Odliv peněz z Restitučního fondu pokračuje

  10:30aktualizováno  10:30
Stejně jako v minulém týdnu, Restituční fond První investiční společnosti i v tomto týdnu utrpěl silný odliv podílníků. Odkupy (317 mil. Kč) ale byly o mnohem menší než v minulém týdnu (1 054 mil. Kč), což dává naději...
Stejně jako v minulém týdnu, Restituční fond První investiční společnosti i v tomto týdnu utrpěl silný odliv podílníků. Odkupy (317 mil. Kč) ale byly o mnohem menší než v minulém týdnu (1 054 mil. Kč), což dává naději, že většina současných podílníků v krátké době neopustí tento fond. Oživení světových a evropských akciových trhů zlepšilo výkonnost akciových fondů. Naopak se nedařilo dluhopisovým fondům, jejichž výkonnost byla v tomto týdnu poznamenána medvědí náladou na českém dluhopisovém trhu.

Statistiky UNISu jsou v posledních týdnech neradostné. Jelikož byl tento týden o jeden pracovní den kratší, české otevřené podílové fondy prodaly podílové listy za pouhých 275 mil. Kč a odkoupily podílové listy za 720 mil. Kč. Čisté prodeje tak činily –445 mil. Kč. Za zápornými čistými prodeji přitom stojí především dva fondy – vedle již zmiňovaného 1.IN Restitučního fondu fond IKS Globální, jejichž čisté prodeje v součtu činily –546 mil. Kč. Na první místo pomyslného žebříčku nejvyšších čistých prodejů se znovu vrátil fond SIS-SPOROINVEST s čistými prodeji +42 mil. Kč, který posunul fond IKS Dluhopisový na druhou příčku (+32 mil. Kč) a fond IKS Peněžního trhu na třetí příčku (+31 mil. Kč). V souvislosti se spuštěním balíčku Felix Investiční kapitálovou společností lze očekávat, že na návrat na špici žebříčku nebudou fondy IKS dlouho čekat.

Akciové fondy v tomto týdnu zaznamenaly slušný růst ČOJ/PL (+1,5%). Na rozdíl od minulého týdne, kdy se dařilo více fondům investujícím v Česku, tentokrát lépe dopadly fondy investující v zahraničí. Růst světových akciových trhů neměl totiž vliv na Pražskou burzu cenných papírů, která v minulém týdnu ztratila okolo 3,5%. Nejvyšší výkonnosti tak dosáhl fond AKRO Eurotech (+4,7%), investující převážně do evropských technologických titulů. Naopak se nedařilo fondu SIS-SPOROTREND (-0,1%). Vývoji akciovému trhu v příštím týdnu určitě neprospěje včerejší odvolání prvního náměstka ministerstva financí Ivana Mládka.

Na růstu akciových trhů vydělaly i fondy fondů (+3,7%). Nejvíce v této kategorii vzrostlo čisté obchodní jmění na podílový list ve fondu SIS-GLOBALTREND FF (+4,6%). Pokud ale srovnáme výkonnost fondů této kategorie v horizontu tří týdnů a delším, vychází tento fond naopak jako nejméně výkonný. Za touto skutečností stojí ve srovnání se zbylými fondy více růstově orientované portfolio tohoto fondu.

Růst cen akcií se příliš neodrazil ve výkonnosti smíšených fondů (+0,6%), neboť byl částečně eliminován výše uvedeným poklesem cen dluhopisů. Největší růst v této kategorii zaznamenal fond PPF SMÍŠENÝ OPF (+2,2%). Naopak nejnižší výkonnost měl v tomto týdnu fond FOND PLUS (-0,2%) investiční společnosti Newton.

Dluhopisové fondy jako jediná kategorie zaznamenaly v tomto týdnu zápornou výkonnost (-0,09%). Ceny dluhopisů klesaly až do čtvrtka v důsledku vyšší očekávané dubnové inflace, páteční mírný růst cen byl zřejmě jen technickou korekcí, která nezměnila celkový trend trhu. Nejnižší výkonnosti dosáhl fond IKS Dluhopisový (-0,20%), naopak kladnou výkonností se jako jediný může v tomto týdnu chlubit sesterský fond IKS Eurobondový (+0,10%).

Fondy peněžního trhu v minulém týdnu zhodnotily své podílové listy o 0,09%. Tomuto číslu znovu výrazně napomohl fond AKRO OBLIGACE (+0,36%). Z doma investujících fondů si nejlépe vedl fond IKS Peněžního trhu (+0,10%). Naopak se příliš nedařilo fondu IKS Peněžního trhu, který v minulém týdnu nedokázal zhodnotit své podílové listy ani o haléř (+0,00%).


Fincentrum doporučuje:

Chcete o obchodování s akciemi vědět ještě víc?
Zúčastněte se nejkomplexnějšího cyklu školení kapitálového trhu


Myslíte si, že Felix pomůže zvrátit nepříznivý vývoj českého trhu kolektivního investování? Domníváte se, že nastal čas vrátit se zpět k technologiím? Napište nám svůj názor.

Autor:

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Šila, kojila a spala jen pár hodin. Teď je nejúspěšnějším prodejcem

„Loni se můj obrat přiblížil jednomu milionu. Jsem ráda, že mám tolik věrných...

Na webovém portálu, kde lidé vystavují své ručně vyrobené zboží, je nejúspěšnějším prodejcem. Přestože má na kontě přes...

Vyrábějí jedinečné výrobky z kůže. A stačí jim k tomu baťovské stroje

Brašnářství Tlustý

Ivan Petrův je vystudovaný právník a 15 let řídil softwarovou firmu. Před sedmi lety ovšem svět IT opustil a vrhl se do...

Osm praktických rad, které vám pomohou zhodnotit úspory

Ilustrační snímek

Máte 100 či 500 tisíc a nevíte, jak s nimi naložit? Péče o majetek je dřina a dělat v tom chyby se nevyplácí....

Makléř inzeroval byt bez vědomí majitele, aby shrábl tučnou provizi

Ilustrační snímek

Koupit byt do osobního vlastnictví není levná záležitost a vyžaduje to mít i určitou obezřetnost. Zvlášť v případě,...

VIDEO: Byt může zapálit i lampička, modem nebo prodlužovačka

Ilustrační snímek

Požár v bytě může napáchat rozsáhlé škody. A to nejen na majetku, ale i životech. Vzniknout může z nejrůznějších...

Další z rubriky

Spočítejte si, kolik budete inkasovat při pravidelných vkladech do fondů

Ilustrační snímek

Podílové fondy jsou vhodnou variantou, jak dětem vytvořit do budoucna finanční rezervu. Podle expertů jsou lepší než v...

Odborník radí, jak investovat peníze, aby vám vydělávaly

Vladimír Weiss

Dnes už si většina lidí může dávat stranou pár stokorun měsíčně. Vyplatí se to, protože pokud tyto peníze budete...

Ekonom: Investiční grály mají nejistou budoucnost. A co Facebook?

Martin Mašát

V posledních letech se staly mediálně vděčnými a opěvovanými aktiva, která si to vůbec nezaslouží. Jejich společným...

V italském letovisku Bibione zakázali kouření na plážích. Cigaretové filtry jsou...

V italském letovisku Bibione zakázali kouření na plážích. Cigaretové filtry jsou...

Kurzy.cz Oblíbené letní turistické letovisko Bibione zavádí jako první v celé Itálii úplný zákaz kouření na všech plážích. Novin...

Najdete na iDNES.cz