Silná koruna zlevňuje Čechům dovolenou

aktualizováno 
Od začátku července má česká koruna vytrvalou touhu posilovat. Euro, americký dolar ani britská libra si před ní nemohou být jisti. Koruna dlouhodobě posiluje také ke středoevropským měnám. K maďarskému forintu si v minulém týdnu dokonce sáhla na historická maxima.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

V posledním roce si koruna prošla poměrně poklidným vývojem. Zůstala ušetřena dramatických výkyvů, kterými si prošla v průběhu vrcholící krize. Zvláště pak ke společné evropské měně se z dlouhodobého hlediska dá její vývoj popsat jako mírné posilování bez dramatických odchylek.

Aktuálně stojí kurz koruny před cenovou hladinou 25 korun/euro, kam se dostala posílením o dvě procenta za poslední tři týdny. Tuto hladinu se jí od poloviny roku 2008 nepodařilo dlouhodobě prolomit. V případě amerického dolaru je situace o poznání více volatilní, i tam však česká měna v minulých týdnech posilovala. A to dokonce nejrychleji v posledním roce, když v červenci přidala přes sedm procent a kurz se zatím ustálil hluboko pod 20 korun/dolar.

Co stojí za pozitivním vývojem koruny?

Česká měna je dlouhodobě dobrým indikátorem vývoje globální ekonomiky. Kvůli velikosti, či spíše malosti, naší země a ekonomickému významu v globální ekonomice, je vnímána jako středně riziková. Jakékoliv pozitivní či negativní zprávy dokážou pohnout s jejím kurzem více, než v případě velkých měn.

Její významný růst v posledních týdnech stojí na bedrech klesající rizikové averze. Obchodníci se méně bojí o další globální ekonomický vývoj a dovolí si investovat i do rizikovějších aktiv, mezi které počítáme i českou korunu. Poslední problémy americké ekonomiky pak můžou za to, že česká koruna posiluje více k dolaru než k euru.

Důsledky růstu koruny

Silná koruna zlevňuje řadu výrobků a služeb ze zahraničí. Zlevnit v řádu několika procent by v následujících týdnech mohlo převážně zboží dovážené z Asie, za které se platí v amerických dolarech. Růst koruny k euru by pak mohl zlevnit dovážené automobily, i když nejvyšších slev by se zákazníci mohli dočkat až v zimních měsících.

Silná koruna také omezuje zdražování surovin jako ropy či zemního plynu na komoditních trzích. Dovolené v zahraničí také tvoří nezanedbatelnou část výdajů Čechů, které budou v důsledku posilující koruny nižší. Nevýhodná je silná koruna naopak pro exportéry, kterým ukrajuje zisky za zboží či služby prodávané v zahraničí. Stále je však česká měna o téměř 10 % slabší, než byla před dvěma lety.

Poroste i do budoucna?

I krátkodobý výhled na kurz koruny do budoucna je na měnových trzích nejistý, zvláště když je silně ovlivňován mnoha umělými zásahy s nejasnými účinky ze stran vlád i centrálních bank. Navíc její kurz reflektuje domácí události jen marginálně, protože koruna kopíruje hlavně dění ve světě.

Nyní se zdá, že se evropská ekonomika dostává z nejhoršího. Přicházející čísla za druhý kvartál jsou povzbudivá, což by mohlo posílit jak českou ekonomiku, tak i korunu. Na druhou stranu vývoj ve Spojených Státech je pod očekáváním a nutně se bude muset brzy projevit i na starém kontinentu.

Krátkodobě se tak koruně může nadále dařit a dokonce si může v následujících týdnech sáhnout i na letošní rekordy k euru. Do budoucna však zůstává stále mnoho rizik, které mohou další posilování kurzu české koruny brzdit. Spekulace na pokračování rychlého posilování by se tak mohly ukázat jako ztrátové.

Autor:

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Daňové přiznání za rok 2018: využijte chytré interaktivní formuláře

Ilustrační snímek

Vyplnění daňového přiznání není pouze záležitostí živnostníků a podnikatelů, ale často jej podávají i zaměstnanci....

Na dovolené v Rakousku rozbili drahý servis. Naštěstí byli pojištění

Jako je nutné si včas rezervovat zimní dovolenou, je nutné si včas sjednat...

Se dvěma malými syny vyjeli nedávno lyžovat do Rakouska. Před odjezdem se nechali pojistit a udělali dobře. Devadesát...

Vyrábějí jedinečné výrobky z kůže. A stačí jim k tomu baťovské stroje

Brašnářství Tlustý

Ivan Petrův je vystudovaný právník a 15 let řídil softwarovou firmu. Před sedmi lety ovšem svět IT opustil a vrhl se do...

Bolavý zub mu neošetřili. Zanedbal jste prevenci, vzkázal dentista

Ilustrační snímek

Praktik, zubař a gynekolog. Ke všem těmto lékařům můžeme na preventivní prohlídku. Podle údajů pojišťoven svého práva...

Osm praktických rad, které vám pomohou zhodnotit úspory

Ilustrační snímek

Máte 100 či 500 tisíc a nevíte, jak s nimi naložit? Péče o majetek je dřina a dělat v tom chyby se nevyplácí....

Další z rubriky

Investiční pojištění: Rozpoznáte pravdivé informace od lží?

Ilustrační snímek

Investiční životní pojištění má sjednáno mnoho lidí. Ale dokážete rozpoznat, jaké informace o investičním životním...

Analytik: Akcie prodávej v květnu. Platí v investičním světě pořekadla?

Václav Pech, investiční analytik společnosti Broker Trust

Češi se zajímají o investice. Řada lidí však v investování tápe a chytá se nejrůznějších rad, jak spravovat své...

Vyplatí se dát peníze do zlata? Ano, ovšem jen za určitých podmínek

Ilustrační snímek

Cena vždy vyletí nahoru, jakmile dojde k další krizi. Vyplatí se dávat peníze do zlata? Odpověď není zdaleka tak...

Technická analýza vybraných titulů PSE / BIG EXPERT - akcie: týden od 18. 2. 201...

Technická analýza vybraných titulů PSE / BIG EXPERT - akcie: týden od 18. 2. 201...

Kurzy.cz Názory expertů na budoucí vývoj vybraných akcií na českém kapitálovém trhu v horizontu jednoho měsíce a půl roku, v týd...

Najdete na iDNES.cz