Patria Direct – konečně na světě

  9:34aktualizováno  9:34
Po několikanásobném odložení spuštění aplikace pro online obchodování s cennými papíry se Patria včera přiřadila po bok stávajících online brokerů – společností Fio a Sati.
Po několikanásobném odložení spuštění aplikace pro online obchodování s cennými papíry se Patria včera přiřadila po bok stávajících online brokerů – společností Fio a Sati. Naše prognózy se ukázaly jako mylné a obchodování s akciemi prostřednictvím internetu tak spatřilo (byť se značným zpožděním) světlo světa v podobě společnosti Patria Direct, jež je stoprocentně vlastněna Patrii Online.

Online zatím jen pražská burza…

Patria Direct dnes nabízí online obchodování pouze s akciemi kótovanými na pražské burze. Mírné zklamání by tak mohl zažít ten z potenciálních klientů, který by chtěl přes Patrii Direct obchodovat na RM-Systému. Vzhledem k nejisté budoucnosti tohoto mimoburzovního trhu se Patria rozhodla, na rozdíl od svých konkurentů, jej do své nabídky trvale nezařadit. Mezera, která zde vznikla po nuceném odchodu společnosti Online Investor tak bude zřejmě zaplněna již existujícími subjekty.

… ale zahraničí by mělo být do listopadu

Zadávání pokynů na zahraniční trhy je sice v současnosti u Patrie Direct možné pouze prostřednictvím telefonických pokynů, nicméně situace by se měla ve velmi krátkém čase výrazně změnit k lepšímu. Kromě amerických akcií by zde měla být cca. od listopadu možnost nakupovat online i akcie z dalších 12-15 (především vyspělých evropských) trhů, což bude na českém trhu znamenat jednoznačně nejširší nabídku.

Poplatky

U poplatků za zrealizované obchody Patria Direct k nejlevnějším rozhodně nepatří. Je to pochopitelné, neboť v tomto ohledu sází především na své jméno. Její cenová nabídka vychází nejlépe pouze pro případ, že objem obchodu dosáhne úrovně půl milionu korun (pro online obchodování). V následujících tabulkách lze porovnat, jak si na tom Patria ve srovnání s konkurencí stojí.Zatímco v první tabulce jsou k dispozici ceny týkající se elektronického obchodování, v druhé tabulce naleznete srovnání poplatku při zadávání telefonickou cestou. Všechny poplatky jsou uvedeny bez poplatku burzy, který dosahuje 0,08% z objemu obchodu.

Elektronicky podávané pokyny

Výše obchodu Patria DirectFio*Sati*
25 000 Kč300 Kč228 Kč165 Kč
50 000 Kč400 Kč440 Kč315 Kč
100 000 Kč700 Kč865 Kč615 Kč
250 000 Kč1 750 Kč1 765 Kč1 515 Kč
500 000 Kč2 500 Kč2 515 Kč3 015 Kč
1 000 000 Kč5 000 Kč4 015 Kč4 275 Kč
Zdroj: brokeři
* včetně 15 Kč poplatku za podání pokynu


Telefonicky podávané pokyny
Výše obchodu Patria DirectFio*Sati**
25 000 Kč1 000 Kč242 Kč285 Kč
50 000 Kč1 000 Kč455 Kč535 Kč
100 000 Kč800 Kč880 Kč910 Kč
250 000 Kč2 000 Kč1 780 Kč1 910 Kč
500 000 Kč3 500 Kč2 530 Kč3 160 Kč
1 000 000 Kč7 000 Kč4 030 Kč4 410 Kč
Zdroj: brokeři
* včetně 30 Kč poplatku za podání pokynu
** včetně 35 Kč poplatku za podání pokynu

V případě segmentu SPAD si Patria Direct účtuje za 1 lot 0,15% (min. 1 000,- Kč, max. 2 000 Kč), zatímco například Fio má fixní sazbu 1 300,- Kč a Sati 0,08% (min. 700,- Kč, max. 1 500 Kč)

