Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Konvergenční vlna nebo spíše vír?

Na konci října loňského roku ISČS s velkou pompou spustila nový fond ISČS – Trendbond, který měl velmi vyhraněnou a přitom jednoduchou strategii – pokusit se na základě doma získaných zkušeností z konvergence úrokových sazeb k úrovni sazeb v zemích EU docílit vysokých výnosů na dluhopisových trzích našich východních sousedů – Polska a Maďarska. Bylo totiž očividné, že tyto země zaostaly za Českou republikou v tzv. konvergenční vlně. Zatímco v té době byla klíčová tuzemská repo sazba nastavena na zhruba 5%, v Polsku obdobná sazba činila 13% a v Maďarsku zhruba 11%.
Na podzim již také bylo zřejmé, že tyto země v dohledné době vstoupí do EU a budou muset začít plnit tzv. maastrichtská kritéria, která mimo jiné stanovují maximální odchylku úrokových sazeb od úrovně běžné v EU. Pokud se k tomu přičetla pokračující desinflace, bylo zřejmé, že takto vysoké úrokové sazby nejsou v těchto zemích dlouho udržitelné. S určitým poklesem sazeb v té době trh již počítal, takže na poklesu samotném nešlo vydělat. Manažéři ISČS však vsadili na rychlejší pokles sazeb než očekával trh, což mělo podílníkům fondu přinést slušné zisky.

Více nejen o českých, ale i zahrničních fondech se dozvíte ZDE

První měsíce existence fondu Trendbond vlévaly podílníkům i jeho manažérům optimismus do žil. Předpokládaný scénář rychlého poklesu úrokových sazeb se naplňoval a odpovídajícím tempem rostl i zisk podílníků. Po třech měsících fungování Trendbondu byla jeho anualizovaná výkonnost 12,5%. Tato radost ale netrvala dlouho, neboť od začátku letošního roku začala hodnota podílových listů stagnovat a posléze dokonce klesat.

 

Výše popsaná logická úvaha o relativně bezpracném a takřka jistém zisku neunikla ani manažérům IKS a proto nedlouho po spuštění Trendbondu vyrukovali  začátkem února s fondem s takřka totožnou investiční strategií – fondem IKS Plus bondový. Tento fond vznikl přeměnou z původně smíšeného fondu. Narozdíl od Trendbondu, jehož portfolio je výlučně složeno z vládních dluhopisů, IKS Plus bondový se nevyhýbá korporátním obligacím, které poskytují vyšší výnos, ale i riziko. Dalším rozdílem mezi těmito fondy je to, že IKS Plus bondový investuje výhradně do zahraničních dluhopisů, zatímco Trendbond drží část svého portfolia (zhruba jednu třetinu) v českých dluhopisech. Načasování spuštění tohoto fondu ale nebylo nejšťastnější, protože fond narozdíl od Trendbondu prošvihl podzimní růst cen dluhopisů a „prodělával“ již od svého založení.

 

V současné době je výkonnost fondu ISČS Trendbond –1,6% od založení, fondu IKS Plus bondový –5,3% od založení. Již dnes tak lze říci, že původní optimistické předpoklady manažérů fondů o zhruba 10% ročním zhodnocení vzaly za své. Proč přestala vycházet zpočátku slibná strategie? V čem se stala chyba?

 

Důvodů nečekaného vývoje je hned několik. Prvním je, že pokles úrokových sazeb v Polsku a Maďarsku nebyl v dosavadním průběhu roku tak razantní, jak se původně očekávalo. Příznivý efekt pokračujícího poklesu inflace, která je nyní v Polsku na úrovni 1,6% a v Maďarsku 4,8%, byl více než kompenzován snahou vlády o omezení nezávislosti centrální banky v případě Polska a nepříznivým vývojem veřejného sektoru v případě Maďarska. Tento politický a makroekonomický vývoj ale výkonnost obou fondů poznamenal jen mírně a nepředstavoval významný problém. Určitému kolísání dluhopisových trhů v důsledku vývoje ekonomiky a vnitropolitických problému se nelze vyhnout a manažeři s ním počítali již od začátku. S čím však nepočítali, byla prudká apreciace koruny vůči polskému zlotému a maďarskému forintu. Posilování koruny totiž snižuje korunovou hodnotu zahraničních investic a tudíž i výkonnost obou fondů.

