Nechcete riskovat? Investujte pravidelně

aktualizováno 
Ne každý u nás disponuje volnou částkou několika set tisíc korun najednou, ale pár stovek, případně tisíc korun měsíčně by si mohla dovolit drtivá většina vydělávajících lidí. Velmi rychle jsme si zvykli na splátky při nakupování, tak proč bychom si nemohli zvyknout také na splátky při investování?
Peníze, úspory

Peníze, úspory | foto: Profimedia.cz

Velká většina spotřebitelů se dnes při pořizování jakéhokoli zboží bez rozmýšlení rozhodne pro splátkovou formu. Vidí v tom výhodu zejména v tom, že si mohou pořídit něco praktického a potřebného (kéž by to tak bylo ve všech případech) i bez toho, aby měli celou sumu, případně mohou peníze využít jinak. Nízké splátky je pak nezatěžují natolik, jako by tomu bylo u jednorázové platby.

Ne všichni si však uvědomují, že podobně mohou postupovat také při investování do podílových fondů, kde už dávno neplatí, že na minimální investici je potřeba několik desítek, nebo dokonce stovek tisíc korun. I malá ukládaná částka může po určité době znamenat zajímavou konečnou sumu.

Velkým pozitivem pro nezkušené, a zejména pro konzervativní investory je skutečnost, že pravidelným investováním mohou efektivně zmenšovat důsledky výrazných výkyvů u rizikovějších akciových, nebo smíšených fondů. Nemusí pak ukládat peníze do fondů peněžního trhu, nebo dluhopisových fondů na dlouhou dobu, což je velmi neefektivní a tyto produkty mohou využít jako krátkodobou rezervu, kterou mohou řešit jednorázovým vkladem.

Předpokladem k úspěchu je však právě zmíněná pravidelnost. Jen tehdy, když budeme ukládat stejnou částku v pravidelných intervalech bez ohledu na to, jestli hodnota cenných papírů roste, nebo klesá, můžeme mluvit o efektivním průměrování investice. Právě při poklesu cen, který je pro většinu nezkušených investorů znamením k prodeji cenných papírů, omezení vkladů, nebo přechodu k jinému produktu, totiž nakupujeme cenné papíry laciněji, nakoupíme jich více za stejnou částku a jejich průměrná cena klesá. Větší množství podílových listů v případě budoucího růstu znamená zajímavější zisk.

Vývoj hodnoty podílového fondu (plná čára) a pravidelné investice 50 měsíčních vkladů po 2 000 Kč.

Pozn: Levá osa znázorňuje hodnotu podílového listu, pravá osa hodnotu investice při pravidelném investování.

Zdroj: ČP Invest

Mnoho z vás si určitě řekne, že podobné produkty, ve kterých pravidelně ukládají malou částku peněz, již nějakou dobu mají ve formě stavebního spoření, nebo penzijního připojištění. Tyto produkty jsou však nastaveny výrazně konzervativněji. Pravidelné investování do podílových fondů pak nabízí alternativu, kde si člověk může dovolit právě dynamické rizikové produkty bez pocitu velkého rizika.

Slevy se vyplatí

Další motivací pro pravidelné investory jsou poplatkové výhody investičních společností, které tyto produkty nabízejí. Ne každá společnost nabízí stejnou politiku slev a je proto důležité si předem promyslet, který způsob bude pro vás nejvýhodnější. Některé společnosti nabízejí slevu podle toho, na jak dlouhou dobu a s jakou cílovou částkou investor počítá. Když pak zaplatíte poplatky najednou s první splátkou, dostanete slevu (tak to dělají společnosti ČP Invest, nebo Pioneer). Nevýhodou je, že při předčasném přerušení investice o výhodu přijdete a může tak dokonce zaplatíte více, než běžným placením.

Dalším způsobem může být udělení slevy na základě toho, kolik splátek jste již zaplatili, případně kolik peněz jste již investovali (tuto možnost uplatňuje ISČS, nebo Conseq). Výhodou je skutečnost, že neplatíte nic předem, musíte ale dodržovat splátkový kalendář (při vynechání jediné platby se počítá počet splátek a velikost majetku od začátku). 

Některé společnosti zase nabízejí domácím investorům možnost ukládat malé částky také do kvalitních zahraničních podílových fondů, do nichž by běžně museli vložit několik desítek tisíc korun. Na druhé straně je u některých speciálních programů pro pravidelné investice nevýhodou omezený počet podílových fondů, které program zahrnuje.

Ať už jsou výhody a nevýhody pravidelného investování jakékoli, určitě by s nimi měli investoři počítat. I když není tento způsob zhodnocování peněz určen pro všechny (například pro konzervativní investory s větší sumou peněz a kratším investičním horizontem), střadatelé by jej neměli opomíjet.

Autor:

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Daňové přiznání za rok 2018: využijte chytré interaktivní formuláře

Ilustrační snímek

Vyplnění daňového přiznání není pouze záležitostí živnostníků a podnikatelů, ale často jej podávají i zaměstnanci....

Na dovolené v Rakousku rozbili drahý servis. Naštěstí byli pojištění

Jako je nutné si včas rezervovat zimní dovolenou, je nutné si včas sjednat...

Se dvěma malými syny vyjeli nedávno lyžovat do Rakouska. Před odjezdem se nechali pojistit a udělali dobře. Devadesát...

Vyrábějí jedinečné výrobky z kůže. A stačí jim k tomu baťovské stroje

Brašnářství Tlustý

Ivan Petrův je vystudovaný právník a 15 let řídil softwarovou firmu. Před sedmi lety ovšem svět IT opustil a vrhl se do...

Bolavý zub mu neošetřili. Zanedbal jste prevenci, vzkázal dentista

Ilustrační snímek

Praktik, zubař a gynekolog. Ke všem těmto lékařům můžeme na preventivní prohlídku. Podle údajů pojišťoven svého práva...

Důchodcem načisto: reportáž, jak jsem si začala vyřizovat státní penzi

Ilustrační snímek

Začít si vyřizovat starobní důchod je pro mě tak trochu zvláštní situace. Už samotné slovo starobní mi zní divně. Moje...

Další z rubriky

Spočítejte si, kolik budete inkasovat při pravidelných vkladech do fondů

Ilustrační snímek

Podílové fondy jsou vhodnou variantou, jak dětem vytvořit do budoucna finanční rezervu. Podle expertů jsou lepší než v...

Kdo zatrpkne při prodělku, na investování není zralý, říká analytik

Marek Brávník, makroekonomický analytik.

Řada lidí se snaží vydělat dostatek peněz, nežít od výplaty k výplatě a vytvářet rezervy. Jenomže do investování se v...

Investiční bubliny, které je dobré rozpoznat, abyste netratili

Ilustrační snímek

Lidé se při investování chovají někdy naprosto šíleně. Dokážou podlehnout eufórii a nakupovat za nejvyšší ceny. Nebo...

Mayová ztrácí půdu pod nohama, brexit se může posunout.

Mayová ztrácí půdu pod nohama, brexit se může posunout.

Kurzy.cz Do Brexitu zbývá 35 dní a zatímco se britská premiérka Theresa Mayová zaměřila na diskuse s Bruselem, u vlastních posla...

Najdete na iDNES.cz