Nafta i benzin opět pod 30 korun. Cena ropy prudce klesá

aktualizováno 
Od začátku prázdnin klesala cena paliv na čerpacích stanicích téměř nepřetržitě. Nejednalo se o žádné zázraky, ale alespoň se nevyplnily některé dramatické předpovědi o překročení čtyřicetikorunové hranice.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: AP

Ceny podle společnosti CCS pomalu ztrácely i v minulém týdnu na závěrečných 31,59 za benzin a 30,59 za naftu. V tomto ohledu se trend nezastavil. Přestože před rokem byly ceny paliv na čerpacích stanicích přibližně o dvě koruny nižší než letos, tak v krátkém historickém srovnání se letní ceny stále nacházely na podprůměrných úrovních.

Ceny ropy prudce klesají

Od poloviny května se ceny ropy na světových trzích dostaly nad osmdesátidolarovou hranici jen sporadicky. Vždy se poslušně pod tuto hladinu vrátily a na konci minulého týdne se ropa obchodovala pouze za 73 dolarů za barel.

Neschopnost ropy obnovit růsty k devadesátidolarové hranici z počátku května bohužel vypovídala o stavu globální ekonomiky. Po několikerém pokusu pak přišel pokles. Z maxim na začátku srpna ropa spadla už o více než deset procent. Tyto skutečnosti měly samozřejmě částečný vliv i na cenu paliv v České republice.

Negativní zprávy z ekonomiky

Hlavním důvodem poklesu ceny černého zlata bylo oslabující oživení ve Spojených státech. Někteří analytici už dokonce začali mluvit o dalším kole recese. Spojené státy stále zůstávají největším spotřebitelem ropy na světě a pokles poptávky má na světové trhy velký dopad. Navíc se tamní zásoby ropných produktů dostaly na nejvyšší hodnoty za posledních více než 20 let. Nabídka ropy je tedy v současnosti dostatečná.

Dalším faktorem poklesu cen je narůstající produkce členů kartelu OPEC, přičemž nedodržování stanovených kvót se v červenci dostalo na nejvyšší úroveň za poslední rok. Rostou také exporty Ruska a dalších velkých producentů.

Koruna na rozcestí

Dalším faktorem určující výši účtenky u čerpacích stanic je kurz české měny k americkému dolaru. Posilující koruna zlevňuje import ropy. Tato zákonitost se během letních měsíců jasně ukázala. Jen během prvního prázdninového měsíce posílila koruna k americkému dolaru o téměř deset procent.

Nyní se však zdá, že by v nejbližších týdnech mohlo dojít ke korekci. V srpnu už česká koruna vrátila k dolaru 2,5 procenta a k otočení negativního trendu zatím nejsou žádné předpoklady.

Vliv koruny nahradí klesající ropa

S koncem motoristické sezony se tedy nedají očekávat žádné cenové skoky. Posilování koruny, které nahrávalo zlevňování paliv, se zdá být u konce. V opačném směru by však mohlo pomoci zlevňování ropy na světových trzích.

Kompenzace těchto vlivů hovoří pro stabilní ceny paliv v následujících týdnech a jejich poklesu až s příchodem podzimu. Vždy se však mohou objevit neočekávané události, které mohou ropu skokově zdražit. Jednou z nich může být probíhající hurikánová sezona v Mexickém zálivu, kde se nachází významný podíl ropné infrastruktury USA. Doufejme, že ani její druhá polovina nebude znamenat vítr v našich peněženkách.

Autor:

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Šila, kojila a spala jen pár hodin. Teď je nejúspěšnějším prodejcem

„Loni se můj obrat přiblížil jednomu milionu. Jsem ráda, že mám tolik věrných...

Na webovém portálu, kde lidé vystavují své ručně vyrobené zboží, je nejúspěšnějším prodejcem. Přestože má na kontě přes...

Vyrábějí jedinečné výrobky z kůže. A stačí jim k tomu baťovské stroje

Brašnářství Tlustý

Ivan Petrův je vystudovaný právník a 15 let řídil softwarovou firmu. Před sedmi lety ovšem svět IT opustil a vrhl se do...

Osm praktických rad, které vám pomohou zhodnotit úspory

Ilustrační snímek

Máte 100 či 500 tisíc a nevíte, jak s nimi naložit? Péče o majetek je dřina a dělat v tom chyby se nevyplácí....

Makléř inzeroval byt bez vědomí majitele, aby shrábl tučnou provizi

Ilustrační snímek

Koupit byt do osobního vlastnictví není levná záležitost a vyžaduje to mít i určitou obezřetnost. Zvlášť v případě,...

VIDEO: Byt může zapálit i lampička, modem nebo prodlužovačka

Ilustrační snímek

Požár v bytě může napáchat rozsáhlé škody. A to nejen na majetku, ale i životech. Vzniknout může z nejrůznějších...

Další z rubriky

Má smysl pořídit si nyní investiční byt? Odborníci radí nečekat

ilustrační snímek

Ceny nemovitostí jsou vyšroubované na maximum. Přesto realitní makléři doporučují pořízení investičního bytu...

Investiční pojištění: Rozpoznáte pravdivé informace od lží?

Ilustrační snímek

Investiční životní pojištění má sjednáno mnoho lidí. Ale dokážete rozpoznat, jaké informace o investičním životním...

Kdo zatrpkne při prodělku, na investování není zralý, říká analytik

Marek Brávník, makroekonomický analytik.

Řada lidí se snaží vydělat dostatek peněz, nežít od výplaty k výplatě a vytvářet rezervy. Jenomže do investování se v...

V italském letovisku Bibione zakázali kouření na plážích. Cigaretové filtry jsou...

V italském letovisku Bibione zakázali kouření na plážích. Cigaretové filtry jsou...

Kurzy.cz Oblíbené letní turistické letovisko Bibione zavádí jako první v celé Itálii úplný zákaz kouření na všech plážích. Novin...

Najdete na iDNES.cz