Týden na trzích: Akcie v minulých dnech opět rostly. Dolar naopak výrazně ztrácel

aktualizováno 
Přestože byl končící týden na ekonomická data poměrně chudý, obchodníci se rozhodně nenudili. Zatímco akciové indexy na celém světě pokračovaly ve svém, již téměř dvouměsíčním, růstu, americký dolar po dlouhé době vystoupil ze svého bočního trendu a začal opět prudce oslabovat.
Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Dolar znovu doplácí na lepšící se sentiment na finančních trzích, který je hlavním motorem rostoucího zájmu o jiná než dolarová aktiva. Zatímco v průběhu finanční krize v minulém roce americká měna dokázala prudce zpevňovat, od letošního března se situace otočila, důkazem čehož je i tento týden. Během něj americká měna ztratila na páru s eurem 2,07 %. Peníze, které v minulém roce směřovaly do bezpečných (dolarových) aktiv, totiž v současnosti tečou zpět do Evropy, Asie a jiných rizikovějších destinací, a dolar tak slábne téměř na všech měnových párech.

Jako dobrá záminka k nastartování dalšího sestupného trendu tento týden postačilo pondělní zasedání jednoho z panelů OSN, který opět diskutoval budoucí roli amerického dolaru jakožto světové rezervní měny. Ta byla již v minulosti zpochybňována Čínou a Ruskem, na jejichž popud se začínají probírat alternativy, jako je například větší využití SDR (Zvláštních práv čerpání), což je účetní jednotka uměle vytvořeného koše měn, kterou využívá Mezinárodní měnový fond.

Pokud jde o ekonomická data, i to málo, které v průběhu týdne z USA a eurozóny přišlo, dokázalo podepřít sílící optimismus mezi obchodníky. Velmi dobrý dojem zanechaly především výsledky americké obchodní bilance. Ta sice zaznamenala prohloubení deficitu z 27,5 miliard dolarů na 32 miliard dolarů, jak export, tak import ale poměrně výrazně rostly. To se týká především importu, jehož růst je velmi dobrou zprávou pro Evropu a Asii, které jsou na americké poptávce stále ještě velmi závislé.

Americký dovoz se zvyšoval především díky efektu šrotovného, které v USA zvýšilo poptávku po nových automobilech. Přestože růst importu pomáhá například Německu a Japonsku ke stabilizaci, jeho celkový objem je stále zhruba o 30 % nižší než v minulém roce. Není přitom vůbec jisté, jak se bude vyvíjet v situaci, kdy začnou odeznívat efekty fiskální stimulace, a proto rizika do budoucnosti zatím rozhodně ještě nevymizela.

Toho si jsou velmi době vědomi také centrální bankéři na obou stranách Atlantiku. Ti i v minulých dnech znovu naznačovali, že zatím nehodlají jakkoli měnit svou expanzivní měnovou politiku, což byl jeden z dalších důležitých faktorů, který pomáhal podpírat růst akciových indexů. Velmi jasně to například ve čtvrtek naznačil šéf Německé Bundesbank Axel Weber, podle kterého by nebylo moudré odstraňovat monetární a fiskální berličky v době, kdy se s jejich pomocí ekonomika eurozóny začíná teprve učit znovu chodit.

Pokračující přísun příznivých ekonomických dat a intenzivní podpora ekonomik ze strany monetární a fiskální politiky, tak lze považovat za hlavní faktory, které pomáhají akciím znovu růst. Jen v Americe proto indexy stoupaly pět dnů v řadě a v pátek odpoledne si proti konci minulého týdne připisovaly růst o necelých 5 % (S&P500) .

Cena komodit stoupá

Na komoditních trzích byla situace rovněž zajímavá. Cena zlata, po prudkém růstu z minulého týdne, zůstává nadále poblíž hranice 1 000 dolarů za trojskou unci, kde ji pomohl udržet také slabší dolar. Ten prospíval v týdnu všem komoditám a tak se cena ropy (brent) mohla vyhoupnout opět k 70 dolarům za barel.

