Otevřené podílové fondy v roce 2001

aktualizováno 
Loňský rok nebyl pro české otevřené podílové fondy příliš úspěšný. Díky turbulentnímu vývoji zahraničních i domácích akciových trhů se nedařilo fondům investujícím do akcií.
Loňský rok nebyl pro české otevřené podílové fondy příliš úspěšný. Díky turbulentnímu vývoji zahraničních i domácích akciových trhů se nedařilo fondům investujícím do akcií. Investoři tak doplatili na vyšší toleranci rizika. Nejvýkonnějšími byly fondy peněžního trhu následované dluhopisovými fondy. Ostatní kategorie fondů dosahovaly záporné výkonnosti. Pro většinu podílníků to znamenalo nepříliš radostný konec milénia. Poněkud lépe hospodařily zahraniční fondy a jejich vyšší výkonnosti odpovídá i růst zájmu českých investorů.

I přes loňské akciové zklamání lze doporučit dlouhodobým investorům zůstat v akciových fondech, a vzhledem k nízkým cenám jejich podíl případně i zvýšit. Jednou se určitě dočkáme obratu a po nedávných propadech by bylo škoda přijít o výrazný nárůst, který obvykle přichází nečekaně.

Pro stabilizaci výnosů nebo v případě krátkodobějších investic by investor měl upřednostňovat české fondy peněžního trhu před fondy dluhopisovými. Stejně jako v loňském roce bude zřejmě převládat očekávání růstu úrokových sazeb, což cenám dluhopisů nebude prospívat. Fondy peněžního trhu díky nízké duraci budou méně zranitelné vůči případnému nárůstu úrokových sazeb. Přes potencionální růst úrokových sazeb v tomto roce ale v případě investice do fondu peněžního trhu očekávejte výnos zhruba na úrovni loňského roku (4-5%).

Výkonnost českých otevřených podílových fondů v roce 2000:

Pro investory, kteří se nevyznačují ani přílišnou tolerancí rizika, ani přílišnou averzí vůči riziku, lze doporučit smíšené fondy, které ve svých portfoliích vlastní jak akcie, tak dluhopisy a produkty peněžního trhu. V případě nepříznivého vývoje zahraničních akciových trhů smíšené fondy nedosahují tak vysokých ztrát jako akciové fondy.

Obecně platí, že nejvýhodnější je vybrat fondy s nejnižšími poplatky vstupními, výstupními i správcovskými. Nízkonákladové indexové fondy představují výbornou volbu v případě akciových fondů. Světově jsou svou kvalitou proslulé fondy spravované společností Vanguard. Mezi českými fondy je volba omezená na IKS fond světových indexů a fond Akro Svět, i když jsou výrazně dražší než většina jejich zahraničních protějšků.

Nezapomeňte na zahraniční fondy, které budou zase o něco dostupnější díky zvyšující se nabídce a trendu snižování minimálních investic. Nabízejí mnohem více investičních příležitostí než české. Pokud máte dost prostředků pro investování alespoň do tří zahraničních fondů, vytvořte si vlastní portfolio fondů. Můžete se tak vyhnout českým fondům fondů, které představují sice pohodlný způsob nákupu zahraničních fondů, zato ale obvykle dražší než individuální sestavení fondového portfolia.

Podzimní personální změny ve vedení leadrů českého kolektivního investování – investiční společnosti SIS a IKS KB – jsou příslibem zčeření poněkud stojatých vod českých otevřených podílových fondů novými produkty. V letošním roce lze očekávat zavedení fondů s garantovaným minimálním výnosem či další rozšiřování poskytovaných vedlejších služeb.

Jak budete investovat Vaše peníze v letošním roce? Věříte v růst světových akciových trhů nebo dáváte přednost jistotě dluhopisových fondů a fondů peněžního trhu? Napište nám své názory.

Autor:

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Daňové přiznání za rok 2018: využijte chytré interaktivní formuláře

Ilustrační snímek

Vyplnění daňového přiznání není pouze záležitostí živnostníků a podnikatelů, ale často jej podávají i zaměstnanci....

Na dovolené v Rakousku rozbili drahý servis. Naštěstí byli pojištění

Jako je nutné si včas rezervovat zimní dovolenou, je nutné si včas sjednat...

Se dvěma malými syny vyjeli nedávno lyžovat do Rakouska. Před odjezdem se nechali pojistit a udělali dobře. Devadesát...

Vyrábějí jedinečné výrobky z kůže. A stačí jim k tomu baťovské stroje

Brašnářství Tlustý

Ivan Petrův je vystudovaný právník a 15 let řídil softwarovou firmu. Před sedmi lety ovšem svět IT opustil a vrhl se do...

Osm praktických rad, které vám pomohou zhodnotit úspory

Ilustrační snímek

Máte 100 či 500 tisíc a nevíte, jak s nimi naložit? Péče o majetek je dřina a dělat v tom chyby se nevyplácí....

Makléř inzeroval byt bez vědomí majitele, aby shrábl tučnou provizi

Ilustrační snímek

Koupit byt do osobního vlastnictví není levná záležitost a vyžaduje to mít i určitou obezřetnost. Zvlášť v případě,...

Další z rubriky

Vyplatí se dát peníze do zlata? Ano, ovšem jen za určitých podmínek

Ilustrační snímek

Cena vždy vyletí nahoru, jakmile dojde k další krizi. Vyplatí se dávat peníze do zlata? Odpověď není zdaleka tak...

Firemní dluhopisy netransparentních firem se šíří trhem

Ilustrační snímek

Řada investičních odborníků doporučuje, aby Češi při sestavování svého investičního portfolia zvážili také investici do...

Investiční pojištění: Rozpoznáte pravdivé informace od lží?

Ilustrační snímek

Investiční životní pojištění má sjednáno mnoho lidí. Ale dokážete rozpoznat, jaké informace o investičním životním...

Mezinárodní měnový fond uvažuje o zrušení hotovosti

Mezinárodní měnový fond uvažuje o zrušení hotovosti

Kurzy.cz „V případě zrušení hotovosti budou monitorovány všechny prováděné transakce. To by proměnilo náš svět na Orwellův, ve k...

Najdete na iDNES.cz