Úterý 25. února 2020, svátek má Liliana
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
 • Úterý 25. února 2020 Liliana

Všechno stříbro se vytěží za 20 let. Investovat do něj se vyplatí

aktualizováno 
Pro české investory je stříbro stále ve stínu zlata. Z dat poradenské společnosti Golden Gate CZ vyplývá, že z celkového objemu investic do drahých kovů připadá na stříbro jen 28 procent. Přitom stříbro je také dobrým uchovatelem hodnot a pojistkou proti inflaci.
To, že nyní cena stříbra klesá, je dobrou příležitostí k nákupu pro toho, kdo nechce spekulovat, ale naopak hledá dobré zajištění proti inflaci a uchovatele hodnot. Ilustrační snímek

To, že nyní cena stříbra klesá, je dobrou příležitostí k nákupu pro toho, kdo nechce spekulovat, ale naopak hledá dobré zajištění proti inflaci a uchovatele hodnot. Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

V současnosti je fyzické držení stříbra pro investiční účely nejvíce rozšířené v USA, na Středním východě a v některých asijských zemích. V Evropě jsou pak na předních místech severské státy. V Česku sice zatím investoři upřednostňují více zlato, ale díky celosvětovému růstu popularity investičního stříbra se začíná i u nás stav pozvolna měnit.

Investice do stříbra

Výhody

 • uchovatel hodnoty a ochrana peněz před inflací
 • nadinflační zhodnocení
 • průmyslový kov, jeho spotřeba dlouhodobě převyšuje jeho těžbu
 • vysoká likvidita stříbrných slitků
 • výnos z investice není daněn (u fyzických osob)
 • anonymita investice
 • aktuálně přívětivá cena

Nevýhody

 • nákup je zatížen 20% DPH
 • skladovací náročnost v případě investic v řádu milionů

Zdroj: Golden Gate CZ

"Zatímco zlato láme rekordy, stříbro má ke zlomení historických maxim ještě daleko. Stříbro se nyní obchoduje okolo 31 amerických dolarů za unci a rekord byl skoro na 50 dolarech," říká burzovní analytička Sandra Smithová ze zpravodajské stanice Fox Business News.

Podle údajů společnosti Golden Gate, stříbro na začátku letošního roku předčilo zlato i ostatní komodity a stalo se nejvýnosnější komoditou lednového obchodování s více než 21procentním zhodnocením. "I přes tento fakt do něj zatím investuje pouze setina procenta lidské populace," zdůrazňuje Pavel Ryba, ředitel společnosti Golden Gate CZ, která se specializuje na investování do zlata a stříbra.

To, že nyní cena stříbra klesá, je dobrou příležitostí k nákupu pro toho, kdo nechce spekulovat, ale naopak hledá dobré zajištění proti inflaci a uchovatele hodnot.

Podle odborníků je investice do stříbra velmi racionální. Přestože má jeho cena značné výkyvy, spojuje stříbro výhody drahého kovu a zároveň průmyslového využití. 

Bude potřeba vždy a jeho světové zásoby nejsou bezedné

Největším rozdílem mezi zlatem a stříbrem je využití v průmyslu. Stříbro je druhá nejpoužívanější komodita v průmyslu vůbec. Neobejde se bez něj výroba automobilů, léků, elektroniky, baterií, CD disků, fotografií... Celých 85 procent celosvětové spotřeby stříbra spadá právě na průmysl a na investování tak zbývá pouhých 15 procent celosvětové produkce.

Stříbro se dnes těží zejména jako příměs, tři čtvrtiny světově vytěženého stříbra se získávají v dolech, které jsou primárně zaměřené na jiný průmyslový kov a stříbro je vedlejší produkt. Proto není tak jednoduché zvýšit jeho těžbu, která dlouhodobě zaostává za jeho spotřebou. "Například v roce 2010 se spotřebovalo v průmyslu o 143 milionu uncí stříbra více, než kolik bylo vytěženo," uvádí Pavel Ryba. A vyšší spotřeba trvá již delší dobu. "Podle optimistických statistik o rezervách dojde při současné produkci k vytěžení stříbra již za 20 let. Pokud bychom zastavili těžbu dnes, veškeré vytěžené stříbro by nám došlo již za pouhé čtyři měsíce," dodává Pavel Ryba.

Stříbro je extrémně podhodnocené

Přestože na počátku těžby drahých kovů byla v některých zemích cena stříbra i vyšší než cena zlata, dnes je cena stříbra zhruba 50krát nižší. Vzhledem k tomu, že je stříbra v současné době osmkrát méně než zlata, můžeme ho označit jako extrémně podhodnocené. "Navíc ho průmysl spotřebovává více, než se stačí vytěžit. Proto musí dlouhodobě růst," vysvětluje Pavel Ryba a upozorňuje, že kvůli vysoké volatilitě a zatížení daní z přidané hodnoty by mělo být stříbro vnímáno jako dlouhodobá investice. 

Graf vývoje cen stříbra a zlata

Porovnání ceny jedné unce zlata a 100 uncí stříbra v dolarech (aby se obě křivky vešly do jednoho obrázku).

Nejčastěji se kupují mince a slitky

Do stříbra můžete na rozdíl od jiných komodit investovat přímo. Nejjednodušší je nákup stříbrných slitků a cihel, jejich hmotnost se udává v trojských uncích (1 oz = cca. 31,1 g), v Evropě i v gramech. Mezi známé světové výrobce patří například Johnson Matthey, nejstarší rafinerie drahých kovů na světě. 

