Máme se spolehnout na oživení?

aktualizováno 
Světovou ekonomiku trápí spousta nesnází, vysoká nezaměstnanost, slabý růst, silné euro, drahá ropa,... Ve výčtu bychom mohli pokračovat dál a dál. Přesto se některým fondům daří uspět a nabízejí pro podílníky a akcionáře vysoké výnosy. Co však bude s trhy a výnosy u většiny fondů? Můžeme se těšit na růst zisků i v dalším období?

Největší ekonomika na světě trpí nepříznivým vývojem na trhu práce, což se po celý měsíc odráželo na akciových i dluhopisových trzích. Slábnoucí pracovní trh ilustrují např. komentáře FEDu, který v červnu uvedl, že se situace na trhu práce stabilizuje, v srpnu již mluvil o smíšených informacích z trhu a konečně v září již přiznává slábnoucí trh práce.

První dva týdny byly pro akciové trhy úspěšné, kdy horší čísla za nezaměstnanost vyvažovala příznivá čísla ukazatele ISM průmyslu (srpnu vzrostl na 54,7 z 51,8 v červenci - o indexu ISM a jeho významu jsme psali v TOMTO článku) a indexu firemní aktivity služeb (zůstal na vysokých 65,1, zatímco trh očekával pokles na 63,1). Investoři poptávali cyklické sektory, což indikuje očekávání růstu ekonomiky, dařilo se technologiím, softwarovým firmám, telekomunikacím. Evropa odrážela vývoj v USA, a tak byly i zde akcie z počátku měsíce úspěšné (např. pojišťovny, banky, výrobci luxusního zboží,…).

Další týdny již však růstové nebyly. Nezaměstnanost, obavy z rostoucího deficitu, horší ukazatele spotřebitelské důvěry (index spotřebitelského sentimentu university Michigan spadl na pětiměsíční minimum 88,2, což bylo ještě revidováno na 87,7, když poklesly obě složky indexu – indexy současných podmínek i očekávání) a pokles dolaru vedly k oslabení akciových indexů. Celkově se trhy za září propadly o několik procent. Evropské indexy postihl ještě větší pokles než USA, když např. DAX ztratil 6,5 %, francouzský CAC 40 poklesl o 5,3%, oproti americkým indexům: S&P 500 –1,3 %, DJIA –1,5 %.

Akciové fondy
Nejlepší Nejhorší
název výkonnost název výkonnost
PARVEST SCANDINAVIA 14,40% CI EASTERN EUROPE STOCK -16,30%
RAIFFEISEN PACIFIK 12,39% KBC EQUITY FUND MEDIA -10,53%
PARVEST CONVERGING EUROPE 12,38% ABN AMRO FUNDS-NETHERL.EQ.F. -9,41%
Průměrná srpnová výkonnost zahraničních akciových fondů v srpnu

1,45%

Zdroj: AKAT ČR

Jak je vidět z tabulky, průměrný výnos akciových fondů již není zdaleka tak vysoký, jak tomu bylo v minulých měsících. Tři nejvyšší místa v žebříčku nejúspěšnějších fondů sice zaujímají poměrně exotické fondy zaměřené na severoevropské země (PARVEST Scandinavia), na střední a východní Evropu, atd., ale další místa v tabulce získaly již standardní a široce rozšířené fondy. Nejlépe se tak v září dařilo fondům s geografickým zaměřením na Japonsko (které je letos po americkém Nasdaqu (+37 %

Žebříčky fondů podle různých kritérií naleznete ZDE

od začátku roku) a Dánsku (+25 %) třetí nejúspěšnějším trhem z rozvinutých zemí – Nekkei 225: +20,8 %, Topix: 22 %). Jde např. o fondy Franklin Templeton či PARVEST.

Dále byly úspěšné technologické fondy a kromě fondů zaměřených na malé společnosti (evropské i americké small-cap fondy) se v černých číslech udrželo i mnoho široce globálně diverzifikovaných fondů.

Druhý konec tabulky patří tentokrát fondům investujících na trzích ve vyspělé i rozvíjející se Evropě, fondy zaměřené na biotechnologie nebo telekomunikace. To, že Evropa nebyla v září nejvhodnějším místem pro akciové fondy dosvědčují i výsledky fondů denominovaných v Kč, které většinou investují právě v tomto regionu. Všechny zahraniční fondy, do kterých lze investovat v korunách skončily v červených číslech. Nejnižší propad zaznamenal fond Erste Sparinvest Stock Danubia, pokud jste investovali v českých korunách, což několik fondů ESPA umožňuje. ING český akciový fond s 45 % roční výkonností ztratil za září celkem 5,33 %, akciový fond Consequ ztartil 6,7 %.

