Nejlepší a nejhorší květnová investice

aktualizováno 
Víte, kterou investicí jste mohli v květnu nejvíce zbohatnout nebo která vás naopak mohla nejvíce zruinovat? Patrně nevětší radost svým držitelům způsobily akcie společnosti Likérka Božkov, které v závěru minulého měsíce triumfovaly téměř padesátiprocentním zhodnocením. Zatímco český trh si v květnu obecně nevedl špatně, zahraniční trhy přinesly investorům silné zklamání.

Již tradičně, jako každý měsíc, vám také nyní nabízíme ohlédnutí za minulým měsícem z pohledu investora. Jak jsme již naznačili, podíváme se, které investiční cíle se ukázaly být nejlepší volbou a naopak, které mohly přinést či možná přinesly největší zklamání. Možná, že vám uvedené hodnoty leccos napoví o měsíci příštím.

Kapitálové trhy

Český index PX-D zaznamenal v květnu opět lehký vzestup. Ačkoli tentokrát zvýšil svou hodnotu pouze o 0,03%, stále investorům napovídá, že orientovat se na český kapitálový trh může přinést velice zajímavý profit. Ostatně je to již třetí měsíc v pořadí, co tento index nabývá na síle.

Oblast investování

Největší investiční extrémy měsíce

Nejlepší

změna

Nejhorší

změna

Domácí akcie

Likérka Božkov

49,93%

Spolana

-28,78%

SPAD

Unipetrol

42,04%

České Radiokomunikace

-14,58%

Zahraniční akcie

Cisco Systems

20,09%

GlaxoSmithKline

-14,32%

Zahraniční fond

Capital Invest Gold Stock

20,72%

ABN Amro Biotech Fund

-4,14%

Domácí fond

Živnobanka AF

-0,2%

Akro Eurotech

-8,5%

Na druhou stranu zahraniční trhy výrazně zklamaly. Zejména kvality titulů, které spadají pod index DAX 300, byly silně poškozeny. Jistý záchvěv sice zaznamenal německý DAX v půli měsíce, kdy připisoval pod vedením technologického sektoru a zaznamenal tak až dvouprocentní nárůst, ale to mu z globálního pohledu příliš nepomohlo. Vodítkem pro negativní růst německého trhu se stala především obava z růstu nezaměstnanosti. Americký trh byl zase veden především ekonomickými faktory, které umocňovaly kupříkladu  zprávy o poklesu růstu průmyslové výroby. Lze říci, že pouze Japonský trh nenechal nikoho nepochybách o bezpečnosti investic směřovaných do jeho titulů. Vždyť nás o tom také přesvědčuje již několik měsíců.

Index

Změna kurzu

Dow Jones

- 1,65%

NASDAQ 100

-1,39%

DAX 30

-2,95%

FTSE 100

-1,72%

Nikkei

 + 1,84%

Které české akcie přinesly největší zhodnocení?

Pokud byste pro zhodnocení svého kapitálu využili akcií Likérky Božkov, mohli jste si teď gratulovat. Hodnota těchto akcií totiž vzrostla o celých 49,93% a zakotvila na hladině rovných 9 000 korun za akcii. Neméně také potěšily tituly společnosti Tarmac Severokámen, které posílily o necelých 41% a vystoupaly tak až na hodnotu 591,70 Kč. Pokud jste ovšem zkusili rozmnožit své jmění ve Spolaně, možná si teď rvete vlasy, protože akcie této společnosti se propadly v průběhu května o 28,78%, čímž se dostaly na hodnotu 44,51 Kč.

Podívejme se teď, jak vypadal systém SPAD. Pokud se opět zaměříme nejprve na tituly, které se ukázaly být v květnu nejdominantnější, pak na prvním místě tentokrát stojí Unipetrol, který dopadl v dubnu naopak nejhůře. Pokud byste vložili začátkem minulého měsíce své peníze právě do akcií Unipetrolu, mohli jste se teď radovat ze zisku ve výši 42,04%. Cena akcií tak dosáhla 41 korun a 39 haléřů. Unipetrol se odrazil již počátkem měsíce, kdy jej nákupní objednávka hnala výše. Faktem je, že na cenu jeho akcií měla vliv nedůvěra v nového vlastníka vzešlého z privatizace,  což byl jeden z faktorů, který měl na svědomí jeho kolísavé chování v průběhu měsíce.

Také Philips Morris předvedl zajímavý vzestup svých akcií, o 22,37%. Akciemi, kterým se tentokrát dařilo nejméně, byly  akcie Českých Radiokomunikací. Propadly se totiž o 14,58% až na hodnotu 331 korun za jednu akcii. Akcie této společnosti také v květnu patřily mezi nejméně obchodované.

Jakými extrémy nás překvapily zahraniční akcie?

