Konec zlatých časů na burze?

aktualizováno 
Ačkoli se akciím v zahraničí podařilo překonat nepříznivé období a v posledních týdnech zaznamenávají růst, české akcie jdou proti trhům a stále více se propadávají. Rostoucímu zájmu se naopak těší fondy, kterým se dařilo také výkonnostně. V minulém týdnu se nám také rozrostla skupina fondů fondů.

Akcie na amerických trzích si připsaly vcelku úspěšný týden, když kromě čtvrtka každý den posilovaly. Kromě klesající ceny ropy jim k tomu pomáhal příznivý vývoj makroekonomických ukazatelů. Podle očekávaní se v úterý opět zvyšovala základní úroková sazba, což sice způsobilo krátkodobý pokles, ten však trval jenom chvilku. Ve čtvrtek sice pokles cen akcií dvou nevětších automobilek stáhl trhy dolů, páteční velmi dobré data z trhu práce však opět zařídily růst cen.

České akcie pokračovaly v poklesu i uplynulý týden. Pražská burza pomalu, ale jistě klesá na řebříčku nejúspěšnějších burz z někdejších hvězdných pozic. Nejvíce se to projevilo na akciích společnosti Unipetrol (-13,2 %), kterému škodí zejména spekulace ohledem výše ceny povinného odkupu společností PKN Orlen.

Dalším hodně ztrátovým titulem byla Zentiva (-6,9 %), která se propadla po čtvrteční zprávě o prodeji 3 mil. akcií majoritního vlastníka a managementu firmy. Kromě tří stagnujících společností klesaly všechny tituly ve SPADu, takže domácí akciové trhy si připsaly další ztrátu (PX-D -1,80 %, PX 50 -1,76 %).

Domácí fondy těží z úspěchu zahraničí

Domácím akciím se sice nedaří, to samé se však nedá říct o domácích podílových fondech, které se zlepšují nejen výkonnostně, ale roste i jejich obliba u investorů.

Po nevýrazných týdnech se fondy konečně vzpamatovaly výkonnostně, což se nejvíce

Nemovitostní fondy - investice do jistoty?
Více ZDE.

projevilo na fondech akciových. To, že v portfoliích domácích fondů tvoří zahraničí akcie je z výkonnosti patrné. Nejvíce se dařilo fondům ČPI, konkrétně ČPI Globálních značek (+2,45 %), ČPI Nové ekonomiky (+2,30 %)a ČPI Farmacie a biotechnologie (+2,09 %). Nedařilo se pouze fondu ČSOB Akciový mix (-0,30 %), kterému asi nepomohly české akcie zahrnuté v jeho portfoliu.

Dobrou výkonnost si připsal také smíšený fond Pioneer - dynamický (-1,57 %), na opačném konci se octl fond ČSOB Křišťálový (-1,00 %). Nebyl to však nejhorší výsledek celkově, ten totiž zaznamenal fond IKS Fond fondů (-1,05 %).

Přibylo fondů fondů

Tato skupina fondů se od pondělí rozšířila o dva nové fondy, které vznikly po změně statutů dvou původně smíšených fondů společnosti ISČS. Společně s dvěma původními fondy a se dvěma zajištěnými fondy společnosti IKS se tato skupina fondů rozšířila na šest fondů.

Ne všechny společnosti ale využily možnosti přeměny fondů na standardní fondy změnou jejich statutu, nebo se tato změna týká pouze některých fondů. Společnost

Warranty: Obrovský zisk, nebo nic.
Čtěte ZDE.

ČSOB tak změnila statuty jenom u fondů ČSOB Bond Mix, ČSOB Akciový Mix, a ČSOB Výnosový. U všech svých podílových fondů využila tuto možnost například společnost ČP Invest.

Kromě výkonnosti se fondům dařilo také ve statistikách čistých prodejů. Nejvíce to bylo, jako obvykle u fondů peněžního trhu (+334,2 mil. Kč), mezi nimiž se vyjímal fond IKS Peněžní trh (+300,2 mil. Kč). Trochu překvapivě se na druhém a třetím místě umístily dluhopisové fondy IKS Dluhopisový (+54,2 mil. Kč) a ISČS Sporobond (+45,8 mil. Kč) a odsunuly tradičního vůdce ISČS Sporoinvest (+34,6 mil. Kč) až na čtvrtou příčku.

Ani to však nestačilo, aby si dluhopisové fondy jako celek připsaly kladné čisté prodeje (-144,6 mil. Kč). Do mínusu je totiž poslal fond ISČS-ČS korporátní dluhopisový (-247,3 mil. Kč). Také akciové fondy skončily v mínusu (-20,9 mil. Kč), ty zase stáhl jinak dlouhodobě nejprodávanější ISČS Sporotrend (-20,5 mil. Kč).

