Přijdeme na chuť zahraničním fondům?

aktualizováno 
Majetek v podílových fondech roste nebývalým tempem. Kromě fondů domácích správců se však stále více investorů obrací také k fondům zahraničním. V současnosti nemůže být o růstu akcií ani řeč, avšak s rostoucím trendem na akciových trzích a růstem výnosů se bude tento segment (zahraniční fondy) prosazovat čím dál více. Jak si vedou zahraniční fondy? Jak se vyvíjí obliba zahraničních fondů v ČR?

V České republice bylo v únoru registrováno již 652 zahraničních fondů. Podle statistiky Asociace pro kapitálový trh (AKAT ČR) vzrostly investice tuzemských investorů do těchto fondů za druhou polovinu loňského roku o plných 32 %. Majetek českých investorů v zahraničních fondech tak vzrostl z 23 miliard na konci června na 30,7 mld. Kč na konci roku 2002.

 

Vzhledem k pokračujícímu slabému výkonu akciových trhů je logické, že největší nárůst investic byl do fondů peněžního trhu (+85 %) a dluhopisových fondů (+26 %). Nejvíce investic do zahraničních fondů (12,7 mld. Kč) šlo přes pobočky ČSOB, tedy hlavně do fondů její mateřské společnosti KBC. (Druhým největším zprostředkovatelem bylo se 7 mld Kč. ING.)

 

Pozn: AKAT – představuje investice do zahraničních fondů, UNIS – investice do domácích podílových fondů

 

Průměrná lednová výkonnost zahraničních fondů
Typ fondů Průměr kategorie
Akciové fondy -4,75%
Smíšené fondy -1,86%
Dluhopisové fondy 0,89%
Fondy peněžního trhu 0,33%

Zdroj: AKAT ČR, (vážený průměr)

 

Akciové fondy

 

Akciové trhy byly v únoru stále nejvíce ovlivňovány nejistotou vyplývající z hrozby války v Iráku. Zprávy inspektorů, projevy představitelů Spojených států (prezidenta Bushe i ministra zahraničí Powella) neměly na vývoj trhů razantní vliv, naproti tomu víkendové demonstrace proti válce v Iráku v polovině února či projev šéfa amerického FEDu odsuzující Bushův plán na snížení daní přinesly na akciové trhy mnohem větší aktivitu. Po víkendu (15. a 16. února) se na krátkou dobu otočil klesající trend, nicméně většina trhů (USA, Německo,…) zakončila měsíc ve ztrátě. Jak je vidět z tabulky, nejlépe si v minulém měsíci vedly fondy zaměřené na emerging markets. Nejlepšího výsledku dosáhl fond Raiffeisen Convergence. Jeho portfolio se sice značně liší od deklarovaného složení, místo akcií ze středomořských států a zemí východní Evropy má největší podíl cenných papírů investováno v Rusku, ovšem i s podíly v Číně nebo Hong Kongu.

 

Akciové fondy

Nejlepší nejhorší
název výkonnost název výkonnost
RAIFFEISEN CONVERGENCE  5,88% PARVEST SCANDINAVIA -17,71%
CS EF (LUX) EASTERN EUROPE 4,70% T EUROPEAN A ACC EUR -16,26%
ACTIVEST LUX OSTEUROPA 4,61% CS EF (LUX) NETHERLANDS -15,98%

Zdroj: AKAT ČR

 

Ruský trh je v poslední době stále častěji zmiňován jako zajímavá investice. Zatímco americké a evropské trhy zakončily únor přinejlepším bez razantních poklesů, index ruských akcií (Moscow Times) vzrostl o více jak 11%. Například třetí fond Activest Osteuropa má opět většinu (34,7 %) procenta zainvestováno do ruských akcií (respektive do ADR ruských firem), a to většinou v sektoru energií nebo bankovnictví (4,4 % portfolia tvoří GDR Komerční banky). Kromě rozvíjejících trhů (Více o výnosech na rozvíjejících trzích můžete nalézt zde…) budou pro portfolio managery v následujících měsících zajímavé např. japonské akcie, které jsou na svých dlouhodobých minimech a jsou často podhodnocené i vzhledem k tzv. book či liquidation value, což znamená, že tržní kapitalizace je nižší než suma peněz, která by se získala samotným prodejem aktiv společnosti.

 

Fondy dluhopisové a peněžního trhu

 

Dluhopisové fondy

Nejlepší Nejhorší
Název výkonnost Název výkonnost
JB EMERGING BOND (EURO) 5,53% PARVEST EUR.CONVERTIBLE BOND -2,20%
PARVEST INTERNATIONAL BOND 5,17% JB CONVERT BOND -1,65%
T GLBL BOND BX ACC USD 5,15% US HIGH YIELD BOND FUND - CL A2 -0,93%
Zdroj: AKAT ČR

 

Předchozí články, které se rovněž věnovaly vývoji zahraničních fondů za příslušný měsíc, máte možnost shlédnout zde, a to za:

červen

červenec

srpen

září

říjen

listopad

prosinec

leden

Výnos dluhopisů následoval v únoru jediné pravidlo: pokles výnosů. Takřka všude došlo k poklesu výnosů, a to na obou koncích výnosové křivky (pro krátké i dlouhé splatnosti). Dluhopisový trh v USA oslaboval v důsledku jednak geopolitických tlaků, ale také proto, že se v následujících obdobích očekává růst rozpočtového deficitu. V Evropě bylo dalším faktorem vývoje dluhopisových trhů očekávání snížení úrokových sazeb, které se postupně promítalo do ceny dluhopisů. (Nakonec ECB snížila sazby na svém zasedání 6. 3., na 2,5 %)

 

Z tabulky dluhopisových fondů, se můžeme blíže zaměřit na druhý a třetí nejvýkonnější fond. Oba dva investují do širokého mezinárodního portfolia, oba dosáhly podobného výsledku, ale strategii mají diametrálně odlišnou. Zatímco fond Parvestu je více konzervativní, většinu aktiv má rozdělenou mezi Evropu, USA, Japonsko a Velkou Británii, fond ze skupiny Franklin Templeton alokuje mezi rozličné regiony od Nového Zélandu, Mexiko, Rusko až k Venezuele, Švédsku a Filipínám. Obrázek o jejich rozdílné volatilitě si můžeme udělat z těchto grafů: Parvest x Templeton.

