Silná koruna zlevňuje Čechům dovolenou

aktualizováno 
Od začátku července má česká koruna vytrvalou touhu posilovat. Euro, americký dolar ani britská libra si před ní nemohou být jisti. Koruna dlouhodobě posiluje také ke středoevropským měnám. K maďarskému forintu si v minulém týdnu dokonce sáhla na historická maxima.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

V posledním roce si koruna prošla poměrně poklidným vývojem. Zůstala ušetřena dramatických výkyvů, kterými si prošla v průběhu vrcholící krize. Zvláště pak ke společné evropské měně se z dlouhodobého hlediska dá její vývoj popsat jako mírné posilování bez dramatických odchylek.

Aktuálně stojí kurz koruny před cenovou hladinou 25 korun/euro, kam se dostala posílením o dvě procenta za poslední tři týdny. Tuto hladinu se jí od poloviny roku 2008 nepodařilo dlouhodobě prolomit. V případě amerického dolaru je situace o poznání více volatilní, i tam však česká měna v minulých týdnech posilovala. A to dokonce nejrychleji v posledním roce, když v červenci přidala přes sedm procent a kurz se zatím ustálil hluboko pod 20 korun/dolar.

Co stojí za pozitivním vývojem koruny?

Česká měna je dlouhodobě dobrým indikátorem vývoje globální ekonomiky. Kvůli velikosti, či spíše malosti, naší země a ekonomickému významu v globální ekonomice, je vnímána jako středně riziková. Jakékoliv pozitivní či negativní zprávy dokážou pohnout s jejím kurzem více, než v případě velkých měn.

Její významný růst v posledních týdnech stojí na bedrech klesající rizikové averze. Obchodníci se méně bojí o další globální ekonomický vývoj a dovolí si investovat i do rizikovějších aktiv, mezi které počítáme i českou korunu. Poslední problémy americké ekonomiky pak můžou za to, že česká koruna posiluje více k dolaru než k euru.

Důsledky růstu koruny

Silná koruna zlevňuje řadu výrobků a služeb ze zahraničí. Zlevnit v řádu několika procent by v následujících týdnech mohlo převážně zboží dovážené z Asie, za které se platí v amerických dolarech. Růst koruny k euru by pak mohl zlevnit dovážené automobily, i když nejvyšších slev by se zákazníci mohli dočkat až v zimních měsících.

Silná koruna také omezuje zdražování surovin jako ropy či zemního plynu na komoditních trzích. Dovolené v zahraničí také tvoří nezanedbatelnou část výdajů Čechů, které budou v důsledku posilující koruny nižší. Nevýhodná je silná koruna naopak pro exportéry, kterým ukrajuje zisky za zboží či služby prodávané v zahraničí. Stále je však česká měna o téměř 10 % slabší, než byla před dvěma lety.

Poroste i do budoucna?

I krátkodobý výhled na kurz koruny do budoucna je na měnových trzích nejistý, zvláště když je silně ovlivňován mnoha umělými zásahy s nejasnými účinky ze stran vlád i centrálních bank. Navíc její kurz reflektuje domácí události jen marginálně, protože koruna kopíruje hlavně dění ve světě.

Nyní se zdá, že se evropská ekonomika dostává z nejhoršího. Přicházející čísla za druhý kvartál jsou povzbudivá, což by mohlo posílit jak českou ekonomiku, tak i korunu. Na druhou stranu vývoj ve Spojených Státech je pod očekáváním a nutně se bude muset brzy projevit i na starém kontinentu.

Krátkodobě se tak koruně může nadále dařit a dokonce si může v následujících týdnech sáhnout i na letošní rekordy k euru. Do budoucna však zůstává stále mnoho rizik, které mohou další posilování kurzu české koruny brzdit. Spekulace na pokračování rychlého posilování by se tak mohly ukázat jako ztrátové.

Autor:

24. - 25. 5. proběhnou volby do Evropského parlamentu v České republice.
Celkem kandiduje 39 uskupení. S výběrem vám může pomoci volební kalkulačka.
Inventura hlasování zjistí, ke kterému současnému poslanci máte nejblíže.

Nejčtenější

Náš pes nepřežil operaci, musíme veterináři za výkon zaplatit?

ilustrační snímek

Pokud nejsme spokojeni s kvalitou výrobku či s provedenou službou, můžeme reklamovat. Jak je to ale v případě, kdy se...

Nečekejte na dream job, stačí, když je práce jen O. K., říká odbornice

Koučka Petra Drahoňovská se zaměřuje na profesní přestupy zaměstnanců a práci s...

Je dobré změnit během života práci? Některé obory, jako je IT, business, ekonomie, média, si o změnu díky rychlému...

Kluk z Vršovic vyvíjí počítačové hry pro miliony hráčů na celém světě

Adam Konrád, český herní programátor v Bethesda Game Studios v Dallasu

Že chce pracovat s počítači, věděl Adam Konrád už na základní škole, ale neuměl si představit nic konkrétního. Navzdory...

Kvíz: Jste připraveni na problémy při zahraniční dovolené?

ilustrační snímek

Prázdniny už sice za dva týdny končí, ale možná se právě teď chystáte na dovolenou do ciziny. Víte, co dělat, když se...

Peníze z hypotéky došly, na kuchyň už nezbylo. Poradíme, jak na to

ilustrační snímek

Většina žadatelů o hypotéku, ať už při nákupu, výstavbě nebo rekonstrukci nemovitosti, s plánovaným rozpočtem...

Další z rubriky

KOMENTÁŘ: Nejdůležitější vlastnosti investora v krizi? Nejen psychická odolnost

Ilustrační snímek

Kdo by nechtěl své peníze zhodnotit skvělou investicí. Jenomže investování se neobejde bez určité míry rizika. Jak se...

KOMENTÁŘ: Vysoko úročené dluhopisy jsou risk. A skoro vždy nevýhodný

Martin Mašát

Rozmohl se nám tu takový nešvar. V české kotlince se z ničeho nic objevilo mnoho dluhopisových investorů. Najednou...

Co brát do úvahy, abyste investovali moudře a s očekávaným výnosem

Ilustrační snímek

Jednou z největších chyb, kterých se investoři dopouštějí, je fakt, že si neodpoví na základní otázky. Co od svého...

Místo hypotéky půjčka na bydlení od státu: Stát nabízí mladým až 2 miliony

Místo hypotéky půjčka na bydlení od státu: Stát nabízí mladým až 2 miliony

Kurzy.cz Až dva miliony korun mohou získat od státu mladí lidé na pořízení vlastního bydlení. Peníze od Státního fondu rozvoje b...

Najdete na iDNES.cz