Ropa tentokrát nijak nereagovala na středeční zasedání kartelu OPEC ve Vídni, kde se podle širokého očekávání OPEC shodl na tom, že není třeba jakkoli upravovat současné těžební kvóty. Cena kolem 70 dolarů za barel je totiž podle čelních představitelů kartelu férová jak pro producenty, tak pro spotřebitele.

Výrazného růstu se na komoditním trhu dočkala cena zemního plynu, která během týdne vystoupala o necelou čtvrtinu na 3,4 USD/milion BTU. Její růst byl odpovědí na strmý pád z minulého měsíce a také na vývoj zásob v USA, které po dlouhé době překvapily nečekaně nízkým přírůstkem.

Nadcházející týden bude na ekonomická data velmi bohatý a volatilita na finančních trzích tak může zůstat nadále poměrně vysoká. Mezi nejzajímavější data se přitom zařadí v Evropě výsledky německého (ZEW) indexu ekonomického klima, průmyslové produkce a CPI eurozóny, zatímco Spojené státy přinesou velmi důležité výsledky maloobchodních prodejů, CPI a další ze série dat z trhu s bydlením.

Autor:

24. - 25. 5. proběhnou volby do Evropského parlamentu v České republice.
Celkem kandiduje 39 uskupení. S výběrem vám může pomoci volební kalkulačka.
Inventura hlasování zjistí, ke kterému současnému poslanci máte nejblíže.

Nejčtenější

Úrokové sazby u hypoték dál padají. Sílí propad hypotečního trhu

ilustrační snímek

Hypotéky zlevňují už sedmý měsíc. Průměrná úroková sazba poklesla z lednových 3,00 procent na srpnových 2,61 procenta....

KOMENTÁŘ: Recese je jistá, krize bude třešinka na dortu

Martin Mašát

Titulek podle ekonoma Martina Mašáta prodává. Proto se poslední dobou vyrojilo mnoho ekonomů a analytiků, kteří vědí,...

KVÍZ: Jste experti na bankovničtinu?

ilustrační snímek

RPSN, PMR, LTV. Volatilita, diverzifikace, pharming. Rozumíte zkratkám a výrazům, které se používají v bankách?...

KVÍZ: Silné ověření online transakcí platí už týden. Víte, co znamená?

ilustrační snímek

V sobotu 14. září vstoupil v platnost požadavek na takzvané silné ověření uživatele. Nově je pro všechny online platby...

Vůdcovství se dá osvojit. Ta schopnost je otevřena všem, říká psycholog

Docent Jan Urban je autorem publikace Ekonomie bez mýtů a iluzí s podtitulem Co...

Být vůdcem znamená vyvolávat v druhých důvěru a jistotu. Lídrům lidé vycházejí vstříc, a to bez jakéhokoli donucení....

Další z rubriky

Není bond jako bond, říká ekonom o investicích do firemních dluhopisů

ekonom Lukáš Vácha, Conseq Investment Management

Firemní dluhopisy či obligace a bondy, jak se také označují, mohou být skvělá investice i propadák. Kdo chce do nich...

KOMENTÁŘ: Dluhopisy trhají rekordy, je to však správně?

ilustrační snímek

Výnosy dluhopisů dosahují historických minim. V praxi to znamená, že investoři dluhopisy nakupují jako zběsilí a jejich...

Čtrnáct základních pojmů, které by měl znát každý začínající investor

Ilustrační snímek

Chcete se pustit do investování, ale nevíte, kde přesně začít? Co třeba s pár pojmy, které patří k úplným základům....

KOMENTÁŘ: Co mají společného bitcoin a zlato

Ilustrační snímek

Bitcoin je novodobá digitální měna, o které se hodně píše. Zlato je klasika. Je to drahý kov a historicky se prostě...

Advantage Consulting, s.r.o.
TÝMOVÁ ASISTENT/KA Praha-východ

Advantage Consulting, s.r.o.
Středočeský kraj
nabízený plat: 27 000 - 30 000 Kč

Najdete na iDNES.cz