Neděle 2. října 2022, svátek má Olívie, Oliver
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 2. října 2022 Olívie, Oliver

Akcie i fondy klesají. Změňte portfolio, ať nepřijdete o své investice

Firmy i finanční trhy mají za sebou první letošní kvartál. Bilance obou není z důvodu preventivních vládních opatření proti šíření nákazy covid-19 nikterak růžová. To potvrzuje i Partners index podílových akciových fondů.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Pandemie covid-19 paralyzovala globální ekonomiku. Hospodářské ztráty jsou a budou vysoké a jedinou současnou jistotou je, že uplynulé konjunkturální roky vystřídá hospodářská recese, ne-li krize. Mnoho firem bude bojovat o přežití. Nejedna domácnost se bude muset uskromnit. 

Chcete výhodně investovat. Porovnejte si nabídky na trhu.

Většina států bude muset kvůli enormnímu zadlužení ubrat třeba na zvyšování penzí a mezd zaměstnancům placených z veřejných rozpočtů. Ekonomové zvolna začínají hovořit o budoucím zvyšování daní. Podle ekonoma finanční skupiny Partners Martina Mašáta by byl bláhový ten, kdo by očekával, že současná krize covid-19 mine finanční trhy.

Krize na trzích způsobila až panický úprk některých investorů z akcií, což znamenalo pokles jejich cen. A zároveň způsobila i růst rizikových přirážek u méně kvalitních dluhopisů. Ergo kladivo dopadlo i na ceny dluhopisů. A to kvůli menší ochotě věřitelů půjčovat na rizikovější projekty či rizikovějším státům,“ vysvětluje Martin Mašát.

Z hlediska tuzemských investorů podle něj svou roli navíc sehrála i koruna, která proti euru během několika málo týdnů ztratila více než 10 procent. A dokonce je na slabších úrovních, než byla při intervencích České národní banky (ČNB) v letech 2013 až 2017.

Partners index podílových akciových fondů hlásí 19,9% propad

Všechny výše uvedené faktory a mnoho dalších jsou důvodem, proč investoři do podílových fondů své peníze v prvním letošním kvartále nezhodnotili. Ba právě naopak. Pokles hodnoty podílů činil podle Partners indexu akciových fondů bez desetiny 20 procent.

„Celých deset procent hodnoty zainvestovaných peněz investoři ztratili jen v březnu. O tom, že situace je mimořádná, svědčí i to, že během posledních tří měsíců i jinak dlouhodobě ziskové podílové fondy nyní ztrácí i na pětiletém horizontu pět procent,“ vysvětluje Mašát.

Upozorňuje i na to, že zatímco Partners index podílových akciových fondů, které investují do akcií vyspělých zemí, zaznamenal za první čtvrtletí propad o 19,9 procenta, Partners index podílových akciových fondů, které investují do nerozvinutých zemí, ztratil 21,9 procenta. Jakkoli zní uvedená čísla katastroficky, z hlediska desetiletého investičního horizontu vypadají o poznání příznivěji. A to zejména u akcií firem z vyspělých trhů.

Partners indexy podílových akciových fondů (%)
Březen1Q1 rok3 roky5 let10 let
Vyspělé trhy (38 fondů) - 12,6 -19,9-11,9- 8,6- 5,4+ 59
Akciové fondy rozvíjející se trhy (16 fondů)- 13,3-21,9-16,3-12,9-12,2-7,4

Pozn.: Akciové fondy – vyspělé trhy investují do akcií vyspělých zemí; akciové fondy rozvíjející se trhy – investují do firem nerozvinutých zemí, volí speciální strategie, například se soustředí na jednotlivé regiony či sektory v nich.

Ze srovnání výsledků akciových fondů na desetiletém horizontu vyplývá, že investice do fondů, které nakupují akcie na vyspělých trzích, se vyplatily více. Zatímco Partners index podílových akciových fondů na vyspělých trzích dosáhl plusových 59 procent, index fondů, které investují do akcií v nerozvinutých zemích, činil 7,4 procenta.

Partners index podílových dluhopisových fondů dosáhl 1,2 %

Podle Martina Mašáta přesně v rozporu s učebnicovými poučkami začaly při propadu akcií klesat i státní dluhopisy. A to se týkalo i českých státních dluhopisů. Ty totiž globální investoři, kteří do nich hromadně investovali v roce 2013 až 2017 z důvodu intervencí ČNB, vnímají jako rizikové. To proto, že Česko je pro globální investory rozvíjející se trh, a proto i rizikový trh.

„A to vše dohromady se nám nyní vrací. V březnu došlo k masivnímu výprodeji nejen spekulativních dluhopisů (HY), kde kvůli větší rizikovosti investoři požadují mnohem vyšší výnos, a tedy nižší ceny,“ říká Mašát.

Jeho slova potvrzuje i Partners index podílových dluhopisových fondů, které investující do státních dluhopisů a kvalitních korporátních dluhopisů. Ten za první čtvrtletí dosáhl růstu jen 1,2 procenta, což je při propadu cen akcií a útěku investorů do bezpečí, tristní údaj. Bezpečné dluhopisy dokonce na 3letém a 5letém horizontu klientům nic nepřinesly.

