Diskuse k článku

Nervozita na trzích roste. V centru pozornosti je Dubajský emirát a jeho dluhy

Minulý týden přinesl několik dobrých zpráv ze Spojených států i z Evropy. Důvěru obchodníků v pokračující hladký průběh zotavení však silně podkopaly negativní zprávy z Dubaje.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

Host

Už se ani ničemu nedivím

ve slepé honbě za mamonem jsme ztratili zdravý úsudek. To je nápad, cpát prachy velbloudářům na to, aby udělali z pouště ráj na zemi. Zbyde z toho zase jenom poušť, arabové stejně jako cikáni nejsou schopni tvořit trvalé hodnoty.

0/0
30.11.2009 13:26

Host

JÁ TAKY NE

Honba za mamonem samotná za to nemůže.

Když se někdo žene za mamonem, tak se taky kouká na míru rizika. Nepoženu se za milionem, když tu bude jasný signál, že o něj nakonec přijdu.

Primární problém je v tom, že podnikatelé a banky dostávají chybné informace o tom, co je riziková a co rentabilní investice.

Příčinou je existence centrálních bank a jejich monopolu na tisk nekrytých (ničím nepodložených, tedy falešných) peněz a na umělou (centrálně plánovanou) manipulaci s úrokovými měrami.

Pokud to vypadá, že peněz je dost a jsou levné, může se ledasjaká šílená investice jevit jako rentabilní. Jenže peníze jsou jen poukázky na zdroje/statky (pracovní síly, pozemky, stroje, beton, ...). A těch nepřibývá, resp. ne tak rychle, jako peněz. Pokud někdo (stát, centrální banka) natiskne bilion, podnikatelé si myslí, že mohou koupit více betonu a postavit více domů.

0/0
30.11.2009 13:50

Host

Re: JÁ TAKY NE

Pokud stát uměle sníží úrokovou míru (třeba na 1%), zdá se býti rentabilní i pochybná investice s výnosem 2%.

Pokud banky už půjčily dobrým podnikatelům na kvalitní projekty a příjmově nadprůměrným lidem na nové domy, ale centrální banka stále dodává další a další peníze, tak komu je mají půjčit, když na ty nerizikové projekty už půjčily.

No a co by banky nepůjčily i na rizikové věci, když v případě průšvihu je stát zachrání. Tak co by se snažily? Chovají se racionálně a jinak ani nemohou, protože by je předehnala a pohltila konkurence.  

Prvotní příčinou tedy je stát a existence CB a její nekryté/falešné měny.

 Kdyby měnou bylo zlato (nelze si ho jen tak natisknout) a kdyby banky směly půjčovat jen ty peníze, které si do nich někdo jiný uložil, tak by jednak pečlivě zvažovaly, komu a na co ty vvzácné peníze půjčí a jednak by bankovnictví nebyl tak bezprecedentně lukrativní podnik jako dnes, kdy beztrestně smějí podvádět, tedy půjčovat víc, než si do nich klienti uložili.

0/0
30.11.2009 13:51

Host

Re: Už se ani ničemu nedivím

ad ..."arabové stejně jako cikáni nejsou schopni tvořit trvalé hodnoty". S tím bych nesouhlasil. Např. když na začátku 15. století Španělé dokázali vytlačit araby z Pyrenejského poloostrova, museli si mnoho arabů ponechat, aby se jim starali o závlahová zařízení, protože sami nevěděli, jak to funguje. Ale to je jen jeden příklad z mnoha ...

Jinak celý ten projekt budování města v poušti mně přišel jako naprosto zcestný. Bylo jen otázkou času, kdy se to zhroutí.

0/0
1.12.2009 7:57

Host

Re: Už se ani ničemu nedivím

A další problém je ten,že všichni nevěřící v jejich pojetí si zaslouží jen věrolomnost, nenávist a zmar.

0/0
2.12.2009 13:47

Host

jo jo

po pádu socialismu asi padne i neřízený umělý kapitalismus.A začne se zase od prvobytně pospolné společnosti.Něco jako cesta do pravěku na vlastní oči :D

0/0
30.11.2009 12:45

Host

Re: jo jo

Tak umělý (řízený), nebo neuměýl/neřízený???

Co je neřízeného na centrálním plánování úrokových měr a centrálním tištění nekrytých peněz? Co to má společného s kapitalismem?

Co má s kapitalismem společného Freddie Mac a Fannie Mae?

Co má s kapitalismem společného megalomanství a žití na uvěr u dubajských státních firem?

0/0
30.11.2009 13:30

Host

Máslo na hlavě

No co až praskne, ze udajné oživení v USA a EU je jen podovod? USA vykázaly růst 2.8%. Kolikpak z toho dělají jednorázové položky?

- Nárůst prodejů aut v důsledku šrotovného: 1,7% 

- Program pro první nákupy nemovitostí: 0,6%

- Nárůst zásob o 0,9%

To spíš vypadá na pokles. V EU to samé. Ještě že se tak dobře daří zachraňovat pracovní místa: http://www.finmag.cz/clanek/14321/podivna-matematika-obamonomiky/

0/0
30.11.2009 11:29

Finance.iDNES.cz radí

Víte, že správným používáním kreditky můžete značně ušetřit?

Další rady k nezaplacení

Dopřejte si vše a přesto utrácejte chytře!

V sekci osobni.finance.idnes.cz naleznete výhodné nabídky finančních produktů, energií a telefonování.

Vstupte do obchodu

Poraďte se s odborníkem

Nevíte si rady s finančními otázkami? Naši odborníci vám vždy poradí v každé životní situaci.

Vstoupit do poradny

Najdete na iDNES.cz