Neděle 19. září 2021, svátek má Zita
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 19. září 2021 Zita

Týden na trzích: ve střední a východní Evropě to vře

Hned samý začátek týdne přinesl negativní zprávu z japonské ekonomiky, když podle předběžných výsledků, které byly k dispozici, klesl HDP za poslední kvartál minulého roku oproti předchozímu kvartálu o 3,3 %. Meziročně se dokonce jednalo o pokles o 12,7 %, což ukazuje na opravdu velmi špatný stav hospodářství země vycházejícího slunce. Oslabeny jsou zejména exporty, které byly léta tahounem japonské ekonomiky.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek

Úterní den byl ve znamení pozitivních údajů ze zahraničí. Nejprve přišel jeden z Británie, kde se lednový CPI snižoval meziměsíčně o 0,7 %, což znamená, že ostrovní ekonomika je stále v obávané deflaci, nicméně se očekávalo, že deflace bude řádit ještě více. Doslova zázrakem pak bylo, když ZEW indikátor ekonomického sentimentu v Německu vzrostl z předešlých lednových 26,5 b. až na -5,8 b.

Obdobný výsledek pak byl dosažen za celou eurozónu. Škoda, že se jedná  v podstatě jen o indikátor pocitů, nikoliv o tvrdá data z reálné ekonomiky. Za to česká ekonomika si připsala na konto další negativní zprávu o tom, že se v prosinci meziročně snižovaly maloobchodní tržby o 2,9 %, což velmi zklamalo investory. Zdá se, že odhady poklesu české ekonomiky pro tento rok o 2 % začínají být podložené.

Tento den také přinesl podepsání fiskálního balíčku Barackem Obamou, tento krok byl všemi očekáván, takže nebyl příliš důležitý.

Ve středu se potvrdilo, že nemovitostní sektor v USA je ve velmi špatné kondici, když v lednu po přepočtu na celý rok bylo nově zahájeno jen 470 tisíc staveb rezidenčních budov, přičemž bylo očekáváno o 60 tisíc více. Poněkud šokující může pro někoho být zjištění, že v lednu byla míra využití výrobních kapacit ve Spojených státech jen 72 %.

Je evidentní, že americká ekonomika operuje výrazně pod svým potenciálem. Tomu odpovídá i to, že lednová průmyslová výroba v této zemi poklesla oproti prosinci o 1,8 %. Očekáván byl ve středu projev šéfa FED Bernankeho, který mnohé možná zklamal, protože se nevyjádřil v tom směru, že by byly bezprostředně v plánu další vstupy státu do ohrožených finančních institucí. Na druhou stranu to ani nepopřel.

Ve čtvrtek se ukázalo, že by to s deflací v USA nemuselo být tak horké, protože lednový index cen výrobců (PPI), který je předstihovým ukazatelem před CPI, se meziměsíčně zvyšoval o 0,8 %, což je o dost více, než předjímali analytici. Obdobné se dá říci o českém lednovém PPI, které se meziměsíčně zvyšoval o 1,1 %.

V novém týdnu přibylo v USA dalších 627 tisíc osob, které zažádaly o podporu v nezaměstnanosti. Jednalo se o trochu horší výsledek oproti očekávání. Špatnou situaci některých zemí EU, které budou možná mít v budoucnu problémy s obsluhou svých dluhů, částečně uklidnil německý ministr financí, který se nechal slyšet, že v případě potřeby je Německo připraveno pomoci.

První půlka pátku byla ve znamení samých negativních zpráv, když na řadě bylo zveřejnění únorových indexů nákupních manažerů (PMI) v Německu, Francii a za celou eurozónu, a to jak za služby, tak za výrobní sektor. 5 ze 6 těchto čísel bylo horších než v lednu a všech 6 bylo pod očekáváním trhů, a to zejména u sektoru služeb.

Jediný údaj, který v pátek dopoledne potěšil, byly britské maloobchodní lednové tržby, které se oproti prosinci mírně zlepšily. V pátek odpoledne bylo na řadě ještě zveřejnění lednového CPI v USA, což je očekávaná událost, nicméně nastala až po napsání tohoto článku.

Naprostý výprodej ve střední a východní Evropě

V pondělí se v USA na akciových trzích neobchodovalo kvůli svátku, takže pozornost se přenesla na evropské dění. Obchodní seance byla ve znamení výprodejů zejména u pojišťovacích společností, ale i u bank. Německý index DAX si odečetl 1 %.