Partners index podílových dluhopisových fondů (výkonnosti skupin fondů) %
Březen1Q1 rok3 roky5 let10 let
Bezpečné dluhopisové fondy (19 fondů)-1,8+1,2+0,8-0,9 -1,6 +16,5
Dluhopisové fondy s vyšším výnosem (22 fondů)-11,8-13,0-9,0-8,8-3,7+22,3

Pozn.: Bezpečné dluhopisové fondy – státní a kvalitní korporátními dluhopisy; dluhopisové fondy s vyšším výnosem – rizikové a spekulativní dluhopisy.

Partners index podílových smíšených fondů je 9,6 %

Smíšené fondy (dluhopisy a akcie) jsou mix mnoha investičních strategií, které jsou často nečitelné a v průběhu investorova života se mění. Tyto fondy jsou ale i tak v České republice z historických důvodů velmi oblíbené. A to i přesto, že poplatky za ně bývají stejně vysoké jako u čistě akciových fondů, kde jejich správci jen obchodují mnohem častěji než správci smíšených fondů, tedy i s vyššími náklady.

Partners index podílových smíšených fondů (%)
Březen1Q1 rok3 roky5 let10 let
Smíšené fondy (60 fondů)- 6,3-9,6 -5,4 -6,1 -6,9 +17,9

I v případě těchto fondů zaúřadovala krize covid-19, respektive propad cen akcií, korekce cen dluhopisů a oslabení koruny. Na druhé straně tyto fondy díky svému charakteru aktuálně nepropadly tolik jako čistě akciové fondy. Partners index smíšených podílových fondů ukázal za první kvartál pokles -9,6 procenta. Za posledních deset let pak plus 17,9 procenta, což je i přes současný propad v případě smíšených fondů stále solidní výsledek.

Co dělat s portfoliem, když přijde covid-19

Cílem manželů Svobodových bylo uložit prostředky s takovým zhodnocením, které by překonávalo inflaci. A protože nespěchali na výplatu peněz, spolu s finančním poradcem zvolili 15letý investiční horizont a úměrně k délce své investice i vyvážený rizikový profil.

Finanční poradce jim pak k 1. 1. 2020 postavil vyvážené portfolio s rozložením do následujících tříd aktiv:

Podílové akciové fondy – akcie ČR: 175 000 Kč
Podílové akciové fondy – vyspělé trhy: 150 000 Kč
Podílové akciové fondy – rozvíjející se trhy: 75 000 Kč
Podílové dluhopisové fondy: 100 000 Kč
Celkem: 500 000 Kč

Svobodovi neměli hned na začátku investice štěstí a trhy začaly poměrně velkými propady hned v 1. čtvrtletí z důvodu krize covid-19 (viz tabulka).

Investice manželů Svobodových
1Q 1 rok3 roky5 let10 let
Akciové fondy – vyspělé trhy (38 fondů)-19,9%-11,9%-8,6%-5,4%59,0%
Akciové fondy – rozvíjející se trhy (16 fondů)-21,9%-16,3%-12,9%-12,2%-7,4%
Bezpečné dluhopisové fondy (19 fondů)-1,2%0,8%-0,9%-1,6%16,5%
Dluhopisové fondy s vyšším výnosem (22 fondů)-13,0%-9,0%-8,8%-3,7%22,3%

Portfolio manželů Svobodových se tak už 31. 3. 2020 dostalo do ztráty.

Podílové akciové fondy – akcie ČR: 172 900 Kč
Podílové akciové fondy – vyspělé trhy: 120 150 Kč
Podílové akciové fondy – rozvíjející se trhy: 58 575 Kč
Podílové dluhopisové fondy: 87 000 Kč
Celkem: 438 625 Kč

Ztráta 61 375 korun přiměla manžele Svobodovy k rozhodnutí znovu se s finančním poradcem sejít a probrat aktuální situaci. Poradce jim na schůzce vysvětlil, že pokud teď svou investici stáhnou, zrealizují pouze ztrátu a to by byla chyba, zvlášť když zainvestované peníze nepotřebují. Zároveň jim nabídl tři možnosti, jak současnou situaci uchopit.

  1. Dodržet časový horizont, investice je dlouhodobá a propad pouze krátkodobý.
  2. Doplnit portfolio o další investice do fondů. Na trzích se dnes nakoupí mnohem levněji, než když na trhy vstupovali.
  3. Rebalancovat portfolio s cílem investovat agresivněji a využít levných cen na trhu, bez nutnosti dávat další peníze. Investiční horizont je ještě dostatečně dlouhý pro možné krátkodobé dynamičtější nastavení.