Ze zahraničních titulů je nejprve nutné vyzdvihnout akcie společnosti Cisco Systems, které svým držitelů přinesly v květnu zhodnocení 20,09% a uzavřeli tak poslední den v měsíci kurzem 15,78 USD za akcii, přesto, že začátkem měsíce zažily výrazný propad. Jedná se o společnost, která je předním světovým výrobcem síťových zařízení pro internet. Cisco prodává své výrobky ve 115 zemích světa a to především prostřednictvím  přímého prodeje.

Zajímají-li vás další informace o fondech, naleznete je v naší specializované sekci ZDE nebo na stránce, která je na fondy přímo zaměřena: fondy.idnes.cz

Nemile překvapeni byli jistě držitelé akcií firmy GlaxoSmithKline, které snížily svůj kurz o 14,32%, čímž se dostaly v závěru měsíce na cenu 40,75 USD. GlaxoSmithKline je společnost, která sídlí ve Velké Británii a zabývá se především výzkumnou činností takových produktů, jakými jsou například vakcíny, přípravky proti infekcím nebo HIV produkty. Jak se zdá, ne vždycky je biotechnologie tou nejlepší volbou.

Kolektivní investování

Mírné vystřízlivění z přehnaných očekávání týkajících se hospodářského oživení se projevilo na výkonnosti fondů. Jen kategorie fondů peněžního trhu skončila v průměru v kladných číslech. Mezi akciovými fondy nadále vede Capital Invest Gold Stock, kterého ženou vzhůru rostoucí ceny zlata. Ty se nyní pohybují na více než tříletých maximech. Kromě něj obhájil prvenství i Raiffeisen Dolarový likvidní fond. Naopak černého Petra mezi nejhoršími fondy „obhájil“ jen Akro Obligace. Nenaplněná optimistická očekávání se projevují i u zahraničních dluhopisových fondů, kde mají celkově vyšší zastoupení korporátní a high yield dluhopisy. Ztráta oproti českým fondům je proto výrazně vyšší.

Nejlepší fondy:

Typ fondu

Zahr. fondy s registrací od KCP

Domácí fondy

Název fondu

Výkon.

Průměr

Název fondu

Výkon.

Průměr

Akciový

Capital Invest Gold Stock

20,72%

-2,0%

Živnobanka AF

-0,2%

-3,4%

Smíšený

Pioneer Mix 1

3,91%

-1,1%

Akro Český

2,97%

-0,8%

Dluhopisový

ABN Amro Global Bond

2,72%

-0,7%

ČSOB Nadační

0,4%

-0,05%

Peněžního trhu

Raiffeisen Dolarový likvidní fond

0,43%

+0,2%

J&T Perspektiva - P

0,4%

0,12%

Nejhorší fondy:

Typ fondu

Zahr. fondy s registrací od KCP

Domácí fondy

Název fondu

Výkon.

Průměr

Název fondu

Výkon.

Průměr

Akciový

ABN Amro Biotech Fund

-4,14%

-2,0%

Akro Eurotech

-8,5%

-3,4%

Smíšený

ABN Amro Model Fund 6

-6,32%

-1,1%

Newton Euro

-3,9%

-0,8%

Dluhopisový

Erste FA Emerging Bond

-8,99%

-0,7%

ISČS Trenbond

-1,4%

-0,05%

Peněžního trhu

MFS -  US Dollar Reserve

0,0%

+0,2%

Akro Obligace

- 0,7%

0,12%

Ostatní investice

V polovině měsíce zažila výraznou ránu cena ropy, která reagovala na zprávy o amerických zásobách této komodity. Zprávy hovořily o největším propadu od října loňského roku, když oslabily o 2,3 procenta neboli 7,36 milionů barelů na 313,7 milionů barelů. Zároveň se tímto pádem dostala hladina zásob do meziročního deficitu, poprvé po 14 měsících. Jedním z motivačních činitelů, které ovlivnily cenu ropy bylo také prohlášení ruského premiéra o zrušení exportních limitů, což způsobilo spekulace o tom, že Evropa a Spojené státy, jako hlavní spotřebitelé, budou mít díky vyšším ruským exportům dostatek suroviny.  To vše mělo za následek pokles ceny ropy, která se snížila o 1,89% na 24,98 USD za barel.

Zajímavý byl také růst cen drahých kovů, který byl oproti předchozím měsícům daleko razantnější. Nejmarkantnější je tak vzrůst ceny stříbra, který dosáhl 6,29% a způsobil, že se ceny stříbra vyšplhala na 4,90 USD za troyskou unci. Silver Institute předpovídá, že v tomto roce dojde k obnově světové poptávky po stříbře. Letos se očekává zvýšení zájmu o stříbro jak z výrobního sektoru, jako např. od výrobců elektroniky nebo fotografického vybavení, tak i ze strany investorů.   