Obchodování podle UNISu 

Druh fondu Nejlepší Nejhorší
Název fondu Výsledek Název fondu Výsledek
Akciové ČPI Globálních značek 2,45% ČSOB Akciový Mix -0,30%
ČPI Nové ekonomiky 2,30% AKRO globální akciový -0,00%
ČPI Farmacie a biotech. 2,09% AKRO akciový fond nových ekonomik 0,28%
Dluhopisové ISČS BONDINVEST 0,72% AIG stredoeurópsky 0,00%
ISČS-ČS korpor. dluhopisový 0,66% ČPI Státních dluhopisů 0,13%
ISČS TRENDBOND 0,52% ČPI Korporátních dluhopisů 0,16%
Fondy fondů IKS MAX 0,62% IKS Fond fondů -1,05%
ISČS-VYVÁŽENÝ MIX 0,48% ISČS-GLOBAL STOCKS -0,02%
Peněžního trhu ISČS SPOROINVEST 0,10% ČPI Peněžního trhu 0,03%
Pioneer Sporokonto 0,06% ČSOB Výnosový 0,03%
IKS Peněžní trh 0,03%     
Smíšené Pioneer dynamický 1,57% ČSOB Křisťálový -1,00%
Pioneer růstový 0,83% J&T Opportunity CZK -0,84%
ISČS Výnosový 0,65% ČSOB obchodu -0,83%
Čisté prodeje mil. Kč IKS Peněžní trh 300,2 ISČS-ČS korpor. dluhopisový -247,3
IKS Dluhopisový 54,2 ISČS-SPOROTREND -20,5
ISČS-SPOROBOND 45,8 J&T IFE smíšený -16,3

Zdroj: UNIS

Akciové fondy se těší oblibě hlavně u klientů společnosti ING (dohromady +72,5 mil. Kč), kde se dařilo fondu ING český akciový (+31,4 mil. Kč), ještě lepší čisté prodeje ale zaznamenal dluhopisový ING český fond obligací (+33,3 mil. Kč). Konzervativněji se projevují investoři společnosti ČSOB/KBC (+182,5 mil. Kč), u které s přehledem nejlepší čisté prodeje zaznamenal fond peněžního trhu MultiCash CZK (+99,2 mil. Kč).

Jste spokojeni s výkonností domácích podílových fondů, nebo raději investujete do fondů zahraničních? Napište nám vaše názory.

Autor:

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Desítky let v jedné firmě. Kdy je čas se zvednout

Ilustrační snímek

Stejná vrátnice, stejný stůl. Mění se jen kolegové, vedení, podmínky. Proč zůstávají někteří lidé v jedné práci desítky...

Daňové přiznání za rok 2018: využijte chytré interaktivní formuláře

Ilustrační snímek

Vyplnění daňového přiznání není pouze záležitostí živnostníků a podnikatelů, ale často jej podávají i zaměstnanci....

Šest zásadních změn, které má přinést novela zákoníku práce

Ilustrační snímek

Chystá se novela zákoníku práce. Co může letos čekat zaměstnance, přibližuje expertka na pracovní právo.

Pokles cen nemovitostí se zatím nekoná. Podívejte se, kolik stojí byty

ilustrační snímek

Ceny nemovitostí v posledních letech strmě rostly, ale na mnoha místech již narazily na strop a začaly stagnovat. Na...

Vyrábí unikátní dřevěné brýle. A kupodivu nejsou z Číny

„Každou vizuální nebo řemeslnou stránku brýlí jsem tak vždy řešil s opravdovými...

Náhoda v podobě rozbitých dřevěných brýlí změnila třiatřicetiletému Ondřeji Bekovi jeho profesní život vzhůru nohama....

Další z rubriky

Koupil za sto tisíc, prodá za dva miliony. Kdy se vyplatí investice do aut

Lada Niva z roku 1979, na které její současný majitel vydělá zřejmě dva miliony...

Zájem o historická nebo unikátní vozidla v poslední době roste. Jde o alternativní investici, která většinou doplňuje...

Firemní dluhopisy netransparentních firem se šíří trhem

Ilustrační snímek

Řada investičních odborníků doporučuje, aby Češi při sestavování svého investičního portfolia zvážili také investici do...

Vyplatí se dát peníze do zlata? Ano, ovšem jen za určitých podmínek

Ilustrační snímek

Cena vždy vyletí nahoru, jakmile dojde k další krizi. Vyplatí se dávat peníze do zlata? Odpověď není zdaleka tak...

Souhrn 22.1. - "blbá" nálada z Davosu negativně působí na trhy, euro oslabuje, r...

Souhrn 22.1. - "blbá" nálada z Davosu negativně působí na trhy, euro oslabuje, r...

Kurzy.cz Pražská burza při podprůměrné likviditě zakončila den v červené nule. Evropské trhy dnes lehce oslabují. Začátek WEF v ...

Advantage Consulting, s.r.o.
MATERIÁLOVÝ/-VÁ ÚČETNÍ S AJ

Advantage Consulting, s.r.o.
Královéhradecký kraj
nabízený plat: 25 000 - 30 000 Kč

Najdete na iDNES.cz