KOMENTÁŘ: Podílové fondy letí nahoru a „roztřesené ruce“ pláčou

aktualizováno 
Roztřesené ruce jsou investoři, kteří se při výkyvech trhů vzdají své strategie a vrací peníze zpět do krabice od bot. Bohužel často za cenu ztrát, což se potvrdilo koncem loňského roku, kdy ceny akcií klesaly o více jak 10 procent. Dnes však pláčou a koukají, jak akcie dobývají nová maxima a nedávný pokles je pouhou historickou epizodou. Aktuální situaci na trhu komentuje ekonom Partners Martin Mašát.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Nejen spořitelé v dynamických akciových fondech si mnou ruce, ale také konzervativní investoři, kteří jásají na růstem cen jejich dluhopisových investic. Ty totiž vedle pravidelných úroků připisují investorům i nárůst cen při poklesu jejich výnosů. Nenechte se zmást měnovou politikou České národní banky, která sazby zvyšuje. Dluhopisy totiž reagují na vývoj ekonomiky a na podmínky kolem nás, kdežto naše centrální banka je citlivá spíše jen na kurz koruny.

Korekce spekulanty znepokojila

Investice s největším zhodnocením?

Výkyv cen akcií na konci roku nebyla žádná výjimečná událost, ale běžná korekce, která nastává v průměru jednou za pět let. Spouštěčem nebyla jakási přicházející krize nebo změna paradigmatu, ale sešlo se najednou více drobných faktorů, které spustily realizaci zisků. Bohužel, vliv měli také dlouhodobí předpovídači krize, kterých máme i v Česku dost.

Pokles cen akcií překvapil mnoho spekulantů či rádoby dynamických investorů, kteří náhle zjistili, že jejich rizikový apetit není na takový pokles připraven a akcie začali hromadně prodávat. Výsledkem byla vesměs ztráta a zkažené Vánoce.

... a dala šanci dlouhodobým investorům levně nakoupit

Když se prodeje uklidnily, přišli opět dlouhodobí investoři a levně si dokoupili. I Trump se postupně, s blížící se volební kampaní, umírnil a jeho obchodní válka s Čínou, Evropou a Marťany se stává spíše jen jakousi zákopovou válkou s občasnými přestřelkami. Ani Brexit zatím není tak horký.

Optimismus do žil vlily investorům v prvním pololetí navíc i centrální banky, které cítí, že hlavní světové ekonomiky pomalu zpomalují z vrcholu hospodářského cyklu a slíbily snížení sazeb, aby zpomalení k normálu proběhlo bez problémů.

… a nyní počítat zisky

Není divu, že akcie vyrazily od ledna směrem nahoru a ztráty minulého roku rychle vymazaly, nyní ceny akcií dobývají nových maximálních hodnot. Téměř každý investor v akciových podílových fondech by měl nyní být nad hodnotou z října před propadem.

Jen letos se zisky akciových podílových či penzijních fondů pohybují kolem 15 % a v případě některých úžeji zaměřených fondů i kolem 20 %. Pomaleji rostou jen akcie ve střední Evropě a v nerozvinutých zemích.

Také konzervativní investoři jásají

Martin Mašát (1977)

  • Absolvoval Vysokou školu ekonomickou v Praze a Institut ekonomických studií na Univerzitě Karlově.
  • Je držitelem titulu CFA (Chartered Financial Analyst) udělovaného CFA Institutem v USA.
  • Na finančních trzích se pohybuje od roku 2000.
  • V Partners se věnuje řízení investičního procesu a obchodování s cennými papíry.
Martin Mašát

Martin Mašát

Díky obratu v chování centrálních bank, a tedy s výhledem na začátek snižování sazeb v USA a posunu záporných sazeb do ještě zápornějších (sic!) v Evropě, se posunuly výše ceny dluhopisů. U 9 evropských zemí dokonce 10leté dluhopisy nesou záporný výnos a investoři za nákup dluhopisu platí úroky dlužícím státům!

Spokojeni mohou být tedy i konzervativní investoři, protože výnosy dluhopisů klesaly a ceny rostly i u českých státních dluhopisů. České dluhopisové fondy mají proto výkonnost za prvních šest měsíců mezi 3 až 4 %, což je na konzervativní investice více než slušné, a dokonce lepší než inflace, která se pohybuje kolem 3 %.

Opravdu není nikdo, kdo by si na výkonnost podílových fondů mohl letos stěžovat, tedy až na „roztřesené ruce“ a analytiky, kteří z loňského propadu cen akcií usoudili, že penzijní systém je neefektivní nebo že začíná krize a hroutí se svět.

