Pomůže prodejům fondů dobrá výkonnost?

aktualizováno 
Optimizmus na akciových trzích pokračuje a v růstu je nedokážou zastavit ani dočasné výkyvy ceny ropy. Pražská burza si i přes nezájem investorů rovněž připsala mírný nárůst. Radost investorům dělají také fondy, které ve vzácné shodě až na pár výjimek posilovaly.

Bohatství, peníze, luxus | foto: Profimedia.cz

Americké akcie pokračovaly v růstu z předešlého týdne. Nezastavila je ani cena ropy, která v úterý výrazně posílila a opět se přiblížila k hranici 60 dolarů za barel. Mnohem větší vliv na obchodování a náladu investorů mělo prohlášení FEDu o uvažovaném pozastavení zvyšování úrokových sazeb. Investoři tuto zprávu hodnotí velmi pozitivně a není tedy důvod k pesimizmu.

Kromě této zprávy byly trhy zásobovány dalšími pozitivními makroekonomickými údaji a každodenní mírný nárůst tak dostal indexy až na čtyř a půlletá maxima. Nic na tom nezměnil ani čtvrteční svátek a páteční zkrácené obchodování (DJIA +1,6 %, Nasdaq +1,6 %, S&P 500 +1,6 %).

Po dvou týdnech mírných ztrát se Pražská burza dostala do černých čísel, v průběhu celého týdne však byla aktivita investorů velmi malá. V zajímavém růstu z minulého týdne pokračovaly akcie společnosti CME, majitele TV Nova (+2,2 %). I přes počáteční pokles si nárůst připsaly také akcie společnosti Erste bank (+1,6 %), jimž pomohlo zvýšené investiční doporučení.

Neztratil se ani energetický koncern ČEZ a po velmi volatilním průběhu uzavřel nakonec týden v plusu (+1,4 %). Ostatní tituly při minimálních objemech nezaznamenaly výraznější změny, za zmínku stojí jen pokles u akcií společnosti ORCO (-1,7 %), a to i přes oznámení dobrých výsledků. Celkově však nakonec oba hlavní indexy skončily s mírným týdenním přírůstkem (PX-D +1,1 %, PX 50 +0,8 %).

Optimizmus z kapitálových trhů se pravděpodobně přenáší také na investory ve fondech, kteří svou spokojenost s výkonností dávají najevo nákupy podílových listů. Jedinou výjimku tvoří již delší dobu fondy dluhopisové. Ty sice v posledních týdnech opět výkonnostně zabraly, ztracenou přízeň investorů ovšem tak brzy zpět nezískají.

Pouze pět fondů, obhospodařovaných společnostmi AKRO a J&T si ve statistice Unie investičních společností (UNIS) připsalo za týden zápornou výkonnost. Tyto fondy se

Hysterie (c) profimedia.cz/corbis

Jak investovat do nemovitostí v malém? Nejvýkonnější realitní fond + 40 % za rok.
Více ZDE.

nevyznačují ani žádnou velkou aktivitou za strany investorů. Fond J&T IFN (-0,18 %) navíc v průběhu prosince zanikne a sloučí se s fondem J&T Perspektiva.

U fondů AKRO globální akciový (-0,03 %), AKRO balancovaný (-0,02 %) a AKRO progresivních společností (-0,01 %) zase došlo ve středu 23.11. k pozastavení prodeje a odkupu podílových listů na dobu dvou měsíců, vzhledem ke změně rozsudku ve věci náhrady škody v bývalých C.S. fondech, když žaloba na náhradu škody vůči ČR byla zamítnuta.

U smíšených fondů se dařilo především zástupcům dynamických fondů s převahou akciových nástrojů, a to J&T Opportunity CZK (+1,46 %), Pioneer dynamický (+1,42 %) a AIG zahraničný rastový (+1,09 %). Úspěch fondů zaměřených na akcie potvrzuje výkonnost samotných akciových fondů, zejména ČPI Ropného a energetického průmyslu (+2,50 %), Pioneer akciový (+2,11 %) a ČPI Globálních značek (+2,08 %). Do akciových fondů míří také převážná část majetku fondů fondů ISČS Global stocks (+1,49 %), IKS Fond fondů (+1,49 %) a ISČS Dynamický mix (+0,75 %).

Po dlouhé době jsme se dočkali také růstu u všech fondů peněžního trhu, mezi nimiž se tento týden nejvíce dařilo fondům ČPI Peněžního trhu (+0,06 %) a ISČS Sporoinvest (+0,05 %). Také zmiňované dluhopisové fondy se nemusí za svou týdenní výkonnost stydět, horší je to už ale s čistými prodeji.

I když v porovnání s předešlým týdnem není bilance až tak tragická, přeci jen ztráta přes 17 a půl milionů nenaznačuje, že by se investoři do dluhopisů nějak moc hrnuli. Nejvíce ztrácel fond Pioneer obligační (-10,5 mil. Kč).

Nejlepší čisté prodeje si naopak v uplynulém týdnu připsaly fondy peněžního trhu (+168,4 mil. Kč). Tady se činil především fond ISČS Sporoinvest, který svými čistými prodeji 140,6 mil. Kč zanechal druhý fond v celkovém pořadí za sebou o více než 80 milionů. Tím druhým byl fond fondů, zajištěný IKS MAX 5 (+57,0 mil. Kč) a i díky němu jsou tento týden fondy fondů celkově druhé (+128,3 mil. Kč).