V Praze oslabovaly také především finanční tituly, když nejhůře postižená Erste Bank si odepsala skoro 7 %. Celkově byl index PX ve ztrátě cca 3,5 %.To ovšem nebylo zdaleka nic proti tomu, co nastalo v úterý.

Agentura Moody`s oznámila, že zvažuje snížení ratingů bank, které mají expozici na střední a východní Evropu. To odstartovalo vlnu gigantických výprodejů finančních titulů. Např. Société Générale přišla o téměř 10 % své hodnoty, banka Lloyds o téměř 9 % apod.

Tento faktor se v ČR ještě zkombinoval s negativním sentimentem vůči regionu střední a východní Evropy díky depreciaci měn v této oblasti, což vedlo k masivní likvidaci akciových portfolií v ČR, kde akcie Erste Bank oslabily o téměř 15 %, akcie Komerční banky o zhruba 13 % a akcie VIG o 15 %. O tolik procent poklesly i akcie Orca, protože se objevily zprávy, že jeho vedení houfně opouští společnost.

Kromě Zentivy ovšem pokles kurzu zaznamenaly všechny akcie obsažené v indexu PX. Tem sám si odepsal 6,8 %. Je nutné ještě podotknout, že to vše se dělo za velmi dobré likvidity, takže odliv kapitálu nelze brát na lehkou váhu.

Negativní nálada se přelila i do USA, kde index Dow Jones Industrial Average zaznamenal pokles o 3,8 %.
Středa byla na kapitálových trzích v USA a západní Evropě ve znamení uklidnění, tamní indexy si zhruba držely svou úroveň.

Střední a východní Evropa se však stále nacházely v bouři. Index PX poztrácel 3,5 % své hodnoty, ovšem jen díky tomu, že ČEZ mírně rostl, jinak všechny společnosti se nacházely v záporu. Akcie VIG dokonce o 21 %. 5 % dokonce umazala ze své hodnoty i Telefónica, jinak velmi defenzivní titul. Komerční banku neuchránilo od poklesu ani zveřejnění slušných výsledků za poslední kvartál předchozího roku.

Čtvrtek přichystal nedobrý den zejména pro technologické akcie jako Hewlett-Packard, Nokia apod. Naopak se dařilo potravinářským akciím typu Nestlé. Celkově americké akcie ztratily cca 1 %, západoevropské si pak mírně připsaly. Po předchozích výprodejích se vzpamatovaly akcie na BCPP a index PX přidal 4,5 %.

Páteční den pak byl ve znamení oslabování všech evropských burz homogenním způsobem okolo 3 %. Ve 13:00 ztrácely v Praze nejvíce akcie Orca a CME. Americká burza při psaní tohoto článku nebyla ještě otevřena.

Euro opět oslabuje, česká koruna během týdne dosáhla rekordně slabých úrovní

Společná evropská měna v reakci na možné problémy bank a na možné potíže se splácením dluhu některých evropských zemí depreciovala na páru s dolarem až pod hranici 1,26 EUR/USD, která byla realitou naposledy uprostřed listopadu.

V druhé polovině týdne se po špatných amerických makro datech euro trochu vyhouplo zpět, ovšem v pátek již zase depreciovalo a nacházelo se po poledni okolo úrovně 1,265 EUR/USD.

V první půlce týdne bylo možno zaznamenat velká oslabení měn ve střední a východní Evropě. Investoři jsou totiž vůči tomuto regionu negativně naladěni, protože má vysoký podíl exportu na HDP, a může tak být celosvětovým poklesem poptávky velmi poškozen.

Česká měna na páru s eurem depreciovala v úterý až na 29,7 EUR/CZK. Později se však měny v regionu po prohlášeních o možné intervenci státu vzchopily. V páteční poledne se koruna obchodovala kolem 29 EUR/CZK a 23 USD/CZK.

Ropa klesá

Ceny černého zlata během týdne klesaly s výjimkou středy. K růstu jim nepomohl ani úbytek amerických ropných zásob. Důvod je jasný, nabídka ropy je poměrně stálá, zatímco poptávka po ropě kvůli utlumené průmyslové výrobě značně klesá.

V pátek ve 14:00 se futures kontrakt s dodáním v březnu na severomořskou ropu brent prodával okolo 40,4 USD za barel a stejný kontrakt pro lehkou americkou ropu za zhruba 38,5 USD za barel.

