Konec září ve znamení dobrých výsledků

aktualizováno 
Konec měsíce přinesl v akciovém segmentu růst na všech frontách a české akcie opět překonávaly rekordy. Mezi podílovými fondy tento týden výkonnostně propadly fondy dluhopisové, do kterých ale investoři vložili nejvíce prostředků.

Bohatství, peníze, luxus - Bohatství, peníze, luxus | foto: Profimedia.cz

Již na konci minulého týdne bylo jasné, že výstřelky počasí ve formě hurikánu Rita nebudou mít tak závažné následky, jak se původně předpokládalo. Výrazně nižší škody, než byly očekávány, se odrazily na optimismu investorů, i když cena ropy nakonec mírně rostla. Nákupní nálada však nakonec nevydržela ani do úterý.

Ve středu a čtvrtek byly pro trhy pozitivním impulsem především dobré makroekonomické výsledky, přesto však průběh obou dní vyzněl dosti volatilně. Kolísání způsobovala rostoucí cena ropy ve středu, ve čtvrtek zase dobré korporátní výsledky; vývoj na trzích vypadal jako na houpačce. V pátek se nejvíce dařilo technologickým titulům, týdenní nárůst však nakonec zaznamenaly všechny tři nejdůležitější indexy (DJIA +1,42 %, Nasdaq +1,6 %, S&P 500 +1,2 %).

Na Pražské burze se tento týden obchodovalo jen čtyři dny. Volný den však nakonec pomohl dalšímu výraznému růstu, když okolní trhy právě ve středu výrazně ztrácely. Největšími tahouny dalšího rekordního týdne byly ČEZ (+5,5 %) a Český Telecom (+6,7 %). Prvně jmenovanému pomohla zpráva o nákupu majoritního balíku akcií Severočeských dolů.

Telecom začal konečně posilovat po oznámení nového majitele, že ke stahování akcií z trhu nedojde. Největším týdenním poklesem se prezentoval Philips Morris (-1,9 %), nedařilo se ani Komerční bance (-1,1 %) a Unipetrolu (-1,2 %), jehož akcie negativně reagovaly na snížení podílu společnosti Atlantik. Ani tyto poklesy však nezabránily dalšímu růstu obou hlavních indexů (PX-D +2,8 %, PX 50 +2,25 %).

Dluhopisy propadly

Podílové fondy se v uplynulém týdnu prezentovaly zlepšenou výkonností, důvěru

Warranty a knock-out produkty: Obrovský zisk, nebo nic.
Čtěte ZDE

investorů však tentokrát zklamaly dluhopisy. Mírně v plusu ukončil týden pouze fond IKS Plus bondový (+0,07 %), ostatní již jeho příklad nenásledovaly. Nejvýraznější pokles ze všech fondů vůbec zaznamenal právě dluhopisový fond, ĆSOB dluhopisových příležitostí (-0,87 %).

Mnohem lepších výsledků dosáhly fondy umisťující své prostředky do akcií, případně akciových podílových fondů. Nejlepší výkonností se tak může pochválit IKS Fond fondů (+3,26 %), s mírným náskokem před fondem IKS Světových indexů (+3,11 %). Hanbu si neudělal ani ISČS Global Stocks (+2,54 %) a přes dvě procenta se dostaly ještě ISČS Eurotrend (+2,37 %) a smíšený fond AIG FCE zahraničný rastový (+2,33 %)

Čisté prodeje domácích fondů sice opět skončily v plusu, přírůstek (+327,0 mil. Kč) však nebyl nijak valný a ani jedna skupina fondů dohromady nepřekonala hranici 100

Hysterie (c) profimedia.cz/corbis

Bojí se české společnosti burzy? Proč nechtějí vstupovat na kapitálový trh?
Více ZDE.

mil. Kč. Po dvou týdnech se na čelo v oblíbenosti investorů vrátily fondy dluhopisové (+74,2 mil. Kč) na čele s fondem ISČS Sporobond (+39,2 mil. Kč).

Mezi akciovými fondy (+73,9 mil. Kč) se prodával zejména fond ISČS Sporotrend (+75,7 mil. Kč), prodeje smíšených fondů (+71,0 mil. Kč) tahal především fond IKS Balancovaný (+71,4 mil. Kč). Čest fondů peněžního trhu (+61,6 mil. Kč) hájil IKS Peněžní trh (+54,3 mil. Kč) a statistiku fondů fondů (+46,2 mil. Kč) zachraňoval fond ISČS Opatrný mix (23,9 mil. Kč).

