Otázka pomoci Řecku opět rozvlnila finanční trhy

aktualizováno 
Řecko by mělo požádat o pomoc Mezinárodní měnový fond, ne eurozónu, míní německá kancléřka Merkelová. Její prohlášení ovlivnilo evropské akcie, ceny řeckých dluhopisů i cenu eura. Pomoci Řecku příliš nechce ani Nizozemsko.

Ilustrační foto. | foto: Evropská komise

Také v minulém týdnu se na obchodování na akciových trzích podepsala situace v Řecku. Jen pár dnů poté, co trhy po zasedání v Bruselu ujistili ministři financí eurozóny o svém odhodlání pomoci Řecku, totiž Německo obrátilo o sto osmdesát stupňů.

Podle mluvčího německé kancléřky Merkelové by se Řecko nemělo obracet na eurozónu, ale spíše na Mezinárodní měnový fond. Je to totiž právě MMF, který má dostatečné instrumenty k tomu, aby zatlačil na Řecko a umožnil mu přístup na kapitálový trh za podmínek, na které bylo Řecko zvyklé v minulosti.

To si nyní musí půjčovat s téměř dvojnásobnou rizikovou prémii než Německo, což mu značně zvyšuje náklady na financování dluhu. Řecko si přitom potřebuje jen v tomto roce půjčit více než 50 miliard EUR, přičemž výnos z desetiletých státních dluhopisů nyní dosahuje téměř 6,2 %. Převyšuje tak o více než 150 bazických bodů (1,50 %) odhady řeckého ministerstva financí, které byly použity k sestavení letošního rozpočtu.

Zprávy z Německa vyvolaly na finančních trzích okamžitou odezvu. Evropské akcie se dostaly znovu pod prodejní tlak, ceny řeckých dluhopisů začaly klesat a euro během jednoho dne ztratilo na páru s dolarem více než dva centy.

Pozice Řecka se tak začíná znovu komplikovat. Pomoc od zemí eurozóny by totiž velmi pravděpodobně byla podmíněna méně přísnějšími pravidly, než v případě pomoci od Mezinárodního měnového fondu. Jakékoli další rozpočtové škrty přitom mohou být pro řeckou vládu mimořádně obtížně prosaditelné vzhledem k tomu, že již nedávno oznámený balíček dodatečných úsporných opatření ve výši 5 miliard EUR v Řecku vyvolal novou vlnu stávek.

Nijak vstřícně se k otázce pomoci Řecku navíc nestaví ani Nizozemsko, které je ve fiskálních otázkách jedním z největších spojenců německé kancléřky. Názor obou zemí je přitom v ostrém kontrastu s názory Francie a Evropské centrální banky, které již delší dobu naléhají na to, aby si eurozóna své problémy vyřešila sama bez pomoci zvenčí.

Také v nadcházejících týdnech to proto bude právě řecká otázka, která může mít na další vývoj na finančních trzích negativní dopad. Čtvrteční změnu kurzu Německa se v pátek kancléřka Merkelová snažila částečně zmírnit, když připustila možnost společné pomoci Řecku ve spolupráci s Mezinárodním měnovým fondem.

Řecko bude znovu hlavním bodem jednání na summitu zemí EU, který se bude konat koncem tohoto týdne v Bruselu. Jak ale připustil řecký premiér, ani na tomto summitu zřejmě otázka pomoci jeho zemi nebude definitivně zodpovězena.

Čas k vyřešení řeckých problémů se ale rychle krátí. Již v nadcházejících dvou měsících si totiž helénská republika bude muset půjčit zhruba
20 miliard EUR.

Autor:

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Vyrábějí jedinečné výrobky z kůže. A stačí jim k tomu baťovské stroje

Brašnářství Tlustý

Ivan Petrův je vystudovaný právník a 15 let řídil softwarovou firmu. Před sedmi lety ovšem svět IT opustil a vrhl se do...

Osm praktických rad, které vám pomohou zhodnotit úspory

Ilustrační snímek

Máte 100 či 500 tisíc a nevíte, jak s nimi naložit? Péče o majetek je dřina a dělat v tom chyby se nevyplácí....

Makléř inzeroval byt bez vědomí majitele, aby shrábl tučnou provizi

Ilustrační snímek

Koupit byt do osobního vlastnictví není levná záležitost a vyžaduje to mít i určitou obezřetnost. Zvlášť v případě,...

Kvíz: Víte, co si letos můžete odečíst z daní?

Ilustrační snímek

Pokud jste ještě nepodali daňové přiznání za loňský rok, vyzkoušejte náš kvíz. Zjistíte, jak znáte novinky, díky kterým...

VIDEO: Byt může zapálit i lampička, modem nebo prodlužovačka

Ilustrační snímek

Požár v bytě může napáchat rozsáhlé škody. A to nejen na majetku, ale i životech. Vzniknout může z nejrůznějších...

Další z rubriky

Firemní dluhopisy netransparentních firem se šíří trhem

Ilustrační snímek

Řada investičních odborníků doporučuje, aby Češi při sestavování svého investičního portfolia zvážili také investici do...

Koupil za sto tisíc, prodá za dva miliony. Kdy se vyplatí investice do aut

Lada Niva z roku 1979, na které její současný majitel vydělá zřejmě dva miliony...

Zájem o historická nebo unikátní vozidla v poslední době roste. Jde o alternativní investici, která většinou doplňuje...

Vyplatí se dát peníze do zlata? Ano, ovšem jen za určitých podmínek

Ilustrační snímek

Cena vždy vyletí nahoru, jakmile dojde k další krizi. Vyplatí se dávat peníze do zlata? Odpověď není zdaleka tak...

Termín pro přiznání daně z příjmů se blíží

Termín pro přiznání daně z příjmů se blíží

Kurzy.cz Posledním dnem pro odevzdání daňového přiznání pro poplatníky daně z příjmů za rok 2018 je 1. duben 2019. Tento den je ...

Najdete na iDNES.cz