 

Fondy peněžního trhu

Nejlepší Nejhorší
Název výkonnost Název výkonnost
KBC MULTI CASH EURO MEDIUM 0,69% ABN AMRO FUNDS-INT.GROWTH F.CZK -0,15%
RAIFFEISEN EVROPSKÝ 0,61% T US$ LIQ RES B DIS -0,10%
ESPA CASH EURO-PLUS 0,60% US DOLLAR RESERVE FUND - CL C2 0,00%

Zdroj: AKAT ČR

 

U fondů peněžníhotrhu pokračuje nadvláda fondů zaměřených na evropské regiony nad fondy investující v amerických dolarech. To je dáno nízkými úrokovými sazbami v USA a shodnými příčinami jako u dluhopisových fondů.

 

Podílovým fondům je věnována i nová příloha na iDNES. Navštívit ji můžete ZDE

U smíšených fondů nemůžeme uniknout pozornosti fond Fiducia rakouské investiční společnosti Erste Sparinvest, protože se jedná o fond denominovaný v české koruně. Nicméně se jedná o velmi mladý fond o kvalitách svých portfolio managerů nás bude muset teprve přesvědčit, tím spíše, že v minulých měsících se vyskytoval v druhé polovině tabulky. Zakládání nových fondů, do kterých lze investovat v korunách je velmi časté v posledních měsících. Naposled - v polovině února - začala HVB Bank nabízet fond peněžního trhu v korunách. Během února získalo povolení k nabízení, prodávání a odkupování podílových listů několik další fondů zahraničních správců, předevšímpak fondy Raiffeisen banky a další fondy zastřešené HVB, tentokrát fondy Activestu. (Starší článek o zahraničních fondech denominovaných v Kč si můžete přečíst zde...)

 

Smíšené fondy

Nejlepší Nejhorší
název výkonnost název výkonnost
PIONEER MIX 1 2,19% T GLBL BAL BX ACC EUR -6,28%
FIDUCIA 1,01% PARVEST DYNAMIC EURO -7,41%
CS PF (LUX) FIXED INC (US$) B 0,78% PARVEST HORIZON 30 EURO -7,86%

Zdroj: AKAT ČR

 

Jaké fondy mají podle vás největší šanci uspět v následujícím měsíci? Myslíte si, že dojde k uvolnění napětí na trzích s odvrácením válečného konfliktu v Iráku? Těšíme se na vaše názory.

 

Autor:

Nejčtenější

Nad neplatiči nájmu může majitel snadno zvítězit, říká notář Neubauer

Radim Neubauer, prezident Notářské komory ČR

V Česku se množí případy, kdy majitel v dobré víře pronajme byt, ale z nájemníka se vyklube neplatič, který se navíc...

Desítky let v jedné firmě. Kdy je čas se zvednout

Ilustrační snímek

Stejná vrátnice, stejný stůl. Mění se jen kolegové, vedení, podmínky. Proč zůstávají někteří lidé v jedné práci desítky...

Šest pravidel, jak řídit svého šéfa, aby vás hodnotil lépe

Ilustrační snímek

Připusťme, že přímo řídit svého šéfa většinou nemůžeme. Schází nám k tomu potřebné páky. Co však řídit můžeme, je náš...

Šest zásadních změn, které má přinést novela zákoníku práce

Ilustrační snímek

Chystá se novela zákoníku práce. Co může letos čekat zaměstnance, přibližuje expertka na pracovní právo.

Suší maso pro vojáky i sportovce a chtějí dobýt Evropu

David Novák a Pavel Doležal z pardubické společnost Fine Gusto

Vypadají spíše jako studenti práv, přitom David Novák (28) a Pavel Doležal (30) založili a úspěšně řídí firmu Fine...

Další z rubriky

Spočítejte si, kolik budete inkasovat při pravidelných vkladech do fondů

Ilustrační snímek

Podílové fondy jsou vhodnou variantou, jak dětem vytvořit do budoucna finanční rezervu. Podle expertů jsou lepší než v...

Firemní dluhopisy netransparentních firem se šíří trhem

Ilustrační snímek

Řada investičních odborníků doporučuje, aby Češi při sestavování svého investičního portfolia zvážili také investici do...

Odborník radí, jak investovat peníze, aby vám vydělávaly

Vladimír Weiss

Dnes už si většina lidí může dávat stranou pár stokorun měsíčně. Vyplatí se to, protože pokud tyto peníze budete...

Nový hlas z ČNB: Češi, pracujte a více spořte!

Nový hlas z ČNB: Češi, pracujte a více spořte!

Kurzy.cz Vývoj koruny není v tomto týdnu moc vzrušující. Domácí kalendář je bez klíčových dat, přičemž na zahraniční dění, obzvl...

Najdete na iDNES.cz