Obchodování podle UNISu  

Druh fondu Nejlepší Nejhorší
Název fondu Výsledek Název fondu Výsledek
Akciové ČPI Rop. a enrget. průmyslu 2,50% AKRO nových ekonomik 0,71%
Pioneer - akciový 2,11% ISČS-EUROTREND 1,10%
ČPI Globálních značek 2,08% ČPI Farm. a biotechnologie 1,12%
Dluhopisové ISČS-ČS korp. dluhopisový 0,52% ČPI Státních dluhopisů 0,16%
AIG FCE stredoeurópsky 0,43% IKS Plus bondový 0,19%
ISČS-TRENDBOND 0,40% ČPI Korporátních dluhopisů 0,21%
Fondy fondů ISČS-Global Stocks 1,49% IKS MAX 5 0,01%
IKS Fond fondů 1,46% ISČS-Opatrný mix 0,07%
ISČS-Dynamický mix 0,75% IKS-Fénix konzervativní 0,17%
Peněžního trhu ČPI-Peněžního trhu 0,06% IKS Peněžní trh 0,03%
ISČS-SPOROINVEST 0,05% ČSOB Výnosový 0,04%
Pioneer-Sporokonto 0,04%    
Smíšené J&T Opportunity CZK 1,46% J&T IFN -0,18%
Pioneer-dynamický 1,43% AKRO globální akciový -0,03%
AIG FCE zahraničný rastový 1,09% AKRO balancovaný -0,02%
Čisté prodeje mil. Kč ISČS-SPOROINVEST 140,6 Pioneer-růstový -14,6
IKS MAX 5 57,0 Pioneer-Sporokonto -12,4
ISČS-SPOROTREND 55,6 Pioneer-obligační -10,5

Zdroj: UNIS

Mezi akciovými fondy (+60,3 mil. Kč) jednoznačně vyčnívá ISČS Sporotrend (+55,6 mil. Kč), u smíšených fondů (+48,7 mil. Kč) zase nejvíce lákaly tři fondy, IKS Balancovaný (+21,5 mil. Kč), Pioneer dynamický (+18,8 mil. Kč) a IKS Global konzervativní (+18,2 mil. Kč).

Mezi fondy společnosti KBC/ČSOB (dohromady za týden +78,9 mil. Kč) budily největší pozornost nejnovější zajištěné fondy na čele s fondem ČSOB Světového růstu+ 7 (+45,0 mil. Kč). Převahu konzervativních fondů dokazují také čisté prodeje profilového fondu KBC MF ČSOB Konzervativní Fond (+30,8 mil. Kč).

Autor:

24. - 25. 5. proběhnou volby do Evropského parlamentu v České republice.
Celkem kandiduje 39 uskupení. S výběrem vám může pomoci volební kalkulačka.
Inventura hlasování zjistí, ke kterému současnému poslanci máte nejblíže.

Nejčtenější

Ztratila občanku a nepřevzala si dopis. Přišla tím o dům za miliony

Ilustrační snímek

Dávno už neplatí, že nepřebíráním pošty se vyhneme nepříjemnostem. Naopak. Včasnou reakcí na úřední sdělení můžeme...

Mzdy rostou, někde raketově. Kdo dostal letos přidáno nejvíce

Ilustrační snímek

Lektorkám, jeřábníkům, manažerům hotelů a dalším profesím se od Nového roku zvedají platy o tisíce měsíčně. Zato...

Majetek musí nahlásit notáři sami dědicové. A také uvést jeho hodnotu

ilustrační snímek

Smrt blízkého člověka je asi nejtěžší záležitostí, kterou nám život přináší. Neméně těžké chvíle pak nastávají v...

Kvíz: Zvládli byste to, co vaše děti?

Soutěže se zúčastnilo více než sedmdesát tříd.

Jak jsou na tom s finanční gramotností, to si mohli školáci ověřit v celoevropské soutěži European Money Quiz. V našem...

Diplomacii opustil a začal podnikat, aby dostal od života, co chce

Jan Hebnar

Jan Hebnar říká, že lenost má v sobě každý. I on sám. Zvládl ale vystudovat tři vysoké školy, má státnici ze tří jazyků...

Další z rubriky

KOMENTÁŘ: Co mají společného bitcoin a zlato

Ilustrační snímek

Bitcoin je novodobá digitální měna, o které se hodně píše. Zlato je klasika. Je to drahý kov a historicky se prostě...

Expert: Výnos a riziko? Oběd zadarmo v ekonomice neexistuje

Marek Brávník, makroekonomický analytik.

Riziko a výnos jsou dva nejdůležitější znaky investování. Vydělat peníze bez rizika dost dobře nejde. Riziko ztráty a...

Co brát do úvahy, abyste investovali moudře a s očekávaným výnosem

Ilustrační snímek

Jednou z největších chyb, kterých se investoři dopouštějí, je fakt, že si neodpoví na základní otázky. Co od svého...

Volby - Evropský parlament, výsledky voleb do evropského parlamentu 2019 v ČR

Volby - Evropský parlament, výsledky voleb do evropského parlamentu 2019 v ČR

Kurzy.cz V sobotu 25. 5. 2019 skončily volby do Evropského parlamentu v ČR, výsledky voleb však byly zveřejněny až v neděli 26. ...

Najdete na iDNES.cz