Dluhopisové fondy
Nejlepší Nejhorší
Název výkonnost Název výkonnost
Pioneer EURO BOND 9,22% Pioneer U.S. DOLLAR SHORT TERM -6,60%
Pioneer EURO CORPORATE BOND 9,06% Pioneer U.S. HIGH YIELD CORPORATE BOND -5,19%
Pioneer EURO SHORT-TERM 7,90% ESPA BOND DOLLAR-CORP. -4,94%
Průměrná srpnová výkonnost zahraničních dluhopisových fondů 0,32%
Zdroj: AKAT ČR

Dluhopisové fondy byly v září poměrně úspěšné, už jen kvůli tomu, že horší makroekonomická data nesvědčí akciím, ale naopak pomáhají v růstu dluhopisům.

Z prvních pozic u dluhopisových fondů byly odsunuty jinak nejvíce výnosové (ale i rizikové) fondy high-yield dluhopisů a vystřídaly je fondy investující do firemních dluhopisů, avšak společností v investičním stupni ratingového ohodnocení (jak vypadá ratingová stupnice u třech největích ratingových agentur naleznete ZDE). Příklon k firemním dluhopisům je dán i tím, že v posledních měsících se výraznou měrou zvýšilo riziko u (amerických) vládních dluhopisů. Takový je alespoň závěr

Jak vám poradí finanční poradce? Přečtěte si, jaké jsou výsledky 
testu finančních poradců

některých analytiků (kteří měří riziko modely jako VaR – Value at Risk,…). Pokud se totiž posuzuje riziko (volatilita) vůči ostatním aktivům v portfoliu, roste jeho hodnota u vládních obligací jednak ze samotné zvýšené volatility Treasuries, ale také z titulu nižší volatility na akciovém trhu. Protože se u korporátních obligací méně projevuje nepřímá úměra mezi výnosy na akciovém a dluhopisovém trhu, vyplývá z toho vetší přínos firemních dluhopisů pro diverzifikaci portfolia než u vládních dluhopisů.

Opět se nejhůře dařilo dluhopisovým fondům, které jsou vystaveny měnovému riziku plynoucího z denominace fondu v eurech, avšak alokace portfolia v dolarových instrumentech. Dolar totiž v září opět oslaboval, a to hlavně v důsledku neúspěšných jednání v jižní Asii (především Číně) o systému směnných kurzů.

Přestože dluhopisům není předvídána zářivá budoucnost, neměly by se již opakovat poklesy jejich cen z května a června, čemuž napomáhají i centrální banky - americký FED i ECB, které již pravidelně komentují úroveň sazeb a výhled do budoucna ve svých zprávách. Sazby zůstaly další měsíc beze změna a ani nejsou další posuny očekávány (i když jak v Evropě, tak v USA někteří věří na pokles sazeb ještě v tomto roce).

Fondy peněžního trhu
Nejlepší Nejhorší
Název výkonnost Název výkonnost
KBC MULTI CASH CAD MEDIUM 0,83% ESPA CASH EURO-PLUS -1,14%
KBC MULTI CASH EURO MEDIUM 0,77% ESPA ČESKÝ FOND PEN.TRHU -0,86%
UNI-GLOBAL "MAX 3 ROKY" (EUR) 0,51% RAIFFEISEN EVROPSKÝ -0,04%

Průměrná srpnová výkonnost zahraničních fondů peněžního trhu

0,10%
Zdroj: AKAT ČR

Smíšené fondy
Nejlepší Nejhorší
název výkonnost název výkonnost
PIONEER MIX 1 8,85% ABN AMRO FUNDS-MODEL FUND 6 -5,94%
PIONEER MIX 2 7,60% ABN AMRO FUNDS-MODEL FUND 5 -4,46%
PIONEER MIX 3 5,67% PIONEER MIX 5 -4,04%