Uživatelské prostředí

I když Patria Direct v současnosti nemá na svých internetových stránkách k dispozici demoverzi obchodování, na náš požadavek o zpřístupnění systému pro testovací účely zareagovala velmi ochotně. Celá aplikace je podle mě na srovnatelné úrovni s konkurencí, působí velmi nenuceně, pohyb v ní je lehce intuitivní a po grafické stránce je to celá Patria Online. Provázanost s mateřským serverem pak funguje i prostřednictvím prokliků na jednotlivé komentáře, analýzy a informace vlastních analytiků. Ve srovnání s konkurencí jsem však žádnou převratnou novinku nezaznamenal, možná by neškodila provázanost s prodejem podílových listů PIAS, kterou již Patria delší dobu nabízí. Obohacení nabídky online obchodování tak lze očekávat až závěrem tohoto roku, kdy bude spuštěno již výše uvedené online obchodování na více než desítce vyspělých trhů.

Sečteno a podtrženo

Patria Direct sice s největší pravděpodobností nebude patřit k nejlevnějším online brokerům, nicméně může spoléhat na své zavedené jméno a na profesionální informační a analytický servis Patrie Online, který bude mnohým klientům zcela nepochybně vyhovovat (i když Fio již v tomto ohledu šlape Patrii mohutně na paty). Zajímavé bude rovněž počkat si na brzký příchod dalších online brokerů, jako jsou Caibon (Bank Austria Creditanstalt) či Ecetra (Erste Bank). Tak či tak, rostoucí nabídka na poli online obchodování by měla bezpochyby znamenat plus pro většinu klientů, a to je vždy dobrá zpráva.

Přehled nejvýznamnějších obchodníků s cennými papíry, včetně jejich nabídek naleznete v sekci srovnání brokerů

Myslíte si, že spuštění online obchodování Patrie Direct bylo dobře načasováno? Uchytí se na domácím trhu?

Autor:

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Daňové přiznání za rok 2018: využijte chytré interaktivní formuláře

Ilustrační snímek

Vyplnění daňového přiznání není pouze záležitostí živnostníků a podnikatelů, ale často jej podávají i zaměstnanci....

Na dovolené v Rakousku rozbili drahý servis. Naštěstí byli pojištění

Jako je nutné si včas rezervovat zimní dovolenou, je nutné si včas sjednat...

Se dvěma malými syny vyjeli nedávno lyžovat do Rakouska. Před odjezdem se nechali pojistit a udělali dobře. Devadesát...

Vyrábějí jedinečné výrobky z kůže. A stačí jim k tomu baťovské stroje

Brašnářství Tlustý

Ivan Petrův je vystudovaný právník a 15 let řídil softwarovou firmu. Před sedmi lety ovšem svět IT opustil a vrhl se do...

Bolavý zub mu neošetřili. Zanedbal jste prevenci, vzkázal dentista

Ilustrační snímek

Praktik, zubař a gynekolog. Ke všem těmto lékařům můžeme na preventivní prohlídku. Podle údajů pojišťoven svého práva...

Důchodcem načisto: reportáž, jak jsem si začala vyřizovat státní penzi

Ilustrační snímek

Začít si vyřizovat starobní důchod je pro mě tak trochu zvláštní situace. Už samotné slovo starobní mi zní divně. Moje...

Další z rubriky

Odborník radí, jak investovat peníze, aby vám vydělávaly

Vladimír Weiss

Dnes už si většina lidí může dávat stranou pár stokorun měsíčně. Vyplatí se to, protože pokud tyto peníze budete...

Investiční bubliny, které je dobré rozpoznat, abyste netratili

Ilustrační snímek

Lidé se při investování chovají někdy naprosto šíleně. Dokážou podlehnout eufórii a nakupovat za nejvyšší ceny. Nebo...

Analytik: Akcie prodávej v květnu. Platí v investičním světě pořekadla?

Václav Pech, investiční analytik společnosti Broker Trust

Češi se zajímají o investice. Řada lidí však v investování tápe a chytá se nejrůznějších rad, jak spravovat své...

Příští týden nás čekají výsledky Erste, důležité pro trhy budou info ohledně jed...

Příští týden nás čekají výsledky Erste, důležité pro trhy budou info ohledně jed...

Kurzy.cz Dění na světovém trhu Vedle pokračujícího jednání zástupců USA a Číny ohledně obchodní dohody se trh zaměřil na zápis z...

Najdete na iDNES.cz