Checete se dozvědět více o akciích? Další informace a statistiky k tomuto tématu naleznete ZDE.

Také růst ceny zlata byl v květnu daleko dynamičtější než v předchozích měsících letošního roku.  Cena zlata koncem května dosáhla čtyř a půlletého maxima, přičemž zaznamenala nárůst o 4,07% na 324,65 USD za troyskou unci. Proč? Jde o to, že investoři se snaží najít bezpečné cíle ve chvíli, kdy akcie stále nejdou nahoru a americký dolar oslabuje. Obchodníci také citlivě vnímají neřešitelný konflikt mezi Izraelem a Palestinou a roztržky dvou jaderných mocností – Indie a Pákistánu.

Ve výčtu námi sledovaných komodit pak také nesmíme zapomenout na nejdražší z nich. Jedná se pochopitelně o platinu, která ani minulý měsíc nezůstala oproti konkurenčním kovům pozadu a řídila se stejnými trendy. V jejím případě jsme zaznamenali vzestup ceny o 4,79% na hladinu 546,50 dolaru za troyskou unci.

Jak se chovaly námi sledované měny?

Jak se zdá, růst ceny koruny se jen tak nezastaví. Její vzestup se totiž v květnu nesl ve velice podobném duchu jako v dubnu. Koruna totiž opět posílila oproti všem třem námi sledovaným měnám, přičemž nejvíce si tentokrát připsala oproti britské liře, jejíž kurz poklesl o 4,23%, tedy o celé 2 koruny a 10 haléřů. Špatně si také koruna nevedla vůči americkému dolaru. Kurz dolaru se snížil o 1,54%, což představovalo 52 haléřů. Mnohem méně byla koruna úspěšná v souboji s eurem, které se propadlo o 0,7%, což je vyjádřeno v korunách 22 haléřů.

Povedlo se vám zhodnotit své finance v některé investiční možnosti, kterou jsme v našem článku zmínili? Dáváte přednost většímu výnosu s větším rizikem nebo naopak? Těšíme se na vaše názory zkušenosti.

 

Autor:

24. - 25. 5. proběhnou volby do Evropského parlamentu v České republice.
Celkem kandiduje 39 uskupení. S výběrem vám může pomoci volební kalkulačka.
Inventura hlasování zjistí, ke kterému současnému poslanci máte nejblíže.

Nejčtenější

Barefootky mají úspěch. Trh na moje zboží čekal, říká mladá podnikatelka

Linda Dedeciusová

První sukni ušila, když jí bylo teprve pět let. Před rokem Linda Dedeciusová podle svého návrhu ušila prvních sto párů...

Dědická smlouva stojí výš než závěť. Dědicům tak dává větší jistotu

ilustrační snímek

Podařilo se vám nashromáždit nějaký majetek a chtěli byste mít určitou jistotu, jak s ním bude naloženo po vaší smrti....

KOMENTÁŘ: Podílové fondy letí nahoru a „roztřesené ruce“ pláčou

ilustrační snímek

Roztřesené ruce jsou investoři, kteří se při výkyvech trhů vzdají své strategie a vrací peníze zpět do krabice od bot....

Úrokové sazby hypoték dál klesají, a to díky akčním nabídkám bank

Ilustrační snímek

Hypotéky dál zlevňují, a to už pátý měsíc. Průměrná úroková sazba poklesla z únorových 2,99 procent na červnových 2,76...

Soused pronajímá byt přes Airbnb, jeho hosté nás ruší. Jak se bránit?

ilustrační snímek

Sousedy si nevybíráme. To ovšem neznamená, že si musíme všechno nechat líbit. Co dělat, pokud je v sousedním bytě...

Další z rubriky

Kdy jít proti investičnímu davu? Třeba v případě Boeingu, radí expert

Michal Valentík, investiční odborník Broker Trust

Zájem Čechů o investování roste. Vydělat peníze bez rizika ovšem dost dobře nejde. Stojí však za to investovat do...

KOMENTÁŘ: Novou modlou jsou sociální jistoty a ekologie. Je to úlet?

Martin Mašát

Společensky odpovědné investování je nový trend. Zvláště fondy investující podle ESG (enviromental, social and...

Expert: Výnos a riziko? Oběd zadarmo v ekonomice neexistuje

Marek Brávník, makroekonomický analytik.

Riziko a výnos jsou dva nejdůležitější znaky investování. Vydělat peníze bez rizika dost dobře nejde. Riziko ztráty a...

Investovat do akcií ČEZ nebo od nich raději utéci?

Investovat do akcií ČEZ nebo od nich raději utéci?

Kurzy.cz (Toto zamyšlení bylo napsáno pro portál Kurzy.cz) Nedávné rozhodnutí vlády naplnilo mediální prostor spoustou analýz, k...

Najdete na iDNES.cz