Exkluzivní první pololetí se nebude opakovat

Co dál? Ceny akcií za prvních šest měsíců dohnaly ztrátu, a tak nelze očekávat, že se dál poženou podobnou rychlostí nahoru. Nicméně, budou i nadále těžit z umírnění rétoriky prezidenta Trumpa, který zahájil svoji prezidentskou kampaň a potřebuje nyní udržet ekonomiku v růstu. Nejvíce na jeho krocích vydělávají americké lokální firmy. V nevýhodě jsou například evropské automobilky či čínské firmy, na které dopadají cla nebo dokonce sankce (viz Huawei).

Dluhopisy velmi pravděpodobně ještě neskončily se svým růstem, protože pokles výnosů bude asi pokračovat, a to díky snížení sazeb v USA a EMU, které pravděpodobně přijde v průběhu července. Je pak na správcích konzervativních portfolií, aby se s nižšími výnosy dokázali poradit a vydělat na růstu cen či poklesu rizikových přirážek.

Do rukou jim hraje nevypočitatelná Česká národní banka, která mění pravidelně svůj přístup k měnové politice. Aktuálně, navzdory obecnému poklesu sazeb a uvolnění měnových politik, českou ekonomiku dusí zpřísněním měnových podmínek. Dluhopisy s centrální bankou už dávno tuto hru nehrají, ale vyšší základní sazba je výhodou pro ultrakonzervativní fondy, které mohou 2% úroky využít ve prospěch klientů. Když k tomu přidáme diverzifikaci, lepší daňový režim a denní likviditu, těžko najde retailový klient lepší cíl pro své investice.

Autor:

24. - 25. 5. proběhnou volby do Evropského parlamentu v České republice.
Celkem kandiduje 39 uskupení. S výběrem vám může pomoci volební kalkulačka.
Inventura hlasování zjistí, ke kterému současnému poslanci máte nejblíže.

Nejčtenější

Zmapováno: které spořicí účty zhodnotí vklady střadatelů nejvíce

ilustrační snímek

Úrokové sazby na spořicích účtech se u některých bank mírně zvedají. U nejlepších lze dosáhnout na úročení v rozpětí...

Kluk z Vršovic vyvíjí počítačové hry pro miliony hráčů na celém světě

Adam Konrád, český herní programátor v Bethesda Game Studios v Dallasu

Že chce pracovat s počítači, věděl Adam Konrád už na základní škole, ale neuměl si představit nic konkrétního. Navzdory...

Tančili v Národním divadle, teď pečou dorty. A je opravdu na co koukat

Holánkovi začali péct dorty kvůli dětem.

Oba tančili v Národním divadle a na dalších špičkových scénách. Jenže pak baletka Lucie Holánková odešla na mateřskou a...

Kvíz: Jste připraveni na problémy při zahraniční dovolené?

ilustrační snímek

Prázdniny už sice za dva týdny končí, ale možná se právě teď chystáte na dovolenou do ciziny. Víte, co dělat, když se...

Hypotéky opět zlevnily, přesto zájem o ně klesá

ilustrační snímek

Hypotéky zlevňují, a to už pátý měsíc. Snižováním sazeb se banky snaží bojovat o každého klienta. Průměrná úroková...

Další z rubriky

Čtrnáct základních pojmů, které by měl znát každý začínající investor

Ilustrační snímek

Chcete se pustit do investování, ale nevíte, kde přesně začít? Co třeba s pár pojmy, které patří k úplným základům....

Co brát do úvahy, abyste investovali moudře a s očekávaným výnosem

Ilustrační snímek

Jednou z největších chyb, kterých se investoři dopouštějí, je fakt, že si neodpoví na základní otázky. Co od svého...

Investiční bubliny, které je dobré rozpoznat, abyste netratili

Ilustrační snímek

Lidé se při investování chovají někdy naprosto šíleně. Dokážou podlehnout eufórii a nakupovat za nejvyšší ceny. Nebo...

První dny ve školce a nároky zaměstnance při péči o nemocné dítě

První dny ve školce a nároky zaměstnance při péči o nemocné dítě

Kurzy.cz Maminky, které strávily na rodičovské dovolené tři roky a více, mají při plánovaném návratu do zaměstnání obavy, jak vš...

Advantage Consulting, s.r.o.
SPECIALISTA KVALITY

Advantage Consulting, s.r.o.
Kraj Vysočina
nabízený plat: 40 000 - 46 000 Kč

Najdete na iDNES.cz