Rozdíly mezi brentem a WTI jsou tedy opět v normálu. Stále trvá stav super contango, kdy je výhodné ropu fyzicky koupit na spotovém trhu, na termínovém trhu ji prodat a uskladnit ji.

Autor:
  • Nejčtenější

Zaměstnanci i OSVČ s více dětmi dostanou od státu daňovou vratku

Díky daňové novele se během letošního roku zvyšuje daňové zvýhodnění na druhé a další děti. Vyšší daňové zvýhodnění se...

Před patnácti lety měl odvahu. Nejen díky tomu je dnes na špičce v oboru

Svoje první vlastní víno vyrobil v 17 letech, ale jen pro domácí potřebu. Dnes je Petr Marcinčák největším biovinařem v...

Kvůli pandemii nemohly podnikat, a tak přišly s novým nápadem

Během pandemie koronaviru musely omezit svá fungující podnikání. Daly hlavy dohromady a založily firmu Nosafro,...

Průměrná sazba hypoték roste, nelítostně zamíří k hranici 3 %

Hypotéky dál zdražují. Průměrná úroková sazba vzrostla v srpnu o dalších devět bazických bodů na 2,32 % p.a. Objemy...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Služba státu má přesná pravidla. Co čeká ty, kteří zvolí služební poměr

Představa úředníků shrbených nad prací jako ve filmu Katakomby s Vlastou Burianem, kde už jen přítomnost nadřízeného...

Nesmysly o inflaci v Česku. Znovu bude nízká, uvidíte, tvrdí ekonom Michl

Premium ČSÚ zveřejnil, že inflace je nejvyšší od roku 2008, 4,1 %. Hned v pátek jsem k tomu vydal v MF DNES článek „Nebojte se...

Chci přidat 20 tisíc. Generaci Z kuráž nechybí, s trpělivostí už je to horší

Premium Sedmatřicetiletý Libor vede pobočku banky v krajském městě. Za poslední měsíce přijal několik mladých lidí, dvacátníků...

Hladovění je to nejlepší, co pro sebe lidé mohou udělat, říká neurolog

Jde o největší problém současné medicíny, a to bez ohledu na covid-19 - Alzheimerova nemoc, nejčastější typ demence....

  • Další z rubriky

Zvažujete kryptoměnu? Pozor na kreativní destrukci, varuje odborník

Pokud zrovna nepřebýváte na mezinárodní vesmírné stanici, potom prakticky nemáte šanci vyhnout se debatám o...

Akcie dál rostly. Hlavně díky přístupu hlavních centrálních bank

Finanční trhy se v červnu soustředily na to, jak hlavní světové centrální banky přistoupí k inflaci. Určující byl názor...

KOMENTÁŘ: Jak ochránit úspory před inflací

Až 40 % Čechů přiznává, že nyní přemýšlí o důležitosti spoření daleko více než před příchodem covidu-19. Jenomže...

Hodnota podílových fondů na finančních trzích rostla i v červenci

Ve znamení mírného růstu v mezích současných ekonomických možností, tak by se dal charakterizovat vývoj obchodů na...

Gabriela Soukalová je poprvé maminkou, narodila se jí holčička

Bývalá biatlonistka Gabriela Soukalová (31) se stala maminkou. S partnerem Milošem Kadeřábkem přivítala moderátorka na...

Když dva jsou málo. 5 pravd o sexu ve třech, které vám zatím nikdo neřekl

Premium Sex ve třech. Někdy o něm snil kdekdo z nás. Pojďme ovšem pohlédnout pravdě do očí. Pokud do své ložnice přizvete další...

Začalo to jako chřipka, pak vzal Tereze meningokok nohy a zničil ledviny

Před čtyřmi lety si Tereza myslela, že nastydla na kole. Jenže druhý den už ležela na JIP a kvůli meningokokové infekci...

Žena nemá žádné kamarádky, aby nesváděla svou postavou jejich partnery

Sedmadvacetiletá Moriah Millsová z Georgie se živí jako modelka a na své křivky je velmi hrdá. Nepodstoupila údajně...

Probudila mě bolest nehtů. Od té doby nemohu chodit, říká Alfred Strejček

Už téměř čtyři roky je Alfred Strejček (79) zcela odkázaný na péči druhých. Herci, recitátorovi, moderátorovi a...