S klesající repo sazbou zlevňují úvěry a zvyšuje se dostupnost kapitálu pro investory. Zároveň nadále panuje nízká nezaměstnanost a po dlouhé době rostou reálné mzdy. Řada lidí proto řeší, jak s volnými penězi naložit. „Stále větší oblibě se těší investice do úvěrů zajištěných nemovitostmi. Jejich stabilních ročních výnosů využívá čím dál více investorů. Hlavní výhodou je, že zde jsou roční výnosy fixní, čímž se liší od nemovitostních fondů. V momentě, kdy si vyberete investici s danou dobou trvání, se vám výnos po celou dobu investice nemění,“ uvádí Martin Havelka, Sales Manager ze společnosti Ronda Invest.
Princip takového investování je jednoduchý: společnost developerovi poskytne z vlastních zdrojů úvěr, potom jej formou participace nabídne k investování drobným investorům a podělí se s nimi o výnosy.
Z velkého zisku může být ještě větší ztráta
Řada lidí zkouší – s vidinou velkého zisku – investovat do akcií nebo kryptoměn. Podstupují tím však velké riziko. Jasně to dokázalo černé pondělí 5. srpna, kdy na americké burze došlo k největšímu propadu od covidové krize. Ztráta se vyšplhala na 201,9 miliardy dolarů, což je v přepočtu 4,68 bilionu korun.
I v této souvislosti odborníci upozorňují, jak je důležitá diverzifikace investičních produktů. „Ač vám akcie mohou zhodnotit majetek velmi efektivně, jejich výnosnost se vyplatí zejména v delším investičním horizontu. Proto je pro kratší investiční cíle vhodné mít v investičním portfoliu i konzervativnější investiční produkty, jako jsou například dluhopisy anebo další alternativní formy investování,“ popisuje obchodní ředitel společnosti Ronda Invest Lukáš Blažek s tím, že u investic s pevným ročním výnosem člověk nemusí mít obavy, že se do rána propadnou o čtvrtinu své hodnoty.
Investice procházejí důslednou prověrkou
Pokud investujete do nemovitostí se společností Ronda Invest, rizika jsou pod důslednou kontrolou. Jedná se o výborný konzervativní nástroj se stabilním zhodnocováním peněz. Vzhledem k tomu, že společnost sama úvěry financuje z vlastních zdrojů, má více než velký zájem na tom, aby dlužníci pravidelně spláceli. Každá úvěrová žádost proto nejprve prochází řádnou prověrkou, protože úvěry nabízené k proinvestování jsou zajištěny nemovitostmi v dostatečně likvidních lokalitách při LTV do 80 %. Zkratka LTV značí poměr mezi výší úvěru a hodnotou zastavěné nemovitosti.
Ronda je dobře připravená i na případ, pokud by měl některý z financovaných projektů problémy. Každý úvěr je spojený s notářským zápisem s přímou vykonatelností a zajištěný zástavním právem k nemovitosti v prvním pořadí. Díky tomu může Ronda v případné problémové situaci zastavenou nemovitost prodat a peníze poté využít na vyplacení investorů.
Spořicí účty peníze před inflací neochrání
Mezi konzervativní způsoby spoření samozřejmě patří i klasické spořicí účty, které se mezi Čechy těší velké oblibě. Jejich založení je snadné, majitel účtu má zároveň jistotu, že o své peníze nepřijde, jako se to může stát u akcií a kryptoměn. Je tu ovšem obrovský háček. Zatímco ještě loni banky nabízely sedmiprocentní zhodnocení, v současné době už úroky padají hluboko pod pět procent. Úspory na spořicích účtech tak nesou nízký výnos s vidinou dalšího poklesu. Obdobně klesají úroky i u dalších bezpečnějších investic, jako jsou například státní dluhopisy.
Také v tomto ohledu přináší investování do nemovitostí výhody. Ronda Invest nabízí pevně daný výnos šplhající až k 8,5 % p.a. Navíc ani nemusíte mít připravený velký objem peněz. Začít je možné třeba s tisícovkou. Jakmile si ověříte, že to skutečně funguje, můžete přidávat vyšší obnosy – a těšit se tak na vyšší zisky. Ty jsou vám navíc v měsíční frekvenci pravidelně vypláceny, a investované peníze tak lze považovat za krok směrem k pasivnímu příjmu.
Crowdfunding nenabízí potřebné záruky
Nepleťte si ale tento způsob investování s klasickým crowdfundingem, kdy se větší množství lidí skládá na financování daného projektu před jeho realizací. Ronda Invest nabízí výrazně lepší a kvalitnější řízení rizik, a především financuje pečlivě zvolené projekty z vlastních peněz – až následně umožňuje investorům na nich participovat. „Nikdy bychom nezafinancovali projekt, kterému sami nevěříme. Jinými slovy, jdeme s vlastní kůží na trh, a to na základě letitých zkušeností z oblasti nemovitostí, ale i financování. Půjčujeme nejprve vlastní peníze, a ne cizí, jako tomu je u crowdfundingové konkurence,“ upozorňuje Lukáš Blažek ze společnosti Ronda Invest.
Velkou výhodou je, že s Rondou investujete do projektu, jenž už reálně běží. Oproti tomu u crowdfundingu je potřeba počkat, než jednotliví investoři zafinancují celý projekt. Mezitím může utéct několik měsíců, během nichž se vaše peníze nebudou nijak zhodnocovat, a tak budou dál ztrácet reálnou hodnotu.
Stát se navíc může i to, že k profinancování projektu vůbec nedojde – například se nepodaří přilákat dostatek investorů. Nic takového u Rondy nehrozí, společnost se o vše postará a vy vyděláváte hned od chvíle, kdy se vaše peníze zainvestují Už v následujícím měsíci se tak můžete těšit na první výnosy. Vše si navíc můžete vyřídit online z pohodlí domova. Zabere vám to jen pár minut.