Týden na trzích: Akcie v minulých dnech opět rostly. Dolar naopak výrazně ztrácel

aktualizováno 
Přestože byl končící týden na ekonomická data poměrně chudý, obchodníci se rozhodně nenudili. Zatímco akciové indexy na celém světě pokračovaly ve svém, již téměř dvouměsíčním, růstu, americký dolar po dlouhé době vystoupil ze svého bočního trendu a začal opět prudce oslabovat.
Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Dolar znovu doplácí na lepšící se sentiment na finančních trzích, který je hlavním motorem rostoucího zájmu o jiná než dolarová aktiva. Zatímco v průběhu finanční krize v minulém roce americká měna dokázala prudce zpevňovat, od letošního března se situace otočila, důkazem čehož je i tento týden. Během něj americká měna ztratila na páru s eurem 2,07 %. Peníze, které v minulém roce směřovaly do bezpečných (dolarových) aktiv, totiž v současnosti tečou zpět do Evropy, Asie a jiných rizikovějších destinací, a dolar tak slábne téměř na všech měnových párech.

Jako dobrá záminka k nastartování dalšího sestupného trendu tento týden postačilo pondělní zasedání jednoho z panelů OSN, který opět diskutoval budoucí roli amerického dolaru jakožto světové rezervní měny. Ta byla již v minulosti zpochybňována Čínou a Ruskem, na jejichž popud se začínají probírat alternativy, jako je například větší využití SDR (Zvláštních práv čerpání), což je účetní jednotka uměle vytvořeného koše měn, kterou využívá Mezinárodní měnový fond.

Pokud jde o ekonomická data, i to málo, které v průběhu týdne z USA a eurozóny přišlo, dokázalo podepřít sílící optimismus mezi obchodníky. Velmi dobrý dojem zanechaly především výsledky americké obchodní bilance. Ta sice zaznamenala prohloubení deficitu z 27,5 miliard dolarů na 32 miliard dolarů, jak export, tak import ale poměrně výrazně rostly. To se týká především importu, jehož růst je velmi dobrou zprávou pro Evropu a Asii, které jsou na americké poptávce stále ještě velmi závislé.

Americký dovoz se zvyšoval především díky efektu šrotovného, které v USA zvýšilo poptávku po nových automobilech. Přestože růst importu pomáhá například Německu a Japonsku ke stabilizaci, jeho celkový objem je stále zhruba o 30 % nižší než v minulém roce. Není přitom vůbec jisté, jak se bude vyvíjet v situaci, kdy začnou odeznívat efekty fiskální stimulace, a proto rizika do budoucnosti zatím rozhodně ještě nevymizela.

Toho si jsou velmi době vědomi také centrální bankéři na obou stranách Atlantiku. Ti i v minulých dnech znovu naznačovali, že zatím nehodlají jakkoli měnit svou expanzivní měnovou politiku, což byl jeden z dalších důležitých faktorů, který pomáhal podpírat růst akciových indexů. Velmi jasně to například ve čtvrtek naznačil šéf Německé Bundesbank Axel Weber, podle kterého by nebylo moudré odstraňovat monetární a fiskální berličky v době, kdy se s jejich pomocí ekonomika eurozóny začíná teprve učit znovu chodit.

Pokračující přísun příznivých ekonomických dat a intenzivní podpora ekonomik ze strany monetární a fiskální politiky, tak lze považovat za hlavní faktory, které pomáhají akciím znovu růst. Jen v Americe proto indexy stoupaly pět dnů v řadě a v pátek odpoledne si proti konci minulého týdne připisovaly růst o necelých 5 % (S&P500) .

Cena komodit stoupá

Na komoditních trzích byla situace rovněž zajímavá. Cena zlata, po prudkém růstu z minulého týdne, zůstává nadále poblíž hranice 1 000 dolarů za trojskou unci, kde ji pomohl udržet také slabší dolar. Ten prospíval v týdnu všem komoditám a tak se cena ropy (brent) mohla vyhoupnout opět k 70 dolarům za barel.

Ropa tentokrát nijak nereagovala na středeční zasedání kartelu OPEC ve Vídni, kde se podle širokého očekávání OPEC shodl na tom, že není třeba jakkoli upravovat současné těžební kvóty. Cena kolem 70 dolarů za barel je totiž podle čelních představitelů kartelu férová jak pro producenty, tak pro spotřebitele.

Výrazného růstu se na komoditním trhu dočkala cena zemního plynu, která během týdne vystoupala o necelou čtvrtinu na 3,4 USD/milion BTU. Její růst byl odpovědí na strmý pád z minulého měsíce a také na vývoj zásob v USA, které po dlouhé době překvapily nečekaně nízkým přírůstkem.

Nadcházející týden bude na ekonomická data velmi bohatý a volatilita na finančních trzích tak může zůstat nadále poměrně vysoká. Mezi nejzajímavější data se přitom zařadí v Evropě výsledky německého (ZEW) indexu ekonomického klima, průmyslové produkce a CPI eurozóny, zatímco Spojené státy přinesou velmi důležité výsledky maloobchodních prodejů, CPI a další ze série dat z trhu s bydlením.

Autor:

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Daňové přiznání za rok 2018: využijte chytré interaktivní formuláře

Ilustrační snímek

Vyplnění daňového přiznání není pouze záležitostí živnostníků a podnikatelů, ale často jej podávají i zaměstnanci....

Na dovolené v Rakousku rozbili drahý servis. Naštěstí byli pojištění

Jako je nutné si včas rezervovat zimní dovolenou, je nutné si včas sjednat...

Se dvěma malými syny vyjeli nedávno lyžovat do Rakouska. Před odjezdem se nechali pojistit a udělali dobře. Devadesát...

Vyrábějí jedinečné výrobky z kůže. A stačí jim k tomu baťovské stroje

Brašnářství Tlustý

Ivan Petrův je vystudovaný právník a 15 let řídil softwarovou firmu. Před sedmi lety ovšem svět IT opustil a vrhl se do...

Bolavý zub mu neošetřili. Zanedbal jste prevenci, vzkázal dentista

Ilustrační snímek

Praktik, zubař a gynekolog. Ke všem těmto lékařům můžeme na preventivní prohlídku. Podle údajů pojišťoven svého práva...

Osm praktických rad, které vám pomohou zhodnotit úspory

Ilustrační snímek

Máte 100 či 500 tisíc a nevíte, jak s nimi naložit? Péče o majetek je dřina a dělat v tom chyby se nevyplácí....

Další z rubriky

Investiční bubliny, které je dobré rozpoznat, abyste netratili

Ilustrační snímek

Lidé se při investování chovají někdy naprosto šíleně. Dokážou podlehnout eufórii a nakupovat za nejvyšší ceny. Nebo...

Firemní dluhopisy netransparentních firem se šíří trhem

Ilustrační snímek

Řada investičních odborníků doporučuje, aby Češi při sestavování svého investičního portfolia zvážili také investici do...

Odborník radí, jak investovat peníze, aby vám vydělávaly

Vladimír Weiss

Dnes už si většina lidí může dávat stranou pár stokorun měsíčně. Vyplatí se to, protože pokud tyto peníze budete...

Mezinárodní měnový fond uvažuje o zrušení hotovosti

Mezinárodní měnový fond uvažuje o zrušení hotovosti

Kurzy.cz „V případě zrušení hotovosti budou monitorovány všechny prováděné transakce. To by proměnilo náš svět na Orwellův, ve k...

Najdete na iDNES.cz