Po zvážení daných variant se tedy Svobodovi rozhodli pro rebalancování původně nastaveného portfolia. Poradce převedl 87 000 Kč z konzervativního řešení z akciových fondů investujících do akcií českých firem do fondů, které investují odvážněji. To znamená, že do podílových fondů investujících na vyspělých trzích vložil 58 000 Kč a do podílových fondů investujících do vyspělých trhů 29 000 Kč. Od 1. 4. 2020 mají Svobodovi portfolio rozloženo následovně:

Podílové akciové fondy – akcie ČR: 85 900 Kč
Podílové akciové fondy – vyspělé trhy: 178 150 Kč
Podílové akciové fondy – rozvíjející se trhy: 87 575 Kč
Podílové dluhopisové fondy: 87 000 Kč

Cílem rebalancování u portfolia nastaveného na patnáct let je krátkodobě zvýšit dynamičtější část portfolia a tím využít aktuálně zajímavých slev na trhu. V konečném důsledku pak do dlouhodobého portfolia přinést zajímavější výnos. Důvodem je, že akciové trhy mají ještě dostatečně dlouhý časový prostor, aby se dostaly do pozitivních čísel. 

V případě, že se vrátí minimálně na původní hodnotu, kdy došlo k prvotní investici, mělo by dojít ke zpětnému rebalancování, tak aby se portfolio dostalo do svého původního rozložení dle tříd aktiv v souladu s rizikovým profilem klientů.

Autor:
  • Nejčtenější

Začal podnikat sám a z ničeho, teď má parťačku a vydělávají miliony

Štěpán Hodač se proslavil vlastním receptem na hummus a kimchi. Se svými produkty oslovil spoustu zákazníků a svou...

Podle metrů, nebo podle osob? Jak účtovat zálohy na služby v SVJ

Premium Pokud jste vlastníkem bytu, zálohové platby energií řešíte sami se svým dodavatelem, stejně tak i vyúčtování. Řadu...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Kteří absolventi na trhu práce uspějí nejlépe a kde jsou největší mzdy

Každý rok je pro absolventy něčím výjimečný. Ten letošní je k nováčkům veskrze vlídný. Firmy vítají každou novou sílu s...

Povinnost, nebo benefit? Stravné se zvýšilo, na co máte nárok?

Stravné bylo od 20. srpna zvýšeno. To ovlivnilo i daňově optimální hodnotu stravenky, která dnes činí 180 Kč. Na co...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Chaty a chalupy už tolik nefrčí. Co to dělá s cenami?

Premium Krátce po vypuknutí pandemie koronaviru v roce 2020 se pořízení rekreační nemovitosti stalo po delší době opět horkým...

Sověti ozářili Richarda Nixona radioaktivitou. Jeho agenti to zastavili trikem

Premium Při návštěvě v Sovětském svazu Richard Nixon sice přátelsky hovořil se sovětským vůdcem Nikitou Chruščovem v takzvané...

Test kočičích kapsiček. I z krmiva za deset korun může zvíře dostat vše

Premium Kočky nám sice někdy připadají mlsné, ale ony jen v miskách hledají to, co jejich tělu prospívá nejvíc: maso plné...

Extra steh po porodu navíc? Rodičky děsí ponižující husband stitch

Premium Přivést dítě na svět znamená pro většinu žen prožít si mnoho vypjatých chvil. Vyrovnat se s průběhem porodu nemusí být...

Podílové fondy dál ztrácejí. Obrat na trzích se zatím nekoná

Hlavní akciové indexy v červnu klesly zhruba o osm procent a nedařilo se ani dluhopisům. Důvodem je jedna negativní...

KOMENTÁŘ: Zemědělská půda je stabilní investice, její cena poroste

Premium V posledních letech stála zemědělská půda trochu stranou zájmu investorů, kteří se zaměřovali na stavební pozemky,...

Technologické akcie byly až donedávna hitem. Nastávají ale změny

Technologické akcie se v posledních letech těšily velké přízní investorů. Jak ale ukazuje současnost, investice do...

První pololetí bylo na akciových trzích nejhorší za více než padesát let

První kvartál letošního roku jsme hodnotili jako „pro finanční trhy velice náročný“. Když se aktuálně díváme na tržní...

Přístroje zjistily výbuchy u Nord Streamu. Úmyslný čin, tvrdí Švédsko

Švédské a dánské měřicí stanice v pondělí zaznamenaly masivní podmořské výbuchy, a to v místech, kde z plynovodu Nord...

Úmrtní list Alžběty II. odhalil příčinu i čas smrti královny

Britská královna Alžběta II. zemřela na stáří. Vyplývá to z jejího úmrtního listu, který ve čtvrtek zveřejnil skotský...

Příběh Marty: Syn si přivedl domů přítelkyni, je to líná špindíra

Se synem jsme měli vždycky hezký vztah. Naším společným plánem bylo, že jednou s námi zůstane žít v našem domě v...

Dcera Neumannové randí s modelem. V mém životě muž není, říká její matka

Dcera legendární lyžařky Kateřiny Neumannové, osmnáctiletá Lucie randí s úspěšným modelem Oliverem Průchou. Promluvili...

Slovensko vře kvůli cenám elektřiny. Největší výrobce hrozí bankrotem

Největšímu výrobci elektřiny na Slovensku, společnosti Slovenské elektrárne, se příčí dodávání elektřiny slovenským...