 

Od začátku roku česká koruna zpevnila vůči forintu o zhruba 5% a vůči zlotému o neuvěřitelných 16,4%. Nutno říci, že tento vývoj byl opravdu stěží předvídatelný. Pohyb koruny byl v minulosti úzce svázán s vývojem měn ostatních východoevropských zemí, obvykle při posilování koruny vůči euru posiloval zlotý i forint. Relativně osamocené posilování koruny vůči euru v letošním roce se vymyká těmto zkušenostem a vyvolává dojem, že se Česká republika již dnes vymaňuje z kategorie emerging markets. Pro oba fondy má však dalekosáhlé důsledky. Ukázalo se, že výnos fondů není zdaleka tak jistý, jak se zpočátku zdálo. Zatímco u sazeb je jisté, že budou muset dříve či později klesnout a fondy na tomto poklesu vydělají, koruna může teoreticky pokračovat ve svém posilování až do doby vstupu ČR do EU (resp. do EMU - ekonomické a měnové unie) a tím veškeré úrokové zisky eliminovat.

 

Také jste investovali do konvergenčních fondů? Jaký je váš názor na těmito fondy zvolenou strategii? Co říkáte posilování koruny? Napište nám svůj názor!

Autor:
  • Nejčtenější

SVJ si bude brát úvěr na opravu balkonů. Musím platit, i když ho nemám?

25. dubna 2024

Výhodou bytu ve vlastnictví je, že ho můžete kdykoli prodat, pronajmout či rekonstruovat, aniž...

Spoření v eurech se v bankách vylepšilo. Víme, kdo má nejvyšší úrok

24. dubna 2024

Premium Mít doma v šuplíku eura nedává velký smysl. Zvlášť když jde o větší částku. A nedává ani smysl...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Fenomén Koh-i-noor. Žlutá tužka z Budějovic píše svůj příběh už 135 let

20. dubna 2024

Nebýt Elisabeth Hardtmuthové, která už nechtěla prát manželovy košile ušmudlané od uhlu, Koh-i-noor...

Vzdělání nestačí. O profesní kariéře často rozhodují měkké dovednosti

22. dubna 2024

Pracovní trh se dynamicky vyvíjí a neustále přináší nové výzvy. Zaměstnavatelé v dnešní době...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Méně peněz na sport, více volna. Jak firmy upravují nabídku benefitů

19. dubna 2024

Schválení vládního konsolidačního balíčku způsobilo na sklonku loňského roku paniku i v oblasti...

Chtěla ušetřit na elektřině. Za změnu dodavatele měla platit přes 30 tisíc

26. dubna 2024

Ceny energií se u jednotlivých obchodníků liší, mezi nejlevnějšími a nejdražšími produkty mohou být...

Cestovní kanceláře posilují. Proč dává zájezdům přednost stále více lidí?

26. dubna 2024

Premium Cestování do zahraničí loni poprvé překonalo úroveň před pandemií covidu, čísla se tak dostala na...

Češi stále proudí do IT rekvalifikací. Chtějí do stabilního oboru s vysokými platy

25. dubna 2024

Podle dat ČSÚ za 4. čtvrtletí 2023 byla v IT pracovních pozicích jedna z nejvyšších průměrných...

SVJ si bude brát úvěr na opravu balkonů. Musím platit, i když ho nemám?

25. dubna 2024

Výhodou bytu ve vlastnictví je, že ho můžete kdykoli prodat, pronajmout či rekonstruovat, aniž...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...

Za vytlačení z linky do Brna musí Student Agency zaplatit náhradu 21 milionů

Společnost Student Agency provozující autobusy a vlaky pod označením RegioJet musí zaplatit bývalému konkurentovi 21...