právě v podílových fondech.

 

Nejvyšší podíl z hlediska druhu fondů reprezentují akciové fondy a fondy peněžního trhu.

 

Graf čisté hodnoty aktiv amerických podílových fondů podle jednotlivých typů v USA na konci července 2002

 

V současnosti existuje v USA kolem 400 rodin fondů. Mezi nejznámější investiční společnosti patří AIM, Alliance, American Century, American Funds, Dreyfus, Fidelity, Franklin/Templeton, Merril Lynch, T. Rowe Price, Putnam, Scudder, Smith Barney a Vanguard. Největší americké fondy jsou:

 

• American Funds Investment Company of America

• American Funds Washington Mutual

• Fidelity Magellan

• PIMCO Total Return

• Vanguard 500 Index

 

Vedoucí společnosti v oblasti fondů v USA, zdroj: www.mfea.com.

 

ABN AMRO Funds Oakmark Family of Funds
Alger Management, Inc. Reynolds Funds
American Century Investments Royce Funds
Ariel Mutual Funds RS Investments
Babson Funds SAFECO Mutual Funds
Berger Funds Scudder Kemper Investments, Inc.
Bramwell Funds, Inc. Stein Roe Mutual Funds
Buffalo Funds Stratton Management Copany
Charles Schwab & Co., Inc. Strong Investments
Fidelity Investments T. Rowe Price Associates, Inc.
Firsthand Funds TIAA-CREF Mutual Funds
Forward Funds, Inc. Turner Investment Partners, Inc.
Fremont Mutual Funds U.S. Global Investors
Gabelli Funds LLC Van Wagoner Funds
Janus Vanguard Group
Monetta Family Of Mutual Funds Vintage Mutual Funds, Inc.
Montgomery Funds Westcore Funds
Oak Associates  

 

Na konci roku 1994 vlastnilo podílové fondy 31 % amerických domácností, což byl 6% nárůst v porovnání s rokem 1980. Střední věk podílníka byl 46 let. 72 % z nich bylo ženatých a polovina měla ukončenou vysokou školu před 4 nebo více lety. Průměrný příjem domácností byl 50 000 USD. Jejich finanční aktiva byla ve výšce 114 000 USD (nepočítaje nemovitosti) a 38 % z těchto aktiv bylo v podílových fondech. Průměrný podílník vlastnil v průměru dva podílové fondy ze dvou investičních společností. V USA jsou podílové fondy druhým nejpopulárnějším finančním nástrojem, hned po komerčních bankách.

 


Úryvek je z knihy "FONDY - jak vydělávat pomocí fondů" vydané nakladatelstvím Grada Publishing, které vydává další publikace v edici FINANCE jako např:
Účetnictví bank a finančních institucí 2003
Pohledávky - vzory smluv a podání
Mzdové účetnictví 2003

 

Autor:

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Šila, kojila a spala jen pár hodin. Teď je nejúspěšnějším prodejcem

„Loni se můj obrat přiblížil jednomu milionu. Jsem ráda, že mám tolik věrných...

Na webovém portálu, kde lidé vystavují své ručně vyrobené zboží, je nejúspěšnějším prodejcem. Přestože má na kontě přes...

Vyrábějí jedinečné výrobky z kůže. A stačí jim k tomu baťovské stroje

Brašnářství Tlustý

Ivan Petrův je vystudovaný právník a 15 let řídil softwarovou firmu. Před sedmi lety ovšem svět IT opustil a vrhl se do...

Osm praktických rad, které vám pomohou zhodnotit úspory

Ilustrační snímek

Máte 100 či 500 tisíc a nevíte, jak s nimi naložit? Péče o majetek je dřina a dělat v tom chyby se nevyplácí....

Makléř inzeroval byt bez vědomí majitele, aby shrábl tučnou provizi

Ilustrační snímek

Koupit byt do osobního vlastnictví není levná záležitost a vyžaduje to mít i určitou obezřetnost. Zvlášť v případě,...

VIDEO: Byt může zapálit i lampička, modem nebo prodlužovačka

Ilustrační snímek

Požár v bytě může napáchat rozsáhlé škody. A to nejen na majetku, ale i životech. Vzniknout může z nejrůznějších...

Další z rubriky

Firemní dluhopisy netransparentních firem se šíří trhem

Ilustrační snímek

Řada investičních odborníků doporučuje, aby Češi při sestavování svého investičního portfolia zvážili také investici do...

Vyplatí se dát peníze do zlata? Ano, ovšem jen za určitých podmínek

Ilustrační snímek

Cena vždy vyletí nahoru, jakmile dojde k další krizi. Vyplatí se dávat peníze do zlata? Odpověď není zdaleka tak...

Kdo zatrpkne při prodělku, na investování není zralý, říká analytik

Marek Brávník, makroekonomický analytik.

Řada lidí se snaží vydělat dostatek peněz, nežít od výplaty k výplatě a vytvářet rezervy. Jenomže do investování se v...

ČNB: Trnitou cestou k vyšším sazbám

ČNB: Trnitou cestou k vyšším sazbám

Kurzy.cz V pátek si pozvala ČNB analytiky, aby představila novou prognózu. Ta předpokládá, že by ČNB měla zvýšit sazby na dvě pr...

Najdete na iDNES.cz