Za 20gramový slitek zaplatíte nyní kolem tisícovky. Hodně se prodávají investiční slitky o váze 500 a 1 000 gramů. "Půlkilový stojí nyní přibližně 14 tisíc korun. Kilogramový se prodává přibližně za 27 tisíc. Dodací lhůta se pohybuje zpravidla do dvou týdnů. Nákupní cena se mění každý den v závislosti na vývoji cen na světových burzách," vysvětluje Pavel Ryba.

Další možností je nakupovat tyto dostatečně velké investiční slitky na splátky formou "stříbrného spoření". Tuto službu nabízejí pouze některé renomované společnosti, které zajišťují nejen prodej drahých kovů, ale zejména investiční poradenství v oblasti zlata a stříbra.

Druhým způsobem fyzického nákupu stříbra jsou mince. Ty mají obvykle hmotnost jedné trojské unce (31,1 g). Hlavní důraz se klade na obsah ryzího stříbra, povrchové zpracování proto bývá horší než u mincí sběratelských. Investiční mince razí ve světě mnoho mincoven. Mezi nejznámější mince patří Silver Eagle (USA), Wiener Philharmoniker (Rakousko), nebo Kookaburra (Austrálie). Za jednouncovou stříbrnou minci nyní zaplatíte kolem tisíce korun.

Přestože je nákup fyzického stříbra dlouhodobě nejvýhodnější, můžete investovat také do stříbra "papírového". A to třeba koupí Exchange traded funds (ETF - indexové akcie či fondy), které jsou navázané na cenu stříbra. Další možností jsou akcie Central Fund of Canada, investujícího polovinu prostředků do fyzického zlata a polovinu do stříbra. 

Jestli jste se rozhodli do stříbra investovat, přečtěte si pár rad, jak se nespálit a nepořídit si padělky.

 • Nejbezpečnější je nákup fyzického kovu ve formě investičních slitků či mincí jejichž hmotnost se udává v trojských uncích.
 • Nakupujte pouze u prověřených společností, které prodávají stříbrné slitky mezinárodního standardu Good Delivery a které mají přímého dodavatele produktů z mincovny a z burzy.
 • Vyhledejte si společnost, která vám kromě kovu zajistí i dlouhodobé profesionální poradenství a pomůže vám poskládat vhodné investiční portfolio s ohledem na vaše individuální možnosti a potřeby. Solidní firma nabízí i zpětný odkup.
 • Nezapomeňte se také informovat o pravidlech a zárukách zpětného výkupu vámi zakoupených investičních slitků. 
 • Pozor na "pouliční" prodejce, kteří nejsou zapsání v obchodním rejstříku a výhodné nabídky na internetových aukcích. Prodávajícím může být kdokoli a je tu nebezpečí, že si koupíte padělek. 
 • Vyhněte se podezřele levným nabídkám, nikdo neprodává zboží vědomě se ztrátou.

Daňové přiznání

Daňové přiznání za rok 2019 je nezbytné podat do 1. dubna 2020. Využijte ke snadnému vyplnění interaktivní formulář.

 • Nejčtenější

Život na vesnici není nutně levnější než ve městě, mladí si to neuvědomují

Mnoho mladých párů žijících ve městě časem přijde na to, že život mimo město by mohl být finančně výhodnější a z...

KOMENTÁŘ: Kam s úsporami? Štěstí přeje poučeným

Zhodnocovat úspory není snadné, zvlášť tehdy, když je domácí rozpočet hodně napjatý. Když ale zbývá část peněz, řada...

Premium

Vezměte si mé miliony. Majetek dědili kamarádi z hospody i domácí mazlíčci

Zajímavé dědictví zdaleka nemusí připadnout pouze příbuzným zesnulých. Jak zjistil magazín Víkend DNES, vášnivý...

Už 100 tisíc Čechů sepsalo závěť u notářů. Předejdou tak sporům mezi dědici

Pro sepsání závěti u notáře se rozhoduje stále víc lidí. Loňský rok byl rekordní. Notáři jich sepsali 23 714. To je o...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

EET má být od května pro všechny. Na co se připravit a co to bude stát

Svátek práce mohou podnikatelé a drobní živnostníci oslavit stylově. Budou muset zkontrolovat, zda mají vše potřebné k...

Premium

Která auta jsou skutečně bezpečná? Crash testy versus realita

Setkáváme se s názory, že auta jsou navrhována tak, aby dosáhla dobrých výsledků v nárazových testech. Díky Folksamu...

Premium

Trend u rozvodů: čím dál více dětí končí ve střídavé péči

Neustálé pendlování mezi dvěma domácnostmi dětem škodí, varují odborníci. Ve střídavé péči je v Česku stále více dětí....

Premium

Když je střílečka povinná. Hraju hry a platí mě za to, říká člen týmu Brute

Má k dispozici fitness trenéra, mentálního kouče, psychologa a ve škole individuální studijní plán. Tedy servis...

 • Další z rubriky

Nahrávání všech hovorů s poradci odmítají banky, poradci i lidé

Novela zákona o kapitálovém trhu by měla v Česku zavést povinnost nahrávat všechny telefonické hovory mezi finančními...

KOMENTÁŘ: Kam s úsporami? Štěstí přeje poučeným

Zhodnocovat úspory není snadné, zvlášť tehdy, když je domácí rozpočet hodně napjatý. Když ale zbývá část peněz, řada...

Koupil dům na hypotéku, splácet ji chtěl z pronájmu. Přepočítal se

Extrémně vysoké ceny nemovitostí, stoupající ceny nájemního bydlení a k tomu stále ještě přijatelné úrokové sazby u...

Investice do poštovních známek přinášejí nejen peníze

Peníze jsou dnes jedním z hlavních témat každé domácnosti. Nejde však jen o to, jak je vydělat či utratit, ale i jak...

Najdete na iDNES.cz