Obchodování podle UNISu  

Druh fondu Nejlepší Nejhorší
Název fondu Výsledek Název fondu Výsledek
Akciové IKS Světových indexů 3,11% ČPI Farm. a biotech. -0,33%
ISČS-EUROTREND 2,38% ČPI Nové ekonomiky -0,02%
Pioneer - akciový 1,47% ČPI Rop. a energ. průmyslu 0,57%
Dluhopisové IKS Plus bondový 0,07% ČSOB dluhopis. příležitostí -0,87%
ČPI Korpor. dluhopisů -0,02% Pioneer - obligační -0,27%
ČPI Státních dluhopisů -0,04% ISČS-BONDINVEST -0,24%
Fondy fondů IKS Fond fondů 3,26% ISČS-Opatrný mix -0,04%
ISČS-Global Stocks 2,54% IKS-Fénix konzervativní -0,02%
ISČS-Dynamický mix 1,74% IKS MAX 3 0,15%
Peněžního trhu ČSOB Výnosový 0,03% IKS Peněžní trh 0,01%
ČPI-Peněžního trhu 0,02% Pioneer-Sporokonto 0,01%
ISČS-SPOROINVEST 0,02%    
Smíšené AIG zahraničný rastový 2,33% J&T IFN -0,18%
J&T Opportunity CZK 1,77% AKRO balancovaný -0,13%
ČSOB bohatství 1,00% AKRO progresivních společností -0,13%
Čisté prodeje mil. Kč ISČS-SPOROTREND 75,7 J&T Opportunity CZK -34,6
IKS Balancovaný 71,4 ČSOB Bond mix -23,7
IKS Peněžní trh 54,3 J&T IFN -6,7

Zdroj: UNIS

Nevýrazný přírůstek si v uplynulém týdnu připsaly také podílové fondy společnosti ING, do kterých přiteklo dohromady 21,5 mil. Kč. Výraznější přírůstky zaznamenaly pouze dva fondy, Český fond obligací (+18,9 mil. Kč) a Český akciový fond (+13,9 mil. Kč).

Zajištěná novinka od Erste Sparinvest

Dnešním dnem začíná prodej nového zajištěného podílového fondu společnosti Erste Sparinvest s názvem ESPA zajištěný fond 10, jehož výnosy jsou odvozeny od vývoje nového středoevropského akciového indexu New Europe Blue Chip (NTX). Nový index, zahrnující 30 největších podniků střední a východní Evropy (kromě Ruska a Turecka), zavedla 27. září Erste bank společně s Vídeňskou burzou, na které je zveřejňován.

Investoři do podílového fondu se budou podílet na procentuelním nárůstu čtvrtletně zjišťovaného průměru NTX oproti počáteční srovnávací hodnotě participací ve výši 58 %. Fond garantuje návratnost minimálně vložené částky, maximální výnos za pět let trvání fondu je 25 %. Při nákupu podílových listů se neplatí žádné vstupní poplatky, minimální investice je 5 000 Kč.

reklama


KB Penzijní Fond
Uzavřete si ZDE smlouvu o penzijním připojištění
s nejefektivněji hospodařícím penzijním fondem na trhu.
.... více na www.pfkb.cz


 

Autor:

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Vyrábějí jedinečné výrobky z kůže. A stačí jim k tomu baťovské stroje

Brašnářství Tlustý

Ivan Petrův je vystudovaný právník a 15 let řídil softwarovou firmu. Před sedmi lety ovšem svět IT opustil a vrhl se do...

Osm praktických rad, které vám pomohou zhodnotit úspory

Ilustrační snímek

Máte 100 či 500 tisíc a nevíte, jak s nimi naložit? Péče o majetek je dřina a dělat v tom chyby se nevyplácí....

Makléř inzeroval byt bez vědomí majitele, aby shrábl tučnou provizi

Ilustrační snímek

Koupit byt do osobního vlastnictví není levná záležitost a vyžaduje to mít i určitou obezřetnost. Zvlášť v případě,...

Kvíz: Víte, co si letos můžete odečíst z daní?

Ilustrační snímek

Pokud jste ještě nepodali daňové přiznání za loňský rok, vyzkoušejte náš kvíz. Zjistíte, jak znáte novinky, díky kterým...

VIDEO: Byt může zapálit i lampička, modem nebo prodlužovačka

Ilustrační snímek

Požár v bytě může napáchat rozsáhlé škody. A to nejen na majetku, ale i životech. Vzniknout může z nejrůznějších...

Další z rubriky

Investiční apetit Čechů je velký, v kurzu jsou akciové fondy

Ilustrační snímek

Většina konzervativních investic vám dnes moc nevydělá. V případě podílových fondů to ovšem může být jinak. Tedy pokud...

Koupil za sto tisíc, prodá za dva miliony. Kdy se vyplatí investice do aut

Lada Niva z roku 1979, na které její současný majitel vydělá zřejmě dva miliony...

Zájem o historická nebo unikátní vozidla v poslední době roste. Jde o alternativní investici, která většinou doplňuje...

Má smysl pořídit si nyní investiční byt? Odborníci radí nečekat

ilustrační snímek

Ceny nemovitostí jsou vyšroubované na maximum. Přesto realitní makléři doporučují pořízení investičního bytu...

Termín pro přiznání daně z příjmů se blíží

Termín pro přiznání daně z příjmů se blíží

Kurzy.cz Posledním dnem pro odevzdání daňového přiznání pro poplatníky daně z příjmů za rok 2018 je 1. duben 2019. Tento den je ...

Najdete na iDNES.cz