Špatná makročísla a držící se ropa
Pondělí nepřineslo žádná významnější ekonomická data, a tak investoři museli počkat až na úterý, kdy jsme se dozvěděli, že peněžní agregát M3 vzrostl v listopadu meziměsíčně pouze o 7,8 %, což bylo za očekáváním trhu, který je spíše keynesiánsky naladěn a uvítal by ještě uvolněnější měnové prostředí. Z eurozóny pak přišla ještě další čísla, a to předběžné prosincové výsledky CPI Německa, který vykázal po listopadovém snížení o 0,5 % tentokrát nárůst cen o 0,3 %. V pátek byl také oznámen prosincový výsledek výrobního PMI pro Velkou Británii, který dosáhl velmi slabých 34,9 b.
Úterý také přineslo výsledky C-S indexu, podle kterého se ceny domů ve dvaceti velkých městech v USA meziročně propadly o 18 %, což je větší pokles, než bylo očekáváno. Americká ekonomika pak přinesla další velmi špatnou zprávu, když se prosincová spotřebitelská důvěra zhoupla na velmi špatných 38 b, přičemž analytici očekávali mnohem lepších 45,2 b. Mírně nad očekávání tak dopadly pouze výsledky chicagského PMI, který rostl na 34,1 b, což je ale stále výsledek hluboko pod 50 b, které oddělují expanzi a kontrakci daného sektoru.
Zůstaňme však ještě v USA, odkud přišla zpráva, že GMAC, což je finanční divize ohrožené americké automobilky General Motors, obdrží výměnou za své prioritní akcie 5 mld. USD. Přímo General Motors pak získá 1 mld. USD. Toto ovšem není částka, která by situaci GM nějak vyřešila, jedná se pouze o dočasné "řešení".
V USA bude dnes v 16:00 velice očekáván výsledek výrobního PMI.
Tento týden se severomořské ropě Brent většinou dařilo držet nad cenou 40 USD/barel, protože investoři se obávají, že izraelské operace v pásmu Gazy mohou vyústit v to, že zejména Írán uzavře či přiškrtí své ropovody. Cenu ropy pomohlo držet i to, že Čína oznámila, že hodlá využít současných nízkých cen ropy k jejímu doplnění ve větším rozsahu. V pátek ve 14:00 se ropa Brent obchodovala kolem 42 USD/barel.
Libra pod tlakem
Hned v pondělí si společná evropská měna začala připisovat oproti americkému dolaru vysoké zisky, když se kurz vyhoupl na 1,43 EUR/USD, aby je ovšem vzápětí vrátila. Následně jsme byli opět svědky posilování eura, které však zase nevydrželo, protože investoři pozitivně ohodnotili informaci, že GMAC a GM dostaly pomoc ve výši 6 mld. USD a příliš nedbaly velmi slabého údaje o důvěře amerických spotřebitelů. V páteční poledne se jedno euro obchodovalo za zhruba 1,40 dolaru.
Britská libra byla na počátku týdne pod silným náporem, za což částečně mohlo zveřejnění cen britských domů, které se meziročně dramaticky propadly, což svědčí o velmi špatné kondici ostrovní ekonomiky. Libra oslabila prakticky oproti všem důležitým měnám. V dalším průběhu týdne ale libra své ztráty dohnala a v pátek ve 12:00 se obchodovala při kurzu cca 0,965 EUR/GBP. Během minulého roku libra oproti euru oslabila o 27 %, oproti dolaru o 40 % a oproti japonskému jenu pak o nevídaných 42 %.
Japonský jen pak oproti dolaru během týdne oslabil až na kurz okolo 91,5 USD/JPY. Určitě k tomu přispívají velmi špatné vyhlídky japonské ekonomiky, a to zejména kvůli slábnoucím exportům, které byly v minulosti spíše silnou stránkou země vycházejícího slunce.
Česká koruna byla tento týden pod tlakem, a to zřejmě kvůli tomu, že jsme stále počítáni mezi tzv. emerging markets, vůči kterým bývají ve špatných dobách investoři přísnější než vůči vyspělým ekonomikám. V jednu chvíli bylo dokonce potřeba k získání jednoho eura vytáhnout z kapsy až 27 českých korun. V páteční poledne se koruna obchodovala okolo 26,5 EUR/CZK. Naše měna oslabila i oproti dolaru a ve stejnou dobu se obchodovala kolem 19,25 USD/CZK.
Líné akciové trhy
Aktivita na akciových trzích byla tento týden velmi slabá, jelikož mnoho obchodníků využilo příležitosti k dlouhé dovolené, a proto nelze přikládat výsledkům tohoto týdne příliš velký význam.
Široký americký akciový index S&P 500 si tento týden za první tři dny obchodování připsal 3,4 %, jeho prominentní bratr Dow Jones Industrial Average si připsal rovná 3 %, když investoři zejména v úterý kvitovali s povděkem státní pomoc americké automobilce General Motors (většina pro její finanční divizi) z programu TARP na podporu ohrožených aktiv ve výši 6 mld. USD.
Britský index FTSE 100 si tento týden také připsal zisky. Rostly i ostatní západoevropské indexy. Na pražské burze jsme se za první dva obchodní dny dočkali malého růstu indexu PX ve výši 1,3 %. Zajímavá byla zejména páteční seance, když po růstu v první půlce dne následoval v odpoledních hodinách velký obrat, na který doplatily zejména akcie Komerční banky, které za tento den ztratily více než 5 % své hodnoty.