KTP Quantum skončilo v konkurzu

  18:58aktualizováno  18:58
Obchodník s cennými papíry KTP Quantum je v konkurzu. iDNES to potvrdilo konkurzní oddělení Krajského soudu v Hradci Králové, který bankrot vyhlásil. Makléřská firma, která spravuje vklady zhruba osmadvaceti tisíc lidí v celkové výši 2,2 miliardy korun, se sama připojila k návrhu na konkurz, který podal její věřitel Martin Kuře.

Jde o největší pád makléřské firmy v historii českého kapitálového trhu. Loňský krach Private Investors ani bankrot firmy Finnex se totiž netýkal tak velkého objemu vkladů a už vůbec ne tak velkého množství zákazníků. V případě Private se vyšetřuje zpronevěra 932 milionů korun, o které přišlo asi 2500 lidí.

Konec KTP přivolalo samo představenstvo firmy. Soud jen vyhověl jeho žádosti na uvalení konkursu a správcem konkurzní podstaty jmenoval Jiřího Sehnala z Kolína.

Představenstvo už ale nemělo moc na vybranou. Vědělo, že Komise pro cenné papíry, která s KTP vede dvě správní řízení a kvůli mnoha nedostatkům zvažuje, že mu odebere licenci, chystá zablokovat poslední účet, který ještě KTP mohlo využívat. Komise skutečně v pátek peníze, které KTP dosud používalo na svůj provoz zmrazila.

Komise také poprvé přiznala, že se majetek klientů díky chování KTP v posledních týdnech ztenčuje. KTP se dostalo do takové tísně, že ani nemohlo platit pracovníky. "Snižuje se hodnota akcií, které patří klientům. Zároveň roste pravděpodobná výše pokut, které se KTP ve smlouvách klientům zavázala platit, když nebude slibovaný výnos. Chyběli jim peníze na výplaty zaměstnancům. Proto jsme zablokovali provozní peníze. Budou moci být použity pro klienty," vysvětluje mluvčí komise Radka Procházková.

Komise přitom zablokovala ostatní účty KTP už před měsícem. Zakázala KTP přibírat nové klienty a operovat s akciemi. Od té doby se tisíce klientů nemohou dostat ke svým penězům. Na otázku proč komise nechala ještě měsíc KTP možnost utrácet provozní peníze, komise uvádí, že by tím bývala způsobila pád obchodníka. Krach tedy přišel o měsíc později."Zablokovat provozní účet znamená de facto ukončit činnost obchodníka. KTP stále deklarovalo, že jedná ze zahraničním partnerem. Dosud ovšem nepřišli s žádným řešením," uvádí Procházková.

Do problémů se makléř dostal v únoru, kdy firma zmrazila výplaty klientům. Tvrdila, že lidé by se k penězům měli dostat do tří měsíců. Do té doby údajně počítala s kapitálovým vstupem firmy Swiss Asset Management, která je regionálním zástupcem švýcarské Anker Bank. 

Souhrn článků ke kauze KTP najdete ZDE a v souvisejících článcích.

Část klientů KTP Quantum se spojila do občanského sdružení a prostřednictvím firmy Orca Group, která se postavila do jejich čela, návrh na konkurs z obav o majetek připravovala. Orca Group odhadla výtěžnost majetku obchodníka v konkursu na minimálně na 18 procent.

Majetek obchodníka většinou tvoří veřejně neobchodovatelné cenné papíry, zejména lázeňský holding Médeia Bohemia, který je ale zřejmě zatížen mnoha zástavami.

Sankční správní řízení už s KTP Quantum vede Komise pro cenné papíry, protože makléřská společnost včas nesplnila povinnosti, které jí komise uložila loni v srpnu.

Komise například zjistila, že obchodník nezajistil změnu struktury portfolia zákazníků a neučinil opatření, aby svěřené prostředky zákazníků nemohl použít k obchodům na vlastní účet. Za nedodržení povinností hrozí firmě pokuta až sto milionů korun, případně i odebrání licence obchodníka.

Autoři: , ,

24. - 25. 5. proběhnou volby do Evropského parlamentu v České republice.
Celkem kandiduje 39 uskupení. S výběrem vám může pomoci volební kalkulačka.
Inventura hlasování zjistí, ke kterému současnému poslanci máte nejblíže.

Nejčtenější

Náš pes nepřežil operaci, musíme veterináři za výkon zaplatit?

ilustrační snímek

Pokud nejsme spokojeni s kvalitou výrobku či s provedenou službou, můžeme reklamovat. Jak je to ale v případě, kdy se...

Nečekejte na dream job, stačí, když je práce jen O. K., říká odbornice

Koučka Petra Drahoňovská se zaměřuje na profesní přestupy zaměstnanců a práci s...

Je dobré změnit během života práci? Některé obory, jako je IT, business, ekonomie, média, si o změnu díky rychlému...

Kluk z Vršovic vyvíjí počítačové hry pro miliony hráčů na celém světě

Adam Konrád, český herní programátor v Bethesda Game Studios v Dallasu

Že chce pracovat s počítači, věděl Adam Konrád už na základní škole, ale neuměl si představit nic konkrétního. Navzdory...

Kvíz: Jste připraveni na problémy při zahraniční dovolené?

ilustrační snímek

Prázdniny už sice za dva týdny končí, ale možná se právě teď chystáte na dovolenou do ciziny. Víte, co dělat, když se...

Peníze z hypotéky došly, na kuchyň už nezbylo. Poradíme, jak na to

ilustrační snímek

Většina žadatelů o hypotéku, ať už při nákupu, výstavbě nebo rekonstrukci nemovitosti, s plánovaným rozpočtem...

Další z rubriky

Jak nenechat ležet peníze ladem a vydělat na penzijním spoření

Ilustrační snímek

Každý rok řeší tisíce lidí otázku, co udělají s penězi, které si naspořili v penzijním připojištění. Někteří najdou pro...

KOMENTÁŘ: Vysoko úročené dluhopisy jsou risk. A skoro vždy nevýhodný

Martin Mašát

Rozmohl se nám tu takový nešvar. V české kotlince se z ničeho nic objevilo mnoho dluhopisových investorů. Najednou...

KOMENTÁŘ: Končí éra prašivých dluhopisů, mnoho investorů přijde o všechno

Martin Mašát

Naděje je tady. Bezpečné dluhopisy nesou viditelný úrok a v klidu pobíjejí inflaci. A za druhé, tragédie je také tady....

Místo hypotéky půjčka na bydlení od státu: Stát nabízí mladým až 2 miliony

Místo hypotéky půjčka na bydlení od státu: Stát nabízí mladým až 2 miliony

Kurzy.cz Až dva miliony korun mohou získat od státu mladí lidé na pořízení vlastního bydlení. Peníze od Státního fondu rozvoje b...

Advantage Consulting, s.r.o.
SVÁŘEČ CO2

Advantage Consulting, s.r.o.
Olomoucký kraj
nabízený plat: 22 000 - 32 000 Kč

Najdete na iDNES.cz