Průměrná srpnová výkonnost zahraničních smíšených fondů

-0,92%
Zdroj: AKAT ČR

Zahraniční smíšení fondy a fondy peněžního trhu nejsou u nás (a smíšené ani ve světě) tolik rozšířené jako akciové a dluhopisové fondy. Statistika AKATu uvádí pouze 85 smíšených fondů a 63 peněžních fondů. Ze smíšených patří nejlepší umístění fondům společnosti Pioneer (první až čtvrté místo), u peněžních fondů již prvenství není tak přesvědčivé, nicméně nejvýnosnější byla investice v kanadských dolarech nebo v eurech. Investice do fondů denominovaných v amerických dolarech byla naopak většinou méně výnosná. Dva fondy, do kterých lze investovat v českých korunách si připsaly výnos 0,31 % a obsadily devátou (ABN AMRO International Growth Fund CZK), resp. desátou pozici (KBC MultiCash CSOB CZK Medium).

Pro další období lez očekávat ekonomické oživení (jak v USA, tak především v eurozóně), nicméně, je však na místě opatrnost ohledně rychlosti a míry tohoto oživení. Na závěr můžeme ještě poznamenat, že newyorská burza má nového šéfa (zatím dočasného), kterým se stal John Reed, bývalý nejvyšší muž v Citibank. Jeho plat bude ve srovnání s odměnou Richarda Grassa opravdu symbolický – 1 USD. Pravidelná akce „Fond měsíce“ od ING v říjnu skončila, tudíž se opět u všech fondů platí vstupní poplatky.

Jakým fondem byste v současnosti doplnili vaše portfolio – small-cap fondem, technologickým, nebo se zaměřením na Japonsko? Těšíme se na vaše názory.

Autor:

24. - 25. 5. proběhnou volby do Evropského parlamentu v České republice.
Celkem kandiduje 39 uskupení. S výběrem vám může pomoci volební kalkulačka.
Inventura hlasování zjistí, ke kterému současnému poslanci máte nejblíže.

Nejčtenější

Psycholožka: Jsou úspěšní, ale nešťastní. Krysí závod nelze vyhrát

Radka Loja

Psycholožka Radka Loja původně vystudovala elektrotechniku a po návratu z Anglie se stala auditorkou a expertkou na...

První koloběžku mu vyrobil tatínek, dnes mají obrat 120 milionů

Marek Kostka otec, Marek Kostka syn

Rodinná firma KOSTKA – kolobka vyrostla společně se stále rostoucí oblibou koloběžkování. Své produkty, které si od...

O penzijní spoření se v Česku zvedá zájem. Účastnické fondy vynášejí

ilustrační snímek

Češi začínají brát spoření na důchod opět víc do svých rukou. Zvedá se zájem o doplňkové penzijní spoření v...

Peníze z fondu jde vybírat kdykoli. Zrušit rovnou i smlouvu je chyba

ilustrační snímek

Investiční odborníci se shodují, že nejčastější chybou tuzemských investorů je, když prodávají své nakoupené podílové...

Mladé Čechy láká práce v zahraničí, rychleji se tam dočkají povýšení

ilustrační snímek

Téměř polovina mladých lidí se stěhuje do zahraničí za kariérním růstem. To odhaluje nejnovější průzkum HSBC Expat...

Další z rubriky

Investujte, abyste se měli líp. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek

Tvořit rezervy na horší, respektive lepší časy by mělo být samozřejmostí. Jednou z možností je investovat do podílových...

Není bond jako bond, říká ekonom o investicích do firemních dluhopisů

ekonom Lukáš Vácha, Conseq Investment Management

Firemní dluhopisy či obligace a bondy, jak se také označují, mohou být skvělá investice i propadák. Kdo chce do nich...

KOMENTÁŘ: Vysoko úročené dluhopisy jsou risk. A skoro vždy nevýhodný

Martin Mašát

Rozmohl se nám tu takový nešvar. V české kotlince se z ničeho nic objevilo mnoho dluhopisových investorů. Najednou...

Platy státních zaměstnanců skokově vzrostou! Výrazněji si polepší nejhůře placen...

Platy státních zaměstnanců skokově vzrostou! Výrazněji si polepší nejhůře placen...

Kurzy.cz Platy státních zaměstnanců skokově vzrostou! Výrazněji si polepší nejhůře placení lidé Školníci, kuchařky nebo knihovní...

Advantage Consulting, s.r.o.
VÝVOJÁŘ AUTOELEKTRONIKY JUNIOR

Advantage Consulting, s.r.o.
Praha, Středočeský kraj
nabízený plat: 30 000 - 35 000 Kč

Najdete na iDNES.cz